استفاده هوشمند از نسبت بدهی ( لوریج )

همانطور که در فصل قبلی ذکر کردیم، یکی از بزرگ‌ترین فواید برای معامله فارکس نسبت بدهی است. با نسبت بدهی، پول کمی می‌تواند یک دسته کامل ایجاد کند اگر شما درست عمل کنید، اما نسبت بدهی با دو روش کار می‌کند، و ضرر می‌تواند با عجله حساب شود وقتی شما اشتباه می‌کنید. در بازار فارکس کارگزاران به شما 100:1 و 200:1 و حتی 500:1 خواهند داد، و به همان اندازه وسوسه انگیز است که ممکن است رویایی درباره برنده شدن بزرگ معاملات نسبت بدهی زیاد باشد، این کار را نکنید. مطمئن‌ترین راه برای داشتن یک پایان بدون سود سریع دوره معاملاتی‌تا استفاده از نسبت بدهی زیاد است.

باید ذکر شود که فارکس به معامله‌گر توانائی استفاده از نسبت بدهی زیاد را می‌دهد، و این مسئله فقط اگر معامله‌گر نداند چگونه از آن به درستی استفاده کند می‌تواند خطرناک باشد.

اینجا برخی از حقایق درباره نسبت بدهی حق کارگزار وجود دارد: 

  • نسبت بدهی بالاتر توانایی فروش/خرید معامله‌گر را بالاتر می‌کند.
  • نسبت بدهی بالاتر شرایط مارجین را کمتر می‌کند.

اینجا جدولی است که نسبت بدهی حق کارگزار برای اندازه حساب سرمایه 10000 دلاری را شرح می‌دهد:

 

نسبت بدهی 200:1 به معنایی است که برای هر دلار مشتری در مقابل ضررهای بالقوه وثیقه می‌گذارد، می‌تواند 200 دلار کنترل کند. برای کنترل 1 مینی لات با ارزش 10000 دلار، شما باید فقط 50$ بگذارید.

اگر معامله‌گر کارگزاری با نسبت بدهی بالاتری انتخاب کند، می‌تواند برای او خیلی سودمند باشد به شرط آنکه او نسبت بدهی اعطا شده به کارگزار را حداکثر نسازد. برای نمونه، سود 200:1 کارگزار است که سود فوق العاده-پایین 0.5% است، به معنایی که 50 دلار باید برای هر واحد 10000 دلاری گذاشته شود. تا زمانی که معامله‌گر از این امتیاز سوءاستفاده نکند، او نباید نسبت به درخواست نهایی نگرانی داشته باشد.

نکته:  معامله‌گر نمی‌تواند یک موقعیت معامله را باز کند که بیشتر از سود قابل دسترس‌اش باشد، و وقتی سود قابل دسترس به 0 می‌رسد، او یک درخواست نهایی دریافت می‌کند.

در حالیکه معامله‌گر می‌تواند از باز کردن یک حساب در کارگزاری با نسبت بدهی بالا سود ببرد، کاملا برای او استفاده از یک قسمت مهم نسبت بدهی برای هر معامله معینی خطرناک است.

اگر یک معامله‌گر کارگزاری با نسبت بدهی بالا مثل 200:1 را انتخاب کند،  برای او استفاده از حداکثر نسبت بدهی قابل دسترس غیر ممکن است چون خیلی نزدیک به درخواست نهایی است. همچنین استفاده از 1/4th نسبت بدهی قابل دسترس  مثل 50:1 برای هر معامله احمقانه است. برای نمونه، اگر او 50 مینی لات با 10000 دلار معامله کند، او در موقعیتی خواهد بود که هر پیپ برابر با 50$ است. از اینرو  بازار فارکس تا 100 پیپ نوسان بالا یا پایین دارد، بودن در مسیر اشتباه بازار می‌تواند برای او 5000 دلار هزینه داشته باشد، یا 50% حساب 10000 دلاری‌اش فقط در یک معامله است!

 ببینید چند معامله ضرر 25% از یک حساب طبق سناریوهای مختلف نسبت بدهی خواهد داشت، به شرطی که حد ضرر 100 پیپی و حساب 10000 دلاری داشته باشد.

