با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید
بخش اول معرفی
بخش دوم موج های Motive ( اصلی )
بخش سوم سابقه تاریخی و ریاضی امواج
بخش چهارم کاربردهای الیوت
بخش پنجم امواج بلند مدت و ترکیب به روز شده
بخش ششم سهام و کالاها
  • ۱-۶ سهام و کالاها
  • ۲-۶ کالاها
  • ۳-۶ طلا
بخش هفتم رویکردهای دیگر به بازار سهام و ارتباط آنها با اصول امواج
بخش هشتم الیوت می گوید
بخش نهم ضمیمه
بخش دهم خلاصه

۱-۳ پیشینه تاریخی و ریاضی اصل موج

توالی اعداد فیبوناچی به وسیله لئوناردو فیبوناچی دی پیزا ، ریاضیدان قرن سیزدهم کشف شد ( در واقع مجددا کشف شد) . ما پیشینه تاریخی این مرد جالب را بیان کرده و آنگاه به صورت کامل تر در خصوص توالی (از لحاظ فنی توالی است نه سری) اعدادی که نام او را دارد بحث خواهیم کرد . زمانی که الیوت قانون طبیعت را نوشت، بیان کرد که توالی فیبوناچی یک مبنای ریاضی از اصل موج را فراهم می کند ( برای بحث بیشتر در خصوص ریاضیات موجود در مبنای موج ، (مبنای ریاضیات نظریه موج ) نوشته والتی ای وایت را در نسخه چهارم کتاب از کتابخانه نیوکلاسیک ببینید ) . 

لئوناردو فیبوناچی دی پیزا

عصر سیاه ، دوره ای از تاریکی نسبتا کلی تاریخ در اروپا بود . این عصر از افول رم در سال 476 پس از میلاد تا حدود 1000 پس از میلاد طول کشید . در این دوره، ریاضیات و فلسفه در اروپا رو به زوال بود، اما در هند و کشورهای عربی شکوفا شد، چون عصر سیاه به شرق گسترش نیافت . همانطور که ارو.پا به تدریج شروع به خروج از رکود اقتصادی بود، دریای مدیترانه به رودی از فرهنگ تبدیل شد که جریان تجارت، ریاضیات و ایده های جدید از هند و کشورهای عربی را هدایت می کرد .  

در قرون وسطی ، پیزا به یک شهر- ایالت کاملا محصور و یک مرکز تجاری شکوفا تبدیل شد که اسکله آن بازتاب انقلاب تجاری آن روزها بود . چرم، خز، کتاب، آهن، مس ، قلع، و ادویه جات، چیزهایی بودند  که در دیوارهای پیزا معامله می شد، و طلا به عنوان ارز مهمی عمل می کرد  . 

بندر مملو از کشتیهایی بود که تا چهارصد تن وزن و هشتاد فوت طول داشتند . اقتصاد پیزان صنایع ساخت کشتی و چرم و کارهای آهنی را پشتیبانی می کرد . سیاست پیزان حتی با وجود استانداردهای کنونی به خوبی شکل یافته بود . برای مثال ،رئیس دادگستری جمهوری حقوقی برای این خدمات دریافت نمی کرد تا زمانی که دوره وزارت او به پایان برسد، و در آن زمان مدیریت او مورد بررسی واقع می شد تا مشخص شود که آیا می تواند حقوق بگیرد یا خیر . در واقع، فیبوناچی یکی از بررسی کنندگان بود . 

او که بین سالهای 1170 و 1180متولد شده بود ، پسر بازرگان معروف و مقام شهر بود ، و احتمالا در یکی از برجهای شهر پیزا زندگی می کرد . 

برج به عنوان یک کارگاه عمل می کرد، قطعه و سکونتگاه خانوادگی که به گونه ای ساخته شده بود که پیکانها را می توانستند از پنجره های باریک شلیک کرده و قیرهای داغ را روی مهاجمینی که با قصد حمله به آن نزدیک می شدند ، بریزند . در کل عمر فیبوناچی، برج زنگ گه به عنوان برج مایل پیزا شناخته می شد، تحت ساخت و ساز بود . حدود سه عمارت با ساخت پیزا ساخته شد، مانند کلیسای جامع و تعمیدگاه که چندین سال قبل کامل شده بود . 

به عنوان یک بچه مدرسه ای، لئوناردو با سنتها، خانه ها و سیاستهای تجاری روز آشنا شد، از جمله عملکرد چرتکه که به صورت گسترده به عنوان یک ماشین حساب برای اهداف تجاری استفاده شده بود . با وجود اینکه زبان بومی او ایتالیایی بود، او بسیاری از زبانهای دیگر را آموخته بود، مانند فرانسوی، یونانی و حتی لاتین ، که در آن خیلی مهارت داشت . 

بلافاصله بعد از اینکه پدر لئوناردو به عنوان مقام اداری در Bogia در آفریقای شمالی منسوب شود، لئوناردو را نزد خود بود تا تحصیلاتش را کامل کند . لئوناردو سفرهای تجاری زیادی را در اطراف مدیترانه شروع کرد . بعد از یکی از سفرهایش به مصر، او کتاب مشهور خود به نام Liber Abaci ( کتاب محاسبات) را منتشر کرد که به اروپا معرفی شد ، یکی از بزرگترین اکتشافات ریاضی تا آن زمان، یعنی سیستم ده دهی ، که شامل قراردادن صفر در ابتدای ارقام در مفهوم مقیاس اعداد بود .

