مقاومت و استراتژی روندمفاهیم پشتیبانی و مقاومت  استحکام تحلیل تکنیکال را نشان می‌دهد. آنها بدون شک دو تا از مهم‌ترین موضوعات تحلیل فنی هستند، و هر معامله‌گر جدی باید بداند چگونه آنها را به درستی شناسایی و استفاده کند. این اصطلاح به سطح قیمت روی نمودارهایی اشاره می‌کند که مانند مانع عمل می‌کنند و از فشار قیمت یک دارایی در جهت یک مسیر معین طبق یک نقطه خاص ممانعت می‌کنند.

راه‌های بسیار مختلفی برای تعیین سطح پشتیبانی و مقاومت مثل استفاده از حرکت قیمت جدید وجود دارد، فرمول پیوت پوینت و خطوط  فیبوناچی. این مقاله روی حرکت قیمت تاکید دارد.

در شکل ساده‌ شده‌اش، پشتیبانی و مقاومت افقی چیزی شبیه این می‌شود:این یک الگوی زیگزاگی حرکت رو به بالای بازار است.  وقتی بازار بالا می‌رود و بعد دوباره پایین می‌آید، به بالاترین نقطه‌ای که می‌رسد قبل از اینکه دوباره پایین بیاید، آن نقطه را مقاومت می‌نامند (خط آبی)، در حالیکه  وقتی به پایین‌ترین نقطه می‌رسد قبل از اینکه بازار بالا برود، این نقطه پشتیبانی نامیده می‌شود (خط سبز). اگر بازار محدود به خطوط مقاومت و پشتیبانی باشد، گفته می‌شود در کانال قرار دارد، و در نمودار بالا سه تا از آنها وجود دارد. در هر کانال، هر چه بازار مجددا تست یا هر سطح پشتیبانی یا مقاومت را تایید کند، هر سطح مقاوم‌تر می‌شود. در نمودار بالا، حداقل دو تست دوباره در هر سطح با اولین و دومین سطح مقاومتی که در نهایت روی تلاش سوم نفوذ می‌کنند، وجود دارد. وقتی بازار مقاومت اولین و دومین کانال را می‌شکند، مقاومت قبلی پشتیبان می‌شوند و به عنوان مانع جدید برای برگرداندن بازار عمل می‌کند.

در عین حال گاهی بازار الگوهایی شبیه مورد بالا شکل می‌دهد، می‌توان فهمید که بازارها همیشه پویا و نوسان دارند. آنها در هر روز جدید و در هر بازه زمانی جدید متفاوت ظاهر می‌شوند، و بنابراین این سطوح پشتبانی و مقاومت را شناسایی می‌کنند که دقیق و آسان نیستند. فیلسوف یونانی تغییر، هراکلیتوس گفته است که شما نمی‌توانید به یک رود دوبار بروید، و بازار یک مثال عالی از این است، و به نظر می‌رسد هر چیزی در حرکت زیاد، حتی زمان زیاد قرار می‌گیرد، چون آنها در یک آینده احتمالی با قیمت فعلی سقوط می‌کنند. تغییر، افت و خیز، تشکیل امواج زیگزاگی در بازار وجود دارد، و اگر با دقت کافی نگاه کنیم، برخی ساختارها را می‌توانیم ببینیم وقتی مقاومت و پشتیبانی شکل می‌گیرند تا حرکت را در بگیرند، اما با گذشت زمان آنها هم از بین می‌روند و بی‌اعتبار می‌شوند.

این مقاله به دنبال کمک به خواننده در شناسایی و ترسیم این سطوح مقاومت و پشتیبانی است چون آنها خیلی زود شکل می‌گیرند، بنابراین شما می‌توانید از آنها سود ببرید قبل از اینکه آنها بی‌ربط شوند.

پشتیبانی چیست، چگونه ترسیم می‌شود، و چگونه می‌توان از آن سود برد؟

پشتیبانی، پشتیبانی نامیده شده است چون خطی است که معامله‌گران انتظار دارند قیمت را پشتیبانی کند، و خطی که معامله‌گران اجازه نمی‌دهند قیمت کمتر از آن بشود. سطح قیمتی است که فشار خرید خیلی قوی است که به عنوان کف عمل می‌کند، و مانع می‌شود قیمت یک دارایی پایین برود.

