با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید
بخش اول معرفی
بخش دوم موج های Motive ( اصلی )
بخش سوم سابقه تاریخی و ریاضی امواج
بخش چهارم کاربردهای الیوت
بخش پنجم امواج بلند مدت و ترکیب به روز شده
بخش ششم سهام و کالاها
  • ۱-۶ سهام و کالاها
  • ۲-۶ کالاها
  • ۳-۶ طلا
بخش هفتم رویکردهای دیگر به بازار سهام و ارتباط آنها با اصول امواج
بخش هشتم الیوت می گوید
بخش نهم ضمیمه
بخش دهم خلاصه

۱-۵ امواج طولانی مدت و کامپوزیت به روز

در سپتامبر سال 1977، فوربس مقاله جالبی در مورد نظریه پیچیدگی تورم با عنوان «پارادوکس همبرگر بزرگ» منتشر کرد که نویسنده، دیود وارش در آن می پرسد: واقعاً چه بر سر قیمت همبرگر می آید؟ چرا قیمت ها برای یک قرن یا بیشتر منفجر می شوند و سپس ثابت می مانند؟ او از پروفسور E.H. فلپس براون و شیلا و هاپکینز از دانشگاه آکسفورد نقل قول می کند که می گویند:

برای یک قرن یا بیشتر به نظر می رسد که قیمت ها از یک قانون تمام عیار پیروی کنند؛ آن قانون تغییر می کند و قانون جدیدی حاکم می شود. جنگی که این روند را تا ارتفاعات جدید در یک محدوده قرار می دهد، برای منحرف کردن آن در دیگری ناتوان است. آیا ما در عین حال می دانیم که عواملی که این نشان را در یک عصر تعیین می کنند چه هستند و چرا پس از اینکه آنها مدتها از طریق این تکان ها برگزار می شوند، این روش را به سرعت و به طور کامل به دیگران ارائه می دهند؟ 

براون و هاپکینز بیان می کنند که به نظر می رسد قیمت از یک قانون تمام عیار پیروی کنند که دقیقاً چیزی است که R.N. الیوت گفته است. این قانون تمام عیار، رابطه هماهنگ موجود در نسبت طلایی است که اساسی برای قوانین طبیعت است و بخشی از اساس ساختار فیزیکی، ذهنی و عاطفی انسان را نیز تشکیل می دهد. همانطور که آقای وارش علاوه بر این کاملاً به دقت مشاهده می کند، به نظر می رسد که پیشرفت انسان در تکان و جهش ناگهانی، نه مانند عملیات هموار چرخ های ساعت فیزیک نیوتنی حرکت کند. ما با نتیجه گیری آقای وارش موافق هستیم اما بیشتر تأکید می کنیم که این شوک ها از یک درجه قابل توجه دگرگونی یا سن نیستند، بلکه در همه درجات در امتداد مارپیچ لگاریتمی پیشرفت انسان، از درجه Minuette و کوچکتر تا درجه سوپر سیکل بزرگ و بزرگ تر روی می دهند. برای ارائه گسترش دیگر در مورد این ایده، ما پیشنهاد می کنیم که خود این شوک ها بخشی از چرخ های ساعت هستند. یک ساعت ممکن است به نظر برسد که به صورت هموار اجرا شود اما گردش آن با تکان های متناوب یک مکانیسم زمان بندی، خواه به صورت مکانیکی یا کریستال کوارتز کنترل می شود. به احتمال زیاد مارپیچ لگاریتمی پیشرفت انسان به شیوه مشابهی، هرچند با تحرکات گره نخورده به تناوب زمان، بلکه به شکل تکراری حرکت می کند.

