با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

وضعیت قیمت نفت تا نیمه سال

  محمد ارکب ، وزیر انرژی  و رئیس گردشی اوپک  روز یکشنبه گفت:  با اعلام کاهش تولید در اوپک پلاس و رفع تدریجی تعطیلی در سراسر جهان ، در فصل سوم سال 2020 ، قیمت ها بهبود یافته و به "40 دلار خواهد رسید" .

 

با نقل از آژانس خبری آناتولی ترکیه ،ارکب به رادیو ملی الجزایر گفت: اقتصاد جهانی برای مدت طولانی فلج باقی نخواهد ماند و به همراه کاهش 9.7 میلیون بشکه در روز که اوپک و متحدانش برای ماه مه و ژوئن قول داده اند ، این عوامل موجب بالا رفتن قیمت نفت در  نیمه دوم سال مالی 2020  خواهد شد.

 

به گفته وزیر انرژی الجزایر : در چین ، که اول مورد هجوم ویروس کرونا قرار گرفت و اولین کشوری است که به تعطیلی خود پایان داده ، بازگشت به عادی سازی در بخش حمل و نقل موجب "افزایش تقاضای جهانی نفت خواهد شد".

 

تنها چند روز قبل از شروع توافق اوپک پلاس ، قیمت نفت اوایل روز دوشنبه دوباره سقوط کرد ، زیرا بازار همچنان شاهد مشکل کمبود ذخیره سازی و انبار نفت است و این عاملی مهم تر از اثرات احتمالی کاهش تولید اوپک پلاس ، و رفع تعطیلی هاست. 

 

  روز دوشنبه در ساعت 8.30 به وقت شرق آمریکا ، نفت خام برنت با نزدیک به 5 درصد کاهش در 20 دلار در هر بشکه بود، و نفت خام اینترمدیت وست تگزاس با بیش از 20 درصد سقوط به زیر 14 دلار در هر بشکه رسید.

 

  کویت چهارمین تولید کننده بزرگ اوپک در هفته گذشته ،  اعلام کرد که از اول ماه مه شروع به کاهش تولید نفت خام به بازارهای بین المللی کرده است .یک مقام صنعت نفت عربستان با آگاهی از این موضوع در آخر ، هفته به بلومبرگ گفت ، با "احساس مسئولیت در برابر شرایط بازار". عربستان سعودی ، به عنوان تولید کننده برتر اوپک و برترین صادر کننده نفت در جهان ، نیز آغاز به کاهش تولید کرده است.

 

  با این حال دیگر کشورها ، از جمله نیجریه و رهبر ان تولید کنندگان غیر اوپک ،مانند  روسیه ، سعی نکردند که کاهش تولید را در برنامه خود قرار دهند.

 

علیرغم تعهدات جدی تولیدکنندگان اوپک پلاس و برنامه های آزمایشی برای بازگشایی اقتصاد و رفع تعطیلی کشورها از جمله در ایتالیا ، شرکت کنندگان بازار نفت همچنان بر تهدید قریب الوقوع عدم امکان ذخیره سازی نفت در جهان متمرکز هستند و آنرا بیش از تأثیر کاهش اثرات عادی سازی شرایط تعطیلی ظرف دو سه ماه آینده می دانند.

Powered by Froala Editor