شاخص MACD

MACD (میانگین متحرک همگرا/ واگرا) ، اساساً توسط جرالد اپل، تکنیسین بازار سهام، در اواخر دهه ۱۹۷۰ بسط و توسعه یافت. میانگین متحرک همگرا- واگرا، جهت شناسایی تغییرات در قدرت، سمت و سو، شتاب، وپایداری  روند در قیمت سهام مورد استفاده است. شواهد بیانگر وجود سایر ابزارهای تکنیکال بسیار هستند که از زمان MACD مورد استفاده بوده؛ MACD همچنان و علیرغم مرور زمان، یک ابزار سودمند و مطلوب از منظر معامله‌گران باقی مانده است. 

برآورد شهرت، دشوار است؛ اما مطابق با بررسی‌های اجمالی منبع رایگان شاخص/ EA- ی desynced.net ، MACD دومین شاخص معروف مورد استفاده به عنوان مبنا جهت بنیان EA است:


MACD، تلاشی دیگر جهت راه حل یابی مشکل تأخیر در گذر از میانگین متحرک است. و همچنان که در مطالب مرتبط با میانگین متحرک ساده متذکر گردید، زمانی که شما سیگنال دریافت میکنید، احتمالاً حرکت پایان یافته است. به منظور آنکه MACD را نسبت به بازار جاری حساس‌تر نماییم؛ معامله‌گران اقدام به بسط میانگین‌های متحرک نمایی (EMA) نموده که وزن بیشتری را به قیمت‌های جاری اختصاص می‌دهند. MACD همچنین، EMA را در محاسبات خود مورد استفاده قرار می‌دهد؛ زیرا MACD، تفاوت میان EMA دوره سریع و EMA دوره کند را با دوره‌های استاندارد ۱۲ و ۲۶ مقایسه می‌کند. 


یک MACD شامل سه جزء است:

- خط MACD- تفاوت میان میانگین متحرک نمایی (EMA) ۱۲ و ۲۶ دوره‌ای. کسر EMA طولانی‌تر (۲۶) از EMA کوتاه‌تر (۱۲). 

- خط سیگنال EMA ۹ روزه از خط MACD

- هیستوگرام بلوکی تفاوت میان MACD و خط سیگنال


خط MACD:

خط MACD، EMA ۱۲ دوره‌ای منهای EMA ۲۶ دوره‌ای ست. اگر خط MACD، مثبت و صعودی باشد؛ نسبت تغییر میان ۱۲ روزه و ۲۶ روزه، افزایش می‌یابد. این شتاب، مثبت است؛ و نشانگر دوره یک صعودی می‌باشد. اگر خط MACD، منفی و نزولی باشد؛ شاخص کوتاه مدت، سریعتر از شاخص بلندمدت افت نموده؛ و این امر نشانگر آن است که بازار رو به افول نهاده است. 

خط سیگنال

پس از تعیین خط MACD، EMA ۹ دوره‌ای از خط MACD، به عنوان محرک تعبیه شده؛ و خط سیگنال MACD اطلاق می‌گردد. هر گاه خط MACD، به سمت بالای خط سیگنال MACD حرکت کند؛ این سیگنال، خرید است. اما حرکت در راستای قسمت تحتانی خط سیگنال MACD، بیانگر سیگنال فروش است. 


مثال: نمودار روزانه USDCHF

 

همچنانکه ملاحظه می‌شود، هر گاه EMA ۱۲ دوره‌ای از EMA ۲۶ دوره‌ای عبور می‌کند و در زیر آن قرار گیرد، MACD از خط صفر عبور می کند و زیر آن قرار می گیرد. این امر می‌تواند یک ورود عالی برای یک روند نزولی عینی باشد. ورود بهتر را کمی پیش از آن می‌توان یافت، وقتی MACD (خط آبی) از زیر خط سیگنال MACD (خط قرمز) گذر می‌کند. این هیستوگرام ترسیمگر این گذر با نشان دادن هیستوگرام قرمز تشکیل شده در زیر خط صفر است. 

نکته جالب: MACD  4MT از منظر بصری، از MACD کلاسیک جدا می‌شود. 

شاخص MACD 4MT ، به طور پیش فرض، فاقد خط MACD است؛ و در عوض نشان دادن خط MACD، هیستوگرامی از آن را ارائه می‌نماید. 

MACD 4MT در مقابل MACD کلاسیک (MACD_ColorHist_alert):منتقدین MT4 MACD : استدلال می‌نمایند که در حذف خط MACD به عنوان یک خط (و در عوض، استفاده از آن به عنوان یک هیستوگرام)، دیگر امکان مشاهده واضح گذر از خط سیگنال/MACD میسر نخواهد بود. افزون بر این، هیستوگرام MACD در قالب کلاسیک، طبیعتاً نشانگر تفاوت میان MACD و خط سیگنال است؛ و بالتبع، نمایشگر قدرت مبنای روند است؛ و در عوض، این مقوله صرفاً نشان دهنده طرح کلی MACD بدون خط است که چندان سودمند نمی‌باشد. 

