بهره شبانه ( سواپ )

در حدود ساعت 5 بعد از ظهر به وقت EST (زمان برای برخی کارگزارن، متفاوت است)، اگر معامله‌گر دارای معامله باز، با حساب بستانکار یا بدهکار، بهره میزان کامل معاملات باز، منوط به مارجین تعیین شده و نوع معامله در بازار مطالبه می‌گردد. با توجه به تفاوت نرخ بهره، به شما بهره تعلق می گیرد یا ازشما بهره کسر می شود.، که از آن به عنوان هزینه‌های rollover (تمدید)  نام می برند. 

این نرخ بهره، از آن رو تحت عنوان rollover اطلاق می‌گردد که آنگاه رخ می‌دهد که یک موضع باز از یک "زمان ارزش" (زمان تسویه)، به "زمان ارزش" بعدی منتقل می‌شود. معاملات تمدیدی، به صورت خودکار، توسط کارگزار صورت خواهند پذیرفت- اگر معامله‌گر دارای معامله باز پس از تغییر در "زمان ارزش" باشد. در پس صحنه، آنگاه تسویه در دو روز کاری رخ می‌دهد. بنابراین، اگر دوشنبه و پیش از ساعت 5 بعد از ظهر باشد، ارزها برای ارزشی در روز چهارشنبه معامله می‌شوند. پس از ساعت 5 بعد از ظهر دوشنبه، تاریخ معامله، سه شنبه خواهد بود؛ و با ارزش پنجشنبه معامله می‌گردند. 


یادداشت

تمدید، شامل مواضع باز پس از ساعت 5 بعد از ظهر به وقت EST

تمدیدها، قابل تعمیم به معاملات باز پس از تغییر" زمان ارزش" یا تاریخ تسویه ساعت 5 بعد از ظهر به وقت EST هستند. این بهره ها شامل معاملاتی که قبل از تغییر  "زمان ارزش"، بسته شوند، نمی شود. بنابراین، اگر شما معامله باز خود را پیش از ساعت 5 بعد از ظهر، ببندید، هزینه تمدید یا بدهی به وقوع نخواهد پیوست. 


چهارشنبه حاوی تمدید 3 روزه

در ساعت 5 بعد از ظهر به وقت EST در روز چهارشنبه، "زمان ارزش" از جمعه به دوشنبه تغییر یافته؛ تمدید تعطیلات آخر هفته صورت می‌پذیرد که به معنای سه روز تمدید (شنبه، یکشنبه، دوشنبه) است و این بدین معنا ست که هزینه/ سود تمدید، سه برابر بیشتر از هر روز دگر خواهد بود. 

دلیل وقوع این بستانکاری یا بدهکار بهره چیست؟

از آن رو که وقتی معامله‌گران، ارزها را معامله می‌کنند، وجوه نقد معامله می‌شود. وقتی معامله‌گر اقدام به خرید ارز می‌نماید، این امر به مثابه داشتن حساب سپرده در بانک است؛ و وی انتظار دارد که بهره‌ای را نسبت به حساب مذبور دریافت کند. وقتی معامله‌گر اقدام به فروش   ارز می‌نماید، این امر شبیه به استقراض است، و انتظار می‌رود که بهره‌ نسبت به وام پرداخت شود. این تشابه، نسبت به جفت ارز پیچیده‌تر می‌گردد؛ زیرا یک ارز با مانده مثبت (ارزی که نسبت به آن، در موضع خرید هستید)، و دیگری با مانده منفی (ارزی که نسبت بدان، در موضع فروش هستید) می‌باشند؛ و تفاوت میان نرخ‌های بهره دو کشور، اضافی نرخ بهره اطلاق می‌گردد. 

خواه بدهکار یا بستانکار، این امر، وابسته به دو عامل است: 1) آیا معامله‌گر دارنده موضع خرید ست یا فروش؛ و 2) اضافی نرخ بهره میان دو ارز در جفت که معامله می‌شوند. 

