معامله کری

اگر شما به سادگی زمان برای معامله در بازار روز و غیر از روزانه را نداشته باشید و به دنبال کاری هستید که در بازارهای ارز رونق و سود داشته باشد، چه می‌شود ؟ یک راه ساده برای انجام این کار بت طولانی مدت روی جفت‌های ارز مثل دلاراسترالیا/دلار آمریکا یا دلار استرالیا/ین ژاپن با سود بالای شبانه است. در پشت صحنه، سرمایه‌گذاری ارزش‌های کم بازده خرید/فروش ارز است و سرمایه گذاری در ارز با بازده بالا است. سرمایه‌گذار امیدوار است که از سود شبانه جمع شده نگهداری چنین جفت‌هایی بدست آورد. این سود شبانه معروف به جزئی است و بنابراین این رویکرد موسوم به استراتژی معامله کری است.

برای شروع با چنین استراتژی، ابتدا باید درباره نرخ بهره ارزهای مختلف را تحقیق کنید.

چگونه می‌توان نرخ بهره ارزها را مشخص کرد؟

سایت‌های زیاد در اینترنت وجود دارد:

برای نمونه www.worldinterestrates.info نرخ بهره را به آسانی نشان می‌دهد و جدولی شبیه زیر را بخوانید: از نمودار بالا، شما می‌توانید بفهمید که نرخ استرالیا 3.00% به صورت قابل توجه‌ای بیشتر از 0.25% ایالات متحده یا 0.1% ژاپن یا 0% سوئیس است. برای اینکه روی بورد این معامله کری را ببینید، سرمایه‌گذار دلار آمریکا یا ین ژاپن یا فرانک سوئیس را می‌فروشد و دلار استرالیا را می‌خرد، و بنابراین  سرمایه‌گذار طولانی روی  دلار استرالیا/دلار آمریکا یا دلار استرالیا/ین ژاپن یا دلار استرالیا/فرانک سوئیس  معامله می‌کند. نرخ بهره بین این جفت‌های مختلف سود سالانه‌تان است:

نرخ بهره بانکی سالیانه دراز مدت ارزهای بالا فقط یک براورد تقریبی از انچه شما انتظار دارید، است. در واقع،  نرخ بهره واقعی را شما در واسطه‌گری‌تان بدست خواهید آورد، شما باید نرخ مبادله شبانه جفت ارز دلخواه‌تان را مستقیما از دلالی بدست آورید. مسئله این است که دلالان خودشان نرخ‌های مختلف از بانک‌ها دریافت می‌کنند.

نکته: دلالی را با بالاترین اختلاف سود مثبت روی جفت‌های دلخواه انتخاب کنید.

هر جفتی که انتخاب می‌کنید، لطفا معامله کری را بدون اولین کارتان در نرخ‌های متفاوت سود مثبت پیشنهادی دلالان مختلف باز نکنید. متاسفانه، این نرخ بین دلالان می‌تواند خیلی سریع تغییر کند. برای نمونه، دیدم که الپاری انگلستان یک سود شبانه 9.60 دلاری برای معامله دراز مدت AUDUSD پیشنهاد می‌کند، در مقابل بازارهای ادمیرال کسر کوچی از 1.40 دلار برای معامله دراز مدت همان جفت پیشنهاد می‌کنند. هنوز هر دو مطالبه  سنگین 15.3 دلاری سود شبانه منفی برای معامله کوتاه AUDUSD می‌کنند. چه می‌دهد؟ ظاهرا ادمیرال نیست. این یک مسئله عادی است. سمت منفی همیشه بیشتر از سمت مثبت است و سمت مثبت متناقض بین دلالان است.

می‌توانید برای وب‌سایت آنلاین برای نرخ مسیر بین دلالان جستجو کنید یا می‌توانید نرخ‌های مختلف را خودتان با بکارگیری یک شاخص مسیر مبادله  یا EAحساب  دموی دلالی که شما به دنبالش هستید،  مشخص کنید. یکی از نرخ‌های مبادله EA در زیر نشان می‌دهد که نرخ‌های مبادله جفت‌های دوگانه با حساب دلال MT4 را نشان می‌دهد:

نرخ مبادله منتشر شده است

اینجا اسکرین‌شات از الپاری انگلستان است:

برای گرفتن براورد جدی از بهره سالیانه‌تان،  نرخ روزانه را ضرب در 360 بکنید. خلاصه نمودار بالا: جفت‌های ارز جذاب می‌شوند زمانی که پتاسیل معامله کری فقط موقع مبادله مثبت روزانه بیشتر از 6.0 است، که تقریبا 2%  بازدهی سالیانه است.