همانطور که در جدول بالا می‌بینید، نسبت بدهی ایده‌آل برای معامله هم 1:1 یا 2:1 است، چون به شما توانائی تحمل 25 تا 12 معامله ضررده پشت سر هم می‌دهد که هنوز در این بازی است. زمانی که نسبت بدهی بیشتر از 2:1 باشد، شما بازی خطرناکی با نسبت بدهی می‌کنید. مورد بعدی، نسبت بدهی 5:1، به شما امکان می‌دهد فقط 5 معامله ضرر ده پشت سر هم  را تحمل کنید قبل از اینکه شما از 25% افت ضربه بخورید، و پنج معامله ضرر ده خیلی آسان به انجام می‌رسد. سناریوی دیگر نسبت بدهی احمقانه است. نسبت بدهی 10:1، نسبت بدهی 20:1 و نسبت بدهی 50:1 همه حساب‌تان را تا افت 25% در 2 یا کمتر از 2 معامله ضرر ده تغییر خواهند داد.

مدیریت سرمایه حرفه‌ای بیشتر از نسبت بدهی 2:1 برای هر معامله نیست

معامله‌گر حرفه‌ای معمولا با نسبت بدهی 2:1 معامله می‌کند، و شما باید این مسئله را در نظر داشته باشید. یک مشاور حرفه‌ای با تجربه گفته است: من با نسبت بزرگ‌تر از 1:1 معامله نمی‌کنم. از تجارب دردناکی که داشته‌ام فهمیده‌ام که حتی بهترین استراتژی‌ها می‌توانند خودشان را در بازارهای دو جانبه گرفتار کنند که یک دوره غیر قابل پیش بینی زمانی طول می‌کشد که بتوان از دو طرف بازار رها شد، که منجر به یک سری معاملات ضرر ده غیر منتظره می‌شود. من یاد گرفته‌ام نسبت به چنین رویدادی از طریق کم کردن نسبت بدهی‌ام تا نسبت بدهی صفر یا نسبت بدهی 1:1 محافظت کنم، تا در مقابل 25 معامله ضرر ده مقاومت کنم.

باید پیش بینی استفاده از حداقل نسبت بدهی، همراه با نظمی را داشته باشیم تا هر جایی در هر زمانی بتوانیم آن را متوقف کنیم، تا طول عمر معامله‌گر در بازارهای مختلف را افزایش دهیم. نسبت بدهی می‌تواند برای شما کار کند اگر بدانید چکار کنید، در غیر اینصورت ضرر می‌تواند سریع‌تر منجر به موقعیت معامله بدون نسبت شود. 

نتیجه‌گیری

اغلب معامله‌گران موفق دقیق، محتاط و هدفمند هستند وقتی بازار را تجزیه و تحلیل می‌کنند و به دنبال فرصت معامله هستندآنها به ندرت از نسبت بدهی بیشتر از  2:1 استفاده می‌کنند، و همیشه از حد ضرر منطقی استفاده می‌کنند و از مدل‌های اندازه لات موثر استفاده می‌کنند. معامله‌گران تازه‌کار، مهم نیست چقدر آموزش دیده و آماده هستند، اغلب کارشان را با تزلزل شروع می‌کنند. آنها زود می‌فهمند که هر معامله‌ای پول‌ساز نیست، و در حقیقت بیشتر معاملات ضرر ده هستند. معاملات برنده و بازنده اغلب به دنبال هم هستند، که ضرر بیشتر از برد است. برای مدتی همه چیز از کار می‌افتد، و بعد همه معاملات از بین می‌روند. خیلی مهم است که به یک سری بردها زیاد اعتماد نکنید یا از یک سری معاملات ضرر ده نا امید نشوید.

چند اشتباه رایج وجود دارد که معامله‌گر تازه‌کار انجام می‌دهد. بزرگ‌ترین اشتباه  معامله با اندازه بزرگ در حساب است. اگر برخلاف شما 50 پیپ حرکت کند یا حداقل باعث شود شما موقعیت‌تان را نقد کنید یا بدتر، منشی مارجین آن را برای شما انجام دهد، پس شما خیلی بزرگ معامله می‌کنید. برای معامله‌گر تازه‌کار، به صورت کلی بهتر است با اندازه واحد کوچک‌تر و توقف گسترده‌تر معامله کند.

مطلبی یافت نشد