با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

وضعیت دلار و سهام در حال رسیدن به ثبات هستند


  بررسی کلی

کاهش 9.8 درصدی اقتصاد چین در فصل اول (سه ماهه اول سال)باعث خوشبینی سرمایه گذاران نشد ، پس از آنکه شرکت "گیلاد ساینس" گزارش آزمایش اولیه مثبت داروی خود را برای مقابله با ویروس منتشر ساخت، در آن زمان سهام آسیا و اقیانوسیه به شدت افزایش یافتند .برنامه هایی برای بازگشایی مجدد در حال پیشروی است ، نایکی ژاپن و کاپسی کره جنوبی بیش از 3 درصد رشد داشته اند. شاخصهای  ام اس سی آی آسیا اقیانوسیه، داو جونز اروپا ،استاکس 600 و اس اند پی 500 و اولین سود هفتگی خود را از نیمه اول فوریه منتشر کردند. بورس اروپا در حال جبران زیان اوایل هفته هستند ، و اس اند پی 500  ثبات یافت و با فاصله ایی در سطحی بالاتر از قیمت گشایش بازار قرار گرفت. اوراق خزانه داری در منطقه آسیا اقیانوس آرام افزایش یافت و بانکهای مرکزی در استرالیا و نیوزیلند اعلام کردند که هفته آینده اوراق قرضه خریداری خواهند کرد. اوراق قرضه اصلی اروپا اندکی تغییر کرده است ، این در حالی است که در پیرامون رهبری ایتالیا ، تسهیلات پولی کمتر تهاجمی هستند. با وجود این وضعیت ریسک پذیری ، دلار در برابر همه ارزها ثابت است ، اما درمورد ین ژاپن و دلار نیوزیلند و تنها ین در هفته قبل بالاتر از بقیه ارزهاست. ارزهای نو ظهور در بازار وضعیتی درهم آمیخته داشتند ، اما شاخص ارز در حال ظهور جی پی مورگان این هفته حدود 1.5٪ کاهش نشان داد. نفت وست تگزاس ماه مه پس از سقوط  پائین 20 دلار  در ایالات متحده ، دوباره تا 18 دلار در هر بشکه کاهش یافته است. قیمت طلا کمی بیش از 1 درصد پایین آمده است و نمودار آن  اکنون تقریباً به شکل مسطح است و کمی پایین تر از 1700 دلار قرار دارد.


  آسیا و اقیانوسیه
 
کاهش در آمار و گزارش چین چندان دور از ذهن اقتصاددانان نبود. افت سه ماهه نزدیک به 10٪ در آمار سالانه 6.8٪ را ثبت می کند. نکته قابل توجه این است که داده های مارس بهبودهائی را نشان می دهد ، به ویژه تولیدات صنعتی که در ماه مارس (1/1٪) است. روند کاهشی سرمایه گذاری نیز در ماه مارس تعدیل شد. با این حال ، آمار خرده فروشی رقم(15.8٪- را نشان داد که نسبت به آمار میانگین مورد پیش بینی بلومبرگ 10%- ) کاهش بیشتری را داشت.این مسئله هشدار می دهد که ممکن است عرضه پیش از تقاضا بازگردد. چین به زودی اقدامات زیرساختی جدیدی را برای کمک به تحریک اقتصاد و جذب تولید در داخل کشور در پیش خواهد گرفت.


پس از اختلاف سیاسی داخلی دولت ائتلاف ژاپن برای پرداخت 300 هزار ین به آن دسته از خانواده هایی که از ویروس آسیب دیده اند ، پرداخت  به میزان 100 هزار ین به  همه این خانواده ها تعیین شد. در مقابل ، این تصمیمات دولت ژاپن برنامه ایالات متحده به صورت تست شده است. تغییر تصمیم نخست وزیر ژاپن آبه می تواند هزینه این برنامه را سه برابر کند ، چراکه وضعیت اضطراری کل کشور را باید پوشش دهد، به نظر می رسد افزایش وجه نقدی تخصیص داده شده نه تنها میزان تسهیلات اقتصادی را افزایش می دهد بلکه تصور می شود پرداخت آن نیز باید تسریع شود. 

معاملات دلار جمعه فقط در محدوده خاصی انجام شد، با کم رنگ شدن پیشروی" ین" این ارز با کمی افزایش به سطح JPY108.00 رسید. حرکت "ین" هفته گذشته در نزدیکی JPY108.50 به پایان رسیده بود. محدوده ساپورت در نزدیکی JPY107.60 مشاهده می شد. دلار استرالیا از حدود 0.6245 دلار گذشت و تا  روز جمعه گردش مالی اولیه آن تقریباً به 0.6385 دلار رسید.

 پیش از تعطیلات آخر هفته محدوده 0.6300 - 0.6400 هدف بوده. پس از افت دو هفته گذشته ، دلار در برابر یوان چین در حدود 0.5٪ افزایش یافت و به سطح CNY7.0740 رسید.