مدافعین MT4 MACD: استدلال می‌نمایند که MACD 4MT، واضحتر به نظر می‌رسد؛ زیرا معامله‌گران، اهمیتی برای تفاوت میان MACD/ خط سیگنال، تقریباً به اندازه گذر از این دو که قابل مشاهده هنگام عبور هیستوگرام (خط MACD) از بالای خط سیگنال است قائل نیستند.


شاخص‌های 4MT جهت ترسیم نسخه کلاسیک MACD :

دانلود شاخص MACD_ColorHits_Alert 12 26 9 LA


دانلود شاخص MACD_osMA_4ColorH-2LVar1_mtf


سه استراتژی در MACD


استراتژی ۱  : عبور از خط 0


حرکت خط MACD به بخش بالای صفر، سیگنال خرید است؛ در حالیکه خرید در بخش تحتانی آن، به منزله سیگنال فروش تلقی می‌شود. این امر مشابه با گذر EMA ۱۲ دوره‌ای از بالای EMA ۲۶ دوره‌ای است.

 


احتیاط: 

در استفاده از طول‌های نسبتاً کوتاهتر ۱۲ و ۲۶ ترکیب شده در روش محاسبه نمایی، استراتژی، به مراتب حساس‌تر (با تأخیر کمتر) از طول‌های بلندتر با استفاده از روش میانگین متحرک ساده است؛ اما در یک قیمت مهم: از آن رو که استراتژی مذبور، در تقلا جهت تأخیر کمتر است، با نویز بیشتری مواجه خواهد شد. این امر اغلب مولد سیگنال‌های کاذب در حیطه نویز و تلاطم بازار است بالخص، آنگاه که بازار به حرکت جانبی اجتناب‌ناپذیر خود ورود می‌نماید. علیرغم مشکل نویز بسیاری معامله‌گران MACD دستخوش این احساس هستند که این استراتژی همچنان دارای تأخیر بسیار زیاد است؛ از این رو، استراتژی دوم که در ادامه بحث خواهد شد را ترجیح می‌دهند. 


شاخص‌های 4MT جهت ترسیم پیکان‌های خرید/ فروش در گذار MACD از 0 :

دانلود شاخص MA_Crossover_Signal


استراتژی ۲ : عبور MACD از خط سیگنال MACD


هر گاه MACD، از خط سیگنال MACD گذر کند و در بالای آن قرار گیرد ،‌ این امر یگ گذر صعودی تلقی می‌شود ، نشانگر سیگنال خرید است. هر گاه MACD، از خط سیگنال MACD عبور کند و در پایین آن قرار گیرد، این مقوله که به منزله گذار نزولی قلمداد می‌گردد ،نشان دهنده سیگنال فروش است. به خاطر داشته باشید که گذر MACD از خط سیگنال MACD، به نحو چشمگیر سبب کاهش تأخیر یافت شده در گذار EMA ۱۲-۲۶ می‌گردد. احتیاط:

پیشتر، درخصوص این مسئله که چگونه طول‌های گذار EMA ۱۲-۲۶ دارای تأخیر کمتر اما نویز بیشتر در مقایسه با استفاده از طول‌های بلندمدت با SMA می‌باشند، هشدار داده شد؛ و استراتژی فوق نیز در تلاش جهت حذف بیشتر عامل تأخیر است. این ، استراتژی برای معامله‌گرانی است که تلاش می کنند در سریعترین زمان نسبت به تغییر روند واکنش نشان دهند. این استرتژی برای معاملات اسکالپ مناسب است اگر توام با سایر شروط ورود به کار رود. افزون بر این، این استراتژی ، روشی بسیار خوب به عنوان فیلتر روند برای سایر استراتژی‌ها ست. اما این استراتژی، به خودی خود، عالی نیست؛ زیرا می‌تواند مولد سیگنال‌های کاذب به مراتب بسیار باشد؛ چون این استراتژی تلاش می‌دارد تا کوچکترین تغییرات روند را با نویز و تلاطم بازار پیشبینی نماید. این سیگنال‌های کاذب، نهایتاً سبب تحلیل هر گونه سود حاصل از سیگنال‌هایی می‌گردند که تغییرات موثق روند را به خود گرفته‌اند. 


شاخص‌های 4MT جهت ترسیم پیکان‌های خرید/ فروش خط MACD گذر کننده از خط سیگنال MACD


دانلود شاخص MACD Crossover Alert


استراتژی ۳ : واگرایی میان MACD و تحرکات قیمت

واگرایی صعودی آنگاه رخ می‌دهد که MACD شروع به حرکت صعودی نموده، کف بلندتر(higher low ) را تشکیل می دهد؛ اما ارز مبنا که تحلیل گردیده، همچنان کف های ( low ) جدیدی را می سازد. واگرایی صعودی  همچنین آن زمان به وقوع می‌پیوندد که MACD، کف پایین‌تر را می سازد؛ اما قیمت، کف بلندتر را تشکیل می دهد.سیگنال‌های فروش، زمانی رخ می‌دهند که شروط متضاد، از آنچه در متن فوق توضیح داده شده به وقوع می‌پیوندد. 

