با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

گذر از زمستان و رکود طولانی

گذر از زمستان و رکود طولانی

مسئولان در گروه هفت بر این باورند که بازار ارز باید با اصولی پایه گذاری شود،که چندان بی معنی نیست .فقط اقتصاد کلان است که می تواند بزرگترین بخش بازارهای سرمایه ، یعنی 6.6 تریلیون دلار در روز گردش مالی قبل از بحران را دوباره به جریان بازگرداند ؟ این چالش واقعاً به عهده عوامل اقتصاد کلان است که می تواند نرخ مبادلات ارز را تعیین کنند.

به نظر می رسد که اجماع نچندان همواری در مورد عوامل کلان اقتصادی وجود دارد، و متغیرهای معادله به طور کلی مورد توافق است و اما تفاوتها در میزان متغیرها  است. همچنین در مورد تعامل متغیرها با یکدیگر اختلاف نظر وجود دارد. معیارها مجموعه دیگری از چالش ها مانند مطلق ، یا نسبی ، واقعی یا اسمی بودن را نشان می دهد. برخی از داده ها باید بصورت فصلی تنظیم  شوند(به عنوان مثال ، فروش اتومبیل) ، در حالی که سایر داده ها (مسائل مالیاتی) نیاز به تنظیم ساختاری دارند.که همگی در حال حاضر خارج از مرکز توجه هستند . ردیابی داده های اقتصادی جالب توجه اند اما آنچه در بازارهای سرمایه اتفاق می افتد بسیار نزولی است. همه می دانند که چرخه تجارت به طرز چشمگیری به انتها رسیده است و برخلاف آمار در 30 سال گذشته ، این رکود هنوز در بخش مالی شروع نشده است. اگر داده هائی ، مانند شاخص خرید مدیران در بخش های تولیدی ، هنوز تاثیر از شرایط  موجود را نشان نمی دهد به دلیل تغییر شرایطی ، مانند زمان تحویل سفارشات کالاهاست. چنانچه اطلاعات آمار نا امیدکننده ایی نشان دهند ، مانند آمار اولیه مطالبات بیکاری از چند کشور (به عنوان مثال ایالات متحده ، انگلیس ، کانادا) سرمایه گذاران  متوجه می شوند که مثلا آمار شاخص خرید مدیران وضعیت بدتری هم نشان خواهد داد.
در اینجا به پنج مورد از اخبار درهفته آینده می پردازیم.


  ویروس کرونا

منحنی درک  سرمایه گذاران و مردم  از شیوع ویروس در حال صعود است. این نکته قابل فهم است که موارد تایید شده را نمی توان بدون آزمایش تشخیص داد. در صورت انجام آزمایش داشتن علائم و یا بستری شدن در بیمارستان ، احتمالاً نشانه مثبت بودن ابتلا به بیماریست ، بیماری که به خودی خود اطلاعات چندانی از آن در دسترس نیست. هیچ تعریف توافق شده ای درباره مفهوم مرگبار بودن کوید 19 وجود ندارد. آیا همه کسانی که با ویروس تماس می یابند به دلیل ابتلا ویروس می میرند؟ و مرگ آنهایی که مورد آزمایش قرار نگرفته اند چه؟ به نظر می رسد اختلاف زیادی در الگوی بیماری بین کشورها وجود دارد ، تباین نشانه ها بین کشورها واضح  به نظر می رسد. علاوه بر این ، شهر جیا در چین را در نظر بگیرید (در حدود 640هزار جمعیت) دارد و هفته گذشته مجبور به بازگشت به وضعیت قرنطینه و تعطیلی مجدد شد. برخی ایالت های ایالات متحده ، مانند فلوریدا ، جورجیا و تنسی ، تازه تعطیلی را آغاز کرده اند. پیش بینی می شود ، در ایالت نیویورک ، که  بیشترین آمار مبتلا یان  را دارد ،دستگاه venitilators تا پایان هفته آینده پایان یابد.بسیاری از  مدل های اقتصادی که تصور می کردند که تعطیلی ها در ماه آوریل پایان  یابد ، اما دولتها شاید مجبور به اخذ تصمیمات دوباره شوند ، چندین کشور اروپایی پیشتر به این امر پرداخته اند. همچنین اپل می گوید فروشگاه هایش در ایالات متحده ممکن است تا اواسط ماه مه باز نشود.