پشتیبانی با استفاده از ابزار هدف خط افقی در متاتریدر4 ترسیم می‌شود و می‌تواند این خط افقی را در راستای دامنه پایین معاملات، محصور در موانع پایین‌تر یا ترکیبی از این دو، قرار دهد. مطمئن شوید خطوط افقی‌تان به این پایین‌ها برسد و بیشتر از یک بار محصور شود. هر چه بیشتر به این نقاط پایینی برسد، پشتیبانی قوی‌تر می‌شود.

نمونه GBPUSD از بازه زمانی H4:نمودار بالا نشان می‌دهد چگونه نقاط پایینی چند بار تست شده می‌تواند مانند پشتیبانی عمل کند. در اولین کانال، بازار به سطح 1.6105 از چهار موقعیت جدا می‌رسد، هر دفعه قدرت پشتیبانی را تایید می‌کند تا زمانی که در نهایت، مجبور به شکست طبق مقاومت نسبتا ضعیف‌تری می‌شود که و فقط روی دو تماس شکل می‌گیرد. کانال دوم به نظر ابتدا قبلا دیده شده است.بازار به سطح پشتیبانی 1.6285 روی پنج موقعیت جدا می‌رسد، هر دفعه قدرت پشتیبانی را تایید می‌کند. تاکنون، مقاومت فقط دوبار رسیده است و به نظر می‌رسد  اگر بازار به سمت عقب برگردد تا به آن نقطه دوباره برسد، اگر از بین نرود.

همچنین، به سطوح مقاومت قبلی توجه کنید که شکسته شده است، چون آنها به عنوان سطوح پشتیبانی جدید  عمل می‌کنند، مخصوصا اگر سطح پشتیبانی آنی وجود نداشته باشد. سطح مقاومت قبلی شکسته شده در گذشته، بویژه اگر سطح مقاومت سختی وجود داشته باشد، می‌تواند به عنوان پشتیبانی قدرتمندی عمل کند. شما باید مطمئن به ترسیم یک خط افقی از سطح مقاومت قبلی در کل بخش سفید زیر قیمت فعلی باشید. اگر قیمت از این سطح پایین برود، شما تایید می‌کنید که سطح مقاومت قوی وجود دارد.

نمونه بازه زمانی USDCHF H4

در نمودار USDCHF بالا، یک سطح مقاومت کلیدی وجود دارد که در 25 مارس سال 2011 شکسته شده است، که به معامله‌گر سیگنال می‌دهد تا دو هفته بعدی این جفت‌ها صعودی می‌شوند. این بخش مقاومت قبلی به پشتیبانی تبدیل می‌شود، سطحی که فروشنده برای معامله بیشتر رغبتی ندارد و خریدار بهترین فرصت را برای معامله می‌داند. سطح پشتیبانی جدید دوباره در 31 مارس سال 2011 با یک جهش بزرگ رو به بالا تست می‌شود و تایید می‌کند که این سطح در واقع پشتیبانی قوی است. بنابراین کمی عجیب بود که قیمت دوباره تا پشتیبانی 0.9130  در 6 آپریل سال 2011 سقوط کند، و دوباره جهش داشته باشد.

استراتژی# 1 :خرید روی جهش پشتیبانی 

منطق پشتیبانی این است که کاهش قیمت به سمت پشتیبانی و ارزان‌تر می‌شود، خریداران تمایل بیشتری به خرید و فروشندگان تمایل کمتری به خرید دارند. اگر روند بزرگ‌تر در حال حاضر صعودی باشد، پس استراتژی خوبی که باید در نظر گرفت موقعیت‌های محدود خرید همراه با سطوح پشتیبانی است، تا از قیمت بهتر و تغییر جهش سود ببرند؛ اگر پشتیبانی به اندازه کافی قوی باشد.

به یاد داشته باشید که پشتیبانی همیشه حفظ نمی‌شود، و شکست زیر علایم پشتیبانی نشان می‌دهد که خرس‌ها بر گاوها پیروز شده‌اند. پشتیبانی می‌شکند و علایم پایین جدید که فروشنده انتظارات‌اش را کاهش می‌دهد و تمایل به فروش حتی با قیمت پایین‌تری دارد.