مثال: معامله طولانی مدت AUDUSD در 9.50$*360 = 3420$ هر 100000 واحد، یا یک بهره سالیانه 3.42%، 1% کمتر از پیش بینی بانکی، در حالیکه معامله طولانی AUDUSD (ادمیرال) در 1.4$*360=504$ هر 100K، 0.5% نرخ بهره، 3% کمتر از پیش بینی بانک ظاهرا ما باید طوری فاکتور بندی کنیم که نرخ برخی از دلالان خیلی ضعیف است، حداقل اگر شما بخواهید سمت مثبت را بدست آورید.

برای محاسبه نرخ مبادله دلال‌تان، به مقاله بهره شبانه (نرخ مبادله) مراجعه کنید.

سابقه نرخ بهره مهم است

 وقتی   درباره معامله طولانی مدت در جفت‌های ارز فکر می‌کنید، مهم است که سابقه نرخ بهره برای آن جفت را بررسی کنید.

وب‌سایت

توصیفگر

ابزار سابفه نرخ بهره

برای صنعت فارکس خاص است و برای آوردن نرخ برای جفت‌ها و دامنه زمانی که شما می‌خواهید، انعطاف‌پذیر است. سابقه بهره  در یک جدول از جدیدترین تا قدیمی‌ترین قابل رویت است.

http://www.tradingeconomics.com/country-list/interest-rate به شما امکان می‌دهد نرخ بهره چند کشور را در طول چند سال مقایسه کنید. نرخ سابقه در فرمت نموداری قابل رویت است.


در زیر یک اسنپ‌شات از سابقه نرخ بهره اوندا  از ژوئن سال 2006 تا فوریه 2012 از دلار استرالیا وجود دارد.


وام دادن نرخ بهره وقتی بکار می‌رود که اوندا به شما برای خرید ارز پول قرض بدهد، و نرخ بهره وام وقتی اعمال می‌شود که اوندا پول‌تان را نگه دارد. نرخ وام همیشه بیشتر از نرخ وام است. بنابراین، نرخ نسبتا کمتر در ستون مزایده بهره‌ای است که شما  برای معامله طولانی AUD بدست می‌آورید در حالیکه نرخ بزرگ‌تر در ستون درخواست بهره‌ای است که شما برای AUD کوتاه مدت پرداخت می‌کنید. بنابراین ما فقط علاقمند به ستون مزایده هستیم. حالا نرخ بهره برای دلار آمریکا در طول همان دوره را بررسی می‌کنیم.

از آنجایی که دلار آمریکا را کوتاه مدت معامله می‌کنیم، علاقمند به نرخ بالاتر به دلیل نرخ بهره بانکی دلار آمریکا به شما به عنوان یک وام گیرنده دلار آمریکا هستیم.

توجه داشته باشید چگونه دلار استرالیا نرخ مزایده بالای 6.25 در اگوست سال 2007 داشته است، ارتفاع حباب مسکن و مواد اولیه، وقتی دلار آمریکا نرخ درخواست همچنین بالای 5.47 نرخ درخواست بوده است، که تفاوت مقبت فقط 0.78 را نشان می‌دهد. واضح است که معامله کری برنمی‌گردد. قبل از انتخاب معامله کری شاید GBPJPY باشد، چون بعد آن را بررسی می‌کنیم. از بررسی نرخ‌های بالا،  معامله کری روی AUDUSDبرای جذب شروع نمی‌شود تا نرخ  درخواست USD تا 0.65 در دسامبر سال 2009تنزل پیدا کند در حالیکه نرخ مزایده AUD ثابت باقی می‌ماند و تا نرخ مزایده 3.5 در همان ماه  بالا می‌رود، و تفاوت مثبت 2.8  را نشان می‌دهد و در ماه‌های موفق بعدی بالاتر می‌رود. نرخ AUD نسبتا تا 2.85 در اپریل 2009 کمتر شده است، که با کمترین سطح 5 ساله از AUDUSD هماهنگ شده است، و از آن موقع تا به حال تغییر غیر منتظره برای نرخ بهره AUD بعلاوه نرخ مبادلات بوده است. جالب است که نرخ فرانک سوئیس و ین همچنین تا 0.55 در دسامبر سال 2009 کاهش پیدا کرده است، که تفاوت مثبت 2.95 برای AUDJPY و AUDCHF بوجود می‌آورد. این سه جفت برای 3+% تفاوت مثبت در ماه‌های بعدی  بررسی می‌شوند، که به عنوان درصد بازدهی برای سرمایه‌گذاران مشاهده می‌شود.