  
اروپا

ضعف هماهنگی در واکنش رسمی به بیماری همه گیر نمایان است. درست مانند عدم وجود مدیریت مناسب از واشنگتن ، ایالتها برای داشتن (مثلاً دستگاه کمک تنفسی و ونتیلاتور) بجای همکاری، با یکدیگر رقابت می کنند ( یا در مورد مثلاً هماهنگی منطقه ای برای اعمال قرنطینه) ، به همین ترتیب این مسئله در مورد کشورهای اروپایی هم صدق می کند. پنج کشور اروپایی (فرانسه ، اسپانیا ، اتریش ، بلژیک و یونان) خرده فروشی را ممنوع  کرده اند. این ممنوعیت ها در اواسط ماه مارس آغاز شد و مقامات مشارکت گسترده تر را مجاز نمی دانستند ، و تلاش برای بستن بازارها در اواسط ماه مارس دوباره رد شد. مقامات فرانسوی ممنوعیت ها را تا 18 ماه مه تمدید کردند و قرار بود ممنوعیت خرده فروشی در اسپانیا ، اتریش ، بلژیک و یونان تا امروز باشد که به میزان یک هفته  دیگر تمدید شد. ممنوعیت ها در ایتالیا تا اواسط ژوئن ادامه دارد.
 
بنا بر این گزارش ، "بیلی" رئیس بانک مرکزی انگلیس از تعطیلی هماهنگ بازارها  جانبداری کرد و تلویحا فروش اشباعی سهام در اواسط ماه مارس را مورد سرزنش قرار داد،  زیرا به گفته وی این كار برای اقتصاد خوب نبود. با نگاهی به عملکرد آمار بازار سهام سالانه و در ماه گذشته بنظر نمی رسد که ممنوعیت خرده فروشی منجر به بازده بهتر شدن سهام استاندارد منطقه ای (مانند  داوجونز و  استاکس 600 یا داکس آلمان شده باشند. گفتن اینکه فروشندگان دیگری نیز وجود داشته اند دور از حقیقت است. تحقیقات بیشتری در مورد افزایش نرخ خرید ضروری است. در عین حال ، چنانچه عدم وجود خرده فروش باعث تغییر "روند کشف قیمت" نمی شود ، پس ارزش اجتماعی نقدینگی برای فروش آنچه در اختیار آنها نیست، در خارج از صنعت، چندان آشکار نیست (که این فروش شامل شبکه ی بزرگی از ارائه دهندگان سهام ، مدیران ریسک ، افسران انطباق ،دفتر امور پشتیبان و غیره است).
به درجات مختلف ، بانک های مرکزی دارای سه اهرم مختلف قدرت هستند. 

اولین مورد ، سیاست های پولی مناسب است که شامل قیمت و کمیت پول است. 

دوم ، خرید دارایی های دیگر است. 

سوم مقام نظارتی است. 

دیروز بانک مرکزی اروپا اهرم سوم را به بکار گرفت.و برای حمایت از فعالیت های تجاری به مدت شش ماه ، میزان نقدینگی مورد نیاز را کاهش داد. اما بانک مرکزی اروپا این اقدام کاهش نقدینگی را  بخشی از پاسخ به "سطوح فوق العاده نوسانات" دانست.  سرمایه گذاران نوسانات را بعنوان ریسک در نظر می گیرند  ، بنابراین در لحظهاتی که تجارت ریسک پذیرتر شده است ، بانک مرکزی اروپا ریسک پذیری بیشتر برای بانک ها را مجاز می داند. در انتقال سیاست های پولی باید اطمینان حاصل شود که بازارها بدون نقص اداره می شوند. کارکرد بازار سازی و نقدینگی ارائه شده آنها ضروری است. این فعالیتها نیاز به مقیاسی دارند و این بدان معناست که بانکها با فعالیتهای گسترده تجاری بزرگترین ذینفع مستقیم کاهش نقدینگی خواهند بود. مقامات وقتی اقداماتی را در جهت محدودیت فعالیت بازار انجام می دهند ، مانند ممنوعیت خرده فروشی ، به خاطر حمایت از موسسات بسیار بزرگ ،مورد انتقاد قرار می گیرند .

معاملات یورو/ دلار  به نزدیکی پایین ترین سطح قیمت هفته ، دقیقاً بالاتر از 1.08 دلار ، قرار گرفته است. در حدود 1.3 میلیارد یورو آپشن منقضی شده بین 1.0835 و 1.0850 دلار قرار گرفته است. در هفته گذشته نزدیک 1.0935 دلار به پایان رسید. کمترین سطح قیمت  ماه (تاکنون) در نرخ 1.0770 دلار تعیین شده است. حرکت اصلاحی بازگشتی بالاتر از 1.09 دلار صورت گرفت ، ناحیه ایی که در آن آپشن  1.3 میلیارد یورویی هم امروز کاهش می یابد ، لازم است تا فشار روی آن در ابتدای هفته آینده برداشته شود. در اوایل هفته ،پوند استرلینگ به میانگین متحرک 200 روزه خود حدود سطح 1.2650 دلار نزدیک شد ، اما با دیواری از فروشندگان روبرو شد و روز جمعه تقریبا به میزان 1.24 دلار عقب نشینی کرد. بار دیگر سعی کرد به بالای سطح 1.25 دلار برسد که دوباره حجم فروشندگان در این ناحیه در انتظار بودند. شکست سطح قیمت  1.24 دلار می تواند منجر به حرکت سریع به سطح 1.2350 دلار گردد و چشم انداز تکنیکی  کوتاه مدت را تضعیف  خواهد کرد.


