تحلیل تکنیکال در مقابل تحلیل فاندانتال

آنالیز بازار (چه مواد اولیه، سهام یا بازارهای فارکس) می‌تواند به مکاتب تجاری، مکاتب تکنیکال فعالیت قیمتی و مکاتب فاندانتال فعالیت اقتصادی تقسیم شود. چندین دهه معامله‌گران بحث‌هایی که مربوط‌تر است، می‌کرده‌اند. از لحاظ نظری، اصول همه آمار و گزارشاتی را در بر می‌گیرد که مربوط به هر بعد فعالیت اقتصادی است.  تحلیل تکنیکال مربوط به حرکت قیمت است و تصور می‌کند که تغییر قیمت قبلی راهنمایی برای مسیر آینده قیمت ایجاد می‌کند. در این مقاله، به دقت تحلیل تکنیکال را در مقابل فاندانتال بررسی خواهیم کرد.

چند سال قبل، معامله‌گران از شرکت‌های مختلف وال‌استریت خودشان را به عنوان طرفداران تکنیکال یا فاندانتال معرفی کردند. مثل اینکه در یک تیم یا با یکدیگر بودند، و پیدا کردن یک تحلیل‌گر که در مسیر همراهشان باشد، سخت بود. برخی از اعضای تیم تکنیکال کاملا نسبت به روش‌شان متقاعد شده بودند که راه منحصر به فرد برای تجارت خوب و موفقیت مالی است، و آنها می‌ترسیدند فکرشان را با هر دانش فاندانتال درگیر کنند. با گذشت زمان، تحلیل‌گران و معامله‌گرانی که در کسب و کار موفق شدند یادگرفتند بهترین کار ترکیب تحلیل تکنیکال و فاندانتال با هم است وقتی در تلاش برای سود دهی با پیش بینی آینده هستند. 

در زیر جدولی است که سعی در تقسیم‌بندی تفاوت‌های بین دو مکتب با توجه به فرضیه‌های کلیدی‌شان، اهداف، موضوعات مهم، ابزارها و شاخص‌های دیگر دارد:

مفاهیم

تحلیل تکنیکال

آنالیز فاندانتال

فرضیه‌ها

 اعتقاد دارند که فاکتورهای فاندانتال (تولید ناخالص، تورم، سود، بدهی بیکاری) در حال حاضر با قیمت در نظر گرفته می‌شوند.

گذشته از این، تخفیف قیمت دو حس اساسی ترس و حرص بوجود می‌آورد که با آنالیز فاندانتال درک نمی‌شد.

الگوهای قیمت خواستار تکرار خودشان بودند و بنابراین قیمت‌های گذشته استفاده می‌شد تا روند آینده را پیش‌بینی کنند.

می‌توان شاخص‌های اقتصادی، فاکتورهای اجتماعی و سیاست دولت را مطالعه کرد تا حرکت و روند قیمتی را پیش بینی کنند.

اگر بتوان سلامت نسبی هر کشور یا تجارت را مطالعه کرد، می‌توان ارزش نسبی هر جفت ارز را تعیین کرد.

اهداف

مسیر و دامنه تغییر قیمت آینده را پیش‌بینی کنید.

نقاط خروج و ورود به تجارت را اصلاح کنید.

تصمیم بگیرید آیا موقعیت‌ها را اضافه کنید یا آنها را کاهش دهید.

 تصویر بزرگ مسیر حرکت ارز را پیش بینی کنید.

موضوعات

روندها

روند بازگشت

دامنه‌ها

 مقدار سود و تورم

مقدار رشد و سود ناخاص

مقدار بیکاری

تراز تجارت و افزایش بدهی

ابزارها/منابع آنالیز

روند شاخص‌ها را شناسایی می‌کند

دامنه نوسان را مشخص می‌کند. 

نمودار روند و دامنه با خط‌های روند و الگوهای نمودار

ارقام و عبارات در سخنرانی‌ها سیاست‌مداران و اقتصاددان‌های مهم داده می‌شود.

تقویم رویدادهای اقتصادی و شاخص‌های کلیدی اقتصادی.

عوامل اقتصادی پایه

گزارشات مهم اقتصادی

شاخص‌ها

میانگین حرکت 

MACD 

باند بولینگر

خطوط روند

خطوط بازسازی فیبوناکی

الگوی نمودار شمعی

مقدار سود

مقدار تورم

مقدار بیکاری

بالانس تجارت، بودجه و بودجه خزانه

تولید ناخالص داخلی

افق زمانی

زمانی که الگوهای قیمت فرکتال هستند، معامله‌گران می‌توانند همان الگو را روی فرم‌های زمانی مختلف ببینند. بنابراین، هر بازه زمانی  می‌تواند انتخاب شود تا در آن معامله شود. اغلب برای تجارت کوتاه‌ مدت روزانه بکار می‌رود.

