با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید
بخش اول معرفی
بخش دوم موج های Motive ( اصلی )
بخش سوم سابقه تاریخی و ریاضی امواج
بخش چهارم کاربردهای الیوت
بخش پنجم امواج بلند مدت و ترکیب به روز شده
بخش ششم سهام و کالاها
  • ۱-۶ سهام و کالاها
  • ۲-۶ کالاها
  • ۳-۶ طلا
بخش هفتم رویکردهای دیگر به بازار سهام و ارتباط آنها با اصول امواج
بخش هشتم الیوت می گوید
بخش نهم ضمیمه
بخش دهم خلاصه

۳-۷ تجزیه و تحلیل فنی

اصل موج الیوت نه تنها اعتبار تجزیه و تحلیل نمودار را پشتیبانی می کند بلکه می تواند به تکنسین کمک کند که تصمیم بگیرد کدام سازه ها به احتمال زیاد از اهمیت واقعی برخوردار هستند. مانند اصل موج، تجزیه و تحلیل فنی (همانطور که توسط رابرت دی. ادواردز و جان مگی در کتابشان به نام تجزیه و تحلیل فنی از روند سهام شرح داده است) شکل "مثلث" را به طور کلی به عنوان یک پدیده درون روند در نظر می گیرد. مفهوم "وج" همان مفهوم قطر الیوت است و همان پیامدها را دارد. پرچم ها و قلاب ها زیگ زاگ ها و مثلث ها هستند. "مستطیل ها" معمولا سه گانه های دو یا سه تایی هستند. "قله های دو تایی" معمولا توسط قسمت های مسطح ایجاد می شوند و "فرورفتگی های دو تایی" توسط پنج گانه های کوتاه شده ایجاد می شوند.

الگوی معروف "سر و شانه" را می توان در یک قله عادی الیوت تشخیص داد (نگاه کنید به شکل 7-4)، در حالی که الگوی سر و شانه ای که "عمل کار نمی کند" ممکن است شامل یک اصلاح مسطح گسترش یافته تحت الیوت باشد (نگاه کنید به شکل 7 -5). توجه داشته باشید که در هر دو الگو، کاهش حجم که معمولا با تشکیل یک سر و شانه همراه است، یک مشخصه کاملا سازگار با اصل موج است. در شکل 7-4، موج 3، سنگین ترین حجم را دارد، موج 5 تا حدودی سبک تر است، و موج B معمولا زمانی که موج در درجه متوسط یا پایین تر است، سبک تر است. در شکل 7-5، موج بیشترین حجم را دارد، موج B معمولا تا حدی کمتر از آن است و موج چهار C کمترین حجم را دارد.تصویر 7-4


خطوط روند و کانال های روند به طور مشابه در هر دو روش استفاده می شود. پدیده های حمایت و مقاومت در پیشرفت موج عادی و در محدوده بازارهای کم رونق مشهود است (تراکم موج چهار موجب پشتیبانی از کاهش بعدی می شود). حجم زیاد و نوسانات (شکاف ها) ویژگی های شناخته شده ی "شکست ها" هستند که عموما همراه امواج سوم هستند، که شخصیت آنها، همانطور که در فصل 2 بحث شد، با این روند سازگار است.


تصویر 7-5


علی رغم این سازگاری، پس از سالها کار با اصل موج، ما دریافتیم که استفاده از تحلیل تکنیکال کلاسیک برای میانگین بازار سهام به ما این احساس را می دهد که ما خود را محدود به استفاده از ابزار سنگی در عصر تکنولوژی مدرن می کنیم.

ابزار تحلیلی فنی شناخته شده به نام "شاخص" اغلب در قضاوت و تایید وضعیت حرکت در بازار یا پیشینه روانشناختی که معمولا با تمام انواع امواج همراه است، بسیار سودمند است. شاخص های روانشناسی سرمایه گذار، مانند موارد پس از فروش کوتاه مدت، معاملات انتخابی و نظرسنجی های بازار، در پایان موج های C، امواج دوم و امواج پنجم به سطوح شدید می رسند. شاخص های تکانه با ایجاد "اختلافات تکانه" نشان دهنده یک افول در قدرت بازار (به عنوان مثال، سرعت تغییر قیمت، عرض و در درجه های پایین تر، حجم) در امواج پنجم و امواج B در سطوح مسطح گسترده هستند. از آنجا که ابزار شاخص فردی می تواند در طول زمان به دلیل تغییرات در مکانیک بازار تغییر کند یا از بین برود، ما به شدت پیشنهاد می کنیم که آنها را به عنوان ابزاری برای کمک به شمارش صحیح امواج الیوت بکار ببریم، اما نباید به آن ها شدیدا تکیه کنیم، زیرا در این صورت شمارش های موج با علامت های مشخص نادیده گرفته می شوند. در حقیقت، دستورالعمل های مربوطه در اصل موج، گاهی یک محیط بازار را پیشنهاد کرده اند که تغییرات موقت یا ضعف برخی شاخص های بازار را قابل پیش بینی می کند.