  واکنش اروپا

در حالی که کشورهای اروپایی و بانک مرکزی اروپا واکنش شجاعانه ایی نشان می دهند ، مردم اروپا چندان عکس العمل مناسبی نشان ندادند.بحث درباره این موضوع در هفته آینده در راس قرار خواهد گرفت ، زیرا گروه وزرای دارایی  اروپا  به سران كشورها مجموعه ای از گزینه ها را برای كمك به مدیریت پیامدهای مالی مبارزه علیه كوید 19 ارائه  خواهند داد. در اروپا شکاف اساسی بین میزان بستانکاران و بدهکاران به اتحادیه وجود دارد ،  مسئله مهم این است که چگونه و به چه میزان هزینه ها باید تقسیم شود. بسیاری از مردم و کشورهایی که در بحران سال 2010 از اوراق قرضه مشترک  کشورهای اتحادیه  حمایت می کردند ، همچنین استدلالهای عهده ایی دیگر ، مبنی بر ادعای سقوط اتحادیه  اروپا ، بدون این اوراق دوباره زنده  شده است. و علی رغم استدلال هایی درباره شباهت وضعیت کنونی با رکود و بحران اقتصادی 2007  ، تفاوت اساسی مشترک بسیاری تقویت می شود: با این وجود کشورهای بستانکار اتحادیه در حال عقب نشینی از این موضع هستند. بدهی و نبود اصلاحات ساختاری کافی و انجام هر کاری که لازم باشد" و فقدان ثبات سیاسی در میان کشورهای بدهکار بزرگ از جمله ایتالیا ،بار سنگینی را تحمیل می کند. به نظر می رسد اتحادیه قصد دارد مکانیسم تثبیت وضعیت اروپا را با بیش از 400 میلیارد یورو ظرفیت وام  ، در وامی با شرایط  خاص تغییر دهد. با این حال ، چنانچه برخی از اعضا و کشورها حدود را ترسیم نکنند دیگران باید تاوان آنرا بپردازند. همچنین موضوع مربوط به سالخوردگان  و افراد وابسته موجود نیز مسائلی را ایجاد می کند
 

فرانسویان بلند پروازانه ترین برنامه ممکن را به اروپا ارائه دادند که شامل یک پیشنهاد اوراق قرضه (5-10 سال) برای کمک به هزینه های بهداشتی ، از جمله ظرفیت مراقبت های بهداشتی جدید است، که تا حدی با مالیات تأمین بودجه می شود. طرح شامل عوامل اساسی دیگر ، مانند مهلت پرداخت بدهی های باشگاه پاریس ، پیشنهاد جدید ارائه SDR (دارائی ذخایر بین الملل) برای کشورهای در حال توسعه و ارائه خطوط مبادلاتی ارزی است. انتقاداتی در مورد بانک مرکزی اروپا در طول بحران مالی 2007 مبنی بر عدم ارائه خطوط مبادله  ارزی  به اروپای شرقی و مرکزی وجود داشته است. جالب است بدانید که آیا این اقدام چین را ترغیب می کند تا بدهی هایش را  از شرکت کنندگان در طرح جاده ی ابریشم  مطالبه کند. درست نیست اگر مهلت قانونی باشگاه پاریس توسط بعضی کشورها برای ارائه بدهی به چین استفاده شود. شولز ، وزیر دارایی آلمان ، تسهیلات 200 میلیارد یورویی ESM (از مکانیسم ثبات مالی اروپا)را پیشنهاد کرد که نیمی از آن به ایتالیا اختصاص می یابد.   


  نفت

در این دوره یکی دیگر از سقوط های تاریخی قیمت نفت  اتفاق افتاد. افزایش بیش از حد تولید قبل از شروع ویروس در حال حاضر تبدیل به سیل درهم کوبنده شده است. تولید کننده ایی در ایالات متحده به شرکتی دیگر پرداخت کرده تا مشتقات نفتی خود را که برای آسفالت استفاده می شود ، حذف کند ، نتیجتا این امر باعث نرخ منفی نفت شده است. پیش از این ، ایالات متحده از سعودی ها خواسته بود تا قیمت نفت را پایین بیاورند و اما حالا قیمت ها بسیار پایین است. قیمت ماه مه نفت سبک وست تگزاس حوالی  20 دلار در هر بشکه  بود،  که ترامپ ادعا کرد با موفقیت با روسیه و عربستان سعودی برای کاهش تولید مذاکره کرده است. جلسه مذاکره مجازی و میان اعضاء اوپک و سایر تولیدکنندگان نفت که قرار بود در تاریخ 7 آوریل برگزار شود ، اکنون به نظر می رسد یک یا دو روز به تعویق بیفتد. ظاهراً این موضوع پیشرفت سازنده ایی تلقی می شود. با این وجود ، در جلسه کاخ سفید بین رئیس جمهور و تولیدکنندگان نفت ، احتمال اعمال و تخصیص تعرفه  بر واردات نفت  عربستان سعودی به عنوان راهی برای افزایش قیمت ها مورد بحث قرار گرفته است.


برای ایالات متحده دشوار است که نسبت به کارتل انتقاد یا تهدید اقدام قانونی داشته و سپس از آنها بخواهد که با هماهنگی تولید ، به یک کارتل قوی تر تبدیل شوند. حتی همکاری رسمی ایالات متحده با قطع تولید در زمینه های ایدئولوژیک و عملی (استخراج سنگ نفتی شل بسیار غیرمتمرکز) سخت تر است. گفته می شود ، قیمت های پائین و افزایش هزینه های نگهداری و ذخیره سازی ، یعنی فشارهای بازار ، چندین تولید کننده آمریکایی را مجبور به کاهش قیمت می کند. بیکر هیوز تخمین زد هفته گذشته 31 دکل در منطقه پرمین از تولید خارج شدند. در سه هفته گذشته ، 16٪ از دکل های منطقه  تولید را متوقف کردند. تولیدکنندگان نیو مکزیک 30 روز از تولید دست کشیدند و ممکن است تا 120 روز هم تمدید شوند. برآوردها حاکی از آن است که 33 تا 40 درصد از سهم نیو مکزیکو در تولید پرومین  بیسین از اراضی ایالت متحده است. اوکلاهما و تگزاس نیز ممکن است کاهش تولید را در برنامه قرار دهند.