اگر به این پایان نامه «دیوانه» می گویید، لطفاً توجه داشته باشید که ما احتمالاً در مورد نه یک نیروی خارجی بلکه یک نیروی درونی صحبت می کنیم. هرگونه رد اصل موج در این زمینه که قطعی است، چگونگی و چرایی الگوهای اجتماعی که ما در این کتاب نشان می دهیم بدون پاسخ باقی می گذارد. آنچه که همه ما می خواهیم مطرح کنیم این است که یک روان پویش طبیعی در مردان وجود دارد که این فرم را در رفتار اجتماعی ایجاد می کند که با رفتار بازار نشان داده می شود. مهمتر از آن، درک کنید که شکلی که ما شرح می دهیم در درجه اول اجتماعی است نه فردی. افراد اراده آزاد دارند و درواقع می توانند یاد بگیرند تا این الگوهای معمولی رفتار اجتماعی را تشخیص دهند، سپس از آن دانش به نفع خود استفاده کنند. عمل و تفکر برعکس به جمعیت و تمایلات طبیعی شما آسان نیست اما نظم و انضباط و کمک تجربه می توانید مطمئناً خود را آموزش دهید تا این کار را زمانی انجام دهید که بینش بسیار مهم اولیه را در اساس واقعی رفتار بازار اثبات می کنید. لازم به گفتن نیست که کاملاً برخلاف آن چیزی است که مردم اعتقاد داشتند باشد، اینکه آیا آنها با فرضیات سرگردان علیت رویدادهای انجام شده توسط بنیادگرایان، مدل های مکانیکی مطرح شده توسط اقتصاددانان، «گردش تصادفی» ارائه شده توسط دانشگاهیان، یا چشم انداز دستکاری بازار توسط «گنوم زوریخ» (که گاهی اوقات فقط به عنوان «آنها» شناسایی می شود) متأثر شده باشند که توسط نظریه پردازان توطئه مطرح شده است. 

فرض ما این است که سرمایه گذار متوسط، علاقه اندکی به چیزی دارد که ممکن است به سرمایه گذاران وی زمانی رخ دهد که او مرده است یا چیزی که محیط سرمایه گذاری پدربزرگ بزرگ – بزرگ – بزرگ – بزرگ بود. مقابله با شرایط کنونی در مبارزه روزانه برای بقای سرمایه گذاری بدون توجه به خود آنها با آینده دور یا در گذشته دفن شده به اندازی کافی دشوار است. با این حال ما باید زمان را برای ارزیابی امواج طولانی مدت ابتدا به این خاطر صرف کنیم که پیشرفت های گذشته تا حد زیادی برای تعیین آینده به کار می روند و ثانیاً به خاطر اینکه می توان نشان داد که همان قانون که به طولانی مدت اعمال می شود، به کوتاه مدت اعمال شده و همان الگوی رفتار بازار سهام را تولید می کند. 

به بیان دیگر، الگوهای بازار سهام در همه درجات یکسان هستند. الگوهای حرکت که در موج های کوچک نشان داده می شوند، از طرح های ساعتی استفاده می کنند، آنهایی که در موج هایی بزرگ نشان داده می شوند، از طرح های سالانه استفاده می کنند. به عنوان مثال، شکل های 1-5 و 2-5 دو نمودار را نشان می دهند که یکی نوسانات ساعتی در Dow را در یک دوره ده روزه از 25 ژوئن تا 10 جولای 1962، و دیگری طرح سالانه شاخص S&P 500 را از 1932 تا 1978 منعکس می کند (برگرفته از رسانه عمومی هفتگی مالی). هر دو طرح، الگوهای مشابهی از حرکت را با وجود تفاوت در مدت زمان بیش از 1500 تا 1 نشان می دهند. فرمولاسیون بلند مدت هنوز آشکار می شود زیرا موج V از 1974 پائین دوره کامل خود را اجرا می کند اما تا به امروز این الگو در امتداد خطوط موازی با نمودار ساعتی می باشد. در هر مرحله، شکل ثابت است.


                                                         تصویر 5-2                                                  تصویر 5-1

ما در این فصل باید موقعیت کنونی پیشرفت «تکان و جهش ها» از چیزی را ترسیم کنیم که درجه هزاره به بازار سودآور درجه سیکل امروزی می نامیم. علاوه براین همانطور که ما باید نگاه کنیم، بخاطر موقعیت موج هزاره کنونی و هرمی شدن «پنج ها» در تصویر موج کامپوزیت نهایی ما، این دهه می تواند یکی از هیجان انگیزترین زمان ها در تاریخ جهان باشد که در مورد مطالعه اصل موج الیوت مطالعه می کند.


تصویر 5-3