با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

پاداش ماینرها در استخراج بلاک جدید در زنجیره بیتکوین نصف خواهد شد

قیمت بیت کوین درست قبل از نصف شدن افزایش خواهد یافت ، اما آیا این افزایش دوام خواهد داشت؟ داده های بلاک چین ممکن است جوابی برای ما داشته باشد

درحالیکه نشانه های بازگشایی مراکز تجاری بعد از اپیدمی ویروس کرونا در اروپا دیده می شود ، در بین جامعه کریپتو تمام چشم ها به نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین چشم دوخته است.

این رویدادها تنها 10 روز با هم فاصله دارند و به نظر می رسد که قیمت بیت کوین مطابق با آن عمل می کند ، با افزایش باورنکردنی 23 %  ،به  بالاترین سطح ماهانه یعنی 9،400 دلار در اوایل این هفته رسید.


  اتفاق مشهور در صنعت رمزنگاری ، نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین  است که بخشی از سیاست های پولی بیت کوین می باشد، که در آن هر چهار سال یک بار ، استخراج بیت کوین به نصف کاهش می یابد. این بدان معنی است که در تاریخ 11 ماه مه ، در هر 10 دقیقه بجای 12.5 بیتکوین فعلی 6.25 بیتکوین استخراج خواهد شد

  از زمان آغاز بیت کوین سومین بار است که این نصف شدن اتفاق می افتد و غالبا این رویداد موجب صعود ارزش دارایی می شد.

تحلیلگر و خالق مدل S2F " جریان سهام " طی توییتی گفت: کاهش نرخ صدور بیت کوین در طولانی مدت موجب افزایش قیمت بیتکوین می شود. 

  نصف شدن بیتکوین مانند سالهای 2012 و 2016 منجر به افزایش قیمت خواهد بود. طبق مدل S2F انتظار می رود، 1-2 سال بعد از نصف شدن نرخ استخراج ، قیمت 10 برابر (میزان حدودی) شود. امیدوارم که این نصف شدن نرخ اطلاعات بیشتری در مورد اصول اساسی و تأثیرات شبکه به ما یاد دهد. "

با این حال ، نظرات در مورد عملکرد قیمت پس از نصف شدن  متفاوت است. برخی معتقدند که بدون شک قیمت های بالاتری را به همراه خواهد داشت ، در حالی که برخی دیگر بر این باورند که این فاکتور در قیمت های فعلی با توجه به دانش عمومی در دسترس است. سایر سرمایه گذاران از اثر و اهمیت پاداش استخراج ماینرها چشم پوشی می کنند ، زیرا آنها اطمینان دارند که حدس و گمان می تواند محرک قیمت بیت کوین باشد.


فعالیت های استخراج بیت کوین مشاهده دقیق را دربر دارد

در حالی که حدس و گمان نیروی محرکه ایی برای قیمت بیت کوین محسوب می شود، وقتی نوبت به چرخه های صعودی یا نزولی می رسد ، عرضه و تقاضا همیشه مهم هستند. درک قیمت بیت کوین بدون درنظر گرفتن اهمیت فعالیت ماینرها ممکن نیست ، زیرا آنها تنها تامین کننده کوین های جدید در بازار هستند

  ماینرها با کوین های  تازه استخراج شده خود باید هزینه برق و هاستینگ را پرداخت کنند . در حالی که معامله گران از نوسانات کوتاه مدت استفاده می کنند ، در نهایت ماینرها قیمت عرضه بیت کوین را "دیکته" می کنند.

البته آنقدرها هم که بنظر می رسد ساده نیست. همچنین عدم ثبات است که تعیین می کند ،کدام ماینر می توانند در شبکه بمانند و اگر قیمتها خیلی پایین بیایند ، ممکن است برخی از ماینرها از شبکه خارج شوند ، زیرا عملیات استخراج  آنها دیگر سودآور نخواهد بود. نمونه خوب این مسئله را می توان در افت قیمت ماه مارس مشاهده کرد.

ماینرها نه تنها بازیگران اصلی بازار هستند بلکه فشار فروش را نیز آنها ایجاد می کنند ، اکثرا تبادل حجم معاملات نشان دهنده فشار واقعی خرید و فروش نیست ، بلکه حرکات کوتاه مدتی است که معامله گران را بارها و بارها به خرید و فروش وامی دارد

به این ترتیب ، ماینرها تنها بازیگرانی هستند که فشار فروش مداوم را برای کوین های تازه استخراج شده ایجاد می کنند. با توجه به درک نقش ماینرها در نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین ، رفتار آنها می تواند اطلاعات زیادی راجع به بیت کوین ارائه کند.