این سیستم، که شامل نمادهای آشنا بود،  0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 و 9 ، به عنوان سیستم هندی – اروپایی مشهور شد که اکنون در کل جهان استفاده می شود . تحت سیستم ارقام صحیح یا ارزش مکانی، ارزش واقعی ارائه شده به وسیله هر نماد واقع در یک سطر در کنار دیگر نمادها نه تنها وابسته به ارزش عددی پایه آن است، بلکه به موقعیت آن در سطر هم وابسته است، یعنی 58 دارای ارزش متفاوتی با 85 است . هزاران سال قبل ، بابلیان و مایاهای آمریکای مرکزی به صورت جداگانه سیستم های رقمی یا ارزش مکانی شمارش را کشف کرده بودند، شیوه های آنها در سایر جنبه ها زیاد اهمیتی نداشت . بدین دلیل، سیستم بابلی ، که اولین سیستم در استفاده از صفر در ارزشهای مکانی بود، هرگز در سیستمهای ریاضی یونان و یا حتی روم هم استفاده نشد، که شمارش آنها تشکیل شده از هفت نماد I, V, X, L, C, D, و M ، با ارزشهای غیر رقمی منتسب به این نمادها بود . جمع، تفریق، ضرب و تقسیم در یک سیستم با استفاده از این نمادهای غیر رقمی ، کاری ساده نبود، خصوصا زمانی که اعداد بزرگ مد نظر بود . برای غلبه بر این مشکل، رومی ها از ابزار رقمی بسیار قدیمی به نام چرتکه استفاده کردن . چون این ابزار مبتنی بر رقم بود و حاوی اصل صفر بود، به عنوان یک مکمل ضروری برای سیستم محاسباتی رومی ها عمل م یکرد . در طی سالها، کتابدارها و بازرگانان به آن وابسته بودند تا کارهای خود را با کمک آن انجام دهند . فیبوناچی، بعد از بیان اصل پایه چرتکه در Liber Abaci ، شروع به استفاده از سیستم جدید خود در طول سفرهایش می کند . از طریق این پیشنهاد، سیستم جدید ، با شیوه ساده محاسبه ، در نهایت به اروپا منتقل شد. به تدریج ارقام رومی با سیستم عددی عربی جایگزین شد . معرفی سیستم جدید به اروپا ، اولین دستاورد مهم در زمینه ریاضیات از زمان افوق روم در هفتصدسال قبل از آن بود . فیبوناچی نه تنها ریاضیات را در قرون وسطی زنده نگه داشت، بلکه بنیانی را برای پیشرفتهای بزرگ در زمینه ریاضیات برتر و زمینه های مربوطه در فیزیک، نجوم و مهندسی ایجاد کرد . 

با وجود اینکه بعد از آن دنیا تقریبا مسیر فیبوناچی را گم کرد، او بدون شک مرد زمانه خود بود . شهرت او به گونه ای بود که فردریک دوم، دانشمند هم دوره خودش ، او را در بازدیدی از پیزا دید . فردریک دوم امپراتور روم مقدس بود، شاه سیسیل و اورشلیم، فرزند دو خانواده اصیل در اروپا و سیسیل ، و قدرتمندترین شاه زمان خود بود . ایده های او ، ایده های پادشاهی مطلق بود، و او همه جلال و شکوه امپراتوری روم را داشت . 

ملاقات بین فیبوناچی و فردریک دوم در سال 1225 پس از میلاد روی داد و رویداد پر اهمیتی برای شهر پیزا بود .  امپراتور در قلب صف طولانی از جارچیان، ندیمه ها، شوالیه ها، مقامات و مجموعه ای از حیوانات قرارداشت . برخی مسائل را امپراتور قبل از ریاضیدان مشهور بیان کرده بود که در کتاب Liber Abaci تشریح شده بود . فیبوناچی یقینا مسائل بیان شده توسط امپراطور را حل کرده بود و بیش از پیش نزد هیات سطلنتی مورد علاقه بود . زمانی که فیبوناچی Liber Abaci را در 1228 قبل از میلاد بازبینی کرد، او نسخه بازنویسی شده را به فردریک دوم اختصاص داد. 

اغلب بی انصافی است  که بگوئیم لئوناردو فیبوناچی بزرگترین ریاضیدان قرون وسطی بود . در کل ، او سه کار ریاضی عمده را نگاشت : Liber Abaci که در سال 1202 منتشر و در سال 1228 بازبینی شد ، Practica Geometriae که در سال 1220 منتشر شدو همچنین Liber Quadratorum . شگفتی شهروندان پیزا در سال 1240 قبل از میلاد مستند شده است که او یک مرد عالم و باخرد بوده است، بیان شده بود که دانشمندان آینده در زمان خود لئوناردو را به عنوان یکی از نخبه های بسیار هوشمند دنیا خواهند دانست. کارهای او، پس از این سالها هنوز از لاتین به انگلیسی ترجمه می شود . برای افراد علاقه مند کتاب Leonard of Pisa و New Mathematics of the Middle Ages از جوزف و فرانسیس جیز ، مقالات عالی در خصوص قرن فیبوناچی و کارهای او است . 

با وجود اینکه او بزرگترین ریاضیدان دوران قرون وسطی بود، تنها اثر تاریخی از فیبوناچی، مجسمه ای در Arno River از برج Leaning و دو خیابان بود که به نام او شده است، یکی پیزا و دیگری در فلورانس . به نظر عجیب می رسد که تعداد اندکی از بازدید کنندگان برج پیزا حتی اسم فیبوناچی را شنیده و یا مجسمه او را دیده باشند . فیبوناچی با Bonanna ، معمار برج ، هم عصر بود، که ساختمان را در سال 1174 قبل از میلاد شروع کرد . هر دو مرد در دنیا تاثیر گذار بودند، اینکه تاثیر کدامیک بر دیگری بیشتر بود مشخص نیست .