حتی در پایین‌ترین سطح نرخ در اپریل سال 09، استرالیا هنوز بالاتر از همه ارزهای مهم دیگر با پایه نرخ است تا با بحران مقابله کند، و بنابراین وقتی سرمایه‌گذاران  شروع به حرکت به سمت معامله کری می‌کنند، آنها به دلار استرالیا و به احتمال زیاد مقابل دلار آمریکا یا ین ژاپن یا فرانک سوئیس بر می‌گردند، تا از تفاوت مثبت دلار استرالیا بعلاوه پتاسیل پرش از قیمت پایین‌اش سود ببرد. بعد سرمایه‌دار بر می‌گردد و مجبور خواهد شد که برگشت حرکت قیمت دلار استرالیا در اپریل سال 2009 را ببیند و در پایان سال جذابیت‌اش در تفاوت سود مثبت AUDUSD را ببیند، یا تفاوت 2.95 روی AUDJPY و AUDCHF را ببیند، زمانی که مدارک بیشتر این جفت‌ها می‌تواند در معاملات کری به خوبی انجام شود. شروع خرید و نگهداری AUDUSD یا AUDJPY یا AUDCHF از دسامبر سال 2009 تا فوریه سال 2012 به خوبی پرداخت شده است. نمودار زیر را ببینید.

l

برای AUDUSD، سرمایه گذاران معامله کری اختلاف 3+% بدست می‌آورند و تا تغییر قیمت 22% بین ژوئن سال 2010 و فوریه 2012 می‌بندند. در یک قرارداد 100K، این مسئله با 6000$ درسود (3%X2year) و 22000 دلار تغییر قیمت نشان داده شده است. بنابراین 28%  تغییر در حساب 100k  با استفاده از 1:1 است. برای AUDJPY و AUDCHF، سرمایه گذاران معامله کری اختلاف 3+% بدست می‌آورند و در تغییر قیمت 7% بین ژوئن سال 2010 و فوریه سال 2010 بسته می‌شود. در قرار دارد100K، این مسئله 6000 دلار در سود و 7000 دلار در تغییر قیمت نشان داده شده است. بنابراین، 13% تغییر در حساب 100K با استفاده از 1:1 است. بنابراین، تغییر قیمت AUDJPY قدرتی به اندازه AUDUSD ندارد، شاید استدلال شود که پتاسیل خیلی بیشتری در آینده دارد، چون هنوز تا قبل از سال 2008 رتبه بندی نشده‌اند در حالیکه AUDUSD از قبل سال 2008 در اکتبر سال 2010 پیش افتاده است و به اوج همیشگی در اپریل سال 2011 رسیده است.

معامله دوطرفه با اروپا: اختلاف نرخ بهره +سود/ضرر حرکت نرخ مبادله

اگر شما بفهمید که دلال به کارش ادامه می‌دهد تا به شما سود سالیانه 3% برای AUDUSD طولانی بدهد، و به نظر می‌رسد که جفت‌های ارز یک مسیر صعودی است، چرا از این قدرت نفوذ استفاده نشود؟

فقط با 10000 دلار سپرده، می‌توان یک موقعیت 100K از AUDUSD را کنترل کرد و 30% بازدهی سالیانه بدست آورد. این معامله بسیار شیرینی است غیر از این حقیقت که 500 پیپ حرکت بازگشت خلاف موقعیت‌تان می‌تواند 10000 دلارتان را به اندازه 50% کاهش دهد و AUDUSD با کاهش 3600 پیپی در مدت سه ماه معروف است. همه معامله‌گران کری با هر مقدار نفوذ  در آن زمان از بین می‌روند. واقعیت این است که اگر شما بخواهید با کری کار کنید،  شما باید مواظب خطرات بالقوه باشید.

در نهایت، سود یا ضرر معامله کری باید در سود شبانه بعلاوه خود حرکت ارز در نظر گرفته شود، مانند معامله زیر:

سود از کری (اختلاف نرخ سود) + سود/ضرر حرکت نرخ مبادله

اگر نرخ مبادله تغییر نکند، پس شما می‌توانید 2.50% از AUDUSD یا 2.90% از AUDJPY بدست آورید، اگر شما از قدرت نفوذ استفاده نکنید و دلال اجازه این کار را بدهد.

هرچند، هر تغییر بازگشت جزئی در بازار ارز می‌تواند به آسانی حساب‌تان را منفی کند.

اگر شما 10Kلات انجام داده باشید، AUDUSD، 500 پیپ در طول سالی که شما آن را نگه می‌دارید، کاهش پیدا می‌کند، شما 2.50% از سود بدست خواهید آورد اما 5% از کاهش پیپ تنزل می‌یابد، که به معنایی است که شما 2.50% در حساب‌ 10K از دست داده‌اید. و این فقط یک حرکت بازگشت 500 پیپی است؛ هر چند اگر شما بدشانس باشید، AUDUSD، 2000 پیپ کاهش خواهد داشت.