استراتژی#2 : فروش در سقوط پشتیبانی 

بنابراین استراتژی دوم برای یک شکست از طریق پشتیبانی آماده شده است. شما فروشنده خواهید بود که به دنبال افت از طریق پشتیبانی شاید در خود خط هستید، اما حتی بهتر در نقطه تایید X تعداد پیپ‌های زیر خط پشتیبانی. زمانی که پشتیبانی شکسته می‌شود، پشتیبانی دیگر باید در سطح پایین‌تری شاید در  مقاومت قبلی ایجاد شود. همچنین زمانی که پشتیبانی  شکسته می‌شود، مقاومت جدیدی می‌شود، برای معاملات کوتاه بک اپ بگیرید.

مقاومت چیست، چگونه ترسیم می‌شود، و چگونه می‌توان از آن سود برد؟

مقاومت، مقاومت نامیده شده است چون خطی است که معامله‌گر انتظار مقاومت قیمتی دارد، و خطی که معامله‌گر اجازه نمی‌دهد قیمت بالاتر از آن برود. قیمتی است که فشار فروش خیلی قوی است، گفته می‌شود که به عنوان سقف عمل می‌کند و مانع از بالا رفتن قیمت دارایی می‌شود.

مقاومت می‌تواند با استفاده ابزار خط افقی در متاتریدر 4 ترسیم شود، و می‌توانید این خط افقی را همراه با ارتفاع دامنه معاملاتی یا محصور در موانع بالاتر یا ترکیبی از این دو قرار دهید، هر جا که به نظر می‌رسد که بازار به سقف رسیده است و دوباره به پایین سقوط کرده است. مطمئن شوید خط‌های افقی‌تان به این اوج‌ها بیشتر از یک بار رسیده‌اند. هر چه بیشتر به این اوج‌ها برسند، گفته می‌شود مقاومت قوی‌تری می‌شود.

نمونه EURUSD روی H4:نمودار بالا یک سطح خیلی قدرتمند مقاومت را نشان می‌دهد که ابتدا در 22 مارس سال 2011 در 1.4250 شکل گرفته است، که هفته پرنوسانی بود و بعد یک هفته بعد (اولین هفته آپریل)، معامله‌گران سعی کردند این سطح را مکرر تست کنند، و دوباره دوباره به این سقف برسند. در یک نقطه به نظر می‌رسد شش یا  H4  مانع با اوج‌شان نزدیک آن سطح پایان می‌یابند. در نهایت به پشتیبانی 1.4155 سقوط می‌کنند که در اخرین هفته مارس تایید می‌شود، و وقتی شرکت آن را نگه می‌دارد، سیگنالی برای معامله‌گران بود تا مقاومت دیگری را بشکنند. بازارجهش به سمت بالا از پشتیبانی با نیروی کافی دارد تا در نهایت مقاومت سخت را در 1.4250 در 06 اپریل سال 2011 بشکند، که شاهد اوج جدید ماه 1.4350 در آن روز هستیم. جالب اینجاست که معامله‌گران به دنبال فرصتی هستند تا مقاومت قبلی را دوباره تست کنند، حالا پشتیبانی  1.4250 در 7 اپریل سال 2011 و از آن جهش دارد.

نمونه USDJPY در نمودار H4:نمودار بالا نمونه‌ای دیگر از مقاومت سرسختانه و سپس شکستن است. اولین خط مقاومت در 83.15 در 30 مارس تعیین می‌شود، و برای یک تعداد حملات ناموفق کنار هم گذاشته می‌شود، اما بعد در 31 مارس، بالاخره شکسته می‌شود، و به آن امکان می‌دهد تا 150 پیپ بالاتر برود. دومین خط مقاومت در 84.45 تعیین می‌شود، اما با هم بیشتر از دو روز می‌مانند، در مقابل برخی از حملات مقاومت می‌کنند تا زمانی که در نهایت در 05 آپریل شکسته می‌شود، و به آن امکان می‌دهد تا 100 پیپ بالاتر و به 85.50 برسد. دوباره تلاش‌ می‌کند تا از 85.50 خارج شود، اما در نهایت ثابت می‌ماند، و بازار به سطح پشتیبانی جدیدی در 84.90 می‌رسد.


