فیبوناچی


 


شما ممکن است ارقام فیبوناچی، اصلاحات و گسترش‌ها را به عنوان ارقام جادویی معامله‌گران خرافاتی منتشر کرده باشید. برخی از معامله‌گران فیبوناچی بر این باورند که ارقام فیبوناچی و سطوح می‌تواند اقدامات قیمتی را تقریبا از قبل اطلاع دهند گویا ارقام جهانی مرموزی هستند که بازارها به سمت آنها گرایش دارند. حقیقت این است که، در حالیکه ارقام و سطوح فیبوناچی رازهای پیاپی یا نسبت‌هایی نیستند که در ماهیت بازار وجود دارد، روش خیلی محبوب بررسی بازارها است و شبیه هر اندیکاتوری که محبوب است، ارتباط‌اش با محبوبیت‌اش باقی می‌ماند. بسیاری از معامله‌گران در سطوح فیب می‌خرند و می‌فروشند، و بنابراین این سطوح گاهی کار می‌کنند. این مقاله سعی خواهد کرد فواید عملی استفاده از سطوح فیبوناچی را به عنوان  سطوح پشتیبانی و مقاومت تکمیلی شرح دهد که افسانه را از حقیقت جدا می‌کند.

داستان فیبوناچی بدون فیبینگ

 ارقام فیبوناچی، توالی و نسبت‌ها نتایج  کار صورت گرفته توسط ریاضی‌دان معروف ایتالیایی لئوناردو پیسانو (نام مستعارش فیبوناچی است) است. او توالی فیبوناچی را در کتابش با عنوان لیبر آباچی (1202) معرفی کرد، کتابی که  ارقام هندو-عربی را که تا به امروز استفاده می‌شود را به اروپا  معرفی می‌کند که هنوز از ارقام رومی استفاده می‌کردند. مشکل اصلی در لیبر آباچی این سوال را مطرح می‌کند: چند جفت خرگوش می‌تواند از یک جفت تکی به دنیا بیاید، اگر هر ماه هر جفت بالغ چهار جفت جدید به دنیا بیاورند، که از ماه دوم زاد و ولد کنند.

نتیجه نهایی یک سری ارقام است که وقتی شما دو عدد آخر را جمع می‌کنید شما به عدد بعدی در توالی می‌رسید: 1,2,3,5,8,13,21,34,55,89,144, …. وقتی شما 1 و 2 را جمع می‌کنید 3 بدست می‌آید، و وقتی شما 2 و 3 را جمع می‌کنید، 5 بدست می‌آید و همینطور ادامه دارد. هر عدد در توالی به سادگی مجموع دو رقم قبلی است و این توالی تا بی‌نهایت ادامه دارد. زمانی که شما حساب کنید چگونه این توالی را ایجاد کنید، می‌توانید مسئله خرگوش را به سادگی با خواندن دوازدهمین عدد حل کنید: 144 جفت.

همانطور که مردم مسئله را در کتاب لئوناردو  حل می‌کنند، آنها کم‌کم متوجه می‌شوند که این توالی بیهوده ارقام در طبیعت مکررا اتفاق می‌افتد، مانند تعداد گلبرگ‌های گل، مارپیج‌های گل‌ها و مارپیچ‌های روی درخت. به نظر می‌رسد که هر وقت طبیعت یک مارپیچ ایجاد می‌کند، توالی فیب یکی از کارامدترین روش‌های انجام آن است.

پس بعد، شبیه هر رمان کارگاهی خوب، ریاضی‌دادنان شروع به ایجاد ارتباط بین نسبت طولانی یونانی و توالی فیبوناچی قرن سیزدهم کردند. آنها توالی فیبوناچی را در نظر گرفتند و هر عدد را به یک تقسیم کردند که بعد از آن ادامه می‌یافت. اینجا اینگونه بدست می‌آید: 1/1 = 1; 2/1 = 2; 3/2 = 1.5; 5/3 = 1.666 . . . ; 8/5 = 1.6; 13/8 = 1.625; 21/13 = 1.615 . . . ; 34/21 = 1.619 . . . ; 55/34 = 1.6176 . . . ; 89/55 = 1.6181 … . وقتی  آنها نسبت طلایی یونان را با توالی فیبوناچی دیدند، ریاضی‌دانان به روشی که فقط ریاضی‌دانان می‌توانند از آنجا خارج شوند، خارج شدند. بعد آنها برای ارتباط بیشتر یا نسبت قابل توجه‌تر جستجو کردند.