حتی بعد از سال 2009، زمانی بین می سال 2011 و اکتبر سال 2011 وجود داشت که AUDUSD، 18% یا 1800 پیپ کاهش پیدا کرد قبل از اینکه از افت آخر سال بازیابی شود. حتی 36% کاهش در سال 2008 یک استثنا بود، شما باید پیش بینی کنید که اصلاح حداقل 20% می‌تواند در این جفت هر زمانی در آینده اتفاق افتد. از چنین 20% اصلاح احتمالی است که باید قدرت نفوذ را پیش بینی کرد: یک استراتژی نسبتا خطرناک قدرت نفوذ 1:1 خواهد داشت و موقعیت شدیدتری قدرت نفوذ 2:1 خواهد بود (با پتاسیل 40% DD).

آیا 20% اصلاح می‌تواند به  تغییر قیمت تمام شده منجر شود که AUDUSD یا AUDJPY را بتواند به یک روند نزولی بلند مدت منتقل کند؟ این مسئله یک موقعیت وحشتناک برای سرمایه‌گذار معامله کری خواهد بود..

خوشبختانه، شانس AUDUSD یا AUDJPY بالا و پایین می‌شود که ممکن است یک قمار 50/50 باشد. 

در حقیقت، چیزی که معامله کری را هم جذاب می‌سازد این حقیقت است که مسیر معامله به سمت سود ارز بالاتر بیشتر است. اساسا، می‌توانیم کم‌کم ببینیم که چگونه این مسئله روی می‌دهد وقتی ما از خودمان می‌پرسیم  که چرا کشورهایی شبیه ایالات متحده یا ژاپن نرخ نزدیک صفر را می‌پذیرند، در حالیکه یک کشور کوچک‌تر شبیه استرالیا یک نرخ عادی بازدهی را حفظ می‌کند؟

چرا کشورها نرخ سود متفاوتی دارند؟

دلیلی که چرا یک ارز ممکن است نرخ سود بالایی داشته باشد و ارز دیگر نرخ پایینی داشته باشد به سیاست پولی متفاوت بانک مرکزی هر کشور بستگی دارد. علاوه بر آن توانائی کنترل عرضه پول، بانک مرکزی همچنین می‌تواند نرخ سود بالا یا پایین را به منظور تاثیرگذاری روی رشد اقتصادی، بیکاری، تورم و نرخ مبادله با ارزهای دیگر را تنظیم کند.

سه روش اصلی بانک مرکزی وجود دارد که می‌تواند نرخ سود را تغییر دهد.

  1. سیاست پولی  انبساطی نرخ سود پایین 

معمولا، بانک مرکزی سیاست پولی انبساطی نرخ سود پایین (کمتر از 2%) را شروع خواهد کرد تا اقتصاد ضعیف را به فعالیت وا دارد، و/یا شیب تراز معامله را به نفع خود تغییر دهد، و/یا بدهی خودش را کاهش دهد. نرخ بهره پایین می‌تواند مشاغل را جذب کند تا پول قرض کنند و کارگران بیشتری استخدام کنند (تا بیکاری را بهبود دهند)، می‌تواند قیمت ارز را کاهش دهد تا صادرات برای خریداران خارجی جذاب‌تر شود (تراز معامله را بهبود دهد) و می‌تواند پرداخت سود به بستانکاران خارجی  کاهش پیدا کند و بدهی خودش را  در نتیجه کاهش ارز کم کند. ایالات متحده نرخ سود خودش را تا نزدیک صفر به سه دلیل کاهش داده است. خواستار بهبود 9% نرخ بیکاری رسمی،کسر معامله 500 بیلیونی‌اش، و بدهی 14 تریلیون دلاری‌اش است. بعد از بحران مالی سال 2008، سیاست نرخ سود نزدیک صفر را شروع کرد، و این سیاست سود کم را تا سال 2012 حفظ کرد.

بریتانیا و اتحادیه اروپا این درخواست را تقریبا همان زمان دنبال کردند،   و سیاست سود نزدیک صفر خودشان را به امید کاهش بحران مالی خودشان تصویب کردند. به همین اندازه، ژاپن حباب دارائی خودش را داشت که پانزده سال قبل‌تر ترکید و آنها سیاست نرخ سود نزدیک به صفر را برای بیش از یک دهه داشتند تا اقتصاد ناموفق‌شان را به فعالیت وا دارند. ژاپن از این نظر موردی است  که استراتژی نرخ صفر خیلی خوب کار نکرد تا اقتصاد ضعیف را تحریک کند؛ غیر از تشویق مردم به وام، واقعا به کاهش نرخ قدرت نفوذ تشویق شدند، و هیچ کس نمی‌خواست با نرخ سود فوق العاده پایین وام بدهد. این رکورد نشان خواهد داد که اگر چه بانک‌های مرکزی نرخ را در پاسخ به رشد آهسته کم می‌کنند، کشورهایی با نرخ بهره پایین همیشگی رشد کندی دارند. تاثیر جانبی دیگر اتخاذ یک استراتژی نرخ پایین افت قیمت ارز به دلیل افزایش اعتبار در گردش  است و سرمایه‌گذاران به خاطر بهره پایین ارز برای بازدهی بیشتر در جای دیگر فراری هستند.

