مدیریت سرمایه


زمانی که شما حساب می‌کنید چقدر محتاطانه به حساب معاملات واقعی‌تان اختصاص دهید، شما باید برای حفظ سرمایه‌تان سخت تلاش کنید. شما باید همه انگیزه‌های انسانی‌تان را برای سود با علاقه به حفظ حساب‌تان از ضرر جایگزین کنید. دلیل ساده: شما باید در سفارش باقی بمانید تا برنده شوید، مخصوصا با توجه به این حقیقت که شما همواره احتمال  70-90% ضرر در فارکس دارید. شما باید بر هزینه های تراکنش، رقابت پیچیده، عناصر نوسان و رندوم، احساسات انسانی مثل طمع و ترس، انتظارات اشتباه، بی تجربگی، فقدان دانش و چیزهای دیگر غلبه کنید، شما باید یک برنامه معاملاتی خوب و یک سیستم پیشگام  بسازید که با یک طرح مدیریت سرمایه حرفه‌ای هماهنگ باشد که ریسک و ضرر را محدود کند. نیازی به گفتن نیست فاکتورهای بسیار زیادی وجود دارد که ضرر در فارکس را راحت می‌کند، و یادگیری که چگونه ضرر کنیم را خیلی مهم می‌سازد، که مبنای یک مدیریت سرمایه خوب است.

برای حفظ سرمایه‌تان تا حد ممکن، شما باید این دو قانون را دنبال کنید:

  1.  فقط یک کسر جزئی یا درصدی از حساب‌تان را ریسک کنید
  2. سعی کنید بیشتر از 25% حساب معاملاتی‌تان ضرر نکنید


1.فقط یک کسر جزئی یا درصدی از حساب‌تان را ریسک کنید

دلیل این قانون این است که شما می‌خواهید ادامه دهید، و فقط زمانی ادامه می‌دهید که بتوانید پول بدست آورید.

اگر شما جیب پرپولی نداشته باشید که ضررهای بزرگ را پشتیبانی کند و تحت شرایط نامطلوب به معاملات ادامه دهید، باید یک بازمانده ماهر باشید. یکی از اولین مهارت‌هایی که شما باید یاد بگیرید معامله با فقط درصد کمی از حساب‌تان است.

فقط با ریسک درصد کمی از حساب‌تان قادر خواهید بود که در مقابل بدترین سناریوی 10 معامله متضرر مقاومت کنید.

اجازه دهید نمودار زیر را بررسی کنیم که اختلاف بین ریسک با درصد کمی از سرمایه و ریسک با درصد بیشتر را شرح می‌دهد وقتی با بدترین سناریود 10 معامله ضرر پشت سر هم مواجه می‌شود:

می‌توان فهمید سیستمی که 2% در هر معامله ریسک دارد از حداقل آسیب با 17% ضرر سرمایه اولیه آسیب می‌بیند. هر افزایشی بیشتر از نتایج 2-3% آسیب بیشتری به دنبال دارد : 5% ضرر در هر سناریوی معامله منجر به 37% ضرر سرمایه اولیه می‌شود و 10% ضرر هر سناریوی معامله منجر به بیش از 60% ضرر سرمایه می‌شود.

جدول بالا فرض می‌کند فرد از مدل اندازه موقعیت با درصد ثابت استفاده می‌کند که به موجب آن معامله در حال افزایش است یا در این مورد در حال کاهش است، اندازه موقعیت براساس یک ریسک درصدی از پیش تعیین شده برای هر معامله و فاصله حد ضرر فرد است. این ریسک همان درصد سرمایه حساب در هر معامله است  و به حد ضرر مربوط می‌شود. وقتی سرمایه حساب به دلیل انباشتگی سود افزایش می‌یابد، اندازه این موقعیت به نسبت افزایش پیدا می‌کند و وقتی اتفاقات نامطلوب می افتد سرمایه حساب کاهش می‌یابد. برای محاسبه درست با این روش، به مقاله‌مان مراجعه کنید: اندازه بندی موقعیت. 

در عین حال یکی از بهترین روش‌هایی است که مستقیما در ریسک معامله نقش دارد، این روش را نمی‌توان در استراتژی‌های معاملاتی  در حال تغییر یا ناشناخته پیشرفته، با خروج با سطح قیمت بکار گرفت. اگر سیستم معاملاتی‌تان خروج را براساس شرایط شاخص تغییر می‌دهد و برای خروج از معامله استفاده می‌کند، برای نمونه شما با مدل‌های اندازه موقعیت نسبت ثابت یا درصد سرمایه بهتر عمل خواهید کرد. وقتی شما این مدل‌های دیگر را انتخاب می‌کنید، باید هنوز پارامترهایی را پیدا کنید که حداقل خطر را محاسبه کنند. با % سرمایه، شما می‌خواهید درصد سرمایه تا حد ممکن پایین باشد، و بیشتر از 2% حساب‌تان نباشد، و با نسبت ثابت می‌خواهید دلتای‌تان تا حد ممکن بالا باشد، تا در بدترین سناریوی  کاهش حداکثر تست حساب شود.

