با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید
بخش اول معرفی
بخش دوم موج های Motive ( اصلی )
بخش سوم سابقه تاریخی و ریاضی امواج
بخش چهارم کاربردهای الیوت
بخش پنجم امواج بلند مدت و ترکیب به روز شده
بخش ششم سهام و کالاها
 • ۱-۶ سهام و کالاها
 • ۲-۶ کالاها
 • ۳-۶ طلا
بخش هفتم رویکردهای دیگر به بازار سهام و ارتباط آنها با اصول امواج
بخش هشتم الیوت می گوید
بخش نهم ضمیمه
بخش دهم خلاصه

۱۸ اوت ۱۹۸۳

بازار سوپر پررونق دهه 80 – آیا آخرین رانندگی وحشیانه واقعاً آغاز شده است؟


زمانی که A.J. Frost و من در سال 1978، اصل موج الیوت را نوشتیم، نگرش غالب این بود که چرخه Kondratieff در حال چرخش است، "دهه 80 شکوهمند" را ایجاد خواهد کرد. کتاب­هایی مانند نحوه باقی ماندن درکسادی سقوط آینده 79، جزو لیست پرفروشترین کتاب­ها بود. طلا و تورم به سرعت در حال افزایش بودند، و جیمی کارتر حافظه هربرت هوور را بخاطر جایگاهی در تاریخ به عنوان بدترین رئیس جمهور کشور مورد حمله قرار داد.

در نوشتن کتابی در مورد نحوه استفاده از اصل موج الیوت، اجتناب از پیش­بینی تقریباً غیر ممکن بود، زیرا تفسیر موج گذشته همیشه تقریباً چیزی درباره آینده بیان می­کند. در آن زمان، شواهد آنقدر پرقدرت بودند که بورس سهام و ارز در پایین بازار پرورنق عظیمی است. حتی در این مرحله، اصل موج، برخی از جزئیات اینکه بازار پررونق ممکن است چگونه به نظر برسند، نشان داد: یک شکل پنج موجی کلاسیک در الگوی قیمت، 400 درصد افزایش در موارد صنعتی Dow در محدوده کوتاه پنج تا هشت سال، هدف Dow نزدیک به 3000 است. در حالی که این رقم در آن زمان با تمسخر همراه بود، و حتی امروزه شک و تردید هم وجود دارد، پیش­بینی­های مبتنی بر موج Elliott (حتی مواردی که شایسته هستند) اغلب می­توانند افراطی باشند. دلیل این است که اصل موج، یکی از ابزارهایی است که می­تواند به پیش­بینی تغییرات موجود در روند، از جمله روندهایی که آنقدر طولانی مدت هستند، که به عنوان وضعیت عادی پذیرفته می­شوند، به تحلیلگر کمک کند. من هیچ شکی ندارم تا زمانی که این بازار پررونق به پایان برسد، فراخوانی ما در خصوص سقوط و کسادی بزرگ، دور خواهد شد. در واقع، این دقیقاً همان چیزی است که اگر شانسی وجود داشته باشد که حق داشته باشیم، باید انتظار آن را داشته باشیم.

اگر تجزیه و تحلیل جاری ما صحیح باشد، محیط فعلی، فرصت کسب پول به صورت یک بار در یک نسل را فراهم می­کند. با این حال، این فرصت اهمیت بیشتری پیدا می­کند، زیرا ممکن است نه تنها نزول چرخه Kondratieff را ادامه بدهد، بلکه بزرگترین فاجعه مالی از زمان تأسیس جمهوری خواهد بود. به عبارت دیگر، اکنون شانس بهتری ر مورد "Elliott" داریم، که در مورد آینده درست است. اما در مورد این مقاله، اجازه بدهید بخش "سقوط" پیش­بینی خود را فراموش کرده، و بر بخش "بازار پررونق" تمرکز کنیم. هنوز در مورد سال­های بازار پررونق مورد انتظار، سؤالات زیادی وجود دارد، که باید به آنها پاسخ داد. در نهایت، ثابت نشده است هیچ پیش­بینی صحیح است، تا زمانی که محقق شود، و Dow هنوز هم راه طولانی نسبت به هدف اخیراً اصلاح شده 3700-3600 در سال 1987 دارد. آیا هیچ شواهدی داریم که سهام آنچه که را ما "موج V" در پیشرفت طولانی از عمق کسادی بازار 1932 می­نامیم، شروع کرده است؟ پاسخ، در یک کلام، "بله" تأییدکننده است. اجازه بدهید چندین نشانه تأییدی قوی را بررسی کنیم.


