همبستگی بین بازار

همانطور که همبستگی بین بازارهای بسیاری بین جفت‌های ارز وجود دارد،  همچنین همبستگی بسیاری بین بازارهای فارکس و بازارهای مالی دیگر، مثل سهام، اوراق قرضه و کالاها وجود دارد. معامله‌گرانی که درکی از این همبستگی را همراه با روابط روانی و اصولی مهم‌شان پرورش داده‌اند، می‌توانند از آنها به نفع خودشان استفاده کنند، و استراتژی‌هایی را بوجود آورند که این روابط در بستر آنها وجود دارد.

در این مقاله، تلاش خواهیم کرد تا سه تا از قدرتمندترین همبستگی بین بازارها را پوشش دهیم:

1.    شاخص دلار ایالات متحده و ارزها

2.    شاخص‌های سهام جهانی و ارزها

3.    طلا و ارزها

1.   شاخص دلار ایالات متحده و ارزها

شاخص دلار ایالات متحده (USDX) قراردادهای لیست شده آتی در بورس اوراق بهادار نیویورک و  مبادلات آتی بورس اوراق بهادار مالی دوبلین است. شاخص دلار ایالات متحده فشار کلی ارزش دلار ایالات متحده را برای دنیا ایجاد می‌کند. همانطور که میانگین صنعتی دو جونز یک شاخص کلی از ارزش بازار سهام ایالات متحده ایجاد می‌کند، شاخص دلار ایالات متحده یک نشانه کلی از ارزش بین‌المللی دلار ایالات متحده ارائه می‌کند. شاخص دلار ایالات متحده این کار را با معدل‌گیری نرخ مبالدله بین دلار ایالات متحده و شش ارز مهم دنیا انجام می‌دهد: EUR,JPY,GBP,CAD,CHF,SEK

ارزش دقیق ارزهای دیگر در شاخص ایالات متحده اینگونه است:

ارز

وزن

یورو

57.6%

ین ژاپن

13.6%

پوند بریتانیا

11.9%

دلار کانادا

9.1%

کرون سوئد

4.2%

فرانک سوئیس

3.6%


همانطور که می‌بینید، تعصب زیادی روی شاخص اروپا وجود دارد، و همینطور، منطقه یورو، بریتانیا، سوئد، و سوئیس مجموعا 77.3 درصد شاخص هستند. در راس یورو قرار دارد، که 57.6% درصد را تشکیل می‌دهد که بدون شک به دلیل این است که اتحادیه اروپا معادل قدرت فوق العاده ایالات متحده است. این طرفداری از اروپا امروزه خوب است، چون این اقتصادها برخی از بزرگ‌ترین‌ها در دنیا را نشان می‌دهند، اما در آینده، اگر روابط ژئوپولیتیک تغییر کنند، که 57.6% مشکل‌سازتر می‌شود. اگر برخی از کشورهای منطقه اروپا کاملا ورشکسته شوند و از اتحادیه اروپا و یورو کاملا جدا شوند، این شاخص ممکن است مجدد سنجش شود. اگر قدرت‌های اقتصادی بزرگ دیگر مثل چین تصمیم بگیرند یک روز یوان را از دلار ایالات متحده جدا کنند، پس این شاخص نیاز خواهد داشت که دوباره تراز شود و یوان را هم در بگیرد.

دلیل اینکه چرا باید این شاخص را برای اندازه‌گیری  قدرت دلار و نه برای جفت‌های ارزی تکی مثل USDCAD بررسی کرد، این است که تاثیرات مسایل دو جانبه ملی روی قیمت‌های ارز با ارزهای دیگر در سبد به حداقل می‌رسد. ایالات متحده تقریبا همیشه در نوعی اختلاف تجاری با اتحادیه اروپا، ژاپن، چین، انگلستان یا حتی کانادا است، و روابط تجاری پیچیده هستند، و مقررات جدید ملی و بین‌المللی می‌تواند تاثیرات چشمگیری روی ارزش ارز داشته باشد. از اینرو اختلاف تجاری کمی با سوئیس بی‌طرف وجود دارد، دیده‌ایم که چگونه بانک مرکزی‌اش می‌تواند مستقیما در بازار مداخله کند تا مطمئن شود که ارزشان به قدری قوی نشده است که به صورت منفی بخش صادرات‌شان را تحت تاثیر قرار بدهد. هر کشوری می‌تواند مسایل اقتصادی خودش و نوسانات ارزی خود را داشته باشد، اما وقتی با شاخص دلار ایالات متحده سنجیده می‌شود،   این نوسانات برطرف می‌شود.