  1. سیاست پولی انقباضی نرخ بهره بالا

بانک مرکزی سیاست پولی انقباضی نرخ بهره بالا (بیشتر از 5%) را برای کاهش تورم و تقویت ارز بکار خواهد گرفت. آخرین دفعه ایالات متحده سیاست پولی سختی را شروع کرد که به سال 1982 بر می‌گردد، وقتی پوول ولکنر رئیس فدرال نرخ صندوق فدرال را افزایش داد تا اوج تورم 20% در ژوئن سال 1981 را تا 13.5% در سال 1981 به 3.2% در سال 1983 کاهش دهد. تاثیر جانبی این سیاست بهره بالا اغلب ایجاد یک رکورد موقت با بیکاری بیشتر است. در 30 سال گذشته،  ما شاهد کاهش نرخ چشمگیرتر رشد به نسبت گردش نرخ چشمگیر بوده‌ایم. حالا به نظر می‌رسد که فقط کشورهای در حال توسعه با تورم شدید مواجهه بوده‌اند که نرخ بالاتر از 6% برای ارزشان را می پذیرند. 

  1. سیاست پولی بی‌طرف نرخ بهره عادی 

 سیاست بی‌طرف نرخ بهره عادی (بین 2 تا 6 %) پذیرفته شده است وقتی اقتصاد و ارز  به خوبی در مسیر خودشان کار می‌کنند. به نظر می‌رسد اقتصاد به خوبی خودش در حال فعالیت است و تورم تحت کنترل است.

اساسا: نرخ بهره پایین‌تر= اقتصاد و ارز ضعیف‌تر

با توجه به تصویر پولی بالا، کشورهایی که نرخ بهره پایین‌تری دارند دارای اقتصاد ضعیف‌تری هستند و یا ارزهای ضعیف‌تر را می‌خواهند. آنها قصد دارند ارزشان را با چاقوی تورمی بهره پایین‌تر قربانی کنند چون می‌خواهند اقتصادشان را تحریک کنند و یا ارزشان را تضعیف کنند (تا تراز تجاری را بهبود دهند یا بدهی را کاهش دهند). ایالات متحده، ژاپن و سوئیس سیاست پولی انبساطی نرخ بهره پایین را با تمایل به تحریک اقتصاد شروع کرده یا حفظ کرده‌اند، تا ارز را به خاطر تراز بهتر تجاری کم ارزش کنند و ارز را کم ارزش کنند تا مقدار بدهی را کاهش دهند. چون ایالات متحده سه دلیل برای نرخ بهره پایین داشت که برعکس دلیل سوئیس بود، کشوری با بیشترین سرمایه‌گذاری طولانی مدت با کاهش ارزش ارزشان است.

واقعا کاهش بهره ارز را به دو روش تضعیف می‌کند: 1) مقدار اعتبار در گردش را افزایش می‌دهد، که تورمی است؛ و 2) بازدهی مالی اوراق قرضه را ثابت می‌کند، CDs و خود ارز کمتر جذاب برای خارجی ها و شهروندان خود آن کشور می‌شود که پول‌شان را بیرون از کشور برای دستیابی به نرخ بازدهی بالاتر منتقل می‌کنند. وقتی ارزش ارز کم می‌شود، تراز تجاری بهبود پیدا می‌کند چون صادرات این کشور نسبتا ارزان‌تر می‌شود و واردات گران‌تر می‌شود. علاوه بر این، افت ارز بدهی کلی را کاهش می‌دهد چون مقدار کلی بدهکاری کم و بیش ارزشمند است (و همچنین پرداخت کم بدهی به دلیل نرخ بهره پایین‌تر است).

ایده‌ای که یک کشور با نرخ بهره پایین‌تر خواستار اقتصاد ضعیف‌تر   و/یا تمایل به ارز ضعیف‌تر دارد معامله کری را دو برابر جذاب می‌سازد: این امر باعث جذب سود انباشه بعلاوه سود ارز تقویت شده می‌شود. 

اساسا، پس یک معامله کری از یک کشور و ارز ضعیف قرض می‌گیرد و در یک کشور و ارز قوی سرمایه‌گذاری می‌کند. نظریه پردازان اقتصادی  استدلال خواهند کرد که معامله کری نباید سود قابل پیش بینی به دلیل اختلاف در نرخ بهره بین دو کشور تولید کند  و باید با این نرخ برابر باشد که سرمایه‌گذاران انتظار نرخ بهره پایین ارز را دارند تا در مقابل نرخ بهره بالا افزایش داشته باشد. اما این تئوری در مقابل سیاست پولی بهره پایین قرار دارد که قبلا شرح داده شد. گذشته از این، خود معامله کری ارز را تضعیف می‌کند که وام داده شده است تا سرمایه‌گذاران  پول قرض گرفته را موقعی بفروشند که ارزهای دیگر را تبدیل کنند.

