الگوی های شمعی


تاریخچه مختصر از الگوهای ساختار شمعی ژاپنی

داستان الگوهای ساختار شمعی به قرن هجدهم ژاپن بر می‌گردد. در اوایل قرن هجدهم ژاپن، وقتی برنج واسطه مبادله در مقابل ارز بود، لردهای فئودال رسید کوپن‌های برنج ذخیره شده در انبار اوزاکا را معامله می‌کردند و در نهایت این مبادلات تکامل یافتند و اولین مبادلات معادلات آتی سازمان یافته مدرن را 150 سال قبل از پیدایش  هیئت بازرگانی شیکاگو تشکیل دادند. در دهه 1700 معامله‌گر افسانه‌ای برنج ژاپنی هومه مونیهسا همه ابعاد معاملات برنج از اصول تا روانشناسی بازار را مطالعه کرد، و متعاقبا بر بازار برنج ژاپن مسلط شده و ثروت هنگفتی بدست آورد. او پادشاه برنج روزگار خود شد، و معادل بیش از 100 میلیارد دلار امروزه در سود معاملاتی دوره معاملاتی برجسته‌اش بدست آورد، حتی بیشتر از 10 میلیارد دلار در طول یک سال در برخی موارد بدست می‌آورد.

تکنیک‌ها و اصول معاملاتی هومه در نهایت روش‌شناسی ساختار شمعی شد، که بعد وقتی بازار سهام ژاپن در دهه 1970 شروع به کار کرد توسط تحلیل‌گران فنی ژاپنی استفاده شد. این روش بعدا توسط چارلز داو تکنسین مشهور بازار در سال 1900 انتخاب شد، که اطلاعاتش را برای معامله‌گران غربی آورده بود. به تازگی، استیو نیلسون در دهه 1990 درباره نمودارهای شمعی مطالعه و تحقیق کرده است، و درباره آنها نوشت و به نوبه آنها را با کتاب کلاسیک‌اش با موضوع تکنیک‌های نموارهای  شمعی ژاپن محبوب ساخت. از زمان معرفی‌شان در غرب، تکنیک‌های ساختار شمعی روز به روز بین تحلیل‌گران تکنیکی محبوب شد و تا به امروز  معامله‌گران فارکس از آنها به صورت گسترده استفاده می‌کنند. 

فواید ساختار شمعی

نمودارهای شمعی   همان اطلاعات بسته، باز، بالا و پایین نمودارهای میله‌ای  را نشان می دهند، اما چند فایده مهم دارند:

آنها به صورت بصری نمایش می‌دهند چه کسی برنده نبردهای مینی بین گاوها و خرس‌ها ( خرسی یا گاوی ؛ اصلاحی رایج میان سرمایه گذاران است که نشان می دهد بازار یا سهم مربوطه در روند صعودی است یا نزولی. خرسی  یا bearish به روند نزولی گفته می شود و گاوی یا bullish به روند صعودی گفته می شود. (  هستند. 

1.     می‌توانیم به شکل تصویری این نیرو (یا فقدان نیرو) را در تایید هر حرکت میله‌ای قیمت ببینیم.

2.     می‌توانیم خیلی آسان‌تر الگوی میله تکی و چند میله‌ای را تشخیص دهیم.

3.     یک تصویر رمزگشای آسان از عملکرد قیمت می‌بینیم، و رابطه بین باز و بسته بعلاوه بالا و پایین را مقایسه کنیم.

4.     آنها از نظر بصری جذاب‌تر هستند.

نکته: در حالی که چیزهای زیادی وجود دارد که می‌توانیم از نمودارهای شمعی بفهمیم، همچنین چیزهای زیادی هم وجود دارد که نمی‌فهمیم. نمودارهای شمعی تناوب رویدادهای بین باز و بسته را مشخص نمی‌کنند، فقط رابطه بین باز و بسته را مشخص می‌کنند.  می‌توانیم به آسانی بالا و پایین را  ببینیم اما نمی‌توانیم بگوییم کدام اول است. نمودارهای شمعی می‌توانند اطلاعات ارزشمندی درباره موقعیت‌های نسبی باز، بالا، پایین بسته به ما بدهند اما درباره فعالیت معاملاتی اطلاعاتی نمی‌دهند که ساختار شمعی می‌تواند تغییر کند.