از آن رو که هر معامله ارزی، شامل استقراض از یک ارز برای خرید دیگری ست؛ هزینه‌های انتقال بهره، بخشی از معامله فارکس تلقی می‌شوند. بهره، به ارزی پرداخت می‌شود که استقراض شده؛ و در موردی دریافت می‌گردد که خریداری شده است. در حقیقت، دریافت یا پرداخت بهره، منوط به سمت و سوی موضع است. اگر ارزی با نرخ بهره بالاتر از استقراضی را خریداری می‌کنید، خالص اضافی مثبت خواهد بود (مثلاً، AUD/USD)؛ و وجوهی را به دست خواهید آورد (بالتبع، بستانکار خواهید بود). اگر ارز را با نرخ بهره بالاتر از استقراضی، به فروش می‌رسانید، خالص اضافی منفی بوده؛ و معامله‌گر ناگزیر از پرداخت (بدهکار بودن) برای تمدید و انتقال است. هزینه‌ها/ اعتبارات تمدید، مبتنی بر اندازه معامله هستند. به بیان دگر، معامله بزرگتر، به معنای هزینه یا دریافتی بیشتر خواهد بود. 


چگونگی یافتن نرخ‌های بهره کشورهای مختلف

مکان‌های بسیاری برای جستجو در وب وجود دارند:


برای مثال، www.worldinterestrates.info ارائه دهنده نرخ‌های بهره در جدول مانند نمونه پیرو است که براحتی قابل خواندن می‌باشد (مطابق با مارس 2013):


 


چنانکه از نمودار فوق پیدا ست، می‌توان دریافت که نرخ بهره در استرالیا، به میزان قابل توجه 00/3 % بیشتر از نرخ اندک 25/0 % در ایالات متحده است. برای سرمایه‌گذاران، این امر بدین معنا ست که امکان حصول بهره بیشتر با موضع خرید در دلار استرالیا و موضع فروش در دلار آمریکا (به دیگر معنا، خرید  AUD/USD) وجود دارد. در حقیقت، در عین حال، امکان حصول سود بیشتر از موضع خرید در آزی در برابر هر ارز عمده دگر (خارج از چین و هند) وجود دارد؛ زیرا این کشورها دارای نرخ بهره پایین‌تر از ایالات متحده هستند. 


چگونگی محاسبه نرخ انتقال جفت ارزی خاص (در حالت کلی)

به خاطر داشته باشید که معاملات تمدیدی، به طور خودکار، توسط کارگزار فارکس اجراء خواهند شد- اگر موضع پس از تغییر در " زمان ارزش"، حفظ گردد. 

معذلک، به دلایل مختلف، بهتر است نحوه محاسبه این مقوله را دریابید. 

در اینجا، فرمول محاسبه تمدید ارائه می‌شود:


ارزش اسمی قرارداد ضربدر (نرخ بهره ارز پایه منهای نرخ بهره ارز مظنه‌ای) تقسیم بر 365 روز در هر سال ضربدر نرخ ارز پایه برابر است با بدهی/ بستانکاری روزانه بهره تمدید


مثال تمدید محاسبه شده در USD :

چنانچه 1 لات از AUD/USD خریداری نمایید، در حالیکه قیمت AUD/USD در زمان تمدید، 0486/1 باشد؛ چه میزان سواپ، در 5 بعد از ظهر به وقت EST می‌بایست توسط معامله‌گر پرداخت یا دریافت شود؟

قیمت AUD/USD در ساعت 5:00 بعد از ظهر به وقت EST : 0486/1 

نرخ استقراض در استرالیا= 75/4 % سالانه

نرخ وام در ایالات متحده= 25/0 % سالانه


بنابراین،

$100,000 * (% 4.75 – % 0.25) / 365 * 1.0486

افزون بر آن، 

$100,000 * % 4.50 / 382.74 = 11.75 روزانه 


مورد فوق، صرفاً یک نمونه است؛ و سواپ بر مبنای روزانه دستخوش تغییر می‌گردد.

