استراتژی معاملاتی خط روند


معاملات خط روند یک روش قدرتمند است که از فرصت‌های معاملاتی متعدد سود می‌برد. بازارها می‌توانند به صورت افقی معامله کنند، اما آنها اغلب به صورت مورب معامله می‌کنند، و روندهای صعودی و نزولی را شکل می‌دهند. خط روند همراستا با روندهای صعودی و روندهای نزولی برای معامله‌گر ترسیم می‌شود تا سریع قدرت و دامنه یک روند معین در یک بازه زمانی معین را ببیند، بنابراین می‌تواند در آن با روند در نقاط اصلاح شده یا شکست‌های این روند در روندهای معکوس وارد شود. 

می‌توان استدلال کرد که برخی از سودآورترین معاملات به سمت خطوط روند ساده مقاومت و پشتیبانی  حرکت می‌کنند و همه اندیکاتور‌های ریاضی پیچیده و متعدد فقط سر وصدا و درهم ریختگی دارند که بازار را به عقب می‌برند و زمان واکنش معامله‌گر در حرکات سریع بازار را کند می‌کنند. حقیقت این است که این بازار توسط معامله‌گران در بانک‌ها اجرا می‌شود، و آنها از خطوط روند بیشتر از اندیکاتور‌ها استفاده می‌کنند.

بنابراین، هر معامله‌گر برای یادگیری خطوط روند حداکثر تلاش را می‌کند، که چگونه آنها را به درستی ترسیم کند و از آنها به صورت موثری استفاده کند.

سوالات زیادی در این مقاله وجود دارد که پاسخ آنها به شما کمک می‌کند، معامله‌گر خطوط روند بهتری شوید:

1.     چگونه خط روند را به درستی ترسیم کنیم

2.     با چه بازه زمانی معامله کنیم

3.     از چه استراتژی ورودی می‌توانیم بهره ببریم

4.     چه وقت خارج یا اماده برای خروج شویم

چگونه یک خط روند ترسیم کنیم؟

ما معامله‌گران همیشه سعی در پیدا کردن روند  داریم   و ترسیم یک خط روند در نمودار آسان‌ترین راه برای ما است که سریعا مسیر ارز را ببینیم. یک خط روند خطی مستقیم است که در شروع روند شروع می‌شود و در پایان روند متوقف می‌شود. می‌توانید دستی با استفاده از قلم و کاغذ شکل دهید، اما بهتر است از ابزار خط روند متاتریدر 4 برای ترسیم خط روندتان استفاده کنید. هرچند فهمیدن این که کجا شروع و کجا روند را متوقف کنید می‌تواند سخت باشد، بنابراین به شما کمک خواهیم کرد که چگونه آنها را نقطه گذاری، ترسیم و تفسیر کنید.

در انتخاب بازه زمانی دقت کنید

ابتدا، شما یک بازه زمانی نمودار را انتخاب می‌کنید، به یاد داشته باشید که هر بازه زمانی می‌تواند حرکات مختلف و روندهای مختلفی را نشان دهد، و از اینرو این نمودارها  همیشه در حال تغییر هستند، و هیچ وقت یکسان نیستند، این روندها همیشه در حال تغییر هستند. برخی روندها شکل می‌گیرند، و بقیه ادامه می‌یابند، شکست‌های وجود دارد و برخی برعکس می‌شوند. نمودار یک فرایند پویا است. روند امروز می‌تواند فردا برعکس شود. نمودار روزانه می‌تواند به ما یک روند صعودی را نشان دهد در حالیکه نمودار H1 به ما یک روند نزولی را نشان می‌دهد.

اخطار!

شاید قادر نباشید یک خط روند را روی نمودارهای معین ببینید یا قرار دهید. ارزها به طور دایم روند ندارند، گاهی ممکن است در دامنه یا کانال بی‌هدفی قرار گیرند. هرچند، از آنجایی که شما فرم‌های زمانی متعددی برای انتخاب دارید، فرصت خوبی است که بتوانید یک خط روند را روی یکی از فرم‌های زمانی نقطه گذاری کنید، و این بهترین کار است که شما می‌توانید تایید خطوط روند روی چند بازه زمانی را ببینید. برخی روندها می‌توانند به اسانی و منظم نقطه گذاری شوند، در حالیکه برخی بی‌نظم هستند و سخت‌تر دیده می‌شوند.