آناتومی نمودارهای شمعی: بدنه و سایه‌ها 

نمودارهای شمعی با استفاده از میله‌های باز، بالا، پایین و بسته شکل می‌گیرند. این اصل بین الگوهای شمعی و الگوهای میله‌ای در تاکید باز و بسته فرق قایل است. نمودارهای میله‌ای با وزن مخصوص باز و بسته کاری ندارند. نمودارهای شمعی بدنه واقعی را به عنوان بخش گسترده‌تر بین باز و بسته مشخص می‌کنند. اگر بازار بالاتر از باز شده بسته شود، بدنه اصلی سفید یا پر نشده است، که قیمت باز در پایین بدنه واقعی و قیمت بسته شده در بالا است. اگر بازار پایین‌تر از باز شده بسته شود، بدنه واقعی سیاه است و قیمت باز در بالا و قیمت بسته شدن در پایین است. هر چه بدنه بلندتر باشد روند قوی‌تر است، و هر چه بدنه کوتاه‌تر باشد غیر قطعی است. سایه خط عمودی است که از بدنه واقعی پایین قیمت کم (پایین سایه) اجرا می‌شود. بنابراین سایه دامنه بالا/پایین را اندازه‌گیری می‌کند. یک سایه بلند شکست قیمتی را نشان می‌دهد که بالا یا پایین‌اش را حفظ می‌کند و بنابراین می‌تواند مشکل را نشان بدهد.


  • اگر بسته بالای باز باشد، ساختار شمعی سفید شکل می‌گیرد
  • اگر بسته زیر باز باشد، ساختار شمعی سیاه شکل می‌گیرد
  • سیاه یا سفید بین باز و بسته هستند که بدنه واقعی نامیده می‌شود
  • خطوط نازک بالا و زیر بدنه دامنه بالا/پایین را نشان می‌دهند که موسوم به سایه هستند
  • بالای سایه بلندتر بالا و پایین سایه کوتاه‌تر پایین است

بدنه‌های کوتاه و بلند

همچنین معامله‌گران ترجیح می‌دهند در مسیر بدنه بلندتر ساختار شمعی معامله کنند. بدنه بلند فشار زیاد خرید یا فروش را نشان می‌دهد. بدنه بلندتر یعنی فشار فروش یا خرید بیشتر است. فروشنده یا خریدار قوی‌تر هستند و کنترل را در دست دارند و بدنه بلندتری را شکل می‌دهند. در مقابل، بدنه کوتاه فشار خرید یا فروش کمی وارد می‌کند و دلالت بر عدم قطعیت بیشتر دارد.


ساختار شمعی بلند سفید نشان دهنده قدرت صعودی هستند. وقتی  بسته شدن راه زیادی از باز بودن داشته باشد، ساختار شمعی بلند سفید شکل می‌گیرد، و نشان می‌دهد که خریدار صعودی به شدت قیمت را از باز به بسته افزایش می‌دهد. ساختار شمعی سفید به صورت کلی صعودی هستند، اما شما باید آنها را در ارتباط با تصویر بزرگ بررسی کنید. اگر بازار کاهش داشته باشد، و سطج پشتیبانی جستجو شود،  ساختار شمعی بلند سفید قوی از پشتیبانی می‌تواند یک نقطه عطف باشد. اگر بازار پیشرفت کند، و به سطح مقاومت برسد معامله‌گران علاقمند به شکست هستند، یک ساختار شمعی بلند سفید سطح مقاومت را می‌شکند که پیام بالقوه است که این سطح به وضوح شکسته شده است.