وقتی ماینرها حرکت می کنند ، بازار حرکت می کند

با تجزیه و تحلیل الگوهای معامله خاص از طریق "بلاک چین بیت کوین"، می توان اطلاعاتی بدست آورد که راهبردهای معاملاتی را تکمیل کند. به عنوان مثال ، تحلیلگر داده "جو نملکا" ، اخیراً به کوین تلگراف گفت: " که افزایش ورود ماینر به مبادلات می تواند نشانه شروع نوسانات باشد.

وی افزود درصد ورود ماینرها به مبادلات نسبت به سایر ورودی ها مانند(سایر صرافی ها ، کیف پولها و غیره) قابل توجه است. همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است ، نفوذ عملکر ماینرها تا سطح بیشتر از 6٪ نشانگر ایجاد تغییر در روند قیمت هاست.

Miner Position Index

 

به گفته میسون جانگ : نمودار بالا نشان می دهد که از ژانویه ، ماینرها بیت کوین را نگه داشته اند ، احتمالاً به این امید که آن را با قیمت پس از نصف شدن نرخ پاداش استخراج بیت کوین به فروش برسانند. 

   MPI (شاخص وضعیت ماینر) دوره هایی را نشان می دهد که ارزش گردش بیت کوین توسط ماینر به طور روزانه بسیار بالا یا پایین بوده است. مقادیر MPI بالای 2 نشان می دهد که بیشتر ماینرها درحال فروش بیت کوین هستند .همچنین ، اگر MPI کمتر از 0 باشد ، به این معنی است که فشار فروش کمتری توسط ماینرها وجود دارد. بنابراین ، این می تواند یک سیگنال خوب برای خرید بیتکوین باشد.

آیا تاریخ خودش را تکرار می کند؟

از نظر تاریخی ، نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین با افزایش چشمگیر قیمت همراه شده است که این نیز نکته دیگری برای افزایش قیمت به دنبال فورک آینده است. با این حال ، تاریخ همیشه تکرار نمی شود ، گرچه داده های بلاک چین ممکن است به پیمایش رویداد آینده کمک کند ،اما  شایان ذکر است که بازار کریپتوکارنسی از زمان آخرین نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین در سال 2016 تغییر چشمگیری کرده است.

 

  داده ها همچنین نشان می دهند که بیتکوین در سال 2020 به طور مداوم شاهد حجم معاملات روزانه ایی بوده است که 10 برابر بیشتر از سال 2016 است.حجم کلی معاملات بیت کوین در 2016 به ندرت از 1 میلیارد دلار بیشتر بود . تا تاریخ 13 مارس 2020 ، که رقمی معادل 21.6 میلیارد دلار حجم معاملات لحظه ایی روزانه بوده است. 

  توضیحات:

  پدیده هلونینگ : ( halving or 'halvening' ) یا نصف شدن پاداش ماینر برای استخراج بلاک جدید است یعنی ماینر برای استخراج یک بلاک 50 درصد بیت کوین دریافت می کند .

  پدیده فورک بیت کوین : (Bitcoin forks) تغییر در پروتکل شبکه بیت کوین است و یا در موقعیت هایی رخ می دهد که مثلا " دو یا چند بلاک از ارتفاع یکسانی برخوردار هستند". فورک ها در اعتبار قوانین تأثیر می گذارد. ... همچنین برای حل و فصل به اجماع نیاز دارند ،در غیر اینصورت شکاف هائی در بازار ایجاد می کنند .

 

 

Daily Total Spot Volume Year by Year

حجم لحظه ایی معاملات روزانه و سالانه 

 

  نمودار بالا نشان می دهد که بازار نسبت به سالهای گذشته چقدر رشد کرده است. با توجه به حجم بالای افرادی که در سال 2020 وارد بازار شده اند و این واقعیت که تعداد بیشتری در بازار فعال هستند ، احتمالاً افت فشار فروش ماینرها تأثیر چشمگیری بر فشار کلی فروش بیت کوین خواهد داشت. این بدان معناست که نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین ممکن است موجب افزایش قیمت بیت کوین نشود

 

اما چه چیز از این موضوع قابل برداشت است؟ اگرچه نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین را در وضعیت روند صعودی قرار می داد ، لزوماً به این معنی نیست که همیشه این چنین خواهد بود. در حالی که داده های بلاک چین ابزاری عالی برای تکمیل استراتژی های تجاری و سرمایه گذاری اشخاص است ، وضعیت باید بطور دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

 

از زمان آخرین نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین تا کنون ،بازار رشد بسیار چشمگیری داشته است و با وجود معامله گران جدید حجم معاملات بالاتری را به همراه داشته اند و عملکرد این حوزه شفاف تر ، منظم تر و حساب گرانه تر شده است. علاوه بر این ، اپیدمی ویروس کرونا نشان داده است که انتظارات متعارف از رفتار بازار می تواند به سرعت تغییر کند

Powered by Froala Editor