اصل موج


ساختار موج از نقطه پایین اوت سال 1982، در مقایسه با موج اصلاحی موج که قبل از آن بود، بسیار روشن شده است. همه امواج در حال پیشرفت، "پنج" هستند، در حالی که کاهش همه آنها به شکل یکی از الگوی اصلاحی الیوت است. کانال­های حرکت حاوی هیچ "همپوشانی" نیست، و از همه قوانین و دستورالعمل­هایی که R.N. Elliott بیش از 40 سال پیش بیان کرده است، پیروی می­کند. ارقام حجم و داخلی تأییدکننده شمارش موج ترجیحی در هر نقطه در طول مسیر هستند. تنظیمات شمارش موج در مقایسه با عدم قطعیت­های مکرر در طول دوره­های اصلاحی حداقل بوده است. همه این عناصر به شدت از این مورد حمایت می­کنند، که بازار پررونق در حال پیشرفت است. شواهد دقیقی به طور پیوسته در مسائل در حال جریان نظریه­پرداز موج الیوت ارائه می­شوند، بنابراین، هیچ دلیلی وجود ندارد که همه آنها در اینجا بیان شوند. آنچه در این مرحله جالب توجه می­باشد، تأییدیه ارائه شده به واسطه تجزیه و تحلیل فنی استاندارد، محیط اجتماعی و ماشین­آلات به تازگی ساخته شده برای گمانه­زنی مالی است، که همه آنها نشان­دهنده تغییر عمده در وضعیت بازار هستند.


تکانه یا اندازه حرکت


شاخص ­های اندازه حرکت بورس سهام و ارز تقریباً همیشه "اعلام­کننده" آغاز بازار پررونق بزرگی هستند. آنها این کار را با ایجاد شرایط فوق­العاده سنگین در مرحله اولیه پیشرفت انجام می­دهند. در حالی که این گرایش در تمام درجات روند قابل توجه است، نرخ سالانه تغییر برای S & P 500 در قضاوت در مورد قدرت اندازه حرکت "kickoff" در امواج بزرگ درجه چرخه و Supercycle بسیار مفید است. این شاخص با رسم نمودار اختلاف درصد بین میانگین روزانه برای S & P 500 در ماه جاری و خواندن آن برای همان ماه در یک سال قبل ایجاد می­شود. به دلیل ساختار این شاخص، خواندن اندازه حرکت اوج معمولاً حدود یک سال پس از شروع حرکت ثبت می­شود. آنچه که مهم است، سطح آن شاخص است. همانطور که [در شکل A-13] مشاهده می­کنید، سطح "overbought (خرید به میزان بسیار بالا)" در پایان ژوئیه 1983، تقریباً یک سال پس از شروع بازار پررونق فعلی، از ماه مه 1943، تقریباً یک سال پس از شروع موج III چرخه، بالاترین میزان است. این واقعیت که هر یک از آنها در سطح 50% موفق می­شوند، تأیید قوی است که شروع امواج درجات معادل را مشخص می­کنند. به عبارت دیگر، اوت 1982 آغاز چیزی بیش از آنچه که عادی محسوب می­شود، یعنی یک بازار پررونق 2 ساله و پس از آن یک بازار کم رونق 2 ساله را مشخص کرده است. از سوی دیگر، شروع "دوران جدید" باشکوه نیز مشخص نشده است. اگر موجی از درجه Supercycle آغاز شود، انتظار خواهی داشت نوع خواندن خرید بیش از حد در سال 1933 را مشاهده کنیم، یعنی زمانی که این شاخص دو طول یک سال پس از شروع موج (V) از سال 1932 به 124 درصد رسید. در حال حاضر، هیچ شانسی وجود ندارد که چنین سطحی می­تواند به دست آید. بنابراین، بالاترین شرایط خرید بیش از حد خرید در چهل سال به من نشان می­دهد که پیش­بینی موج Elliott ما برای راه­اندازی موج V، درست بر روی هدف است.