رویکرد "تحلیل اقتصادی"


در حال حاضر روش تلاش برای پیش بینی بازار سهام با پیش بینی تغییرات در اقتصاد با استفاده از روند نرخ بهره، رفتار معمول چرخه تجارت پس از جنگ، نرخ تورم و سایر مقیاس ها، روش بسیار محبوب مدیران صندوق نهادی و مشاوران است. به نظر ما، تلاش برای پیش بینی بازار بدون گوش دادن به خود بازار محکوم به شکست است. در غیر این صورت، خود بازار پیش بینی کننده اقتصادی قابل اعتمادتری است. علاوه بر این، از یک دیدگاه تاریخی، ما به شدت احساس می کنیم که هر چند شرایط اقتصادی مختلف ممکن است در یک دوره زمانی خاص به بازار سهام مرتبط باشند، اما این روابط به ظاهر بدون اطلاع تغییر می کنند. به عنوان مثال، گاهی اوقات رکود اقتصادی در شروع بازار کم رونق آغاز می شود و گاهی اوقات تا پایان آن اتفاق نمی افتد. یکی دیگر از روابط در حال تغییر، وقوع تورم یا کاهش قیمت است، که هر کدام برای بعضی از بازارها صعودی بوده و برای بازار سهام در کشورهای دیگری نزولی است. به همین ترتیب، ترس از تنگنای مالی بسیاری از مدیران صندوق را از بازار 1978 تا کنون خارج از بازار نگه داشته است، همانطور که فقدان چنین ترسی در طول فروپاشی 1962 آن ها را وادار به سرمایه گذاری کرده است. کاهش نرخ بهره اغلب با بازارهای پر رونق همراه است، اما همچنین با بدترین کاهش ها در بازار، مانند 1929-1932 نیز همراه بوده است.

هر چند الیوت ادعا کرده است که اصل موج در تمامی زمینه های تلاش انسان ها حتی به عنوان مثال در میزان درخواست های ثبت اختراع آشکار است، اما همیلتون بولتون به طور خاص اظهار کرد که اصل موج در تلگراف تغییرات در روند پولی تا سال 1919 مفید بود. والتر. ای. وایت در اثر خود به نام "امواج الیوت در بازار سهام" همچنین تحلیل موج را در تفسیر روند ارقام پولی مفید می داند. قسمتی از آن به شرح زیر است:

نرخ تورم در سال های اخیر تاثیر بسیار مهمی در قیمت سهام داشته است. اگر تغییرات درصد (از یک سال قبل) در شاخص قیمت مصرف کننده ترسیم شود، نرخ تورم از سال 1965 تا اواخر سال 1974 به عنوان موج الیوت 1-2-3-4-5 ظاهر می شود. یک چرخه ی متفاوت تورم نسبت به چرخه های تجاری پیشین بعد از سال 1970 تاکنون رشد کرده است و پیشرفت چرخه ی آینده ناشناخته است. با این حال امواج در پیشنهاد نقاط عطف در اواخر سال 1974 مفید هستند.

مفاهیم موج الیوت در تعیین نقاط عطف در بسیاری از سری های مختلف داده های اقتصادی مفید است. به عنوان مثال، ذخایر بانکی آزاد خالص، که به گفته ی وایت "تمایل به پیش بینی نقاط عطف در بازار سهام" دارند، اساسا در حدود هشت سال از سال 1966 تا 1974 منفی بودند. خاتمه ی یک کاهش پنج موجی در اواخر سال 1974 نشان دهنده ی یک نقطه خرید عمده بود.