  
آمریکا
حتی اگر نیویورک و نیوجرسی تعطیلات خود را تا اواسط ماه مه تمدید کنند، برخی از ایالات دیگر کمی زودتر از قرنطینه خارج می شوند، و نتایج اولیه داروی شرکت "گیلاد ساینس"  برای درمان بیماران کوید 19 موجب بالا رفتن روحیه  مردم شده است. به نظر می رسد، نتایج تست ها بهتر از سایر تلاشهاست ، اگرچه بسیاری از سؤالات مثلا  (عدم وجود گروه کنترل) هنوز بدون جواب باقی مانده  و آزمایش های دیگری نیز در حال انجام است. با این حال ، به نظر می رسد  موجب ایجاد دیدگاه روشن ، امید و  احساسات روانشناختی مثبت شده است. همچنین واکنش بازار سهام از اواخر دیروز تا کنون نشان می دهد که بسیاری از سرمایه گذاران هنوز محتاط هستند و برای معاملات سهام در سطوح بالا آمادگی ندارند. نظرسنجی "پیو "دلیل آن را توضیح می دهد. تقریباً 3/2 دو سوم آمریکایی ها نگران این هستند که محدودیت های اجتماعی خیلی زود کاهش یافته است.

روز جمعه دلار کانادا در برابر دلار آمریكا ، قبل از آنكه معكوس شده  و به سطوح پایین  حرکت کند ، تقریباً در بالاترین  سطح نه روزه یعنی در حدود  1.4185 ، قرار گرفت.  فروش آسیا ، پیش از اینکه دوباره به CAD1.41 بازگشت  داشته باشد، تقریباً در سطح CAD1.40   قرار گرفت. آپشن 1.9 میلیارد دلاری که در سطح CAD1.40 قرار دارد ، کاهش خواهد یافت. آپشن منقضی شده 580 میلیون دلاری به سطح قیمت CAD1.4045 برخورد خواهد کرد. طی 30 تا 60 جلسه گذشته ، نسبت همبستگی و  درصد تغییر در دلار کانادا با تغییر درصد در اس اند پی 500 هماهنگ شده تا قیمت نفت وست تگزاس. پایین ترین سطح قیمت دلار آمریکا در هفته قبل در مقابل پزو مکزیک روز دوشنبه در نزدیکی MXN23.2460 تعیین شد. بالاترین سطح قیمت هفته گذشته روز جمعه در حدود MXN24.43 تعیین شده است. در آسیا پیش از شروع حرکت اصلاحی ، افت ثبت شد  و به سطح MXN23.70 رسید  ،ارقام صبح اروپا در بالای سطح MXN24.00   قرار گرفت . در هفته گذشته دلار در برابر پزو هر روز کاهش نشان داد .و چهار بار این حرکت تداوم داشت.

بانک کانادا اعلام کرد که 40٪ از فروش "T-Bill1" دولت را برای دوره ایی نامشخص خریداری می کند ، این رقم در حال حاضر 25٪  است. در ایالات متحده ، طغیان صدور اوراق خزانه داری باعث شده است تا ا آی اس   افزایش یافته و استرس شدت یابد. "لیبورسه ماهه" دلار دیروز برای اولین بار ، نزدیک به دو هفته افزایش یافت. رئیس جمهور مکزیک آملو تسریع در پرداخت سود از بانکسیکو را برای سال آینده درخواست کرد. اما بانک مرکزی امتناع کرد. به نظر نمی رسد که این درخواست به دور از آنچه دیگران انجام می دهند ، باشد ، مانند خزانه داری انگلستان که بیش از حد اعتبار از بانک مرکزی انگلیس اضافه برداشت  کرد. با این حال ، اقتصادهای نوظهور بازار در مورد استقلال بانک مرکزی از آزادی عمل کمتری برخوردار هستند.


توضیح T-Bill

ارزش ویژه ایی است  ،مانند ارزش 1000 دلار ، 5000 دلار یا 10،000 دلار که معمولاً می توانید این مبالغ را با قیمتی کمتر از ارزش اسمی خریداری کنید. مبلغی که پرداخت می کنید نرخ تخفیف نامیده می شود. در زمان سر رسید اوراق بهادار ، دولت میزان کل "تی بیل"  ها را منتشر می کند

 

Powered by Froala Editor