ریاضی دانان شروع به بررسی کردند،  چه می‌شود اگر شما هر عدد را تقسیم بر عددی بکنید که بعد از آن می‌آید، و چه می‌شود اگر شما  تقسیم بر اعداد دیگر بکنید؟ آنها فهمیدند که بعد از اولین اعداد در توالی، این نسبت هر عدد به عدد بزرگ‌تر بعدی تقریبا 0.618 است. برای نمونه 34 تقسیم بر 55 برابر با .618 است. اگر شما این نسبت  را بین ارقام دیگر اندازه‌گیری کنید شما .382 بدست می‌آورید. برای نمونه 34 تقسیم بر 89 = 0.382 می‌شود. بله نسبت پیدا شده یک موضوع ساده تقسیم توالی فیبوناچی از چپ به راست است، بعد از راست به چپ، و تقسیم بر بقیه در هر دو مسیر می‌شود. یک بازی ریاضی بود که در نهایت ابزار معامله‌گران شد. معامله‌گران فیب در نهایت روی نسبت قابل توجه ارقام موافقت کردند که آنها می‌توانستند برای شبکه نوسانات بازار استفاده کنند تا سطوح اصلاحی و سطوح توسعه  را ترسیم کنند. در زیر همه سطوحی هستند که آنها درنهایت موافقت کردند. 

سطوح بازخوانی فیبوناچی

0.236, 0.382, 0.500, 0.618, 0.764

سطوح فرمت فیبوناچی

0, 0.382, 0.618, 1.000, 1.382, 1.618

برخی از معامله‌گران فیب توجه زیادی به نسبت‌های بالا می‌کنند، و بیان می‌کنند که آنها نسبت طلایی هستند، و بنابراین آنها در طبیعت، علوم، معماری، موسیقی و هنر وجود دارند. آنچه آنها بیان نکردند این است که فقط 1.615 نسبت طلایی بحث شده در فیثاغوریس و اقلیدس را نشان می‌دهد، در حالیکه بقیه به سادگی نسبت جالبی در توالی فیبوناچی پیدا کردند، که برخی نسبت فیبوناچی اصلا نیستند. گذشته از این، این نسبت طلایی در حالیکه در برخی از پیچ‌های گل‌ها و برگ‌ها در طبیعت دیده می‌شوند، هیچ وسیله‌ای برای قانون جهانی طبیعت ندارند و در عین حال توسط تعداد کمی از معماران و هنرمندان در گذشته فیلتر شده‌اند، هیچ ابزاری برای نسبت کامل یک مثلث، هرم، صورت یا بدن که برخی تصور کردند وجود دارد، وجود ندارد.

درست همانطور که هیچ قانونی جهانی یا جادویی برای نسبت طلایی وجود ندارد، بنابراین قانون جهانی یا جادویی در هیچ یک از نسبت‌های فیبوناچی وجود ندارد. آنها به سادگی نسبت جالبی هستند که توسط ریاضی‌دانان کشف شدند و بعد توسط معامله‌گران پذیرفته شده‌اند. معامله‌گران با ظاهر جادویی و جذاب نسبت فیبوناچی در بازارها فریب خوردند، و چون بسیاری خرید و فروش در این سطوح انجام می‌دادند، آنها تبدیل به یک پیشگو شدند.

چگونه این سطوح بازخوانی فیبوناچی را روی نمودار ترسیم کنیم؟

خوب شما واقعا نیازی به محاسبه همه اعداد بالا به صورت دستی ندارید. که خیلی وقت گیر است. می‌توانید نرم‌افزار نموداری خودتان را داشته باشید که این کار را برای شما می‌کند. یا بهتر است اندیکاتورهای متاتریدر4 داشته باشید که بتوانید برای ترسیم این سطوح استفاده کنید.