نمودارهای شمعی بلند سیاه  قدرت نزولی را نشان می‌دهد. وقتی بستن راه طولانی پایین از باز است، ساختار شمعی بلند سیاه شکل می‌گیرد، و نشان می‌دهد که فروشنده به شدت قیمت را به سمت پایین از باز تا بسته کاهش می‌دهد. بعد از یک پیشرفت طولانی تا سطح مقاومت اصلی، نمودارهای شمعی بلند سیاه می‌توانند نقطه عطفی باشند، که فروشنده یک ضد حمله را شروع کرده است، یا اگر بازار تا یک پشتیبانی قابل توجه کاهش داشته باشد،  ساختار شمعی بلند سیاه سطح پشتیبانی را می‌شکند و علامت می‌دهد که خرس‌ها از این سطح گذر کرده‌اند.

کنترل کلی: بدنه‌ها بدون سایه ("ماروبوزو ")

گاهی یک ساختار شمعی همه بدنه است و سایه ندارد. هیچ سایه ای از بالای یا پایین شمع امتداد ندارد. ژاپنی‌ها آنها را ماروبوزو می‌نامند و آنها به سختی در بازار واقعی پیدا می‌شوند.


یک شمع ماروبوزی سفید بدنه سفید طولانی دارد و وقتی شکل می‌گیرد که باز برابر با پایین و بسته برابر با بالا است. شمع ماروبوزی سفید نشان می‌دهد که خریدار قیمت سهم را از باز تا بسته کنترل کرده است و خیلی صعودی در نظر گرفته شده است.

یک شمع ماروبوزی سیاه بدنه سیاه بلند دارد و وقتی شکل می‌گیرد که باز برابر با بالا و بسته برابر با پایین است. یک ماروبوزی سیاه نشان می‌دهد که فروشنده قیمت را از باز تا  بسته کنترل می‌کند و خیلی نزولی در نظر گرفته می‌شود.

وقفه: بدنه‌های کوچک همراه با سایه‌های بلند ("تاپ‌های چرخان"

نمودارهای شمعی با سایه بلند بالاتر، سایه بلند کوتاه‌تر و بدنه‌های واقعی کوچک موسوم به تاپ‌های چرخان هستند.


این الگو عدم قطعیت بین خریدار و فروشنده را نشان می‌دهد. بدنه واقعی کوچک حرکت کمی از باز تا بسته را نشان می‌دهد، در حالیکه این سایه نشان می‌دهد که هر دوی خرس‌ها و گاوها خیلی در مدت دوره فعال بوده‌اند. این دوره با کمی تغییر باز و بسته شده است، اما قیمت‌ها به صورت قابل توجه‌ای بالاتر یا پایین‌تر در مدت همان دوره حرکت کرده‌اند. نه فروشنده و نه خریدار نمی‌توانند بالاتر به دست آورند و نتیجه یک وقفه است.

سایه بلند و کوتاه

سایه‌های بالاتر و پایین‌تر نمودارهای شمعی  خطوط نازکی هستند که بالا و پایین بدنه قرار می‌گیرند، و آنها فاصله قیمت بین دوره‌های باز و بالا/پایین را نشان می‌دهند. فاصله قیمت بین باز و بالا موسوم به سایه بالاتر است. فاصله قیمت بین باز و پایین موسوم به سایه پایین‌تر است.


نمودارهای شمعی با سایه بالاتر بلند و سایه پایین‌تر کوتاه نشان می‌دهند که خریدار در ابتدا بر این دوره مسلط بوده است، اما بعد فروشنده ضد حمله داشته است و قیمت‌ها اجبارا، با ایجاد بستن ضعیف سایه بالاتر بلند  پایین آمده‌اند.

برعکس نمودارهای شمعی با سایه‌های بلند پایین‌تر و سایه‌های کوتاه بالاتر نشان می‌دهند فروشندگان در ابتدا به بخش میله‌ای تسلط داشته‌اند، اما بعد خریداران متقابلا حمله کردند و قیمت‌ها را در نهایت مجبور به افزایش کردند.