 اغلب رویکرد طولانی‌تری است (روازنه، هفتگی، ماهانه، سالیانه)

سبک تجارت

 هر دوی معامله‌گران روزانه و نوسان‌گر آن را استفاده می‌کنند.

 برای معامله‌گران موقعیتی و نوسانی خوب است.

انتقادها

جادوی سیاه

فرضیه‌های بازار کارامد

فاندانتال اساسا در قیمت منعکس نمی‌شود.

فاندانتال به قیمت بر می‌گردد.

استفاده آسان

می‌تواند آسان یا پیچیده براساس افق زمانی و شاخص‌ها/فیلترهایی که انتخاب می‌شود، باشد.

بطور کلی، افق زمانی کوچک‌تر، سریع‌تر باید آنالیر تجارت و بازار را اجرا کند، بعد می‌تواند برخلاف ساعت حرکت کند. شاخص‌های مورد استفاده برای پیچیدگی بیشتر است، مخصوصا اگر دست و چشم انسان مجبور به تفسیر این ترکیب شاخص‌ها باشد. معامله‌گران انسانی تحلیل تکنیکال را بکار می‌برند و باید سعی در حفظ سادگی داشته باشند. چیزهای پیچیده برای ربات‌ها نگه داشته شود.

می‌تواند سود ده باشد، و در عین حال صرفه جویی شود تا مسیر را هموار کند و همه اخبار  رایج را تفسیر کند. انتخاب نبردتان آسان‌تر می‌شود و سعی در بررسی تنها تقویم اقتصادی اصلی و رویدادها دارد، چون آنها جفت‌های مورد علاقه‌شان را حفظ می‌کنند.


پیروان هر مکتب فکری درباره آن بحث می‌کنند که کدام رویکرد بهتر کار می‌کند. ما تایید نمی‌کنیم. در عوض ترجیح می‌دهیم که دو مکتب را ترکیب کنیم و یک مکتب بهتر از آنها بگیریم.

 تصویر بزرگ مسیر بازار را از طریق آنالیز فاندانتال ببینید

در تجارب‌مان، مطالعه فاکتورهای کلان اقتصادی مثل نرخ بهره و تورم، همراه با رشد نسبی و نرخ بیکاری به تعیین تصویر بزرگ مسیر  حرکات ارز کمک می‌کند. مطمئنا، در ابتدا کمی وقت‌گیر است، تا خودتان با همه نیروهای اقتصادی شکل دهنده ارزهای مختلف آشنا شوید، اما  می‌تواند خیلی فوق العاده هم از نظر مالی و هم فکری باشد.  زمانی که شما برای یادگیری نیروهای بزرگ اقتصادی ارزها وقت صرف می‌کنید، فیلتر کردن و خلاصه اطلاعات بر مبنای روزانه آسان‌تر می‌شود که ممکن است این نیروها را تغییر دهد. برای نمونه، در مطالعه‌مان درباره دلار ایالات متحده،   نگاهی به وضعیت اقتصادی ایالات متحده می‌کنیم، مقدار زیادی از بدهی‌ها (بدهی نزدیک به 400% تولید ناخالص داخلی)، نرخ رسمی بیکاری بالا نزدیک به 9%، و ارقام تولید ناخالص داخلی ناقص خیلی تحت تاثیر تورم قرار دارد. نتیجه می‌گیریم که آمریکایی‌ها فقیرتر می‌شوند در حالیکه دلار ضعیف تحت نظارت خزانه فدرال به شدت در مسیر نزولی صد ساله باقی می‌ماند که بنابراین 92% از ارزش‌اش را از سال 1913 از دست داده است. شاید فکر کنید براساس این داده‌ها شما با افزایش قیمت دلار روبرو نمی‌شوید و در مقابل ارزهای قوی‌تر مثل دلار استرالیا یا فرانک سوئیس کوتاه به نظر می‌رسد. اما ارزها در یک خط مستقیم حرکت نمی‌کنند. نوسانات کوتاه مدت بسیاری وجود دارد که می‌تواند به یک حساب آسیب برساند اگر خیلی ساده یک خرید را بکار گیرد و استراتژی را با مقدار نفوذ حفظ کند. شما نمی‌خواهید در همه این راه‌ها باشید و در معرض چنین خطری باشید. در عوض، ممکن است بخواهید ورودتان به این مسیر ضد دلار را با بررسی تحلیل تکنیکال صرف کنید.