بطور کلی، هدف ما شروع و توقف این خط روند در سطوح پایین و بالا مشخص است.

روند صعودی

یک سطح پایین واضح را علامت بگذارید و با چشم‌تان به سطوح بالا و بالاتر و پایین‌تر تا یک سطح بالای واضح دنبال کنید. نگاهی به نمودار بیاندازید. اولین خط، از چپ شروع می‌شود، در پایین شروع و در بالا خاتمه می‌یابد. بطور کلی خط روند با شیب صعودی برای ارتباط با قیمت‌ها استفاده می‌شود که به عنوان پشتیبانی عمل می‌کند در حالیکه این دارایی معین روند صعودی دارد. این به معنایی است که  خطوط روند صعودی اساسا زیر قیمت ترسیم می‌شوند و یک سری نزدیک یا دوره‌های پایین را به هم مرتبط می‌کنند.

قوانین ورود

1.     از پایین‌ترین سطح شروع کنید و این خط را به خط پایین بعدی وصل کنید که مقدم بر خط بالایی جدید است.

2.     زمانی که نقاط بالایی جدید شکل گرفتند، خط را دوباره ترسیم کنید و پایین‌ترین نقطه قبل از اینکه آخری بالا رود وصل کنید.

3.     وقتی قیمت‌ها شروع به ایجاد نقاط جدید می‌کنند، ترسیم را متوقف کنید. این خط را با همین شیب تا روزهای آتی ادامه دهید.

خط روند صعودی خط پشتیبانی را شرح می‌دهد. پشتیبانی نامیده شده است چون انتظار دارید این خط قیمت را پشتیبانی کند، معامله‌گران اجازه نمی‌دهند این قیمت پایین‌ این خط برود.

روند نزولی:

خط روند بعدی روند نزولی است. از بالا شروع می‌شود و به پایین می‌رود. در مورد روند نزولی، چشمتان از یک نقطه بالا شروع می‌کند و به نقاط پایین‌تر به صورت پیاپی تا یک نقطه پایین قطعی ادامه می‌یابد. دامنه خط روند نزولی به صورت کلی استفاده می‌شود یک سری از قیمت‌های نزدیک یا دوره‌های بالا را به هم وصل کند که به عنوان مقاومت عمل می‌کند در حالیکه این دارائی معین روند نزولی است.

قوانین ورود

1.     در بالاترین نقطه شروع کنید و این خط را به نقطه بالای بعدی وصل کنید که مقدم بر نقطه پایین جدید است.

2.     زمانی که نقاط پایین جدید ایجاد می‌شوند، این خط را دوباره ترسیم کنید تا به بالاترین نقطه قبل از آخرین نقطه پایین وصل شود.

3.     وقتی قیمت‌ها  متوقف می‌شوند نقاط پایینی جدید ایجاد می‌شوند، ترسیم را متوقف کنید. این خط را با همان شیب تا روزهای آتی ادامه دهید.

 خط روند نزولی خط مقاومت را شرح می‌دهد. مقاومت نامیده شده است چون انتظار دارید این خط در مقابل قیمت مقاومت کند، معامله‌گران اجازه نمی‌دهند قیمت از این خط بالا برود.

نکته:  به منظور ترسیم خطوط روند، از نقاط بالا و پایین استفاده کنید، اما در کل محدوده را نادیده نگیرید. ممکن است حرکت تصادفی داشته باشد که یک کم بالا یا یک کم پایین ایجاد شود که با روند کلی مطابقت ندارد.

تلاش برای خطوط روند هدفمند: خطوط روند TD

مشکل با خطوط روند سنتی این است که آنها  ذهنی هستند؛ ده معامله‌گر می‌توانند به یک نمودار یکسان نگاه کننده و ده خط روند مختلف ترسیم کنند. خطوط TD توسط تام دی‌مارک توسعه پیدا کرده‌اند و در کتاب‌اش با عنوان علم جدید تحلیل فنی  و دی‌مارک در روز انتخاب معاملاتی مفصلا شرح داده شده است.   خطوط TD نیاز به یک خط روند دارند تا نقاط TD را بهم وصل کنند.