عدم قطعیت: سایه‌ها بدون بدنه (doji)

گاهی نمودارهای شمعی فاقد بدنه هستند، یا فقط یک بدنه خیلی کوچک دارند و آنها موسوم به doji هستند. فاقد بدنه به نظر می‌رسد چون قیمت باز و بسته تقریبا برابر هستند. طول سایه بالاتر و کوتاه‌تر می‌تواند تغییر کند و نمودارهای شمعی شبیه یک صلیب، صلیب معکوس یا به علاوه است. doji عدم قطعیت در بازار را نشان می‌دهد. 

انواع Doji:

اگر بازار بدون روند باشد، doji قابل توجه نیست، برای بازارهای بدون روند یا یک طرفه ذاتا غیر قابل تعیین است. اگر doji یک روند را شکل دهد، مهم‌تر است، چون علامتی است که خریدار یا فروشنده خسته، ضعیف و بی‌انگیزه می‌شود. خریدار یا فروشنده از آن استفاده می‌کنند. دوجی مشهود در چنین زمینه‌ای می‌تواند یک فرصت برای ورود اولیه در یک روند معکوس بالقوه یا اصلاح روند را علامت دهد، و معامله را در جهت مخالف روند قبلی ببندد.

گاوها در مقابل خرس‌ها

نمودارهای شمعی نبرد بین گاوها (خریدار) و خرس‌ها (فروشنده) را در طول بازه زمانی ساختار شمعی نمایش می‌دهند. هر طرف یک کشش جنگی مینی با ساختار شمعی از طریق کنترل انتقال می‌دهد، و این بدنه‌ها و سایه‌های نمودارهای شمعی  شاهد این کشمکش بین نیروها هستند. کف ساختار شمعی نشان می‌دهد خرس‌ها در کنترل هستند و سقف نشان می‌دهد گاوها در کنترل هستند. هرچه به سقف نزدیک‌تر می‌شویم،  گاوهای نزدیک‌تر در برد نقش دارند، و نزدیک‌تر به بستن کف، خرس‌ها برنده می‌شوند.

متغیرهای زیادی در این تلاش وجود دارد و ما آنها را به 6 متغیر محدود می‌کنیم:


عدد

تصویر

توصیف

صعودی

ساختار شمعی بلند سفید نشان می‌دهد گاوها میله را در بیشتر نبرد در کنترل دارند.

نزولی


ساختار شمعی بلند سیاه نشان می‌دهد خرس‌ها نوار میله‌ای را در بیشتر نبرد در کنترل دارند.

عدم قطعیت

ساختار شمعی کوچک نشان می‌دهد هیچ سمتی نمی‌تواند نوار را کنترل کند.

صعودی


 سایه بلند کوتاه‌تر نشان می‌دهد که خرس‌ها نوار را در قسمتی از نبرد در کنترل دارند اما در نهایت کنترل را از دست می‌دهند و گاوها یک ضد حمله موثر ایجاد می‌کنند.

نزولی


 سایه بلند بالاتر نشان می‌دهد گاوها در قسمتی از نبرد نوار را در کنترل دارند اما در نهایت کنترل را از دست می‌دهند و خرس‌ها ضد حمله موثری می‌کنند.

عدم قطعیت


 سایه بلند بالاتر و پایین‌تر نشان می‌دهد که هر دوی خرس‌ها و گاوها  نوار میله‌ای را در لحظات مختلف کنترل کرده‌اند، اما هیچکدام نتوانستند کنترل را از دیگری بگیرند، و منجر به توقف شده است. اگر بدنه کوچک باشد، تاپ‌های چرخان است، و اگر تقریبا وجود نداشته باشند، و بیشتر شبیه صلیب باشد، دوجی است.