جستجوی روندهای تکنیکال برای پشتیبانی طرفداران فوندانتال

وقتی در سال 2008، بیشتر کشورهای G20 به جز استرالیا نرخ‌شان را نزدیک صفر کاهش دادند، بررسی گذشته برای اینکه ببینیم چگونه AUDUSD، AUDJPY و AUDCHFسه تا از قوی‌ترین جفت‌ها بعد از بحران بوده‌اند، جالب است. حالا بررسی می‌کنیم چگونه AUDUSD، AUDJPY و AUDCHFبا EURUSD، GBPUSD، EURJPY و GBPJPYدر مدت بعد از بحران سال 2008 مقابله می‌کنند:

همانطور که می‌توانید ببینید، فقط سه جفت AUD با سود قابل توجه از ژانویه سال 2009 تا فوریه سال 2012 پایان یافته‌اند. AUDUSDاین بسته را با 57% هدایت کرد، که بعد از AUDJPY در 38% و AUDCHF در 35% ادامه می‌یابد. همه جفت‌های دیگر به جز GBPUSD منفی در این دوره سه ساله پایان می‌یابند.

تفکر درباره اینکه چرا این پدیده اینگونه است که بازدهی بالاتر جفت AUD سرمایه‌گذاران معامله کری را جذب می‌کند تا در این ارز سرمایه گذاری کنند و آن را افزایش دهند. در حالت ایده‌آل، اکر کسی پیش بینی کند که همه ارزها پایه‌شان را در سال 2008 تکان داده‌اند و مجبور به بازیابی هستند، می‌تواند جفت‌های AUD را برای بازدهی بیشترشان اولویت قرار دهد. 

احتیاط: معامله کری می‌تواند خطرناک باشد (برگشتی به GBPJPY، 2007-2009)

تاکنون، استدلال کردیم که معامله کری می‌تواند استراتژی قدرتمندی باشد اگر فرد بتواند از اختلاف نرخ بهره مثبت یک جفت ارز نسبتا قوی سود ببرد که با سیاست پولی انبساطی  جفت‌هایی منطبق است که از بانک وام می‌گیرند. اما هیچ وقت هدف نهایی نیست. همیشه می‌توان به یک خطر در گذشته اشاره کرد که حاکی از معامله کری بیمار است. بدتر از GBPJPY وجود ندارد. 

GBP/JPY یک معامله کری خیلی هیجانی سال‌ها بوده است. سرمایه‌گذاران پوند را می‌خرند (که نرخ بهره بالای تقریبا 5.5% از سال 2008-2001 داشته است) و ین را می‌فروشند (که نرخ بهره پایینی تقریبا 0.16 از مارس سال 2001 تا مارس سال 2007 داشته است). آنها بهره پایینی برای ین پرداخت می‌کنند، انها می‌فروشند و قرض می‌گیرند، و سود بالاتر برای پوند دریافت خواهند کرد. نتیجه خالص یک بازدهی سالیانه 5.34% روی GBP/JPY طولانی بدون قدرت نفوذ است. برای ترکیب سودها، GBP/JPY روند صعودی یک مدت طولانی دارد، و 8500 پیپ از مارس سال 2001 تا ژولای سال 2007 بدست می‌آورند، که تا 1300 پیپ هر سال برای یک دوره 6 ساله کار می‌کنند. بنابراین معامله‌گران کری عقب نشینی می‌کنند بعد یک نرخ بهره سالانه تقریبا 5.34 درصدی بعلاوه سود انباشته ایجاد می‌شود که تا بازدهی سالانه 13 درصدی فقط در افزایش قیمت بدون استفاده از قدرت نفوذ عمل می‌کنند. این آزمایش برای استفاده از قدرت نفوذ حداقل 2:1 بوده است؛ تا یک میانگین 10.4% بهره سالانه داشته باشند بعلاوه به نظر پتاسیل 26% بازدهی سالانه برای یک بازدهی سالیانه 36.4% می‌رسد. به نظر می‌رسد که معامله کری روی GBPJPY هدف نهایی است، چون کار کم، بازدهی خیلی بالا و قابل اعتماد است. سال‌هاست برای تعدادی از معامله‌گران ارز به خوبی کار کرده است. بنابراین برای بسیاری از افرادی که پول‌شان را در این معامله صرف می‌کنند، خیلی جذاب به نظر می‌رسد، یک روز به افراد زیادی خیلی بد آسیب می‌زند وقتی مسایل آنطور که پیش بینی شده کار نکنند. 

