با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید
بخش اول معرفی
بخش دوم موج های Motive ( اصلی )
بخش سوم سابقه تاریخی و ریاضی امواج
بخش چهارم کاربردهای الیوت
بخش پنجم امواج بلند مدت و ترکیب به روز شده
بخش ششم سهام و کالاها
  • ۱-۶ سهام و کالاها
  • ۲-۶ کالاها
  • ۳-۶ طلا
بخش هفتم رویکردهای دیگر به بازار سهام و ارتباط آنها با اصول امواج
بخش هشتم الیوت می گوید
بخش نهم ضمیمه
بخش دهم خلاصه

ژانویه ۱۹۸۲

تمام متونی که در ادامه بیان می­شوند، به نقل از نظریه­پرداز موج الیوت رابرت پرچتر در تاریخ­های ذکر شده در زیر منتشر شده­ اند.


طرح اولیه برای دهه 80


گاهی اوقات، دستیابی به چشم­اندازی در خصوص وضعیت فعلی مستلزم نگاهی دقیق به آنچه که در گذشته رخ داده است، می­باشد. این گزارش نگاهی به تصور طولانی مدت خواهد داشت، تا آنچه را که در دهه 1980 رخ داده است، احساس کند. یکی از آشکارترین نمایش داده­ها، نمودار قیمت سهام ایالات متحده است، که بیش از دویست سال گذشته را نشان می­دهد، یعنی طولانی­ترین دوره­ای که چنین داده­هایی در دسترس است. نمودار همراه [شکل A-1] برای اولین بار در سال 1978 در کتاب A.J. Frost و من تحت عنوان اصل موج الیوت ارائه شد [شکل 5-4 را نگاه کنید]، اگر چه شمارش موج نزدیک پایان در جهت انعکاس دانش فعلی اصلاح شده است.

ساختار موج از اواخر دهه 1700 تا 1965 در نمودار همراه، بدون شک، الگوی کاملی از 5 موج نشان می­دهد. موج سوم، به طور مشخصی طولانی است، موج چهارم با موج اول همپوشانی ندارد، و دستورالعمل تناوب برقرار می­باشد، که در آن موج (II) تخت است، در حالی که موج (IV) یک مثلث است. علاوه بر این، امواج اول و پنجم با نسبت فیبوناچی، 618/0، مرتبط هستند، که در آن درصد پیشروی موج (V) تقریباً 618/0 برابر موج (I) است.

برخی از تحلیلگران سعی کرده­اند استدلال کنند شمارش و تعداد موج روی نمودار "دلار حاضر" (Dow واقعی، شکل 5-5)، پنج موج کامل را در سال 1966 نشان می­دهد. همانطور که طی سال­ها استدلال کرده­ام، چنین شماری بسیار مشکوک است، البته اگر غیر ممکن نباشد. به منظور پذیرش چنین شمارشی، باید استدلال الیوت در مورد تشکیل مثلث را پذیرفت که در سال 1942 به پایان می­رسد (در کارهای ارشد R.N. Elliott با جزئیات بیان شده است)، تعدادی که به درستی نشان داده شده است خطایی توسط تک پژوهش سال 1960 همیلتون بولتون، "اصل موج ایلوت – ارزیابی انتقادی" است [نوشته­های کامل موج الیوت از A. Hamilton Bolton را ملاحظه کنید]. پیشنهاد جایگزین بولتون، مثلثی که در سال 1949 به پایان می­رسد، همانگونه که نمودار همراه تعدیل شده از نظر تورم نشان می­دهد، شامل مشکلاتی در زمان پیشنهاد او بود (یعنی پذیرش 1937-1932 به عنوان "سه")، و شواهد بعدی تأیید کرده است که این تفسیر، غیر ممکن است.

تصویر A-1


Dow از دیدگاه [روند جنبی ]، در تمام زمان [از سال 1965] در "بازار کم رونق" بوده است، اگرچه همه شاخص­های دیگر از سال 1974 در بازارهای پررونق بوده­اند. الیوت تقریباً تنها تحلیلگری بود که تشخیص داد این روندهای جنبی، بازارهای کم رونق هستند. برای مشاهده شواهد این بحث، همه کاری که باید انجام داد، بررسی نمودار Dow تعدیل شده از نظر تورم از سال 1966 [و مقایسه آن با دورهمشابه در شکل 5-5] است. تورم ( inflation  (شدید به علاوه بازار کم رونق برابر با تشکیل جنبی است.*

* این سه جمله اخیر از گزارش شماره دسامبر 1979 مربوط به EWT است.

مسئله مهم­تر این است که به نظر می­رسد الگوی الیوت رو به پایین پنج موجی از اوج 1965 در مرحله نهایی خود باشد. به عنوان بررسی کوتاه مدت، می­توانیم با توجه به نمودار مشاهده کنیم که سهام در حال حاضر عمیقاً بیش از حد به فروش می­رسد، و [کمتر از خط حمایت طولانی مدت کاهش یافته است] از نظر تاریخی، نسبت به شاخص قیمت عمده فروشی ارزان است.

بنابراین، چند سال آینده می­تواند شاهد تجمع سه موجی (a-b-c) در شرایط واقعی باشد، که باید در میانگین رشد صنعتی Dow تا نقاط بالای همه زمان­ها براساس دلار فعلی، به شکست و انفجار چشمگیر تعبیر شود. چنین پیشرفتی، شمارش موج داو از سال 1932 براساس دلار اسمی را رعایت خواهد کرد، و این کار را از طریق تکمیل موج پنجم و نهایی آن از سال 1974 انجام می­دهد. بنابراین، ما هنوز هم به یک نقطه بالای جدید و چشمگیرتر روی میانگین صنعتی Dow Jones نیاز داریم، که موج پنجم را با قیمت واقعی به ما می­دهد، و موج B براساس قیمت­های تعدیل شده از نظر تورم ارائه می­شود.