شش تشکل بالا تشکل‌های تعمیم یافته ساختار شمعی هستند، و می‌توانند در راهنمایی معامله‌گر  همراه با نقطه‌گذاری خصوصییات نمودارهای شمعی خرسی و گاوی (صعودی و نزولی) کمک کنند.

 در زیر من سعی خواهم کرد تا برخی از الگوهای نمودارهای شمعی خاص‌تر را شرح دهم، و آنها به شکل‌های صعودی و نزولی گروه بندی کنم.

تشکل‌های ساختار شمعی صعودینام

توصیف

ارتباط

چکشی صعودی

یک شمع بدنه کوچک با سایه بلند پایین‌تر. سایه بلند پایین‌تر یک نشانگر ادامه روند اولیه نزولی است، اما خرید جدید باعث قیمت بالاتر نزدیک قیمت باز شده است. از اینرو رنگ مهم نیست، معامله‌گران سفید را قوی‌تر خواهند دید.

متوسط

ستاره صبحگاهی 

سه ساختار شمعی، ابتدا بدنه بلند سیاه، دوم بدنه واقی کوچک، سیاه یا سفید، شکاف پایین‌تر ستاره را شکل می‌دهد. سومی یک ساختار شمعی سفید است که به خوبی بدنه واقعی سیاه اولین بخش را می‌بندد، و مشخص می‌کند بازار به حالت صعودی برگشته است.

توصیف:

ما بدنه سیاه را در بازار در حال سقوط می‌بینیم که بیان می‌کند خرس‌ها فرمانده هستند، بعد بدنه واقعی کوچک ظاهر می‌شود و دلالت بر ناتوانی فروشنده دارد که بازار را به سمت پایین‌تر هدایت می‌کند، و بدنه سفید قوی روز سوم اثبات می‌کند که گاوها مسلط شده‌اند.

بالا

ستاره صبحگاهی دوجی

 تشکیل سه ساختار شمعی، یک نمودار شعی بلند سیاه دوجی را دنبال می‌کند، که از نظر خصوصیات شکاف پایین می‌آید تا یک ستاره دوجی را شکل دهد، و سوم یک نموداری شمعی سفید که بستن در اولیت بدنه واقعی سیاه خوب است.

بالا


خط پیرسینگ

دو شکل شمعی، اولین شمع سیاه بلند و دومین شمع بلند سفید که 50% بالای اولی بسته می‌شود. توضیح: اولین بدنه واقعی سیاه این روند نزولی را تقویت می‌کند،شمع بعدی بازار پایین‌تر از طریق شکاف باز می‌شود، و دیدگاه نزولی را تایید می‌کند؛ هرچند، ناگهان بازار به سمت بستن صعود می‌کند، منجر می‌شود قیمت خیلی سریع بالای بستن روز قبلی  بسته شود، باعث از بین رفتن اعتماد خرس‌ها می‌شود و گاوها فکر می‌کنند این پشتیبانی ثابت خواهد ماند.

بالا

حرکت صعودی غالب

دو ساختار شمعی، اولین سیاه (اندازه مهم نیست) و دومی بدنه سفید بلند (بزرگ‌تر صعودی‌تر) که ابتدا بدنه را در خود می‌برد و علامت می‌دهد که خرید خیلی شدید است و قیمت‌ها بالای باز قبلی حرکت می‌کنند.

بالا


چگونه با نمودارهای شمعی صعودی معامله کنیم؟

همه شکل‌های نمودارهای شمعی بالا به عنوان تاییدیه روند معکوس عمل می‌کنند، و شما باید از سه مرحله زیر آگاه باشید:

مرحله 1-  منتظر الگوهای بالا باشید تا در طول یک روند نزولی ایجاد شده ظاهر شوند. یک روند نزولی ایجاد شده وقتی است که قیمت زیر 200-MA of D1 or H4 است.

