با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید
بخش اول معرفی
بخش دوم موج های Motive ( اصلی )
بخش سوم سابقه تاریخی و ریاضی امواج
بخش چهارم کاربردهای الیوت
بخش پنجم امواج بلند مدت و ترکیب به روز شده
بخش ششم سهام و کالاها
  • ۱-۶ سهام و کالاها
  • ۲-۶ کالاها
  • ۳-۶ طلا
بخش هفتم رویکردهای دیگر به بازار سهام و ارتباط آنها با اصول امواج
بخش هشتم الیوت می گوید
بخش نهم ضمیمه
بخش دهم خلاصه

۶ آوریل ۱۹۸۳ (ادامه)


3) اکنون که احتمال رخداد موج V ثابت شده است، و اندازه و شکل آن برآورد شده است، می­تواند برای ارزیابی ویژگی­های احتمالی آن مفید باشد.


اول، پیشرفت باید بسیار انتخابی باشد، و چرخش از یک گروه به دیگری باید مشخص شود. پهنا در طول موج V باید غیر استثنائی باشد، البته اگر به طور آشکارا نسبت به عملکرد پهنای چشمگیر در بازارهای یکپارچه دهه 1940 و 50، در طول موج III ضعیف نباشد. از آنجا که این یک موج محرک است، با این حال، قطعاً گسترده­تر از چیزی خواهد بود که ما در موج IV از سال 1966 تا 1982 دیده­ایم.

* تفکر لحظه­ای توضیح می­دهد که چرا پیشرفت موج V در رابطه با امواج I و III نازک خواهد بود. در یک موج پنجم، حرکت "پررونق" طولانی مدت به نتیجه­گیری آن می­رسد، و نسبت به اصلاحات فاز پررونق، آسیب عمده­ای به دنبال دارد. در امواج طولانی مدت، شرایط پس زمینه پایه تا نقطه­ای بدتر شده است که شرکت­های بسیار کمتری، رفاه خود در محیط بهبود را افزایش خواهند داد. (برای من روشن به نظر می­رسد که این شرایط، امروز براساس Supercycle وجود دارند.) بنابراین، بازار پررونق، در حین ارائه فرصت­های عظیم برای سود، به طور قابل توجهی بیشتر انتخابی می­شود، که با خط کاهش پیشروی و روزهای کمتر "نقاط بالا" در سهام منعکس می­شود. آیا متوجه شده­اید که چگونه از نقطه پایین 1974، سهام به ندرت به یک باره افزایش یافته است، اما ترجیح می­دهد به طور انتخابی، چند گروه در یک زمان پیش ببرد؟

* دو پاراگراف بعدی از شماره 11 آوریل 1983 مربوط به نظریه­پرداز موج الیوت هستند، که پنج روز بعد منتشر شده است. جملات قبل و بعد از ستاره شامل جمله­بندی از شماره دسامبر 1982 هستند.

تصویر A-11

تمام درجات امواج پنجم گسترش نیافته (و حتی گسترش یافته در بیشترین حد) به این شیوه عمل می­کنند، که دقیقا همان چیزی است که باعث ایجاد "سیگنال­های فروش" استاندارد براساس واگرایی می­شود. مشکل این است که اکثر تحلیلگران، این مفهوم را فقط برای نوسانات کوتاه مدت یا میان مدت اعمال می­کنند. با این حال، این مطلب به اندازه نوسانات Supercycle برای موارد کوچکتر هم صحیح است. در واقع، خط صاف a-d دهه1920 (شکل A-11)، یک سیگنال فروش برای کل پیشرفت از سال 1857 بود. به طور مشابه، خط صاف a-d در اواسط دهه 60، یک "سیگنال فروش" برای بازار پررونق 1966-192 بود. خط a-d با عملکرد نسبتاً ضعیف از سال 1982 تا (من انتظار دارم) سال 1987، یک "سیگنال فروش" برای کل Supercycle از سال 1932 خواهد بود. در حال حاضر، درسی که باید آموخت، این است که از عملکرد کمتر به عنوان دلیلی برای فروش خیلی زود، و از دست دادن آنچه که امید می­رود یکی از سودآورترین موارد در تاریخ بورس سهام و ارز باشد، استفاده نکنید.


تصویر A-12


دوم، این بازار پررونق باید یک ساختار ساده باشد، که بیشتر شبیه به 1937-1932 تا 1966-1942. به عبارت دیگر، انتظار می­رود پیشرفت سریع و مداومی با اصلاحات کوتاه وجود داشته باشد، که بر خلاف پیشرفت­های نوردی طولانی با فازهای اصلاحی با فواصل مساوی است. احتمالاً مؤسسات بزرگ با اجتناب از استراتژی زمانبندی بازار، و تمرکز بر انتخاب سهام، به بهترین نحو عمل خواهند کرد، به شدت سرمایه­گذاری خواهند کرد تا زمانی که پنج امواج اولیه قابل شمارش باشد.