از ابزار هدف در متاتریدر4 استفاده کنید (ابزارهای فیبوناچی/بازخوانی)

 به منظور پیدا کردن این سطوح بازخوانی از ابزار هدف فیبوناچی در متاتریدر4 استفاده کنید، شما باید این نوسان جدید قابل توجه بالا و نوسانات پایین نمودار و بازه زمانی مورد نظر را پیدا کنید.

نکته: با توجه به بازه زمانی، شاید بهتر باشد که با بازه زمانی بالاتر مثل H4 و روزانه حفظ شود، چون اینها به شما تصویر بزرگ‌تری از فعالیت و کجا بهتر نوسانات بالا و پاپین وجود دارد،  می‌دهند.

برای یک روند صعودی: روی نوسان رو به پایین کلیک کنید و مکان‌نما را به بالاترین نوسان جدید بکشید.

برای یک روند نزولی:  روی نوسان رو به بالا کلیک کنید و مکان نما را به پایین‌ترین نوسان جدید بکشید.

تعریف نوسان بالا و نوسان پایین:

  • نوسان بالا یک ساختار شمعی با ارتفاع است که نوار بلندتر از  بلندی تعداد معینی از نوارهای قبل و بعد از آن است.
  • نوسان پایین یک ساختار شمعی کوتاه است که نوار پایین‌تر از کوتاهی تعداد معینی از نوارهای قبل و بعد از آن است.

نکته: نوسان بالا و نوسان پایین می‌تواند برای محاسبه خط روند، خطوط پشتیبانی و مقاومت و نقاط پیوت و حتی در سطوح و فیبوناچی استفاده شود.

اجازه دهید نمودار EUR/USD H4 در 12 آپریل را بررسی کنیم:

شما می‌توانید اینجا H4 را پایین در 27 مارس ببینید که نوسان پایین است، پایین‌تر از همه در نمودارهای قبل و بعد از آن است،  و HH4 بالا در 12 آپریل نوسان بالا است، که بالاتر از همه نوارهای قبل و بعد از آن است. وقتی ما دامنه را از نقاط نوسان پایین تا نقاط نوسان بالا محاسبه می‌کنیم، 500 پیپ است. ابزار هدف در متاتریدر4 به صورت خودکار این دامنه زمانی را در نسبت فیبوناچی ضرب می‌کند: 38.2% (0.382), 50% (0.500), and 61.8% (061.8). بعد این اعداد را از نقاط نوسان بالا کم می‌کند، و به ما سطوح فیبوناچی را می‌دهد. به نمودار در 13 آپریل نگاهی بیاندازید به نظر می‌رسد اولین سطح فیبوناچی در 23.6% حرکت نزولی اولیه را متوقف کرده است، که بیان می‌کند این روند خیلی قوی است که روی کم عمق‌ترین سطوح پشتیبانی معکوس می‌شود.

از محاسبه‌گر بازخوانی فیبوناچی استفاده کنید

نوسان بالای مهم جدید و نوسانات پایین این نمودار و بازه زمانی موردنظر را پیدا کنید. از نمونه‌های بالا روی نمودار EURUSD H4، ما یک نوسان پایین 1.4020  و یک نوسان بالای 1.4520 داریم.

حالا به محاسبه‌گر فیبوناچی بروید و این نوسانات بالا و پایین را در محاسبه‌گر برای روند صعودی قرار دهید:

 

توجه داشته باشید که این محاسبه‌گر همان سطوح بازخوانی فیبوناچی در اندیکاتور متاتریدر4 را ترسیم می‌کند. مزیت محاسبه‌گرمان به اندیکاتور متاتریدر 4 این است که نیازی نیست حساب متاتریدر4 باز کنید و به آن چشم بدوزید که این سطوح چه هستند.

سطوح بازخوانی فیبوناچی برای معاملات جهشی

اگر شما بدانید که بازار شدیدا روندی است، می‌توانید از سطوح فیبوناچی برای معاملات جهشی احتمالی سود ببرید که در مسیر روند اصلی بازگشت دارند.