در مورد GBP/JPY و جفت‌های دیگر معامله کری JPY، معامله کری شروع می‌شود تا در ژولای سال 2007 تغییر کند وقتی GBPJPY به شدت برعکس می‌شود و به وضوح به سمت پایین می‌چرخد و 12500 پیپ بین ژولای سال 2007 و ژوئن سال 2009 اصلاح می‌شود. 6 سال طول کشید تا 8500 پیپ افزایش پیدا کند و فقط 50 ماه تا 12500 پیپ سقوط کرد. تصور کنید شما 1300 پیپ  هر سال ایجاد می‌کنید به جای اینکه ببینید این جفت 1300 پیپ از دست می‌دهند. سال‌های سود، و مهمترین اصول این سرمایه گذاران در این افت قیمت از بین رفته است. این معامله‌گران که از معامله کری‌شان تا سال 2008 خارج نشده بودند همه را از دست دادند.

چرا معامله کری اینقدر سخت انجام می‌شود؟ رکود اقتصادی نوسان کاملی در سال 2008 داشته است اما نکات مهمی از آن در سال 2007 ، با افزایش غفلت از   اعتبار سراسری و از بین رفتن اطمینان در بازارهای اعتباری وجود داشته است.  ین شروع به افزایش قیمت کرد چون به عنوان یک ارز مطمئن در زمان بحران اعتباری بود، و افراد زیادی آنها دارائی خارجی‌شان را به ین تبدیل کردند، و باعث شدند این ارز روند صعودی داشته باشد. بنابراین وقتی این ین برعکس شد و شروع به تقویت همه در معاملات کری JPY کرد، کم‌کم آسیب دید.

نتیجه‌گیری

درسی که از معامله کری می‌گیریم این است که یک استراتژی خوب باقی می‌ماند اما بدون خطر نیست. یک استراتژی خوب به دلایل زیادی است که ما بررسی می‌کنیم: فاکتورهای فوندانتال مورد توجه مسیر طولانی مدت معامله کری هستند، و بنابراین ماندگاری کم، استراتژی بازدهی بالا دارند و می‌توانند پول از سود شبانه بدست آورند و بعلاوه احتمال بیشتری برای کسب پیپ روی تغییر قیمت با توجه به مسیر معامله کری وجود دارد.

در عین حال، نباید فراموش شود که معامله فارکس بطور کلی خیلی خطرناک است و هیچی استراتژی وجود ندارد که بدون خطر باشد. معامله کری روی GBPJPY قبل از سال 2008  به نظر شبیه یک استراتژی قابل اعتماد است: این جفت به نظر یک نرخ بهره 5.34% می‌دهد و به نظر برای همیشه صعودی حرکت می‌کند تا بازدهی سالیانه 13% با تغییر قیمت بدهد. این سرمایه‌گذاری در بازار مسکن قبل از سال 2007 همین مسئله را مورد توجه قرار داد. مسکن تا 15% هر سال از سال 2001 تا 2007  افزایش داشت و مسلم است که بیشتر خریداران 10 برابر قدرت نفوذ توسط بانک‌ها کسب کردند، و آنها امیدوار به دریافت 150% سرمایه‌گذاری اولیه‌شان هر سال بودند. اما هیچ چیز برای همیشه، مخصوصا در نرخ بازدهی، بالا نمی‌رود. در پشت این قضایا، حباب تورم وجود دارد که به دلیل تبلیغات است.

شاید بهترین زمان برای ورود به معامله کری بعد از تحمل بهره بالاتر ارز باشد که کاهش پیدا می‌کند تا پایین ثبت شود و علایم برگشت به عقب را نشان می‌دهد.  GBPJPY تا 8500 پیپ از ژولای سال 1998 تا اگوست سال 200 کاهش داشته است و در ژانویه سال 2001 شروع به برگشت به سمت بالا کرد. این زمانی خواهد بود که وارد معامله کری شوید. شاید بهترین زمان برای خروج از معامله کری بعد از این باشد که از سابقه سوخت‌اش خارج شود. برای GBPJPY سابقه سوخت‌اش به نظر 8500 پیپ بوده است. چگونه اینگونه بوده است؟ به نمودارهای ماهیانه بر می‌گردیم، شما می‌توانید ببینید که 7700 پیپ از ژولای 1998 تا اگوست سال 2000 کاهش داشته است و قبل از این 8500 پیپ از ژانویه سال 1996 تا ژولای سال 1998 افزایش داشته است. و بعد بالا رفته است، و تا 9500 پیپ از نوامبر سال 2000 تا ژولای سال 2007 بالا رفته است. معامله‌گران عاقل این نمودارهای ماهیانه را بررسی کرده‌اند و دیده‌اند که GBPJPY ممکن است در جریان سال 2007 اجرا شود و ممکن است برای خروج از این جفت بهترین باشد بعد از اینکه به 90% سابقه حرکت پیپ‌اش برسد. 