 مهم نیست چه تکنیک اندازه موقعیتی را انتخاب می‌کنید، شما پایین‌ترین ریسک و نسبت بدهی را می‌خواهید تا از سقوط با کاهش بیشتر از 25% اجتناب کنید.

2.سعی کنید بیشتر از 25% حساب معاملاتی‌تان ضرر نکنید

اولین چیزی که شما باید موقع تنظیم اندازه لات و حد ضرر برای آن تلاش کنید این است که شما نمی‌خواهید بیشتر از 25% سرمایه‌تان ضرر کنید.

حداکثر کاهش هر چیزی بیشتر از 25% غلبه بر آن را خیلی سخت می‌سازد.

اجازه دهید به جدولی نگاهی بیاندازیم که این مسئله را شرح می‌دهد:


همانطور که می‌بینید، اگر معامله‌گر یا سیستم 50% ضرر کند، او 100% سرمایه باقیمانده‌اش بدست می‌آورد، یک شاهکار خارق العاده تا سود و زیان برابر شود. اگر افت 75% تجربه کند، معامله‌گر چهار برابر حساب‌اش دارد، یک شاهکار غیر قابل باورتر، تا به حالت عادی برگردد. سعی کنید در یک حساب دمو تا 100% اصل درامد داشته باشید، و خواهید دید که فوق العاده دشوار است. اساسا، هر چه بیشتر ضرر کنید برگرداندن اصل سرمایه‌تان سخت‌تر می‌شود. شما باید هر کار منطقی را برای حفظ حساب‌تان انجام دهید. تنها رقم ضرر بالاتر از انچه منطقی به نظر می‌رسد، 25% است چون اگر شما 25% سرمایه‌تان را از دست بدهید، 33% بازدهی برای بازیابی می‌خواهد. رسیدن به 33% سخت است اما غیر ممکن نیست. بنابراین سعی کنید سیستم‌تان را کمتر از حداکثر 25% کاهش نگه دارید و باید هدف‌تان باشد. این هدف می‌تواند با ریسک کمتر در هر معامله بدست آید، که به معامله فقط با درصد جزئی حساب‌تان در هر معامله تعبیر می‌شود.

تعریف: افت

افت کاهش سرمایه از حداکثر سرمایه است. اختلاف از اوج نسبی در سرمایه منهای حداقل امتیاز نسبی است و معمولا معامله‌گران این را به عنوان درصد نشان می‌دهند. حداکثر افت بزرگترین سابقه افت است، عمیق‌ترین اختلاف از اوج تا حداقل امتیاز که سیستم‌تان با یک سری ضرر آسیب می‌بیند.

چگونه بفهمید حداکثر افت سیستم‌تان قابل حصول است؟

بهترین شیوه آماده سازی یک تست با استفاده از 1 مینی لات در یک حساب دموی 10000 دلاری برای این سیستم است، که با استفاده از نسبت بدهی 1:1 یا بدون نسبت بدهی موثر است. تست برگشت باید در طول 3 تا 6 سال و با مقدار زیادی نمونه معاملاتی و بارها اجرا شود. خیلی آسان‌تر و قابل اعتمادتر است اگر  سیستم‌تان با یک مشاور متخصص کدگذاری شود؛ پس شما می‌توانید یک تست برگشتی را در 5 دقیقه با استفاده از تست‌تر استراتژی متاتریدر4 اجرا کنید.

اگر سیستم‌تان با EA کدگذاری نشده باشد، پس شما باید با وفاداری بدترین سناریوهای همه موارد سیستم‌تان در سابقه نمودارها را بررسی کنید، که می‌تواند خیلی وقت‌گیر باشد و ممکن است با تعصب تفسیر شود. در هر سیستم دستی که ایجاد می‌کنید، تعصبی برای دیدن بردها و نادیده‌گرفتن ضررهایش خواهید داشت. ساخت دوباره دقیق تست بیشتر از چند ماه برای یک سیستم دستی خیلی سخت است.

با توجه به اینکه شما قادر به تعیین دقیق سابقه افت سیستم دستی یا خودکارتان براساس تست برگشتی هستید، همچنین اگر شما سابقه افت را در  فاکتور 1.25  ضرب کنید، بهترین حالت است تا به صورت واقعبینانه پیش بینی کنید که هر تست بعدی 25% بدتر از تست سابقه است.