یادداشت: 365 از آن رو استفاده می‌شود که نرخ بهره نشان داده شده، بر اساس روزانه پرداخت می‌گردد. از آن رو که معامله‌گر صرفاً موضع باز را در یک روز حفظ می‌نماید، بالتبع، می‌بایست رقم مذبور، بر 365 تقسیم شود. 


چنانچه مایل هستید که یک محاسبه‌گر عالی، میزان تمدید مثبت یا منفی بالقوه جاری را محاسبه نماید تا دریابید که آیا نیازمند پرداخت هزینه‌ای برای تمدید موضع به روزهای بیشتر هستید، می‌توانید از محاسبه‌گر بهره اوئندا (Oanda) استفاده کنید. 

تصویری فوری از این محاسبه‌گر، در ادامه ارائه شده:

معامله‌گر همواره خواهان محاسبه ساعات نگهداشت بیشتر از 24، جهت ارزیابی کامل محاسبه تمدید است. 


یادداشت: این محاسبه، ایده خوب نرخ تمدید جاری جفت ارزی که معامله‌گر خواهان خرید  یا فروش  آن است را فراهم داشته؛ اما محاسبه مذبور، ویژه نرخ‌های اوئندا است. به منظور حصول نتیجه برای نرخ تمدید جاری کارگزاری خاص، می‌توانید ابزارهای ذیل را مورد استفاده قرار دهید. 


روش سریع مشاهده بهره یکشبه هر جفت از هر کارگزار

چنانچه خواهان دانستن نرخ تمدید جفت ارز منفردی هستید، سامانه‌های فارکس چندی وجود دارند که از آن میان، به تریداستیشنِ FXCM می‌توان اشاره نمود که منتشر کننده این نرخ‌های خاص است. معذلک، اگر با سامانه 4MT همکاری دارید، شاخص‌های اطلاعاتی 4MT را می‌توانید در نمودار خود مورد استفاده قرار دهید:


شاخص

توصیفگر

StatMonitor_1.1-Phat

نشان دهندهاسپرد، سواپ خرید/ فروش، حجم نماد نمودار. 

Display Info All Pairs

مؤلف: هانور. نشان دهنده اطلاعات ارزشمند پیرامون چندین جفت: اختصار جفت [ستون 1]، قیمت پیشنهادی [ستون 2]، نسبت نوسان روزاته به میانگین نوسان روزانه (همچنین بر حسب درصد) [ستون 5-3]، اسپرد (همچنین درصدی از ADR) [ستون 7-6]، ارزش پیپ [ستون 8]، نرخ سواپ خرید [ستون 9]، نرخ سواپ فروش [ستون 10].


تصویر این دو شاخص سودمند، در نمودار FXPro از AUDUSD اعمال گردیده است:


 


شاخص نخست، StatsMonitor 1.1Phat.mq4  نشان دهنده اسپرد 20 (به معنای 2/0 پیپ؛ به واسطه کارگزار 5 رقمی) ست؛ سواپ خرید 83/14، و سواپ فروش 06/17 هستند. بنابراین، در هر روز تمدید نرمال، به استثنای چهارشنبه، معامله‌گر دریافت کننده اعتباری 83/14 $ برای موضع خرید استاندارد 100,000 از AUD/USD ست- اگر موضع را تا زمان گذشت زمان تمدید نگاه دارد؛ و کسری 06/17 را برای موضع فروش استاندارد 100,000 از AUD/USD  دریافت خواهد داشت. شاخص دوم، Display Info All Pairs.ex4 نشان دهنده قیمت پیشنهادی، میانگین نوسان روزانه، اسپرد، ارزش پیپ، اطلاعات سواپ خرید/ فروش پیرامون چندین جفت است؛ و صرفه‌جویی قابل توجه در زمان را برای تلاش جهت جستجوی تک تک اطلاعات، جفت به جفت فراهم میکند. در یک نگاه، به سرعت می‌توان ملاحظه نمود که AUD/USD دارای نرخ سواپ بالاتر از سایرین است که این، اطلاعاتی سودمند برای هر فرد است که در اندیشه آن است که معامله بعدی چه خواهد بود. 