مرحله 1 (متناوب)-  هنوز بهتر است، برای الگوی بالا منتظر شوید تا در طول یک روند صعودی ایجاد شده ظاهر شوند که در حال حاضر یک اصلاح نزولی را تجربه می‌کنند. به عبارت دیگر، قیمت زیر 200-MA of D1 and H4 ، و بنابراین در یک روند نزولی ایجاد شده است، اما به تازگی قیمت  بالای 200-MA بازه زمانی کوچک‌تر مثل H1 یا M30 شارژ شده است. 

مرحله 2-  این پتاسیل را برای یک روند معکوس تایید کنید اگر قیمت به سطح پشتیبانی کلیدی نزدیک شود. این سطح پشتیبانی با خطوط افقی در طول نوسان بالا ، یا خطوط مقاومت نقاط پیوت یا حتی سطح اصلاح شده فیبوناچی تعریف خواهند شد. قدرت الگوی ساختار شمعی صعودی با نزدیکی به سطح پشتیبانی تعیین می‌شود. اگر این الگو در وسط دامنه معاملاتی ظاهر شود، اهمیت کمی خواهد داشت.

مرحله 3-برگشت را با هر الگوی ساختار شمعی گاوی بالا تایید کنید. به یاد داشته باشید که به اندازه‌ای مهم است که علایم قوی اصلی خرس‌ها (نزولی) و علایم ضعیف گاوها را ببینید.

مرحله # 4 اختیاریبرگشت با شرایط فروش زیاد با استفاده از اندیکاتور محبوب فروش زیاد/خرید زیاد را تایید کنید، یا اگر قیمت بیرون از باند بولیگر پایین‌تر ظاهر شود.

علایم ورود:  وقتی بخرید که شرایط 1-4 بالا فراهم شود.

علایم خروج:  حد ضرر x پیپی بالای سطح پشتیبانی پایین‌تر بعدی قرار دهید. حد سود را در سطح پشتیبانی بعدی قرار دهید. متناوبا حد ضرر 100-50 پیپی قرار دهید، و   حد سود 100-50 پیپی قرار دهید.


الگوهای ساختار شمعی نزولی

 


نام

توصیف

ارتباط

ستاره دنباله‌دار

یک نمودار  شمعی با بدنه کوچک، سایه بلند بالاتر و سایه کوچک پایین‌تر غیر موجود است. اندازه سایه بالاتر باید حداقل دو برابر طول بدنه باشد و دامنه بالا/پایین باید نسبتا بزرگ باشد.

متوسط

ستاره شبانگاهی

 ستاره شبانگاهی دارای سه ساختار شمعی است: یک ساختار شمعی سفید بلند (تایید می‌کند فشار خرید قوی است)، یک ساختار شمعی کوچک سفید یا سیاه که شکاف بالای بدنه بسته ساختار شمعی قبلی است، و یک ساختار شمعی سیاه بلند.

بالا

ستاره شبانگاهی دوجی

 تقریبا همانند شکل قبلی است، به جز اینکه شمع دوم یک دوجی است. دوجی وقتی است که باز و بسته تقریبا برابر است. طول سایه بالاتر و پایین‌تر  می‌تواند تغییر کند، و نتیجه شمع‌ها شبیه یک صلیب، صلیب برعکس یا علامت بعلاوه می‌شود. دوجی معنای عدم قطعیت یا کشمکش بین خریدار یا فروشنده را می‌رساند. قیمت‌ها بالا و پایین سطح باز در مدت این بخش حرکت می‌کنند، اما در یا نزدیک سطح باز بسته می‌شوند.

بالا

الگوی ابری تاریک

دو شکل شمعی، اولین شمع سفید بلند، و دومین شمع سیاه بلند که در 50% زیر اولین بسته می‌شود.

بالا


الگوی شناور نزولی

دو ساختار شمعی،اولی سفید و دومی بدنه سیاه بلند که در بدنه اولی شناور هستند، و علامت می‌دهند که فروش خیلی شدید است و قیمت‌ها به زیر بازی قبلی حرکت می‌کنند.