سوم، ساختار موج Dow و شاخص­های گسترده­تر باید با یکدیگر متناسب باشند. اگر تعداد مبتنی بر تفسیر 1978 ما [شکل A-12 را ببینید] هنوز هم صحیح باشد، همانند مورد شاخص­های گسترده است، و امواج آنها منطبق خواهد بود. اگر شمارش مورد ترجیح، صحیح باشد، انتظار خواهم داشت موج سوم در شاخص­های گسترده زمانی به پایان برسد که Dow اولین موج خود را به پایان می­رساند، و موج پنجم در شاخص­های گسترده زمانی به پایان می­رسد که Dow سومین موج خود را به پایان برساند. این بدان معنا خواهد بود که در طول موج پنجم داو، تقریباً در ایجاد نقاط بلند جدید، تنها خواهد بود، زیرا گستره بازار به طور واضح­تری شروع به کمتر شدن می­کند. سپس، در نقطه بالای نهایی، شگفت­زده نخواهم شد که موارد صنعتی Dow در زمینه بالای جدید باشند، که براساس شاخص­های گسترده و خط کاهشی پیشرفت تأیید نمی­شود، و یک واگرایی فنی کلاسیک ایجاد می­کند.

 در نهایت، با توجه به وضعیت فنی، ممکن است چه نتیجه­ای در مورد جنبه­های روانشناختی موج V بگیریم؟ بازار پررونق دهه 1920، موج پنجم سومین موج Supercycle بود، در حالی که موج V چرخه­ای، موج پنجم از پنجمین موج Supercycle است. بنابراین، به عنوان آخرین مزیت، باید در انتهای آن، با دیوانگی تقریباً باور نکردنی سازمانی برای آینده شاخص سهام، اختیارات سهام و اختیارات آینده مشخص شود. به نظر من، معیارهای احساس بلند مدت، سیگنال­های فروش روند عمده را دو یا سه سال قبل از نقطه بالای نهایی بیرون خواهد داد، و بازار به کار خود ادامه خواهد داد. برای اینکه Dow به بالاترین نقطه مورد انتظار سال 1987 یا 1990 برسد، و به منظور ایجاد بورس سهام و ارز ایالات متحده برای تجربه بزرگترین سقوط در تاریخ آن، که مطابق اصل موج، به دلیل پیروی از موج V است، روانشناسی سرمایه­گذار باید به نسبت­های شیدا برسد، و همه عناصر 1929، 1968 و 1973 با هم کار کنند، و در نهایت به یک حد بیشتر برسند.


4) اگر همه چیز طبق انتظارات پیش برود، آخرین پرسش باقیمانده این است که "پس از رسیدن موج V به بالا، چه اتفاقی می­افتد؟" 


اصل موج، نقطه بالای 3686 را به عنوان پایان موج V از (V)، اوج یک سوپر چرخه بزرگ مشخص خواهد کرد. بازار کم رونق سوپر چرخه بزرگ، تمام پیشرفت­هایی را که از اواخر دهه 1700 حاصل شده است، "اصلاح" خواهد کرد. منطقه هدف نزولی، سطح قیمت (به طور ایده­آل، در نزدیکی سطح پایین*) از موج چهارم قبلی با درجه کمتر، موج (IV)، خواهد بود که از 381 تا 41 در داو کاهش یافت. شکست­های بانکی در سراسر جهان، ورشکستگی دولت، و نابودی نهایی سیستم پول کاغذی می­تواند توضیحات قابل قبولی** برای مرحله کم رونق این مقدار باشد. از آنجا که درگیری­های مسلحانه اغلب بعد از بحران مالی شدید اتفاق می­افتد، باید این احتمال را در نظر گرفت که فروپاشی ارزش دارایی­های مالی در مقدار، جنگ بین ابرقدرت­ها را پیشگویی خواهد کرد. در خصوص زمان، براساس مشاهدات متعدد، موج (A) یا موج (C) اصلاح Supercycle بزرگ باید در سال 1999، + یا 1- سال، پایین باشد. از نقطه بالای سال 1987، کاهش مطابق نقطه بالای 13 سال از سال 1974 به سال 2000 اشاره خواهد کرد. از نقطه بالای سال 1990، کاهش مطابق نقطه بالای 8 سال از سال 1982 به 1998 اشاره خواهد کرد. همچنین اتفاق می­افتد که تکرار بسیار عادی نقاط برگشت در فواصل زمانی 9/19-6/19 ساله [شکل A-8، پایین را نگاه کنید]، 1999 را برای نقطه برگشت بعدی پیش­بینی می­کند. در نهایت، با چرخه اقتصادی Kondratieff به دلیل نقطه پایین در سال 2003 (+ یا 5- سال)، سطح پایین بورس سهام و ارز در چند سال قبل از آن زمان متناسب با الگوی تاریخی خواهد بود.

* احتمالاً در نزدیکی سطح بالا؛ در نو موج جزر و مدی مشاهده کنید. (سطح بالای خاتمه روزانه، 17/381 بود؛ سطح بالای روزانه 00/383 بود.)

** در واقع، نتایج