اینجا سطوح مختلف وجود دارد:

سطوح

اهمیت

23.6%

کم‌عمق‌ترین بازخوانی. برای معاملات جهشی در بازارهایی با روندهای خیلی قوی خوب است.

38.2%

 دومین خط دفاعی روند فعلی، شکستن این سطح برای از بین بردن روند اصلی شروع می‌شود.

50%

نقطه خنثی هر بازخوانی، این نقطه بحرانی است.

61.8% 

سطحی است که بزرگ‌ترین دفاع را برای رهایی روند اصلی دارد و اگر حفظ شود، جهش زیاد خواهد بود.

100%

 این هماهنگ با حرکت است.


قانون ورود:

  • برای روند صعودی: شما در بازخوانی سطح پشتیبانی فیبوناچی می‌خرید.
  • برای روند نزولی: شما در بازخوانی سطح مقاومت فیبوناچی می‌فروشید.

البته قسمت فریبکارانه این است که بفهمید کدام سطحی که می‌خواهید جهش را بررسی می‌کند. فرصت‌های بیشتری در اولین سطح و دومین سطح وجود دارد، اما معامله این است که آنها معاملات پرمخاطره‌تری هستند: در یک فاز اصلاحی جدی، اینها سطوحی هستند که می‌توانند خیلی راحت شکسته شوند. می‌خواهید خیلی مطمئن باشید که این بازار به صورت جدی روند دارد و مومنتوم خیلی قوی است قبل از اینکه شما این دو سطح اولیه را بررسی کنید. سطوحی که برگشت بیشتری به آنها داریم سطوح سوم و چهارم هستند، سطج چهارم قوی‌ترین آنها است، اما معاملات در جهش‌های روی این سطوح است که آنها اغلب یکدیگر را قطع نمی‌کنند.

نمونه روند صعودی

 اجازه دهید نگاهی به آنچه در  EUR/USD H4 در 19 آپریل اتفاق افتاده بیاندازیم، بعد از اینکه ما سطوح فیبوناچی‌مان را 12 آپریل ترسیم کردیم:

توجه داشته باشید که در حالیکه در سیزدهم آپریل اولین سطح به نظر می‌رسد حرکت اصلاحی نزولی را متوقف کرده است، و مقداری جهش برای حرکات صعودی ایجاد شده است. اگر شما سودتان را نزدیک نوسان بالا ببرید، شما 50 پیپ یا بیشتر به جیب زده‌اید. هرچند در نهایت که سطح اول در جهت نزولی در 18 آپریل شکسته می‌شود، و این شکست به قدری قدرتمند است که آن را به دو سطح اضافی منتقل می‌کند تازمانی که در نهایت به آهستگی سرش در آخرین سطح قرار می‌گیرد، اما نمی‌تواند کاملا شکست آن را مدیریت کند. اگر شما دفاع‌های در سطح 2 . سطح 3 داشته باشید، شما خیلی بد از این حرکت نزولی ضربه می‌خورید. نمونه بالا دلیل خوبی است که چرا نباید سفارشات محدود در این سطوح قرار داد بدون اینکه برای تایید روند برگشت منتظر ماند، است.

اگر صبورانه برای بازخوانی نزولی به سطح چهارم، سطح طلایی منتظر بمانید، نتیجه نهایی زیاد خواهد بود. در 19 آپریل، نوار H4 که به سطح طلایی نفوذ کرده است  در پایان خاتمه می‌یابد تا نوار صعودی قوی شود: بالاتر از باز شدن‌اش پایان می‌یابد و یک سایه کوتاه‌تر بلند را شرح می‌دهد. سایه کوتاه‌تر بلند نشان می‌دهد که حرکات نزولی قسمتی از نوار را کنترل می‌کنند اما کنترل را در نهایت از دست می‌دهند و حرکات صعودی یک بازگشت چشمگیر ایجاد می‌کنند. این مسئله علامت تایید خواهد بود که سطح طلایی ثابت مانده است، و حرکات صعودی ادامه می‌یابد و یک ضد حمله موثر ظاهر می‌شود. در نهایت، حرکات صعودی  دوباره شجاعت‌شان را بدست می‌آورند و EUR/USD به سطح 0% بر می‌گردد، آخرین نوسان بالا که به نظر می‌رسد شبیه موضوع ساعت‌ها است. نمودار بالا شرح می‌دهد که سطح 0.618، نسبت طلایی معکوس شاید قوی‌ترین سطح پشتیبانی برای جهش معاملاتی در مسیر یک روند باشد. معامله‌گران جدی صبورانه برای یک برگشت بازخوانی به سطح نگاه می‌کنند تا در بازی صعودی با قیمت قابل قبول وارد شوند.