اینجا یک مقایسه 6 ماهه از شاخص دلار آمریکا با EURUSD وجود دارد که در 30 ژوئن سال 2012 صورت گرفته است.

نمودار تعاملی نقاط شاخص دلار

منبع: بولمبرگ

نکته:می‌توانید به بولمبرگ بروید و هر جفت ارز را با اضافه کردن ارز در قسمت اضافه کردن ارز مقایسه کنید تا مقدار همبستگی بصری را ببینید. 

به الگوی شبیه آینه بین شاخص دلار ایالات متحده و EURUSD توجه کنید. وقتی دلار ایالات متحده تقویت می‌شود، EURUSD تنزل پیدا می‌کند، و برعکس. شما بیشتر این الگوی شبیه آینه را بین شاخص دلار ایالات متحده و EURUSD به نسبت بین جفت‌های ارز دیگر به دلیل وزن سنگین یورو در این شاخص خواهید دید.

با همبستگی قوی بین شاخص دلار ایالات متحده و جفت‌های ارز دیگری که داد و ستد می‌شود، چه باید کرد؟

استراتژی # 1: تصویر واضح‌تر از حرکت دلار ایالات متحده

هنگامی که دورنمای دلار ایالات متحده به نظر مبهم می‌رسد، می‌تواند شاخص دلار ایالات متحده را به عنوان تصویر واضح‌تر این موقعیت بررسی کرد. اگر دلار ایالات متحده در حال حاضر روند نداشته باشد، این شاخص اغلب سطوح مقاومت و پشتیبانی کلیدی را تست خواهد کرد و وقتی این سطوح شکسته شوند، بسیاری از معامله‌گران به این ورشکستگی  از این سطوح واکنش نشان خواهند داد و در روند جدید قرار خواهند گرفت. مطمئنا، حرکت‌های قدرتمند با نقاط معین جفت‌های ارز ممکن است مسیر شاخص را هدایت کند، اما در عین حال می‌توان دید که خود شاخص تغییر در جفت‌های ایالات متحده را ایجاد می‌کند.

استراتژی #2: شاخص پیشرو در روندها و روند بازگشت 

دلار مطمئنا محرک اصلی در بازار ارز است، مرکز زمین که همه ارزها حول آن می‌چرخند. شاخص USD شاخصی است که فرصت‌ها را می‌بینیم زمانی که تقریبا همه جفت‌ها با USD همبستگی دارند.  اگر شاخص USD روند ضعیف‌تر است، ما می‌توانیم احساس اطمینان بیشتری در خرید EURUSD یا فروش USDCHF می‌کنیم، و اگر روند قوی‌تری باشد، می‌توانیم احساس اطمینان بیشتری در فروش EURUSD یا خرید USDCHF داشته باشیم.

گاهی، به دلیل اینکه شاخص USD یک محرک بازارهای ارز است،  می‌تواند علایم برگشت سریع‌تر روند در روندهای اصلی به نسبت تماشای  هر مورد خودشان ایجاد می‌کند. هر معامله جدی فرض می‌شود تا چشم‌ها آن را دنبال کنند.