ترسیم خودکار خطوط روند TD

اگر شیوه عینی‌تر تام دی‌مارک برای  دستیبابی به خطوط روند را دوست داشته باشید و نخواهید در کار دستی خط کشی نقاط پیوت و خطوط را قرار دهید، خوش شانس هستید. شما می‌توانید از یک اندیکاتور  متاتریدر 4 مرسوم موسوم به معامله‌گر خط روند دی‌مارک استفاده کنید تا این خطوط را به صورت خودکار برای شما رسم کند:

معامله‌گر خط روند دی‌مارک

با استفاده از این اندیکاتور به شما کمک می‌شود تمرین کنید و یاد بگیرید چگونه خطوط روند TD را به اسانی و موثر   شناسایی کنید.

زمانی که قیمت نزدیک خط روند مهم پشتیبانی و مقاومت است دو سناریو وجود دارد که می‌تواند روی دهد:

  1. قیمت از خط روند دور می‌شود و در مسیر روند قبلی ادامه می‌یابد؛
  2.  روی خط روند حرکت خواهد کرد، که می‌تواند بعد به عنوان یک نشانه استفاده شود که  روند جاری معکوس یا ضعیف می‌شود. بنابراین یک استراتژی است که می‌تواند برای هر سناریو پذیرفته شود.

استراتژی 1#: روند از خط روند دور می‌شود

این استراتژی فرصت‌های بسیاری پیشنهاد می‌کند تا روی یک روند صعودی/نزولی در سطح قیمت مناسب حرکت کند. شاید شما جفت‌های بسیاری را دیده باشید که در یک مسیر در دوره معینی زمانی حرکت می‌کنند اما خیلی خجالت‌آور است که به خاطر ترس که خیلی دیر شده ادامه دهید. شما می‌ترسید که در لحظه اصلاح قیمت وارد شوید، اصلاحی که مدیریت می‌شود تا توقف‌تان را بدست آورید قبل از اینکه روند اصلی دوباره ادامه یابد. این یک ترس قابل توجیه است. همچنین ممکن است احساس نا امیدی از تماشای بسیاری از جفت‌ها بکنید که نقاط بالا و پایین می‌سازند، و  مطمئن نیستید چه وقت از منافع این حرکات بزرگ سود می‌برید. 

هرچند اگر شما خط‌ روندتان را به درستی ترسیم کنید، می‌توانید از فواید خرید پشتیبانی و فروش مقاومت سود ببرید.

استراتژی # 1A : خرید در پشتیبانی خط روند صعودی 

هر چه دفعات بیشتری یک بازه زمانی پایین خط پشتیبانی را بدون قطع آن لمس کند، اطمینان بیشتری شما باید داشته باشید که توصیف معتبری از این روند است. این موسوم به تست پشتیبانی است و خریدار را تشویق به خرید بیشتر بعد از این می‌کند که قیمت از این تست عبور می‌کند.

اغلب معامله‌گر یک تست پشتیبانی با فروش ارز با قیمت پایین تا خط پشتیبانی می‌سازند تا ببینند آیا این پشتیبانی حفظ خواهد شد. اگر شما موقعیت جدیدی بالای این خط پشتیبانی قرار دهید، شما ممکن است مجبور به تحمل برخی از آسیب‌ها باشید وقتی معامله‌گر پشتیبانی را تست می‌کند. آیا خریداران برای پشتیبانی ارز عجله خواهند کرد؟  دلیلی که این استراتزی می‌تواند خیلی خوب کار کند این است: اگر پشتیبانی حفظ شود، معامله‌گرانی که می‌فروشند خریدار می‌شوند، و بازار می‌تواند به سمت بالا خیلی سریع حرکت کند.

قوانین ورود:

 وقتی تعداد کمی از موانع به یک تعداد از پیش تعریف شده پیپ‌های خط روند پشتیبانی می‌رسد، بخرید.