بالا


چگونه با نمودارهای شمعی نزولی معامله کنیم؟

همه شکل‌های نمودارهای شمعی بالا باید به عنوان تاییدیه بازگشت روند عمل کنند، و شما باید از سه مرحله زیر آگاه باشید:

مرحله1-   برای الگوهای بالا منتظر باشید تا در یک روند صعودی ایجاد شده ظاهر شود. یک روند صعودی ایجاد شده وقتی است که قیمت بالای 200-MA of D1 or H4 باشد. 

مرحله 1 (متناوب)-  هنوز بهتر است، برای الگوی بالا منتظر شوید تا در طول یک روند نزولی ایجاد شده ظاهر شوند که در حال حاضر یک اصلاح صعودی را تجربه می‌کنند. به عبارت دیگر، قیمت زیر 200-MA of D1 and H4 ، و بنابراین در یک روند نزولی ایجاد شده است، اما به تازگی قیمت  بالای 200-MA H1 یا M30 شارژ شده است. 

مرحله 2-  این پتاسیل را برای یک روند معکوس تایید کنید اگر قیمت به سطح مقاومت کلیدی نزدیک شود (با خطوط افقی در همه نوسانات بالا یا خطوط مقاومت نقاط پیوت یا سطوح اصلاح فیبوناچی تعریف می‌شوند). این مسئله خیلی مهم است. قدرت هر الگوی نمودرا شمعی   با نزدیکی به سطح مقاومت تعیین می‌شود. اگر این الگو در وسط دامنه معاملاتی ظاهر شود، اهمیت کمی خواهد داشت.

مرحله 3-برگشت را با هر الگوی بالا تایید کنید. به یاد داشته باشید که  الگوهای دقیق بالا کامل نشده‌اند. به اندازه‌ای مهم است که علایم قوی خرس‌ها (نزولی) و علایم ضعیف گاوها را ببینید.

مرحله # 4 اختیاریبرگشت با شرایط خرید زیاد با استفاده از اندیکاتور محبوب فروش زیاد/خرید زیاد را تایید کنید، یا اگر قیمت بیرون از باند بولیگر پایین‌تر ظاهر شود.

علایم ورود:  کوتاه بفروشید وقتی شرایط 4-1 بالا فراهم شود.

علایم خروج:  حد ضرر x پیپی بالای سطح مقاومت بعدی قرار دهید. حد سود را در سطح پشتیبانی بعدی قرار دهید. متناوبا حد ضرر 100-50 پیپی قرار دهید، و  حد سود 100-50 پیپی قرار دهید.

اندیکاتور‌های سودمند نمودارهای شمعی متاتریدر4:

 ابتدا، سخت است که چشم‌تان به دیدن الگوهای نمودارهای شمعی که وجود دارد، عادت کند، و بنابراین عملی است که اندیکاتور‌های الگوی ساختار شمعی را قرار دهید که می‌تواند هشدار برای این الگوها 24 ساعته در بازار باشد.

یکی از اندیکاتور‌ها در این گروه 10 الگوی ساختار شمعی شرح داده شده در بالا است، که آن را جالب‌تر می‌سازد:

مهارت در شناخت الگو v3


یکی دیگر از اندیکاتور سودمند  الگوهای ساختار شمعی  که ممکن است بخواهید آن را آزمایش کنید:

شناخت الگو 

نکته:  شما نباید معاملات‌تان را براساس خود الگوهای شمعی پایه گذاری کنید، بلکه از الگوهای ساختار شمعی در رابطه با زمینه بازار، همراه با تایید پشتیبانی و مقاومت استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

امیدواریم، حالا بتوانید بین بدنه کوتاه و بلند، سایه‌های کوتاه و بلند، و انواع مختلف موقعیت شکل‌های ساختار شمعی صعودی و نزولی فرق قایل شوید.