استراتژی   1 : فروش در  مقاومت

منطق مقاومت این است که قیمت بالا به سمت مقاومت می‌رود، فروشنده انگیزه‌ بیشتری برای خرید و خریدار انگیزه کمتری برای خرید دارد. اگر روند بزرگ‌تر محاسبه شود، پس یک استراتژی خوب خواهد بود تا سفارشات محدود یا نزدیک به خط مقاومت را دنبال کند، و اماده خروج در تایید شکست‌شان می‌شود.


استراتژی# 2: خرید روی شکست مقاومت

از نمودارهای بالا دیدید که مقاومت همیشه نگه داشته نمی‌شود و بالای علایم مقاومت شکسته می‌شود که گاوها بر خرس‌ها پیروز می‌شوند. بنابراین، استراتژی دوم که سود ده می‌شود، در توقف خرید در شکست گذاشته می‌شود، شاید x پیپ زیر سطح مقاومت تا آن را به عنوان یک شکست معتبر تایید کند. اگر این مقاومت بشکند، علایم بالای جدید که انتظارات خریدار را افزایش می‌دهد و تمایل به خرید حتی با قیمت های بالاتر دارد.

اگر روند‌های بزرگ‌تر بالا رود، مثل مورد USD/JPY و EUR/USD نمودارهای بالا، شما باید آماده شوید که خریدار روند جدید ‌شوید. این روند دوست‌تان است،  و یک بزرگنمایی از تصویر روزانه می‌تواند به شما ایده مسیر روند را بدهد. زمانی که مقاومت شکسته می‌شود، مقاومت دیگری باید در سطح بالاتر ، شاید در مقاومت قبلی ایجاد شود. همچنین زمانی که مقاومت شکسته شود، یک پشتیبانی جدید می‌شود. این پشتیبانی جدید می‌تواند مثل دوست‌تان عمل کند، تا معاملات را در مسیر این روند حرکت دهد.

ابزارهای متاتریدر 4 برای کمک به ترسیم مقاومت و پشتیبانی   است(براساس اقدامات قیمت)

با آن روبرو می‌شویم، بسیاری از ما خیلی مشغول هستیم و برای ترسیم خطوط افقی در نمودارمان با روشی ثابت پریشان می‌شویم، و بنابراین منطقی است دنبال اندیکاتور‌های باشیم که این خطوط را به صورت خودکار برای ما ترسیم کند.

گاهی یک اندیکاتور خوب می‌تواند همان سختی‌ها را در خود داشته باشد و کار کند و سطوحی را به شما نشان می‌دهد که ذهن درونی شما نمی‌تواند ببیند.

چنین اندیکاتوری اندیکاتور مقاومت و پشتیبانی توسعه یافته توسط باری استندر است:


Support and Resistance ( Barry ) 


اگر من اندیکاتور‌های دیگری پیدا کنم، آنها را هم در نظر می‌گیرم، اما این مورد به نظر کافی برای این کار می‌رسد. 

اجازه دهید USDJPY H4 نمودار بالا را بررسی کنیم، اما حالا با این اندیکاتور بالا کار می‌کنیم: 


این اندیکاتور نقاط آبی را همراه با سطح پشتیبانی ترسیم می‌کند، که از پایین گرفته شده  و نقاط قرمز همراه با سطوح مقاومت از بالا گرفته شده است. به دلیلی که یک اندیکاتور است، دیدن ارتباطات یک مجموعه از نقاط هوشمندانه نیست و دیگری مثل مقاومت که پشتیبانی می‌شود و برعکس، اما می‌توان به آسانی این کار را با توسعه و اتصال نقاط انجام داد. همچنین نقاط پایین و بالای مختلف این قدرت و ارتباط با سطوح پشتیبانی و مقاومت را تایید نمی‌کند. این اندیکاتور اینجا برای شما مانند ابزار است، اما مغز، دانش و تجربه‌تان باید آماده استفاده از آن باشد.


مطلبی یافت نشد