با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

کاهش نرخ بهره بانکهای چین

خبرگذاری رویترز: انتظار می رود در اکتبر وام های جدید بانک مرکزی چین کاهش یابد اما سیاست کاهشی نرخ در راه است

انتظار می رود که وام های جدید بانکی چین در ماه اکتبر از شش ماهه منتهی به ماه سپتامبر سقوط کند ، اما احتمالاً این کاهش به دلیل عوامل فصلی ایجاد شده است زیرا بانک مرکزی به دلیل رشد اقتصادی کند سیاست کاهش نرخ را در  پیش گرفته است
 
 طبق میانگین تخمینی در نظرسنجی 26 اقتصاددان از رویترز ، بانک های چینی در ماه گذشته 800 میلیارد یوان (114.45 میلیارد دلار) وام خالص جدید صادر کرده اند که 53٪ از 1.69 تریلیون یوان که از مارس به بالاترین حد خود رسیده بودند ، در ماه سپتامبر ، کاهش یافته است.
 
 تحلیل رویترز نشان می دهد که از زمان شروع رکورد در نوامبر 2010 ، پیش بینی ها از میانگین آمار اکتبر هم فراتر رفته است. وام بانکی چین معمولاً  پس از افزایش در ماه سپتامبر ، در ماه اکتبر کاهش می یابد ،که بخشی از آن به دلیل تعطیلی یک هفته ایی روز ملی در ماه اکتبر است.
 
 برای تقویت وام های بانکی ، بانک چین با کاهش مکرر نسبت های مورد نیاز ذخایر بانکی (از اوایل سال 2018) تریلیون ها یوان نقدینگی تزریق کرده است. اما این امر متفاوت از افزایش بدهی و قیمت بالای دارایی ها در چین بوده است.و  تمایل به طور فزاینده ای به افزایش نرخ ها بود تا رویکرد کاهشی  .
 
 بانک مرکزی در روز سه شنبه برای اولین بار از اوایل سال 2016 برای تقویت اعتبارات و کاهش هزینه های بودجه ، نرخ بهره وام، تسهیلات وام میان مدت یک ساله خود را کاهش داد 

پکن بیش از پیش به تمهیدات مالی پرداخته است تا رکود فعلی را تحت تأثیر قرار دهد و اعلام کرد 2 تریلیون یوان کاهش مالیات ، هزینه و 2.15 تریلیون یوان در صدور اوراق ویژه دولتی محلی برای تأمین اعتبار پروژه های زیرساختی هزینه کرده است.
 
 تحلیلگران می گویند این چالش بیشتر مربوط به افزایش تقاضای سرمایه گذاری واقعی و احیای اطمینان مصرف کنندگان و صاحبان تجارت است زیرا جنگ تجاری ایالات متحده و چین ادامه می یابد و رشد داخلی از بین می رود و منافع شرکت ها دچار خسارت می شود.تحلیلگر اقتصادی نومورا در یادداشتی نوشت: "با توجه به کندی چشمگیر رشد اقتصادی، انتظار داریم كه پكن تمهیداتی را در سه ماهه آینده اعمال كند.


 همچنین انتظار می رود که پکن از تسهیلات با درآمد اندک مانند تسهیلات وام دهی میان مدت و تسهیلات وام دهی میان مدت هدفمند استفاده کند، تا بودجه کافی برای تمهیدات اقتصادی خود را تأمین کند. آنها بازده پایین سرمایه و افزایش تورم را از موانع کاهش سریع نرخ عنوان کردند.

Hannah Sadr

Proficient Forex