اگر ما به نمودار 21 آپریل نگاهی بیاندازیم یک روز بعد می‌توانیم ببینیم که EUR/USD به نوسان بالای قبلی 1.4520 برگشته است تا یک نوسان بالای جدید در 1.4648 ایجاد کند.

اولین سطح فیب 0.23 در 1.4532 است، و به قدری مطمئن است که بازار از این نقطه جهش دارد. با توجه به جاذبه‌ای مبارزاتی 90%مقدار تراژدی صعودی بازار، می‌توان پیش بینی کرد که این بازار حرکات صعودی خیلی قوی دارد که باید از اولین، و کم‌عمق‌ترین سطح پشتیبانی فیبوناچی جهش زد. خیلی جهش صعودی نداشتند، شاید 50 پیپ، اما به اندازه کافی برای بسیاری بود که در اولین سطح جهش معاملاتی بزنند. بازار هنوز حرکات صعودی قوی دارد و شکی نیست که حرکات صعودی موقعیت‌هایی همراه با سطوح شبکه فیبوناچی داشته باشند. هنوز نمی‌توان گفت آیا اولین سطح حفظ خواهد شد یا شکست دارد، اما در نهایت می‌شکند، هر سطح پایین‌تری به اندازه کافی خوب خواهد بود تا جهش معاملاتی داشته باشد.

نمونه روند نزولی

USD/CHF یک روند نزولی چندین ماه داشته است و بنابراین انتخاب خوبی برای سناریوی فیبوناچی در یک روند نزولی است. در زیر یک نمودار H4 از USD/CHF در 21 آپریل است. همان روزی که EUR/USD حرکت بزرگ رو به بالایش را دارد، USD/CHF حرکت بزرگ رو به پایین‌اش را دارد.

انتظار برای روند نزولی این است که اگر قیمت در نوسان پایین بازخوانی شود، با مقاومت در یکی از سطوح فیبوناچی مواجه می‌شود چون معامله‌گران آماده خواهند بود و منتظر فروش در این سطوح هستند.

توجه داشته باشید چگونه اولین سطح فیبو، در 0.23 در ایجاد مقاومت قوی برای حرکت اصلاحی USD/CHF شکست می‌خورد، در حالیکه همان سطح پشتیبانی برای EUR/USD ایجاد می‌کند. گاهی به سختی می‌فهمیم آیا این اولین سطوح حفظ خواهند شد یا شکسته می‌شود. معامله‌گران فیب در اولین سطوح معمولا در اندازه‌های موقعیت کوچک‌تری  به نسبت سطوح دورتر قرار می‌گیرند. همچنین ایده خوبی نیست که به سادگی سفارش ورود محدود در این سطوح قرار دهیم. همچنین جمع‌اوری علایم تاییدی سودمند است   که این سطح  را حفظ می‌کنند. شما می‌خواهید ساختارهای شمعی شرح دهند که حمله کننده‌های صعودی ضعیف شده‌اند. در مورد بالا، ساختارهای شمعی که سطح اولیه را شکسته‌اند خیلی صعودی ظاهر شده‌اند، و با نوار سفید بلند نشان داده می‌شوند. در این مرحله فاز اصلاحی بازار قدرت شکستن این اولین سطح و شاید حتی دومین سطح را دارد. اگر کسی واقعا بخواهد در روند نزولی این بازار وارد شود، ایده‌آل‌ترین مکان برای معامله جهش نزولی در نسبت طلایی بازگشتی، 0.61 (قیمت:0.89231) خواهد بود، اگر بازار در نهایت به آنجا برگردد و اگر به اندازه‌ای بلند باشد که بتواند علایم ضعیف ساختارهای شمعی صعودی در این سطوح بالاتر را ببیند.