اگر بعد از تست برگشت سیستم‌تان با 0.1 لات در 10K، بفهمید که سیستم‌تان افت 25% ایجاد کرده است، پس می‌فهمید که لات 0.1 هر نسبت اندازه حساب 10K نقطه شروع خوبی است. اگر این افت بزرگ‌تر باشد، شما ممکن است به تکنیک اندازه لات محافظه‌کارانه‌تری نیاز داشته باشید، و اگر خیلی کمتر باشد، شما می‌توانید از نسبت بدهی بیشتر استفاده کنید. لطفا به مقاله‌مان درباره اندازه موقعیت مراجعه کنید تا بهترین مدل اندازه موقعیت برای سیستم‌تان را با توجه به افتی که در نظر گرفته می‌شود را تعیین کنید.

نتیجه‌گیری

این توصیه که "سعی کنید پول زیادی از دست ندهید"، بسیار متقاعد کننده است. همه معامله‌گران اشتباه می‌کنند و معاملات ضرر ده دارند. فرقی نمی‌کند که شما با قراردادهای 5000 پیمانه‌ای در معاملات بورس یا لات کوچک در فارکس آنلاین معامله می‌کنید. هر معامله‌ای پول نخواهد داشت و ضررها را می‌توان پیش بینی کرد. بدترین چیزی که می‌تواند اتفاق بیفتد این است که بعد از چند موفقیت اولیه با معاملات کوچک، فکر می‌کنید شما ذاتا معامله‌گر هستید و شما موقعیت‌های تهاجمی‌تری می‌گیرید، فقط تا بفهمید که احترام به مهارت معاملاتی‌تان  هنوز یک کار در حال پیشرفت است.

دوره‌های کوتاهی برای یادگیری که چگونه معامله کنید، وجود ندارد، و هیچ جشن فارغ‌التحصیلی وجود ندارد چون یک مدرسه بی‌پایان است. شما وقتی در این مدرسه رفوزه می‌شوید که سرمایه معاملاتی‌تان را از دست بدهید. گاهی این مسئله اتفاق خواهد افتاد و وقتی اتفاق می‌افتد، بهتر از یک قدم به عقب برگردید، و تحلیل کنید چکار کرده‌اید و چرا اشتباه شده است.

ماندن در یک موقعیت برای همیشه برای اجتناب از ضرر دیوانگی است. شما برای کسب درامد معامله می‌کنید، و معاملات ضرر ده حتی بین بهترین معامله گران وجود خواهد داشت.

زمانی که کم کم ضرر می‌کنید، به نظر شبیه هر چیزی است که می‌تواند اشتباه انجام شود. به یاد آورید بازار کجا بوده است، جالب اما بی‌ربط است. پول با پیش بینی که کجا می‌رود، بدست می‌آید، و با آرزو یا رویا که چقدر پول خواهید داشت اگر در سطوح بالاتر نقد کنید، نیست. پول به قدری سریع از حساب شما خارج می‌شود که شما مریض می‌شوید، نوعی بیماری شبیه آنفولانزای ضرر تجاری است. اگر شما بیماری ضرر تجاری را خیلی زود تشخیص دهید، شما ممکن است با یک مورد خفیف مواجه شوید، اما اگر شما منتظر باشید، آرزو کنید و امیدوار   باشید کارها بهتر می‌شود، این بیماری پایان کار است.

در نهایت، شما باید سعی کنید پول زیادی از دست ندهید و افت‌تان را کمتر از 25% حفظ کنید! یادگیری معامله شبیه رفتن به کلاسی است که پایان ندارد. هیچ فارغ التحصیلی وجود ندارد و همیشه درس‌های جدیدی برای یادگیری وجود دارد. هر چه زمان بگذرد یاد می‌گیرید حفظ پول می‌تواند خیلی سخت‌تر از بدست آوردن آن باشد.

گفته شده است که معامله‌گران حرفه‌ای می‌توانند موقعیت‌هایی در سمت اشتباه بازار بگیرند و به خاطر مدیریت حرفه‌ای پول جلو بیفتند. شما نباید اینقدر قدرت به مدیریت سرمایه اعطا کنید. این سیستم‌تان است که باید مسیر و زمان بندی درست را انتخاب کند، و بنابراین باید موردی باشد که سهم اعتبار یا سرزنش برای حق همیشگی یا عدم ورود و خروج را می‌گیرد. اگر سیستم‌تان شما را در مسیر اشتباه بازار قرار داد، مدیریت سرمایه برای شما سود ده نخواهد بود؛ در بهترین حالت می‌تواند فقط ضررتان را کم کند. باید همیشه از   معاملات ضرر ده آگاه بود، مهم نیست چقدر سیستم‌ خوب است، اجتناب ناپذیر است و تعدادی از معاملات ضرر ده خیلی احتمال دارد. مدیریت سرمایه خوب می‌تواند این ضررها را محافظه‌کارانه با اندازه لات تنظیم شده محدود و متوقف کند بنابراین شما می‌توانید ادامه دهید و افت‌های اجتناب ناپذیر را بازیابی کنید.

مطلبی یافت نشد