ورود و خروج دقیق‌تر به روند با تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال می‌تواند روی فعالیت قیمت زوم کند تا ورود و خروج دقیق‌تری داشته باشد. برای نمونه، زمانی که با آنالیز فاندانتال تعیین می‌شود تا دلار ایالات متحده را ، هم با خرید دلار استرالیا یا با فرانک سوئیس خلاصه کند. در نمودارهای روزانه/هفتگی/ماهانه، می‌توان دید که اغلب اوقات این ارزها در مسیر کلی تغییر می‌کنند، روند دلار استرالیا بالا و روند USDCHF پایین می‌رود. اگر داد و ستد طولانی با AUDUSD را انتخاب کنید،   بهترین راه برای رسیدن به این بازار چیست؟ اگر شما در بازار خرید کنید، خطر  قرار گرفتن در انتهای روند درست قبلی از اینکه برعکس شود، وجود دارد و حساب شکست می‌خورد. در عوض باید، به دنبال روند باشید. به همین دلیل، شاخص‌های مختلف زیادی برای استفاده وجود دارد. شما می‌توانید  برای اینکه یک بازار به مسیر 50 یا 200 دوره میانگین حرکتی برگردد یا روی پتاسیل بپرد، منتظر بمانید. یا می‌توانید منتظر بمانید تا مسیر بازار به اخرین خط تایید شده روی بزرگتر از 4 ساعت یا نمودارهای روزانه برگردد و تا زمانی که خط پشتیبانی ثابت شود، زمان می‌برد. زمانی که وارد روند می‌شوید و در مسیر شما است، می‌توانید ادامه دهید تا سمت بازگشت هر یک از شاخص‌های بالا را بررسی کنید و نتیجه بگیرید: خارج شوید وقتی بازار وارد منطقه خرید بیش از حد می‌شود یا وقتی بازار سقوط می‌کند و از طریق خطوط مقاومت تکنیکال نفوذ می‌کند. بنابراین برای تحلیل تکنیکال است که شما باید برای یافتن محل و زمانی که می‌خواهید وارد معامله در بازار شوید، برگردید، که کجا سود می‌کنید و کجا مانع ضررتان بشوید.

نتیجه‌گیری

 در زمان‌های مختلف بازار فارکس ممکن است از فاکتورهای فاندانتال یا فاکتورهای تکنیکال مشتق شود، و معامله‌گران می‌توانند از هر دو فرصت بهره‌ ببرند. زمان‌هایی وجود دارد که بازارهای فارکس به نظر از فاکتورهای فاندانتال مثل داده اقتصاد فعلی یا مداخله بانک مرکزی بدست می‌آید. برای نمونه، وقتی فرانک سوئیس خیلی در مقابل دلار آمریکا و یورو قوی می‌شود، بانک مرکزی سوئیس می‌ترسد که آنها قدرت تجارت‌شان را از دست بدهند و با مداخله اجباری آن را جبران می‌کند. زمانی USDCHF تا 500 پیپ جهش پیدا می‌کند. شما می‌توانید چنین اخباری را به عنوان کاتالیزور برای روند موقت برگشتی در نظر بگیرید و با USDCHF با علاقه سرمایه‌گذاران هراسان برای فروش فرانک معامله کنید. زمان‌های دیگری وجود دارد وقتی رشد تکنیکال به نظر بازار را به جلو می‌برد. برای نمونه، شکست یک خط روند مهم می‌تواند فروش ضرر دار را با بازیکنان قدیمی متوقف کند و به فروشندگان کوتاه مدت برای شکست براساس مدل‌های شایع دعوت کند. چون پشتیبانی نقض شده است، بازار سقوط می‌کند چون شرکت کنندگان در حال خروج هستند یا وارد بازار می‌شوند.

 هنگامی که شما با ترکیبی از تحلیل تکنیکال و فاندانتال به بازار نزدیک می‌شوید، می‌توانید فرصت‌هایتمان برای پیدا کردن فرصت‌های تجارت را بهبود دهید و به صورت موفقیت آمیزی تجارت‌تان را مدیریت کنید. همچنین شما می‌توانید بهتر بازارهایی را بکار برید که متناوبا به تحولات تکنیکال و فاندانتال واکنش نشان می‌دهند.

درباره سبک‌های دیگر تجارت بیشتر بدانید: نوسان، موقعیت، روز معامله، غربالگری، بهینه سازی غربالگری، گرید تجارت، معامله کری

مطلبی یافت نشد