  نرخ بهره منفی

پاسخ فدرال رزرو به بحران در سه بعد بوده است. 

سیاست اول  سیاست پولی مناسبی است  که شامل کاهش نرخ ها و خریدهای دارایی  موجود در  بازار است. 

سیاست دوم تسهیلات مختلف برای پشتیبانی از بخش های مختلف بازار سرمایه است. فدرال رزرو لوازم  ویژه ی سرمایه گذاری ، با بودجه (صندوق های تثبیت ارز) وزارت خزانه داری تأسیس کرده است و از آن برای مقاصدی مانند : خرید اوراق تجاری ، اوراق مشارکت شرکت ها ، اوراق شهرداری ، اوراق بهادار تحت حمایت دارایی و به زودی وام های اعطائی به مشاغل کوچک و متوسط بهره می برد.شرایط بازپرداخت و خطوط مبادلات ارزی سواپ  با بانکهای مرکزی خارجی تلاش برای تقویت ثبات در بازار سرمایه است. 

سیاست سوم تحمیل قوانین نظارتی است که همچون تصمیم هفته گذشته مبنی بر سهولت در قوانین نسبت نقدینگی است. برخی ناظران بر این اعتقاد هستند که این اقدامات نهایتا به نرخ منفی در ایالات متحده منجر می شود. اندکی بیش از 10 تریلیون دلار اوراق قرضه بازده منفی وجود دارد. تاکنون فقط کشورهایی که نرخ بهره منفی دارند ثبات نسبی داشته اند. و تنها کشورهایی که از مرز صفر عبور کرده اند از مازاد پس انداز (= مازاد حساب جاری) برخوردار شده اند.
کشور سوئد ممکن است از ایالات متحده در این موضوع  پیشی گیرد. در پایان سال گذشته ، بانک مرکزی این کشور نرخ سود بازخرید خود را به صفر رساند. با این حال ، منحنی ، صورتحساب سه ماهه (15 - پوینت) اوراق قرضه 10 ساله (18- پوینت) بازده منفی را نشان می دهد. و نرخ سپرده 10 پوینت منفی است. برخی اوراق خزانه داری آمریکا به محدوده منفی کاهش یافته بود ، اما عرضه سنگین و بازارهای بی ثبات موجب افزایش اوراق شدند. اوراق شش ماهه بالاتر از 10 پوینت است. این بدان معنا نیست که اوراق دو ساله ایالات متحده نمی تواند به سطح مشابهی  تنزل کند. اوراق دو ساله انگلیس در هشت پوینتی قرار دارد.


  مبادلات ارزها

بازار ارز بی ثبات و متزلزل  باقی مانده است. نوسانات ضمنی سه ماهه برای ارزهای اصلی تقریباً دو برابر بیشتر از اوایل فوریه است. آنچه در روزهای اخیر بسیار مشهود است ، تضعیف یورو بوده است ، که همچنین عامل محرک اصلی شاخص دلار می باشد.ابتدا  یورو ضعیف ترین ارز اصلی بود و تقریباً 3٪ در برابر دلار سقوط کرد. درآمار مبادلات ارزی سه ماهه ، تضعیف در برابر دلار آمریکا که به طور کامل برطرف نشد..در حال حاضر، یورو در بالاترین سطح قرار دارد و هر روز صعود می کند و هفته گذشته از حدود 25 پوینت به حدود 65 پوینت افزایش یافت و با این حال اندکی در هفته گذشته سقوط نشان داده است. پوند استرلینگ به بالاترین سطح از 40 پوینت رسید (از 27  پوینت هفته قبل).ارز ین ژاپن هفته گذشته کاهش داشت (43- پوینت) و اکنون نزدیک به 34 پوینت است. ین ژاپن برای نخستین بار در هشت سال عملکرد خوبی نشان داده. دلار کانادا هنوز کاهش نشان می دهد ، اما این افت از اواسط ماه مارس 70- پوینت در اواسط ماه مارس به 14- پوینت کاهش یافته است ، و بانک کانادا هنوز نتوانسته است خطوط مبادلاتی سواپ خود را با فدرال رزرو آمریکا هماهنگ کند. در همین حال ، اسپرد (نرخ درون بانکی بانک لندن) OIS / LIBOR  (اسپرد شبانه)بسیار شدید است و نشان می دهد که وام های داخلی و خارجی ناکارآمد است. وجود این اختلافات است که ممکن است به توضیح این مسئله بپردازد که چرا مبادلات ارز های بین المللی اکنون بسیار ناهموار و بی ثبات به نظر می رسند


Hannah Sadr

Proficient Forex

Powered by Froala Editor