تصویر A-13

احساسات


پیش­بینی اینکه انتظار می­رود این شاخص­ها چگونه عمل کنند، نمونه دیگری از چشم­انداز موج Elliott می­تواند باشد. همانطور که از روزهای اولیه پیشرفت فعلی استدلال کرده­ام، شاخص­های احساسات باید به سطوح افراطی­تری نسبت به آنچه که در دهه 1970 دیده شد، برسند. تا به حال ثابت شده است که این ارزیابی با Dow روی 300 نقطه بالاتر از زمانی است که ارقام احساسات برای اولین بار، سیگنال­های فروش را براساس پارامترهای قدیمی ارائه کرد. آمار و ارقام احساسات، تابعی از سرزندگی و توسعه بازار در حال پیشرفت است. این واقعیت که پارامترهای 10 ساله شاخص­ها فراتر رفته­اند، شاهد بهتری است که موج V چرخه شروع شده است.


سقوط به محل


با احساسات، اندازه حرکت، ویژگی­های موج و پدیده­های اجتماعی که همگی از پیش­بینی اصلی ما حمایت می­کنند، می­توانیم بگوییم که محیط موجود در وال استریت، سبب توسعه شیدایی احتمالی می­شود؟ در سال 1978، یک تحلیلگر Elliott هیچ راهی برای دانستن این مسئله پیدا نکرد که مکانیزم­هایی برای گمانه­زنی وحشیانه وجود خواهد داشت. "حاشیه 10% که دهه 1920 امکانپذیر ساخته است، کجا است؟"، تکذیب متداولی بود. خوب، صادقانه بگوییم، نمی­دانستیم. اما اکنون نگاه کنید! کل ساختار به همان گونه­ای ساخته شده است که برنامه­ریزی شده بود. 

اختیارات و گزینه­های موجود در صدها سهام (و در حال حاضر شاخص­های سهام) به بورس­باز اجازه می­دهند تا هزاران سهم از سهام را برای کسری ارزش­های خودشان معامله کنند. قراردادهای آتی در شاخص­های سهام، که وعده می­دهند هیچ چیزی تحویل نمی­دهند، بیشتر به عنوان حامل احتکارآمیز با اهرم بزرگ ساخته شده­اند. گزینه­ها و اختیارات موجود در آینده، فرصت­ها را یک گام جلوتر می­برند. و آن را در آنجا متوقف نمی­کند. روزنامه­های مالی مهم خواستار پایان هر گونه الزامات حاشیه­ای در سهام هستند. اختیارات "Lookback" سبب آغاز کار می­شوند. S & L ها به کسب و کار کارگزاری سهام جهش می­کنند، آگهی­ها را به خانم­های مسن ارسال می­کنند. و بانک­های نیویورک سیتی در حال ساخت کیوسک­هایی برای ماشین­های نقل قیمت هستند تا سپرده گذاران بتوانند برای ناهار توقف کرده، و سهام مورد علاقه خود را به دست آورند. مبادلات اختیارات، ابزارهای جدید و احتکارآمیزی ایجاد می­کنند – C.P.I. را حدس زده، و برنده یک بسته شوید! به عبارت دیگر، عرصه مالی در حال تبدیل شدن به یک محل است. و با سحر و جادو، رسانه­ها پوشش خبری مالی را به صورت هندسی افزایش می­دهند. هر چند ماه یکبار، خبرنامه­های مالی جدید و مجلات جدیدی تأسیس می­شوند. شبکه اخبار مالی در حال حاضر 12 ساعت در روز پخش برنامه دارد، قیمت­های اعلامی در مورد سهام و کالاها را در عرض دقیقه از طریق ماهواره و کابل به میلیون­ها خانه مخابره می­کند.