ریسک معاملات جهشی از سطوح فیبوناچی

همیشه به یاد داشته باشید که قیمت همیشه از سطوح فیبوناچی جهش ندارد. گاهی آنها می‌شکنند، و اگر شما به سادگی منتظر در هر سطح باشید، حساب‌تان می‌تواند شکسته شود. بازارها همیشه در مسیر یکسان برای همیشه روند ندارند، گاهی  روند قوی برگشتی شبیه امواج سونامی دارند  که می‌تواند همه سطوح مقاومت و پشتیبانی فیبوناچی را در خود ببلعد، و همه مدافعان در این سطح را از بین ببرد. شما باید در مقابل این پتاسیل برگشتی گارد بگیرید و توقف‌تان را در همه زمان‌ها قرار دهید تا مانع از بین رفتن حساب‌تان شوید. گاهی قیمت ممکن است در 50% یا 61.8% طلایی ضربه بزند، و همانطور که انتظار می‌رود، برگردد اما گاهی این قیمت این سطوح را نادیده می‌گیرد گویا هرگز وجود نداشته‌اند، و آنها را با نیروی زیادی می‌شکنند.

تنظیم توقف در سطوح فیبوناچی

معامله‌گران می‌توانند از سطوح فیبوناچی برای تعیین حد ضررشان استفاده کنند.

اگر معامله‌گر برای نمونه در یک سطح پشتیبانی فیبوناچی بخرد، و این سطح پشتیبانی با قیمت‌های شکسته شده نزولی زیر آن سطح  نقض شود، دلیلی که معامله‌گر بی‌تاثیر می‌شود، باید بستن موقعیت‌ها را در نظر بگیرد.

توقف‌تان  می‌تواند x پیپ زیر/بالای این سطحی باشد که از آن جهش دارید، بسته به اینکه چقدر اتاق تنفس می‌خواهید  این معامله به شما بدهد. شما می‌خواهید قادر به خروج باشید وقتی به وضوح دیده می‌شود که این سطح شکسته شده است، اما شما می‌خواهید سریع خارج شوید، درست در موردی که معلوم شود یک شکست دروغین بوده است.

کاهش ریسک ساختارهای شمعی

وقتی شما به حالت اصلاحی در بازار نگاهی می‌اندازید، و می‌خواهید از موقعیت‌های جهش در سطوح فیب استفاده کنید، شما به دنبال ساختارهای شعی ضعیف شده تیم مخالف هستید. اگر این یک روند نزولی است و حرکات صعودی در ضد حمله اصلاحی هستند، شما می‌خواهید بفهمید که ساختارهای شمعی شکل گرفته در سطوح فیب بیشتر سفیدی‌شان را از دست داده‌اند و حتی سایه‌های بلند بالاتر را نشان می‌دهند که دلالت دارد آنها کنترل بر نبرد نوارها را از دست داده‌اند، که در یک سطح فیب حاکی از آن است که حرکات صعودی کنترل بر نبرد در این سطح را از دست داده‌اند.

پیدا کردن سطوح سود از طریق توسعه فیبوناچی

زمانی که ما سطوح جالب را پیدا می‌کنیم که در بازار با استفاده از سطوح بازخوانی فیبوناچی وارد شویم، سوال بعدی این است: چه نوع حرکتی انتظار می‌رود بازار داشته باشد؟ پیش بینی حرکت قیمتی طبق نقاط نوسان جواب هر معامله گری است که به دنبال آن است.

ابزار توسعه فیبوناچی می‌تواند در متاتریدر4 پیدا شود.

بعد شما این ابزار را از نوسان پایین جدید به جدیدترین نوسان بالا می‌کشید. این دفعه وقتی شما این ابزار توسعه را در همه این سطوح می‌کشید، خواهید دید که بازار بالای نوسان بالا شبکه‌ای شده است، در عوض در دامنه بین نوسان بالا و پایین شبکه‌ای شده است.