این تعداد از پیش تعریف شده پیپ‌ها می‌تواند یک سناریوی پیپ ثابت باشد (مثل در 10 پیپ بالای خط روند، فقط برای اینکه مطمئن شوید وارد شده‌اید)، یا می‌تواند براساس  درصد  میانگین دامنه واقعی ارز و بازه زمانی مورد نظر باشد.

اجازه دهید یک نمونه از نمودار EURUSD در بازه زمانی H4 را بررسی کنیم:می‌توانید ببینید که این خط روند شروع شده است تا روی 28 مارس سال 2011 در اولین مقدار پایین قابل توجه شکل بگیرد، و نقطه پایین بعدی آن را تایید می‌کند. نقطه سوم پایین، که من خرید# 1 نامیده‌ام، می‌تواند نقطه خوبی برای معامله‌گران باشد تا موقعیت‌های خرید را برای سود 50 پیپی بگیرد، اما برای بیشتر معامله‌گران نقطه تایید دیگری برای پشتیبانی خط روند نشان خواهد داد. بعد از اینکه این نقطه ثابت ماند، معامله‌گران خط روند مجذوب خواهند شد و خط روند پشتیبانی بالا مشخص می‌شود، و در موقعیت‌های محدود خرید در خرید# 2 قرار می‌گیرند، EURUSD از 1.4065 تا 1.4220 بالا می‌رود (+150 پیپ). در آن مقطع زمانی شبیه خط روندی خواهد بود که دوباره تکرار نمی‌شود، چون تا حالا بالا بوده است. هرچند در 1 آپریل، معامله گران موظف شدند تا این خط روند را در یک زمان نهایی آزمایش کنند، در خرید# 3، و وقتی دوباره ثابت می‌شود، آنها  شروع به جهش در بازار کردند مثل موشکی که به اوج قبلی‌اش از 1.4056 تا 1.4220 می‌رسد.

حد سود

می‌تواند نزدیک‌ترین سطح پشتیبانی یا مقاومت طبق سطوح نقطه پیوت باشد. یا می‌تواند گزینه ساده شده انتخاب هدف ثابت مناسب با این ارز و بازه زمانی باشد؛ برای نمونه در بازه زمانی H1، 40 پیپ برای EUR/USD و 60 پیپ برای GBP/USD

حد ضرر:

از موقعیت خرید خارج شوید وقتی پایین نوار زیر خط روند  پشتیبانی با تعداد پیپ از پیش تعریف شده  تنزل می‌کند. 

این تعداد از پیش تعریف شده پیپ‌ها باید براساس میانگین دامنه واقعی (ATR) جفت‌های ارز برای آن بازه زمانی باشد. برای نمونه، دوره 7 ATR برای EUR/USD H4 نمودار بالا 45 پیپ بود. بنابراین،  در خرید 1# و خرید# 2، شما خیلی کم از ریسک DDبرای سود در نظر گرفته شده آسیب می‌بینید، چون معاملات خیلی زود بعد از تماس با خط کاهش پیدا می‌کنند. هرچند در خرید 3، شما ممکن است معامله‌تان را از خط در 1.4090 بگیرید، و شما باید در 30 پیپ افت بوده‌اید قبل از اینکه به دلخواه‌تان اصلاح شود. اگر شما فقط یک حد ضرر ثابت 10-30 پیپی  در معامله‌تان داشته باشید، شما درست قبل از اینکه اصلاح روی دهد، متوقف خواهید شد. روش میانگین دامنه واقعی به اندازه کافی فضای نوسان دارد تا شما را در باند الاستیکی معامله قرار دهد چون تا حدی امتداد می‌یابد که بتواند قبل از شکستن برگردد.

خطرات:

وقتی هر قسمت این قیمت در خط نزولی نفوذ کند، پشتیبانی ممکن است شکسته شود، یا خط روند بی‌اعتبار می‌شود. اگر حرکت وارونه ادامه یابد بعد از اینکه این خط روند شکسته شود، خط روند بی‌اعتبار می‌شود. هر شکست هر قسمت از بار قیمت است که در خط نفوذ می‌کند که شما روی نمودار ترسیم کرده‌اید. برخی معامله‌گران نیاز دارند که به عنوان یک بریک‌اوت شایسته شوند، مولفه باری که خط را می‌شکند باید نزدیک باشد. گاهی اوقات شکست تخلف خیلی سریع به مسیر بر می‌گردد، اما معمولا شکست به معنایی است که روند مسیر در حال تغییر یا همان لحظه یا گاهی به زودی است.