حالا چه چیزی می‌توان درباره AUDUSD و AUDJPY و AUDCHF به عنوان معامله کری جدید گفت؟ دوباره شاید بهترین زمان برای وارد شدن در هر دوی این جفت‌ها  بعد از بدترین سقوط‌شان در سال 2009 باشد، و وقتی اختلاف نرخ بهره شروع شود تا در دسامبر سال 2009 جذاب به نظر رسد. به جز اینکه بهترین فرصت است و شما می‌خواهید با معامله کری امروز سریع حرکت کنید، ترجیحا این معامله AUDJPY خواهد بود. چرا؟ AUDUSD در حال حاضر 5000 پیپ از کاهش‌اش در سال 2009 افزایش داشته است. این یک مقدار قابل توجه پیپ برای این جفت است. به یاد داشته باشید که این AUDUSD 5000پیپ از ژانویه سال 2001 تا بالاترین حداش در ژولای سال 2008 درست قبل از سقوط افزایش داشته است. بنابراین 5000 پیپ ممکن است همه آن باشد که در تانک‌های سوخت وجود دارد، مثل 8500 پیپ همه GBPJPY بود که در تانکر سوخت بوده است. بنابراین یک معامله خطرناک در حال حاضر است. بررسی سابقه نمودارهای AUDCHF، می‌توانید ببینید که 2500 پیپ مسیر بالا یا پایین حرکت می‌کند، و از اینرو در حال حاضر 2500 پیپ از پایین‌ترین حداش در سال 2009 حرکت می‌کند و حالا یک معامله خطرناک است.

اما درباره مخزن سوخت AUDJPY چگونه است؟  سابقه نمودارهای ماهیانه‌اش را بررسی کنید، می‌توانید ببینید که می‌تواند 5000 پیپ در مسیر بالا یا پایین حرکت کند. می‌تواند تقریبا 3000 پیپ  از پایین‌ترین حداش در سال 2009 بالا برود، بنابراین هنوز 2000 پیپ سوخت باقی می‌ماند که صعود پیدا می‌کند. اگر فردی برای شروع معامله کری صبر  نداشته باشد، پس جفت‌هایی در این زمان ترجیح خواهد داد. اما لطفا با کمترین نفوذ احتمالی   انجام دهید چون اصلاح 1000 پیپ می‌تواند خیلی آسان روی دهد. با توجه به همتایانشان، AUDUSD و AUDCHF، به ارتفاع پیپ خودشان می‌رسند، انتظار برای AUDJPY امن‌تر خواهد بود تا 1000 پیپ یا بیشتر را اصلاح کند قبل از اینکه یک خرید طولانی انجام دهد و معامله کری را روی آن نگه دارد.

بطور خلاصه، هر استراتژی خوب مثل استراتژی معامله کری درباره زمان ورود به بازار و به همان اندازه درباره مسیر درست به بازار است. با این معامله کری شما باید قادر باشید در پایین‌ترین قیمت وارد شود و در بالاترین قیمت خارج شوید. شما نباید معامله کری را به خاطر آنچه قبلا برای معامله کری GBPJPY در مدت بحران اعتباری سال 2008-20007 اتفاق افتاده، رها کنید. در عوض شما می توانید از شکست‌شان عبرت بگیرید و سعی در ارزیابی معامله کری آینده نه تنها با اختلاف نرخ بهره بلکه همچنین با قیمت فعلی‌اش(چگونه پیپ‌های بسیاری از نوسان ماهیانه بالا و پایین می‌روند) و سابقه ذخیره سوخت (چند پیپ معمولا در روند برعکس روی نمودارهای ماهیانه بالا و پایین می‌روند) داشته باشید. بعد شما می‌توانید قوانین درصدی حرکت برای ورود و خروج از معامله کری تان را تنظیم کنید. برای نمونه، می‌توانید تصمیم بگیرید که باید فقط وارد معامله کری شوید وقتی جفت‌ها کمتر از 60% از سابقه حرکت پیپ‌شان از آخرین نقطه برگشت حرکت می‌کنند. بعد شما تصمیم می‌گیرید که باید خروج از معامله را شروع کنید وقتی نزدیک به 85% از سابقه حرکت پیپ‌اش حرکت کرد. چنین قوانینی به آسانی دنبال خواهد شد و به خوبی کار می‌کند تا خطرتان برای این خرید جذاب را به حداقل برساند و استراتژی را حفظ کنید.

بیشتر درباره سبک‌های معامله بدانید:  تحلیل تکنیکال در مقابل فوندانتال، نوسان، موقعیت، و معامله روزانه، اسکالپینگ، بهینه سازی اسکالپینگ، معامله گرید.


مطلبی یافت نشد