به یاد داشته باشید، این فقط مرحله راه­اندازی است. به احتمال زیاد، به طور متوسط، تا زمانی که Dow پاک شود، به حزبی خواهید پیوست. بدون شک، فضای بازار تا آن زمان، سعادتمندانه خواهد بود. سپس، اگر یک شاخص احساسات عظیم داشته باشید، می­تواند شروع به تماشای فعالیت عمومی کنید. زمانی که بازار سهام، گزارشات خبری را هر روز ارائه می­کند (همانطور که طلا حدود دو ماه قبل از رسیدن به نقطه بالا شروع به کار کرد، به یاد دارید؟)، زمانی که همسایگان شما متوجه می­شوند شما در "کسب و کاری" هستید، درباره آخرین گمانه­زنی­های خود به شما می­گویند، زمانی که داستان­های ثروت بازار سهام به صفحات روزنامه­های عمومی می­رسد، زمانی که فهرست پرفروش­ترین شامل "نحوه کسب درآمد میلیونی در سهام" است، زمانی که والدن و دالتون شروع به جلب اصل موج الیوت می­کنند، زمانی که تقریباً هیچ کس مایل به بحث در مورد بحران مالی و یا جنگ هسته­ای نیست، زمانی که mini-skirtها بازمی­گردند، و مردان لباسی با درخشندگی می­پوشند، و زمانی که دوستان شما در خانه می­مانند تا بر ماشین­آلات Quotron نظارت کنند (چون درآمد بیشتری نسبت به کار کردن دارد)، شما می­دانید که نزدیک می­شوید. در اوج موج پنجم، این نمایش می­تواند با Tulipomania و حباب دریای جنوبی رقابت کند.

بخشی از کاراکتر موج پنجم از هر درجه­ای، وقوع انکار روانشناختی در مقیاس انبوه است. به عبارت دیگر، مشکلات اساسی برای هر کسی است که به راحتی وضعیت را تجزیه و تحلیل می­کند، واضح و تهدیدکننده هستند، اما افراد متوسط تصمیم می­گیرند آنها را توضیح دهند، آنها را نادیده بگیرند و یا حتی آنها را انکار کنند. نباید این موج پنجم، استثناء باشد، و بیشتر از بهبود اصول مانند ایالات متحده که در دهه 1950 و اوایل دهه 60 همچین تجربه­ای را داشت، امیدهای بی­اساس را تقویت خواهند کرد. و از آنجا که این موج پنجم، موج V، در پنجم بزرگتر، پنجم است، یعین موج (V) از سال 1789، این پدیده باید تا زمان رسیدن به اوج بزرگ شود. تا آن زمان باید شنیده باشیم که هرم بدهی جهانی، "دیگر یک مشکل نیست"، که بازار و اقتصاد "آموخته­اند تا با نرخ­های بهره بالا ادامه بدهند"، و کامپیوترها در "عصر جدید رونق بی­نظیر" وجود دارد. زمانی که موقع آن برسد، چشم­انداز خود را از دست ندهید. کسب در طول این بازار پررونق، شجاعت زیادی لازم خواهد است، زیرا در مراحل اولیه، بیش از حد محتاط بودن، آسان خواهد بود. با این حال، شجاعت بیشتری برای بیرون رفتن از نزدیکی نقطه بالا لازم خواهد بود، زیرا این زمانی است که جهان، شما را بخاطر فروش، احمق خواهد خواند.


چشم­انداز


یکی از راه­های اجتناب از فروش زودرس و پیش از موعد که در بازارهای پررونق، معمول است، دستیابی به چشم­انداز بلند مدت است، که در حال حاضر، اکثر سرمایه­گذاران فاقد آن هستند. یکی از دلایل اینکه اصل موج، بسیار ارزشمند می­باشد، این است که معمولاً تحلیلگر را مجبور می­کند به منظور نتیجه­گیری مربوط به موقعیت فعلی بازار، به تصویر بزرگی نگاه کند. نسبت­های اختیارات خرید / فروش، و میانگین­های 10 روزه تا آنجا که ممکن است، ارزشمند هستند، اما به بهترین نحو در زمینه جابجایی گسترده رویدادهای بازار تفسیر می­شوند.

نگاهی دیگر به نمودار Dow بلند مدت انداخته، و چند سؤال در مورد بعضی از نکاتی که دانش عمومی در نظر گرفته می­شوند، از خودتان بپرسید.