استراتژی# 1B: فروش در خط روند نزولی مقاومت

هر چه تعداد بیشتری بازه زمانی خط مقاومت را بدون قطع آن لمس کند، اعتماد بیشتری شما باید داشته باشید که توصیف معتبری از روند نزولی است. این موسوم به تست مقاومت است و فروشنده را تشویق به فروش می‌کند بعد از اینکه قیمت از این تست عبور کرد.

زمانی که معامله‌گران تست پشتیبانی را طراحی کردند، انها تست مقاومت را هم طراحی کردند. شما امیدوارید که فروشندگان برای حفظ خط مقاومت عجله کنند، و اگر مقاومت نگه داشته شود، معامله‌گرانی که می‌خرند، فروشنده می‌شوند.

قوانین ورود:

وقتی بفروشید که نوار مقاومت با تعداد X پیپ به خط روند مقاومت می‌رسد.

اجازه دهید نمونه‌ای از نمودار جدید USDCAD در بازه زمانی D1 را بررسی کنیم:چیزی که شما در نمودار بالا نمی‌بینید این است که USD/CAD در روند نزولی شدید از مارس سال 2009 بوده است، و از 1.26910 تا 0.96435 سقوط کرده است. روند نزولی روی نمودار بالا برای این سال فقط شروع شده است. با نوسان زیاد در 20 دسامبر سال 2010 شروع می‌شود، و نوسان زیاد دوم را در 31 ژوئن سال 2011 می‌گیرد، که امکان شکل دهی خط روند نزولی مقاومت  را فراهم می‌آورد. معامله‌گران خط روند همان خط روند را ترسیم کرده‌اند و موقعیت‌های کوتاه در بخش تقریبی این خط روند گرفته می‌شود. اولین موقعیت کوتاه در 10 فوریه سال 2011 در 0.9985 بوجود آمد، و به معامله‌گران امکان می‌داد تا 0.9825 پایین بروند. دومین موقعیت کوتاه در همان ماه بعد از 0.9958 ادامه داشت و به معامله‌گران اجازه می‌داد تا در این بازار حتی خیلی کمتر 0.9666 معامله کنند. سومین موقعیت کوتاه در 15 مارس سال 2011 بدست آمد، و بسیار سخت‌تر ماندن در بورد با این مورد بدون توقف است. کسی که در 0.9874 وارد می‌شود و بازار تا 0.9973 جهش دارد، که به معنایی خواهد بود که شما نیاز به بیشتر از 100 حد ضرر دارید تا هنوز در این بازی باشید. اگر شما مدیریت کرده باشید که هنوز در این بازی باشید، شما بازار را خیلی کمتر از 0.9643 خواهید دید (+330 پیپ).

حد سود:

می‌تواند نزدیک‌ترین سطح به مقاومت یا پشتیبانی طبق سطح نقطه پیوت باشد. یا می‌تواند یک گزینه ساده شده انتخاب هدف ثابت مناسب با این ارز و بازه زمانی باشد؛ برای نمونه در بازه زمانی H1، 40 پیپ برای EUR/USD و 60 پیپ برای GBP/USD است. 

حد ضرر

 وقتی خارج شوید که بالای نوار به بالای خط مقاومت با یک تعداد از پیش تعریف شده پیپ می‌رسد.

همانطور که قبلا ذکر شده است، من یک دامنه درست میانگین براساس ارز و بازه زمانی مورد نظر غیر از توقف ثابت را ترجیح می‌دهم. در هر مورد، شما قادر خواهید بود تا فروش# 1  و  فروش# 2 را با DD باز خیلی کم انجام دهید، زمانی که معاملات با این خط قبل از کاهش برخورد می‌کنند. هرچند، حتی اگر شما این 7 دوره ATR از USD/CAD را قرار دهید، که 60 پیپ در آن زمان بود، شما روی فروش# 3 توقف خواهید کرد. فقط یک توقف ثابت 100 پیپی یا بیشتر به شما امکان ادامه معامله را می‌دهد. فروش# 3 خیلی اشتباه است، و فقط معامله‌گران خط روند کهنه‌کار توپ برنده را دارند که بعد از توقف جهش بزنند.