شما این سطوح را بدست خواهید آورد: 0.618، 1.000 و 1.618 و آنها برای تنظیم حد سودتان استفاده می‌شوند. بعد از قرار دادن سفارشات در سطوح مختلف بازخوانی فیبو،  می‌توان به سادگی حد سود در یکی از سه سطح توسعه بالا قرار داد.   احتمال زیادی وجود دارد که معامله‌گران به دنبال توسعه در 0.618 خواهند بود چون هدف اولیه در سود قفل شده است. اگر بازار شدیدا روند داشته باشد، و مومنتوم خیلی قوی باشد، معامله‌گران می‌توانند حد سودشان را   در سطح بعدی 1.00 یا حتی 1.618 تنظیم کنند.

قبلا به شما سطوح بازخوانی EURUSD را نشان دادیم که از نوسان پایین H4 در 27 مارس تا H4 نوسان بالا در 12 آپریل محاسبه شده است. در روزهای بعدی، نشان داده شده است که بازار به صورت خلاصه از اولین سطح بازخوانی جهش داشته است،   و این حرکات نزولی در کنترل بودند تا زمانی که آنها پایدارترین مقاومت در سطح طلایی را پیدا کنند، که حرکات صعودی در یک ضد حمله در ادامه روند اصلی شروع شده‌اند. اگر فردی به اندازه کافی خوش شانس باشد که وارد معامله در این سطح شود، عجیب است که از کجا سود بدست می‌آورد. آیا در آخرین نوسان بالا است؟ اما چه می‌شود اگر آخرین نوسان بالا دور شود، بعد می‌توان یک حد سود قرار داد؟

خوب، اگر فرد باید ابزار توسعه فیب استفاده کند و روی همان نوسان پایین در 27 مارس تا نوسان بالای 12 آپریل کلیک کند، می‌توان دید که سطوح توسعه یافته بالای نوسان بالا هستند که بازار می‌تواند به سمت آنها حرکت کند.

سطوح بازخوانی روی نمودار بالا بجز برای سطح بازخوانی 0.618  ترسیم نشده‌اند، موردی که حرکات صعودی با موفقیت جهش داشته‌اند، تا از درهم ریختگی ممانعت کنند. می‌توانید ببینید که ابزار توسعه همان دو نقطه نوسان را استفاده می‌کند که سطوح بازخوانی را تولید کرده‌اند همانطور که سطوح توسعه را تولید کرده‌اند. سطح توسعه اولیه 61.8 به بهترین شرط بر می‌گردد بنابراین از حرکات صعودی که سود داشته باشند، دور شده‌اند. این بازار ارتفاع کمی 1.4648 داشته است اما این زمان برای توسعه زیاد خیلی کوچک بوده است، و خیلی سریع منتقل شده است.

نتیجه‌گیری: معدل طلایی

 تا کنون، ما در این سطوح توسعه و بازخوانی فیبوناچی غیر انتقادی بوده‌ایم، و آنها را در نظر گرفتیم که به سطوحی واگذار کنیم که وزن‌ بیشتر و اعتبار بیشتری از سطوح درصد تصادفی حفظ می‌کنند.

اگر بخواهیم کلاه خودمان را قاضی کنیم، ما سه استدلال مخالف سطوح فیب را بیان می‌کنیم: 

1)    نسبت فیب برای ریاضی‌دانان جالب است اما کاملا در بازار اختیاری است

 وقتی شما زرق و برق هالیوودی را از نسبت فیبوناچی جدا می‌کنید، واقعیت را از داستان جدا می‌کنید، شما یک تعداد نسبت بدست می‌آورید که برای ریاضی دانان و آنها که می‌خواهند پیچ گل‌ها را حساب کنند، جالب است اما خارج از این حوزه، شما معامله‌گرانی عاشق این نسبت‌ها دارید چون شجره‌نامه باستانی و مرموزشان نسبت طلایی 61.8 است. حتی اگر ما این نسبت را در زمینه‌های منطقی رد کنیم، بعد به ما گفته می‌شود که انها را در زمینه‌های پوپولیستی بپذیریم: ما باید آنها را دنبال کنیم چون افراد زیاد دیگر آنها را دنبال می‌کنند. ایا این بازی گروهی است که می‌خواهیم بازی کنیم؟