چرا نرخ‌های سواپ منفی، به مراتب بالاتر از نرخ‌های سواپ مثبت هستند؟

در دنیایی ایده‌آل، نرخ سواپ مثبت و منفی، می‌باید برابر باشند (به دیگر معنا، در تصویر فوق، هر دو سواپ مثبت و منفی AUD/USD می‌باید 83/14 گردند)؛ اما در عوض، نرخ سواپ منفی معمولاً به نظر می‌رسد که به مراتب بالاتر از نرخ سواپ مثبت است. این امر شاید منصفانه نباشد؛ اما این روشی از بازی ست که کارگزاری تعیین نموده است. اگر سابقه معاملاتی معامله‌گر، نشان دهنده شمار مساوی مواضع خرید و فروش تقبل شده در دوره‌ای بیش از یک روز بود؛ احتمالاً سواپ منفی کلی نسبت به کلیت معاملات وی مطالبه می‌شد. شاید این میزان سواپ، چندان قابل توجه نباشد؛ اما معامله‌گر می‌بایست آن را به عنوان هزینه معامله منظور نماید. 

همچنین، ممکن است دریابید که برخی کارگزاران، نرخ سواپ منفی را برای موضع خرید یا قروش یک جفت ارز  منظور می کنند. چنانچه معامله‌گری شاهد بود که کارگزاری، این روش را انتخاب نموده است؛ شاید بهتر است که داشتن حساب نزد وی را مورد بازنگری قرار دهد. 


چگونگی اجتناب از پرداخت نرخ‌های سوآپ

حداقل سه روش وجود دارد که امکان اجتناب از پرداخت نرخ‌های سواپ‌ را میسر می‌دارند.


1. معامله در سمت و سوی بهره مثبت

معامله‌گر می‌تواند صرفاً در سمت و سوی ارزی معامله نماید که ارائه دهنده سواپ مثبت است. این اقدام، عموماً توصیه نمی‌شود- مگر آنکه معامله در سمت و سوی مشخص، مطلوب‌ترین سمت و سو بر اساس نتایج معاملاتی پس- آزمون و پیش- آزمون‌ها باشد. 


2. معامله صرفاً در طی روز و بستن معامله تا 5:00 بعد از ظهر

امکان اجتناب از سواپ، از این رهگذر میسر خواهد بود؛ زیرا پیش از زمان تمدید، وارد و خارج شده‌اید. معذلک، بهتر است تصمیم نگیرید که به واسطه سواپ، معامله‌گر طی روز شوید. تنها دلیلی که‌ می‌تواند معامله‌گر را مبدل به معامله‌گر طی روز سازد، می‌بایست استراتژی او، و نتایج عملکرد وی- متکی به طی روز بودن- باشد، نه به واسطه سواپ.


3. افتتاح حساب اسلامی بدون سواپ، پیشنهادی برخی کارگزاران 

این گزینه، برای مشتریان مسلمان ارائه می‌شود؛ اما در واقعیت، غیر مسلمانان نیز به کرات، این گزینه پیشنهادی را انتخاب نموده‌اند. این حساب‌های خاص، در تطابق کامل با باورهای اسلامی و سیاست عدم بهره پرداختی به معاملات تجاری ست. اگر معتقد هستید که معاملات یکشبه بسیاری خواهید داشت؛ بهتر است افتتاح حساب اسلامی بدون سواپ را مد نظر قرار دهید.

مطلبی یافت نشد