نکته: معامله‌گران موفق نفوذ USD/CAD در 15 مارس را به عنوان فرصتی برای موفقیت خواهند دید، و آنها همچنین از این معامله آسیب می‌بینند زیرا اثبات خواهد شد که یک موفقیت جعلی است.

استراتژی بالا به معامله‌گران کمک می‌کند در روند وارد یا در آن بمانند. اشتباه معاملاتی در روند باقی می‌ماند بعد از اینکه خط روند شکسته شود. گاهی معامله‌گران جدید در مقابل ضرر مقاوم خواهند بود، و آنها معامله را در فضای نوسانی ادامه می‌دهند و امیدوارند برگردند. آنها ممکن است خطوط روند صاف‌تر و جدید را ترسیم کنند، و امیدوار باشند که بازار محدود به آنها باقی بماند. هرچند، معامله‌گر باید همیشه به یاد داشته باشد اگر دلیل ماندن در معامله معتبر نیست، کار معامله‌گر است که ضرر جزئی در نظر بگیرد و به معامله بعدی حرکت کند.

استراتژی# 2 :معامله موفقیت/کاهش خطوط روند

 در حالیکه استراتژی قبلی به دنبال ورود در جهش از خط روند بود، این استراتژی به دنبال ورود  از شکست/جدایی خط روند است. همه معامله‌گران باید برای هر دوی این جهش و شکست آماده باشند. مسئله این است که ذهن و چشم‌تان را برای هر دو احتمال باز بگذارید، که می‌تواند سخت‌تر به نظر برسد. معمولا وقتی ما در یک مسیر خاص معامله می‌کنیم، ما یک بیاس روانشناسی برای آن مسیر را توسعه می‌دهیم، و تمایلی به نوسان 180 درجه پیرامون آن داریم و معامله در جهت مخالف انجام می‌دهیم. اگر ما اینقدر انعطاف داشته باشیم ایده آل خواهد بود، چون معمولا چیزی که اتفاق می‌افتد این است که ما با یک روش یا روش دیگری طرف هستیم.

معامله شکست/جدایی خط روند اعتماد بیشتری از جهش کسب کرده است، مخصوصا توسط معامله‌گران قدیمی به صورت موثری استفاده می‌شود، و مشتاقانه توسط تکنیسن‌های مشهور شبیه تام دی‌مارک درباره آن نوشته شده است.

معامله شکست/جدایی خط روند می‌تواند خیلی قدرتمند باشد چون موقعی که خط روند می‌شکند، نشانگر برگشت معکوس از این روند در آن بازه زمانی است،  و باعث می‌شود بازار به نزدیک‌ترین مقاومت یا پشتیبانی  خود برگردد، که می‌تواند گاهی خیلی پایین باشد، بسته به اینکه چقدر بالا یا پایین بازار روند دارد. گفته می‌شود که همیشه امن‌تر است که شکست/جدایی را روی فاصله زمانی کمتر در مسیر این روند در نظر بگیریم که در فواصل بازه زمانی بالاتر ثابت باقی می‌ماند. برای نمونه، اگر بازه زمانی روزانه یا H4 به شدت صعودی است، شما می‌خواهید توقف خرید برای یک شکست از طریق خط روند نزولی بگذارید که روی H1 یا M3 روی می‌دهد. این روشی که شما با روند بزرگ‌تر فعلی معامله خواهید کرد، که به شما امتیاز پیروزی کمتری نسبت به بقیه می‌دهد.


شروع:

 یک خط روند نزولی یا خط روند صعودی با استفاده از این قوانین ترسیم خط روند بحث شده در بالا ترسیم کنید، یا با استفاده از اندیکاتور معامله‌گر خط روند دی‌مارک  به صورت خودکار ترسیم کنید.