به عنوان گواهی برای استفاده از تجزیه و تحلیل موج در بازارهای پولی، ما در شکل 7-6 یک شمارش موج برای قیمت اوراق قرضه طولانی مدت خزانه داری ایالات متحده، در 8 و 3/8 از سال 2000 ارائه می دهیم. حتی در این الگوی قیمت مختصر 9 ماهه، ما بازتابی از روند الیوت را می بینیم. در این نمودار، ما سه نمونه از تناوب را داریم، به این شکل که هر موج دوم با هر موج چهارم تغییر می کند و یکی از آنها یک زیگزاگ است و دیگری مسطح است. خط روند بالا حاوی تمام افزایش قیمت ها است. موج پنجم شامل یک گسترش است که خود در یک کانال روند قرار دارد. در مرحله فعلی تفسیر، بهترین افزایش قیمت بازار اوراق بهادار در تقریبا یک سال به زودی به پایان می رسد.


تصویر 7-6


بنابراین، هر چند پدیده های پولی ممکن است با قیمت سهام به صورت پیچیده مرتبط باشند، اما تجربه ما این است که تحرکات قیمت همیشه یک الگوی الیوت ایجاد می کنند. ظاهرا، آنچه که سرمایه گذاران را در مدیریت اوراق بهادار خود تحت تاثیر قرار می دهد، احتمالا بر بانکداران، بازرگانان و سیاستمداران نیز تأثیر می گذارد. هنگامی که تعاملات نیروها در تمام سطوح فعالیت بسیار زیاد و متقابل است، جداسازی علت از معلول مشکل است. امواج الیوت، به عنوان بازتابی از روح جمعی، نفوذ خود را بر تمام دسته های رفتار انسانی گسترش می دهند.


نیروهای برونزاد


ما این ایده را که نیروهای برونزاد می توانند چرخه ها و الگوهایی را تحریک کند که انسان هنوز درک نکرده است، رد نمی کنیم. به عنوان مثال، برای چندین سال، برخی تحلیل گران مشکوک به یک ارتباط بین فرکانس لکه های خورشیدی و قیمت سهام در بازار بوده اند، به این شکل که تغییرات در تابش های مغناطیسی بر روانشناسی جمعی افراد، از جمله سرمایه گذاران اثر می گذارد. در سال 1965، چارلز. جی. کالینز مقاله ای تحت عنوان "تحقیق در مورد تاثیر فعالیت های لکه های خورشیدی در بازار سهام" منتشر کرد. کالینز خاطر نشان کرد که از سال 1871، بازارهای بسیار کم رونق عموما پس از سالی که فعالیت لکه های خورشیدی بالای یک سطح معینی افزایش یافته بود، اتفاق افتاده اند. اخيرا دکتر آر. بور در اثر خود به نام طرحي براي زنده ماندن گزارش کرده است که او همبستگي قابل توجهي بين چرخه هاي ژئوفيزيکي و سطح متغیر پتانسيل برق در گياهان کشف کرده است. مطالعات متعدد یک تغییر بر رفتار انسان را نشان داده اند که ناشی از تغییرات در بمباران جوی توسط یون ها و اشعه های کیهانی بوده است، که این نیز به نوبه خود توسط چرخه های اقمار و سیاره ها تنظیم می شود. در واقع، برخی از تحلیلگران از ترتیبات سیاره ای، که ظاهرا فعالیت خورشید را تحت تاثیر قرار می دهند، برای پیش بینی بازار سهام استفاده می کنند. در اکتبر 1970، The Fibonacci Quarterly(منتشر شده توسط انجمن فیبوناچی، دانشگاه سانتا کلارا، سانتا کلارا، CA) یک مقاله از  B.A. Readمنتشر کرد، یک کاپیتان آژانس ارتباطات ماهواره ای ارتش ایالات متحده بود. عنوان این مقاله "سری فیبوناچی در سیستم خورشیدی" است و نشان می دهد که فاصله ها و چرخه های سیاره ای مطابق با روابط فیبوناچی هستند. پیوند با دنباله فیبوناچی نشان می دهد که ممکن است بیش از یک رابطه تصادفی بین رفتار بازار سهام و نیروهای فرا زمینی که بر زندگی زمین تاثیر می گذارد، وجود داشته باشد. با این وجود، ما در حال حاضر معتقدیم که الگوهای موج الیوت برای رفتار اجتماعی، از آرایش ذهنی و احساسی انسان ها و گرایش های رفتاری آنها در شرایط اجتماعی حاصل می شود. اگر این گرایش ها به نیروهای برونزاد تبدیل شود، شخص دیگری باید ارتباط را ثابت کند.