در اینجا، جدولی ساده جهت تعریف واگرایی‌های متفاوت ارائه می‌شود:

واگرایی‌های صعودی (یا نزولی)، معمول نیستند؛ و اغلب بررسی‌هایی چند جهت شناسایی را ملزم می‌دارند؛ لیکن این واگرایی‌ها قادر به شناسایی سریعتر با شاخص‌های مرسوم توسعه یافته ذیل می‌باشند.احتیاط:

طرفداران واگرایی‌ها، اغلب اینگونه استدلال می‌نمایند که این مقولات، قابل اطمینان‌تر از سایر سیگنال‌ها هستند؛ اما این استدلال، جای تردید دارد. همچنانکه تصویر فوق نشان می‌دهد، بسیاری از سیگنال‌هایی که از واگرایی‌ها ناشی شده، دارای گرایش به اشتباه بودن هستند. به منظور تعیین شایسته اینکه آیا استراتژی واگرایی، سودمند است؛ نیاز به پس- آزمایی آن در جفت‌های مختلف، و در چارچوب‌های زمانی متفاوت در خلال دو یا چند سال گذشته است. 


شاخص‌های 4MT جهت ترسیم پیکان‌های خرید/ فروش در واگرایی‌های MACD :

 

دانلود شاخص FX5_MACD_Divergence_V1.1

نتیجه‌گیری


MACD، بخش مستقل شده از میانگین متحرک، در تلاش جهت کاهش مشکل تأخیر است. گذار MACD از خط 0 (استراتژی ۱)، چیزی بیشتر از گذر EMA (۱۲) سریع از EMA (۲۶) کند نیست؛ زیرا این مقوله نیز کاربر طول‌های نسبتاً کوتاهتر در کنار روش محاسباتی نمایی ست؛ و تلاش می‌دارد تا برگشت‌های روند را سریعتر از استفاده از طول‌های بلندتر و روش‌های محاسباتی ساده (یکنواخت‌تر) شناسایی نماید. در این حالت نیز، تأخیر به طول کامل کاهش نیافته؛ از این رو، گذار MACD از خط سیگنال (استراتژی ۲)، تلاشی جهت حذف کلی تأخیر است. گذار خط MACD (تفاوت میان EMA سریع و کند) از بالای خط سیگنال (EMA ۹ از خط MACD) سبب ایجاد تغییردهنده روند فوق‌العاده حساس می‌گردد به اندازه‌ای که به نظر می‌رسد تغییر روند را پیشبینی می‌کند؛ و مبدل به شاخص مقدم در عوض مؤخر می‌شود. استراتژی واگرایی MACD (استراتژی ۳) نیز روش دیگر جهت پیشبینی تغییر روند پیش از وقوع آن است؛ و بالتبع، دنبال کنندگان MACD، دو استراتژی آخر را به واسطه آنکه به نظر می‌رسد جلوتر از منحنی هستند، ترجیح می‌دهند. 

به هر حال ، اعمال احتیاط نسبت به کاربرد تمامی MACD-ها، در راستای تلاش جهت کاهش تأخیر و مبدل شدن به شاخصی بیشتر مقدم، حائز اهمیت است؛ زیرا این امر، با ریسک بوده، و ورود به سیگنال‌های کاذب مکرر ناشی از نوسان (بدون روند) بالا و پایین بازار همراه است. به واسطه این مشکل، MACD هرگز به صورت سیستم منفرد توقف و بازگشت قابل استفاده نیست؛ زیرا این شاخص به نحوی اجتناب‌ناپذیر، در بازارهای کم دامنه و بدون جهت، قابل تقسیم به انواع قطعات است. هر پس- آزمایی( Back Test)، به سرعت این نکته را تأیید می‌نماید. استراتژی‌های پیشرو MACD مانند نوک نیزه‌ای که هدف روند را نشان می‌دهد می‌توانند گاهاً راهنمای معامله‌گر به روندهای زودهنگام باشند؛ لیکن، این استراتژی‌ها اغلب راهنمای معامله‌گر در راستای انتهای نیزه‌ای هستند که نوک آن، بر خلاف سفارش "توقف ضرر" به عقب پرتاب گردیده است. هر گونه تلاش در راستای هدایت یا پیشبینی بازار، با نویز بیشتر و پایایی کمتر مجازات خواهد شد؛ زیرا ترکیب آشفته آقای بازار، هر گونه تلاش در راستای پیشبینی آینده آن را خنثی می‌سازد. 

معذلک، استراتژی‌های مختلف MACD، قابل استفاده به عنوان تاییدی بر سیگنالهای صادره از جانب دیگر شاخص‌ها، یا حتی عمل به عنوان فیلتر تغییر زودهنگام روند برای استراتژی خروج می‌باشند. شواهد بیانگر آنند که EA-های استوار بسیاری وجود دارند که کاربر MACD- بالخص، استراتژی ۲  به عنوان شرط اضافه یا فیلتر هستند؛ زیرا بدین ترتیب، ورود یا خروج زودهنگام از معامله- بیش از زمانی که صرفاً از میانگین متحرک استفاده می‌شود قابل حصول است. 

مطلبی یافت نشد