یک بازه زمانی انتخاب کنید که شروع با بهترین شیب ، با اولویت داده شده به بازه زمانی بالاتر روی موارد پایین‌تر را شرح دهد. سعی کنید شکست/جدایی را در مسیر روند بزرگ‌تر جستجو کنید، اما به یاد داشته باشید که فرصت‌ها در شکست روند بزرگ‌تر وجود دارد.

قوانین ورود:

ورود روی شکست خط روند نزولی یا جدایی روی خط روند صعودی با یک تعداد از پیش تعیین شده پیپ‌ها انجام می‌شود. تعداد از پیش تعیین شده پیپ‌ها باید برای نوسان ارز و بازه زمانی مناسب باشد. معمولا شکست خط روند تا 10 پیپ باید کافی باشد.

نمونه GBPUSD روی H1:

 


در نمودار بالا، اندیکاتور معامله‌گر خط روند دی‌مارک استفاده شده است و ترسیم خودکار خطوط روند روی نمودار GBP/USD H1 در حدود 3:00  قبل از ظهر در 30 مارس سال 2011 است. می‌توانید یک مقاومت خط روند نزولی خیلی جالب ببینید که روی دو نوسان شکل گرفته است. از اینرو روند بزرگ‌تر بالا بود، و انتخاب شده بود تا یک ورود توقف خرید 10 پیپی بالای خط روند داشته باشد، که در 7:00 قبل ظهر در 30 مارس سال 2011برخورد داشته است. سه بار بعد در 60 پیپ حد سود برخورد می‌کنند.

حد سود:

می‌تواند نزدیک‌ترین سطح پشتیبانی یا مقاومت طبق سطوح نقاط پیوت باشد یا می‌تواند گزینه ساده شده انتخاب هدف ثابت مناسب با ارز و بازه زمانی باشد؛ برای نمونه، در بازه زمانی H1، 40 پیپ برای EUR/USD و 60 پیپ برای GBP/USD. حتی ممکن است بخواهید با وقفه آزمایش کنید، و تعداد ساختار شمعی را قبل از اینکه به هدف برسد، بشمارید و اگر به تعداد x شمع نرسد، شما موقعیت معاملاتی را می‌بندید.

حد ضرر:

 می‌توانید آن را با راه‌های مختلفی داشته باشید. می‌توانید توقف حمایتی درست بالا/پایین ساختار شمعی قرار دهید که از طریق خط روند شکسته می‌شود. یا می‌توانید حد ضرر تعیین کنید که میانگین دوره 7 روزه دامنه درست ارز و بازه زمانی مورد نظر است. یا می‌توانید یک حد ضرر ثابت  مناسب با ارز و بازه زمانی قرار دهید، برای نمونه روی بازه زمانی H1، 30 پیپ برای EUR/USD و 40 پیپ برای GBP/USD.

ریسک شکست خط روند معاملاتی

 شکست خط روند لزوما منجر به تشکیل یک روند در مسیر مخالف نمی‌شود. گاهی می‌تواند منجر به ادامه همان روند بشود. یک حرکت صعودی که بعد از اولین شکست بالای خط مقاومت روی می‌دهد، موسوم به اصلاح، تصیح یا بازپرداخت است. در زمانی که روی می‌دهد شما نمی‌دانید آیا یک روند کامل برگشتی یا یک حرکت اصلاحی است. بنابراین همیشه منطقی است که حد ضرر را بکار برید.

 یک یا  دو بار این خط را می‌شکند که به روند بر می‌گردد و موسوم به شکست اشتباه است. موسوم به اشتباه است چون نتیجه اشتباه‌تان را ثابت می‌کند که این شکست در مسیر روند معکوس ادامه خواهد داشت، وقتی در حقیقت فقط طعمه است که شکست معامله‌گران در یک معامله ضرر ده استفاده می‌شود که در نهایت این روند را معکوس می‌کند.