 • آیا امروزه، بازار واقعاً "فرارتر و دچار نوسان بیشتری" نسبت به گذشته است؟ نخیر. نگاهی به 1946-1921 بیندازید، که این ایده را رد می­کند.
 • آیا سطح 1000، یک سطح "بالا" است؟ در خصوص این موضوع، آیا 1200 سطح "بالا" است؟ دیگر نه! دوره زمان طولانی صرف شده از سال 1966، Dow را در شرایط "دلار فعلی"، در انتهای کانال روند صعودی پنجاه ساله خود قرار داده است (و به نقطه­ای از ارزش­گذاری بسیار پایین براساس "دلار ثابت" رسیده است).
 • آیا بازار پررونق فعلی، بازار پررونق "قدیمی" است که در سال 1974 آغاز شد، و در نتیجه، "زمان آن گذشته" است؟ به سختی. در شرایط "دلار ثابت" و با اشاره به روند صعودی 40 ساله، Dow در سال 1982 کمتر از سطح پایین سقوط در سال 1974، ارزش­گذاری شده است.
 • آیا انتظار مبتنی بر Elliott در خصصو افزایش 400% در 8-5 سال، مورد وحشیانه­ای بود؟ به نظر می­رسد که در مقایسه با تاریخ اخیر اینگونه است. اما نه در مقایسه با 1929-1921 که 500% افزایش و سود در 8 سال، یا 1937-1932 که 400% افزایش و سود در 5 سال وجود داشت.
 • آیا می­توانید همیشه روندهای فعلی را به آینده منتقل کنید؟ قطعاً نه. یکی از قواعد بازار، تغییر است.
 • آیا هر چرخه "درست مثل آخرین مورد" است؟ نه اغلب! در واقع، الیوت یک قاعده در مورد آن تدوین کرد، که قانون دوره تناوب نام دارد. با تفسیر گسترده، به سرمایه­گذار دستور می­دهد تا با شروع هر مرحله جدید، به دنبال سبک متفاوتی از الگوها باشد.
 • آیا اقدام اخیر بازار، "بیش از حد قوی"، "بیش از حد گسترش یافته"، "بی­سابقه"، و یا حتی "عصر جدید" است؟ نخیر، تغییرات در موضوعات امروزی، همگی قبل از این اتفاق افتاده­اند.
 • آیا بازار یک گام تصادفی و یا یک سواری وحشیانه است، که بدون شکل، روند یا الگو به عقب و جلو می­رود؟ اگر چنین است، در دوره­های طولانی مدت روند روشن، تکرار چرخه­ای ریتمیک و الگوهای موج الیوت بی عیب و نقص، "سرگردان" می­شود.

حداقل، [شکل A-13] به شما کمک می­کند تا اقدام بازار در جابجایی گسترده تاریخ را به تصویر بکشید، بنابراین، گزارش عرضه پول هفته آینده، همانطور که واقعی است، نامربوط به نظر می­رسد. علاوه بر این، به شما کمک می­کند تا تجسم کنید چرا بازار پررونقی که بیشتر از دستاوردهای 30 تا 80 درصدی نوسانات رو به بالا در شانزده سال گذشته است، محتمل می­باشد، درحالی که پتانسیل بازار پررونق بزرگتر از هر پنجاه سال را نشان می­دهد.

اگرچه اصل موج، احتمالاً بهترین ابزار پیش­بینی است که وجود دارد، در اصل، یک ابزار پیش­بینی نیست؛ توضیح مفصلی از نحوه رفتار بازارها است. تاکنون، بازار به گونه­ای رفتار می­کند که پیش­بینی اصلی موج V را تقویت کند. تا زمانی که بازار انتظارات را تحقق می­بخشد، می­توانیم فرض کنیم که هنوز در مسیر هستیم. اما در نهایت، بازار پیام است، و تغییر در رفتار می­تواند تغییر در چشم­انداز را تعیین کند. یکی از دلایلی که پیش­بینی­ها مفید می­باشند، این است که آنها زمینه خوبی برای اندازه­گیری اقدام فعلی بازار فراهم می­کنند. اما مهم نیست اعتقادات شما چیست، هرگز چشم خود را از آنچه که در ساختار موج در زمان واقعی اتفاق می­افتد، برندارید.