منبع شاخص دلار ایالات متحده

 وب‌سایت‌های مالی که نمودارهای رایگان آماده می‌کنند:


بولمبرگ

فکس‌پرو:

فکس استریت

کارگزاران MT4 که USDX یا دلار ایالات متحده را در ناظر بازار آماده می‌کنند:

بازارهای ادمیرال

فارکس Ltd

FXCM

Etoro

AVA Trader(AVA Broker)

  1. ارزها و شاخص سهام جهانی

اگر هر یک از ما دانش مالی قبل از معامله ارز داشته باشیم، شاید در حوزه معامله سهام یا شاخص سهام باشد. از آنجایی که 100 برابر پول بیشتری در فارکس به نسبت بازارهای سهام ایالات متحده داد و ستد می‌شود، شکی نیست که افراد بیشتری بازارهای سهام ایالات متحده را به نسبت بازارهای ارز بررسی و معامله می‌کنند. همین 10 سال گذشته بوده است که معامله‌گران جزئی از بازارهای ارز عبور کردند، در حالیکه معامله‌گران جزئی و سرمایه‌گذاران سهام ایالات متحده را از قرن 19 معامله می‌کنند. هر شبکه مالی مهم یا شوی رادیویی باید حرکت داو جونز را هر روز پوشش دهد، و بازارهای ارز فقط کمی پوشش داده می‌شوند. هر فردی چیزی درباره سهام می‌داند، در حالیکه افراد کمی درباره فارکس می‌دانند.

این محبوبیت بیشتر بازارهای سهام مزایایی خودش به همراه خواهد داشت. همانطور که ما در بخش تحلیل تکنیکال  بیان کردیم، بسیاری از نشانه‌های تکنیکال یا الگوهای نموداری قدرتمندتر هستند وقتی محبوب‌تر هستند. محبوبیت به آنها قدرت خود اجرایی می‌دهد. برای نمونه، ممکن است هیچ گونه دلیل جادویی وجود نداشته باشد که چرا میانگین حرکت 200 روزه اهمیت بیشتری به نسبت طول‌های دیگر و فرم‌های زمانی به نسبت این حقیقت دارد که  به افراد زیادی گفته می‌شود مواظب طول و بازه زمانی باشند و وقتی که صعود می‌کنند، این حرکت طلایی برای بازار قوی است. همین برای بازارها درست است. هر چه بازار محبوب‌تر، هر شاخصی بیشتر و بهتر کار می‌کند. بنابراین اگر افراد بیشتری یک شاخص محبوب روی یک بازار محبوب  مثل داو جونز را بررسی کنند، پس اهمیت بیشتری به نسبت همان شاخص روی بازار کمتر محبوب دارد. با چشم‌های بیشتر سعی در کشف حرکت بازار سهام ایالات متحده می‌شود، بعد هر روند جدیدی در آن مشخص می‌شود و می‌توان با اولین اخطار روی هر جفت ارز با همبستگی قوی عمل کنند.

اینجا مقایسه داو جونز با EURUSD,GBPUSD,AUDUSD از ژوئن سال 2010 تا ژانویه سال 2012 است:

منبع: http://www.google.com/finance?cid=983582

توجه داشته باشید که چگونه سه جفت ارز در مسیرهای مشابه با Dj حرکت می‌کنند، با وجودی که در دامنه‌های مختلف هستند. در تصویر بالا به وضوح می‌توان دید که AUDUSD نزدیکترین همبستگی با DJ را حفظ می‌کند، در حالیکه EURUSD و GBPUSD آنقدر افزایش در آن دو سال نداشته‌اند، بدون شک به دلیل بحران‌های بدهی اروپا است. وقتی در گوگل   درباره رابطه بین DJ و AUDUSD جستجو می‌کنید، به سرعت فهمیدم که دیوید رودریگوز در دیلی‌فاکس رابطه مشابهی در مقاله‌اش  عنوان کرد: همبستگی: معامله دلار استرالیا به عنوان شکل دیگری برای داو جونز.