معامله‌گران درباره راه‌های مختلف تایید اعتبار شکست بحث کرده‌اند. یک روش این است که برای بستن بار منتظر شود؛ اگر بستن بالای خط روند نزولی باشد، به تایید شکست کمک می‌کند. نکته منفی این تاکید این است که شما را مجبور می‌کند بعد وارد معامله شوید، و بنابراین قسمتی از این حرکت را از دست می‌دهید. از طرف دیگر، استاد معامله لاری ویلیامز توصیه می‌کند که موقعیت بستن روز قبل از شکست را بررسی کنید. اگر کسی تلاش می‌کند تا یک شکست خرید را بخرد، و اگر بستن در یا نزدیک اوج است، فرصت خوبی است که شکست اشتباه است؛ اگر روز گذشته نزولی بسته شده بود  و بعد باز گشته بود، فرصت‌های شکست واقعی هستند و بازار بالاتر خواهد رفت. نکته منفی در تایید ویلیام این است که شما رو مجبور به دو دلی پتاسیل شکست بار می‌کند که  بستن بار قبلی در اوج‌اش است و بنابراین شما ممکن است فرصت‌های شکست را از دست بدهید که برخلاف پیشگویی ویلیام  ثابت شده است. بنابراین، یک فیلتر برای بستن شکست بار یا بار قبلی می‌تواند باعث شود معامله‌گران قسمتی یا همه حرکت شکست را از دست بدهند، و گاهی بهترین کار برای معامله  بدون چنین فیلترهایی است، اطلاع از زمانی که شکست می‌تواند نهایتا یک شکست اشتباه باشد و چرا شما از حد ضرر استفاده می‌کنید، است.

خلاصه

در حالت ایده‌آل، زمانی که شما مهارت دارید که چگونه خط روند خوبی با دست یا اندیکاتور‌های خودکار ترسیم کنید، می‌توانید در چند بازه زمانی بزرگنمایی کنید، به دنبال بازه زمانی باشید که شبیه معامله‌گرانی است که برای حمایت از پشتیبانی خط روند نزولی یا مقاومت خط روند صعودی هستند. برای اینکه بهتر تشخیص دهید آیا باید جهش را در نظر بگیرید یا از خطوط روند شناسایی شده بشکنید، شما باید ابتدا با روندی که روی بازه زمانی بزرگتر صورت می‌گیرد، آشنا باشید.

اگر تحلیل فوندمنتال و تکنیکال بیان کنند که روند بزرگ‌تر بالا است، بهتر است به دنبال جهش خطوط روند صعودی یا شکست خطوط روند نزولی  روی فواصل کوچک‌تر بازه زمانی باشید. اگر تحلیل تکنیکال و فوندمنتال بیان کنند که روند بزرگ‌تر نزولی است، بهتر است به دنبال جهش خطوط روند نزولی یا شکست خطوط روند صعودی رو فواصل زمانی کوچک‌تر بازه زمانی باشید.

هرچند یکبار و زمانی که شکست یا جهش از خود بازه زمانی روزانه وجود دارد، و اگر یک شکست قطعی روی دهد، شما باید آماده تغییر باشید؛ یعنی اگر شما قبلا صعودی بوده‌اید، نزولی خواهد شد و برعکس. شکست روزانه بار یک شکست قدرتمند است، و یک فرصت خوب اگر بتوانید آن را پیدا کنید. هرچند، اگر شما شکست اولیه بار روزانه را از دست بدهید، می‌توانید همیشه دوباره تست کنید، بازگشت به نوار پشتیبانی یا مقاومتی که شکسته شده است، به معامله‌گرانی که در شکست اولیه وارد نشده‌اند فرصت دوباره‌ای برای ورود می‌دهد. بعد شما می‌توانید از پشتیبانی قبلی که مقاومت شده است،  و مقاومت قبلی که پشتیبانی شده است، سود ببرید. زمانی که روند جدید ادامه می‌یابد، می‌توانید همیشه از جهش یا شکست بازه زمانی کوچک‌تر در مسیر روند جدید تا زمان شکست/افت جدید روند روزانه سود ببرید.

بنابراین معامله خط روند نیاز به هوش طبیعی شکارچی را شرح می‌دهد، که فرد تمایل به پیروی از مسیر در بازی بزرگ، در همان زمان پیگیری زیگزاگی بازه زمانی مختلف دارد، و با جهش‌های زیاد از خطوط روند قوی معامله می‌کند و دام‌هایی روی خطوط روند ضعیف شکست ایجاد می‌کند که با جرات با روند بزرگ‌تر مقابله می‌کند.

مطلبی یافت نشد