2)    کثرت دوگانگی بوجود می‌آورد

چون سطوح بازخوانی فیبوناچی زیادی وجود دارد، یکی از آنها  باید کار کند. راه دیگری قرار دهید، شما این نمودار را با سطوح 5-4 شبکه بندی می‌کنید، و شما موظف به درک هستید که یکی از  آنها دارای فعالیت قیمتی است. شما می‌توانید نسبت اختیاری خودتان از سطوح عمیق 5-4 را ایجاد کنید، و آنها را پایین روی نمودار بگذارید، و شما ممکن است بفهمید که این قیمت‌ها متوقف و معکوس درست مثل این سطوح شده‌اند.

3)    تفسیر بیاس شمارش فقط ضربه می‌زند و خطاها را نادیده می‌گیرد

زمانی که مجذوب فیب‌ها می‌شویم، تمایل به دیدن همه دفعاتی داریم که آنها کار می‌کنند، و همه دفعاتی که کار نمی‌کنند را نادیده می‌گیریم. شاید ما باید نمودارها را هر زمانی که فیب‌ها کار نمی‌کنند،  اعلان کنیم. شاید بهترین روش برای اثبات این سیستم این است که اثبات نکنیم که واقعا کار می‌کنند. باید سخت تلاش کنیم تا معایب این سیستم را بررسی کنیم به جای اینکه موفقت‌ها را بررسی کنیم.

پاسخ به شبهات: سطوح فیبوناچی گاهی به دلیل خود پیشگویی‌شان کار می‌کنند.

 مطمئنا، بیشتر ما به اندازه کافی منطقی هستیم که بفهمیم آنها به خاطر حضور جهانی‌شان در طبیعت یا بازارها کار نمی‌کنند. و بله دلایل اولیه برای این سطوح توسط معامله‌گران در بازار شاید بدون معیار زیادی استفاده ‌شود، اما وقتی معامله‌گران بیشتر و بیشتری خرید و فروش را در این سطوح شروع می‌کنند، این سطوح کم‌کم  مهم‌تر از نسبت تصادفی می‌شوند که می‌تواند یک روی سکه باشد.

ما باید از حقیقت مطلع شویم که سطوح بسیاری روی این نمودار ترسیم می‌کنیم، یکی که ممکن است عمل کند. سطوح فیبوناچی به خودی خود حاشیه ندارند. اما اگر تلاقی بین سطوح فیبوناچی و ابزارهای مقاومت و پشتیبانی دیگر مثل خطوط روند، و خطوط SD مشتق شده از فعالیت قیمتی و نقاط پیوت وجود داشته باشد، پس این تلاقی می‌تواند حتی وزن بیشتری به هر یک از سطوح پشتیبانی وارد کند. همچنین ما باید در مقابل تفسیر بیاس محافظت کنیم، و آماده باشیم که پتاسیل برای هر سطح فیبی که اشتباه شده را ببینیم، هر سطح شکست تا زمانی که حفظ می‌شود. این دلیلی است که ما تایید اضافی از ساختارهای شمعی  خواستاریم، و تمایل داریم حد ضرر منطقی قرار دهیم اگر اشتباه ثابت شود.

در مجموع،  فرض می‌شود ما این مسیر معدل طلایی یونان را در رابطه با اعتماد به سطوح فیبوناچی دنبال می‌کنیم: ما باید نسبت به اهمیت اساسی و توانایی نگهداری آنها در هر سطح معینی بسیار تردید داشته باشیم ، همانگونه که باید خواستار اعتمادی باشیم که  که این سطوح می‌توانند از هر سطح تصادفی قدرتمندتر باشند. به سختی می‌توان این حقیقت را کاهش داد که هزاران معامله‌گر این سطوح را ترسیم و می‌سنجند، و منتظر قیمت برای بازگشت بازخوانی آنها هستند قبل از اینکه معاملات جهشی در مسیر روند اصلی را شروع کنند، و اگر همگی دنبال آن باشند، ما معامله‌گران آن را انجام خواهیم داد اگر ما را پولدار کند.


مطلبی یافت نشد