نکته: همبستگی بین شاخص سهام ایالات متحده و شاخص دلار ایالات متحده انگیزه قابل اعتمادی برای همبستگی بین شاخص سهام ایالات متحده و جفت‌های ارز خاص است. دلیل این مسئله وزن زیاد یورو در شاخص دلار ایالات متحده است، و از اینرو یورو در دو سال گذشته به دلیل بحران بدهی ضربه خورده است، همبستگی بین این دو شاخص از مثبت تا منفی و تا مثبت بالا و پایین می‌رود. بررسی همبستگی بین شاخص سهام خاص و جفت‌های ارز خاص قابل اعتمادتر است و با اینهایی کار می‌کند که بیشترین همبستگی مثل AUDUSD را  نشان می‌دهند.

اگر شما بفهمید که جفت‌های ارز مثل AUDUSD که همبستگی بیشتری با DJ یا شاخص‌های مالی دیگر دارند، چه کاری می‌توان با این همبستگی کرد؟

استراتژی #1: شاخص پیشرو روی روند و برگشت روند

احتمالا افراد بیشتری وجود دارند که  میانگین حرکت و خطوط روند داو جونز را بیشتر از جفت‌های یک ارز بررسی می‌کنند. این به معنایی است که وقتی این خطوط ترسیم می‌شوند، آنها دقیق تر و قابل اعتمادتر در نظر گرفته می‌شوند چون مقدار بزرگتری از محبوبیت و توسعه در راستای خود اجرایی دارند. وقتی داو جونز از طریق میانگین حرکتی 200 روزه معروف پایان می‌یابد،   به همه معامله‌گران سهام سیگنال می‌دهد که بازارهای سهام  سخت هستند، و همه معامله‌گران ارز که با هر داو جونزی همبستگی دارند جفت‌هایی شبیه AUDUSD احتمالا سرسخت هستند. بطور مشابه  وقتی خطوط پشتیبان و مقاومت روی داو جونز ترسیم شوند، و  این خطوط تجزیه و بشکنند، می‌توان انتظار یک حرکت قوی در DJ داشت  که خیلی توسط یک حرکت قوی در جفت‌های ارز وابسته به DJ دنبال می‌شوند.

نکته: ما همبستگی DJ را  به عنوان فقط یک همبستگی احتمالی کنترل کردیم. شاخص‌های مالی جهانی زیادتری به نسبت DJ وجود دارند که ممکن است رابطه قابل اعتمادتری را تایید کنند و به عنوان شاخص هدایت کننده سریع‌تر عمل کنند. به شما توصیه می‌کنیم که همه شاخص‌های جهانی  در رابطه با همه جفت‌های ارز جزئی و کلی را بررسی کنید.


منبع شاخص‌های جهانی

وب‌سایت‌های مالی که نمودار رایگان ارائه می‌کنند:

Google.Finance

 Investing.com

 Bloomberg

کارگزاران متاتریدری4 که شاخص‌های سهام را ارائه می‌کنند:

Admiral Markets

 FXCM

 Etoro

 InstaForex

 Alpari UK & Alpari NZ

  1. طلا و ارزها

ریشه‌های همبستگی بین طلا و فارکس زیاد است. طلا به عنوان شکل دیگری برای ارز دیده می‌شود. به عنوان پناهگاه امنی در زمان‌های بی‌ثباتی در نظر گرفته می‌شود. برخی از بانک‌های مرکزی به ذخیره طلایشان اضافه می‌کنند. از سطح نرخ بهره نزدیک صفر سود بهره می‌برد، و به عنوان حصار تورم دیده می‌شود.

دلار ایالات متحده زمانی کاملا با طلا پشتیبانی می‌شد، بنابراین اصطلاح برگ سبز بدست آمد، اما در دهه 1970، در مدت چرخش تورم، نیکسون ارتباط با طلا را قطع کرد، و از زمان به بعد دلار به شدت سقوط کرد. فرانک سوئیس زمانی 40% با طلا و نقره پشتیبانی می‌شد، اما این پشتیبانی ممنوع شد وقتی سوئیس مجبور به فروش مقدار زیادی از ذخایره طلا و نقره‌اش  شد تا به IMF در سال 2006 بپیوندد. امروزه تنها یک ارز با طلا یا نقره پشتیبانی نمی‌شود، چون همه کشورهای ارزشان تا سطوح بی‌سابقه‌ای در 50 سال گذشته تورم داشته است. اکثر کشورها طلای خودشان را دارند اما ذخایر طلایشان را صراحتا با هدف پشتیبانی ارزشان حفظ می‌کنند.