به یاد داشته باشید که الگوهای ساختار شمعی فقط یک وسیله در ابزارهای  معاملاتی‌تان هستند. انها در نبرد آنی بین خرس‌ها و گاوها خیلی سودمند هستند، تا ببینید چه کسی در این نبرد کنترل روی نمودارهای شمعی 3-1 آنی برنده است. اهمیت این نبرد بسته به این است که ایا روند قبلی نزدیک سطح مقاومت و پشتیبانی اصلی است یا نیست، همانطور که با نوسانات بالا و پایین، نقاط پیوت یا فیبوناچی تعیین می‌شود.

زمانی که این نمودارهای شمعی به این سطوح می‌رسند، نبرد بین گاوها و خرس‌ها برای اینکه چه کسی این نوار را کنترل می‌کند برای تعیین یک برگشت ضروری است. به احتمال زیاد، شما نمودارهای شمعی را خواهید دید که خصوصیات کلی‌تر صعودی یا نزولی را نمایش می‌دهند، همانطور که از اندازه بدنه و رنگ یا طول سایه دیده بودید. گاهی شما می‌توانید شکل‌های محبوب‌تر ساختار شمعی را ببینید، مثل ده مورد لیست شده بالا که همتایان صعودی و نزولی‌شان هستند: چکشی صعودی در مقابل ستاره‌های دنباله‌دار، ستاره صبحگاهی در مقابل ستاره شبانگاهی، خط پرسینگ در مقابل ابری تاریک، شناور صعودی در مقابل شناور نزولی. برخی از اندیکاتور‌های متا تریدر4 می توانند در این الگوهای خاص‌تر سودمند باشند، اگر اطراف آنها را نمی‌بینید یا شک دارید.

اگر شما واقعا فریب الگوهای ساختار شمعی را خورده‌اید، چیزهای زیادی در اینترنت برای مطالعه وجود دارد. سعی کنید با 41+ الگویی که آنجا وجود دارد، خیلی گیج نشوید. هیچ جام مقدسی در این الگوها وجود ندارد، و زمان و انرژی که صرف یاد گرفتن آنها می‌کنید می‌تواند بهتر صرف فعالیت‌های دیگر بشود. نویسندگان این الگوها به شما نمونه‌های زمان و دلیل کار را می‌دهند، اما به ندرت نمونه‌های می‌دهند که بگوید چرا و چه وقت کار نکنید. بازارهای فارکس امروز خیلی پیچیده‌تر از بازارهای برنج قرن هجدهم ژاپن هستند، و معامله در زمان واقعی با بسیاری از این الگوها می‌تواند سرمایه‌تان را در زمان کوتاهی از بین ببرد.

بدون شک خواهید فهمید که ساختارهای شمعی می‌توانند به شما دیدگاه تاکتیکی‌تری درباره بازار به نسبت بقیه نمودارها بدهند. و اگر شما طرفدار الگوهای خاص نیستید، خیلی مهم است که به طول و رنگ بدنه و طول و موقعیت این سایه‌ها توجه کنید، چون آنها می‌توانند به شما یک دیدگاه درباره اینکه ایا صعودی یا نزولی نوار را کنترل می کند، بدهند. زمانی که شما با خصوصیات فوندمنتال ساختارهای شمعی بیشتر آشنا شوید، پس می‌توانید از آنها در ارتباط با سطوح مقاومت و پشتیبانی به منظور نقطه‌گذاری بهتر پتاسیل بازگشت روند اصلی استفاده کنید، اما بهتر یک برگشت از فاز حرکت اصلاحی در مسیر روند اصلی است. این روند اصلی است که جهتی که شما باید در آن باشید را تعیین می‌کند، سطوح مقاومت و پشتیبانی که شما را در جهت نبردی هدایت خواهد کرد، و اطلاعات زمان واقعی ساختارهای شمعی در این سطوح که به شما امکان ارزیابی با احتمال بیشتری می‌دهند که چه کسی در این نبرد برنده خواهد بود، طوری که می‌توانید به تیم برنده روی مسیر پیروزی بپیوندید.

مطلبی یافت نشد