در زمان‌های مختلف در 20 سال گذشته، طلا از همبستگی قوی با برخی از جفت‌های ارزی سود برده است،  مخصوصا جفت‌های ارزی معروف به جفت‌های اولیه. در حالیکه CAD با نفت همبستگی دارد، همبستگی‌اش در مقایسه با AUD.NZD.CHF با طلا قوی نیست. AUD قوی‌ترین ارتباط را با طلا دارد، نه به خاطر اینکه بزرگترین ذخایر طلا را دارد، بلکه به این دلیل که یکی از بزرگترین تولید کنندگان طلا است. استرالیا  مهم‌ترین تولید کننده طلا باقی مانده است، چهار تولید کننده بزرگ در دنیا   استرالیا، چین، آفریقای جنوبی و ایالات متحده هستند، و در نتیجه طبیعی است که AUDUSD الگوی مشابهی برای طلا دنبال کند. این ارز حرکت آهسته‌ای تا مواد اولیه تا اواسط سال 2008 داشته است. چون اواسط 2008، این همبستگی تاحدودی با طلای  در یک اجرای سخت در مقدار بیشتری با AUDUSD تضعیف شد.

اینجا مقایسه بین XAUUSD (طلا) و AUDUSD در 5 سال گذشته از فوریه سال 2007 تا فوریه سال 2012 وجود دارد:

منبع:بلومبرگاز سال 2007 تا سال 2012، AUDUSD در همان مسیر طلا اما در دامنه‌های مختلف حرکت کرد. AUDUSDخیلی سخت‌تر از XAUUSD در بحران مالی سال 2008 سقوط کرد، و  2 سال بعد در سپتامبر سال 2010 از این سقوط رها شد در حالیکه طلا در فوریه سال 2009 بازیابی شد. XAUUSD یک سود فوق العاده 180% در پنج سال گذشته بدست آورده است، در حالیکه AUDUSD 40% سود متناسب بدست آورده است.

طلا معروف به ضد دلار است. وقتی دلار ایالات متحده افزایش پیدا می‌کند، قیمت‌های طلا سقوط پیدا می‌کند و وقتی دلار ایالات متحده سقوط می‌کند، قیمت‌های طلا افزایش می‌یابد. لزوما به معنایی نیست که طلا و شاخص دلار USD به صورت منفی همبستگی و ارتباط دارند. شاخص دلار ایالات متحده وزنی یوروی قوی دارد؛ بنابراین به جای آن منطقی‌تر است که بگوییم USD با جفت‌های شبیه USDCHF,USDJPY قیمت داده می‌شود که خیلی با طلا به صورت منفی همبستگی دارند.

اینجا مقایسه بین XAUUSD (طلا) نموداری در مقابل USDCHF و USDCHF در طول پنج سال گذشته از فوریه سال 2007 تا فوریه سال 2012 وجود دارد:

منبع: بلومبرگ

توجه داشته باشید وقتی طلا قدرت فوق العاده‌ای در این پنج سال نمودار بالا بدست می‌آورد، فرانک و ین هم قوی می‌شوند، همانطور که در سقوط یکنواخت USDCHF و USDJPY منعکس شده است. فرانک 25% سود کرده و ین 35% سود کرده است، که تقریبا به اندازه 40% استرالیا بدون همان مقدار فراریت بوده است. چرا این همبستگی وجود دارد؟ چون وقتی طلا قوی می‌شود، این کار را در مقابل دلار ایالات متحده انجام می‌دهد. بطور مشابه وقتی دلار ایالات متحده ضعیف می‌شود، USDCHF و USDJPY حرکت نزولی دارند. اما فرانک سوئیس یک همبستگی رازآلودی با طلا را حفظ می‌کند.

USDCHF و طلا: نزدیک به 80 سال، فرانک سوئیس به عنوان مامن امنی با تورم صفر در نظر گرفته می‌شده است چون با توجه به شرایط قانونی‌اش تا 40% با ذخایر طلا پشتیبانی می‌شود. هرچند، ارتباط 80 ساله‌اش با طلا در 1 می سال 2000 بعد از یک رفرنداوم خاتمه یافت. در مارس سال 2005، بعد از برنامه فروش طلا برای پیوستن به IMF، بانک ملی سوئیس 1290 تن از ذخایر طلا را نگه داشت. با این حال، گمنامی و بی‌طرفی سوئیس فرانک سوئیس را مامن امنی در مدت زمان‌های سختی کرد. USDCHF توازنی با قیمت‌های طلا برقرار کرد، و دلار به عنوان یک شرط ضد طلا نشان داده می‌شود و فرانک سوئیس بخشی از تامین جزئی طلا است. به تازگی، موقع بحران مالی جهانی (2012-2007) و بحران بدهی حکفرمای همزمان، سرمایه گذاران به سمت فرانک سوئیس به عنوان گزینه جذاب دیگر اروپایی روی آوردند. تا حدودی ارز پشتیبانی طلا داشت و همچنین یکی از تعداد محدود ارزهایی در اروپا بود که در یورو نبود.

آیا این همبستگی قوی بین طلا و AUDUSD یا USDCHF برای معامله سودده این جفت‌ها می‌تواند استفاده  شود؟ پاسخ مثبت است.

استراتژی #1: شاخص‌های پیشرو روندها و روند بازگشت

 شاید مواقعی وجود داشته باشد وقتی به سختی بتوان فهمید چه مسیرهایی را جفت‌های شبیه USDCHF,AUDUSD در آینده خواهند پیمود. آنها شاید در حال حاضر در یک دامنه یا بازارهای غیرمستقیم بپیوندند و شما هیچ راهنمایی ندارید که چه وقت و در چه مسیری روندی ممکن است رشد کند. این مسئله ممکن است لحظه مشورت با یک شاخص پیشرو مثل نمودار طلا باشد. اینجا شما نمودار روزانه طلا را ترسیم می‌کنید و آن را برای یک دوره 200 روزه میانگین حرکتی اعمال می‌کنید تا ببینید بالا یا پایین روند است. بعد اگر شما تشخیص دهید که طلا روند شیب منحنی دارد، شما راهی برای پریدن به AUDUSD طولانی یا USDCHF کوتاه روی روند در این قیمت پیدا می‌کنید. 

جفت‌های وابسته به طلا ممکن است حتی اثبات کنند که شاخص‌های طلا در بازار را هدایت می‌کنند.گاهی تعیین اینکه کدام شاخص پیشروی بازار است سخت است- طلا یا ارزهای وابسته به طلای فوق الذکر. گاهی لازم است شما شاخص‌های مختلف را براساس استراتژی‌های جایگزینی ورود/خروج از نمودار طلا تا نمودارهای AUDUSD یا USDCHF را آزمایش کنید، و بعد به شکل دیگر جایگزینی ورود/خروج از نمودارهای AUDUSD یا USDCHF به نمودار طلا کنید. شاید تعجب کنید که جفت ارزی وجود دارد که به عنوان شاخص قدرتمند بازار  برای تصمیم گیری مسیر طلا عمل می‌کند. در این مورد، شما سعی در معامله طلا به عنوان یک CFD در بسیاری از کارگزاران فارکس غیر آمریکایی دارید.

منبع برای طلا یا XAUUSD

وب‌سایت‌های مالی که نمودار رایگان ارائه می‌کنند:

Bloomberg 

Yahoo.Finance

FXStreet 

Google.Finance

مطلبی یافت نشد