با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

هشت مورد قابل توجه درباره سیاست های پولی کشورها در شرایط اپیدمی


  آسیا

تعدادی از کشورهای آسیائی و برخی کشورهای اروپائی از جمعه تا دوشنبه به دلیل روز" عید پاک" تعطیل هستند . شاخص ترکیبی شانگهای چین افت 1٪ درصدی داشت و مالزی که آمار اعتباری آن به سطح منفی رسیده است ، جایی که سهام به اندکی کمتر از 1٪ کاهش یافت.

 

    دلار آمریكا 

در برابر ارزهای اصلی افت کمتری نشان داد ، و ارزهای منطقه اسکاندیناوی 0.25 درصدی  رشد نشان دانددلار نیوزیلند ضعیف ترین در گروه 10 بود ، که به سختی مثبت در نظر گرفته می شودبطور کلی در این هفته ، تمام ارزهای  گروه 10 تضعیف شدند به استثنای ین ژاپن که حداقل 1٪ رشد نشان می دهد.  دلار استرالیا صدرنشین ارزها بود و 5.8٪ رشد نشان دادکرون نروژ و دلار نیوزیلند هر دو بیش از 3 درصد رشد نشان دادند . در حدود 1.0940 دلار ، یورو در این هفته حدود 1.3 درصد رشد داشت و نزدیک به 1.2475 دلار رسید،پوند استرلینگ تقریباً 1.7 درصد رشد داشتو دلار آمریکا   در برابر دلار کانادا در سطح 1.3950 در هفته جاری تقریبا 1.8٪ افت نشان داد.

 

   اوپک پلاس  

موافقت نامه ای را به توافق رساند که باعث کاهش تولید 10 تا 12 میلیون بشکه در روز در ماه مه و ژوئن شدتداوم این کاهش به 8 میلیون و سپس 6 میلیون بشکه در سال 2021 خواهد رسید. چند دلیل وجود دارد که  چرا نفت به سرعت کاهش نیافت

در مرحله اول ، این کاهش بسیار کم بود تا آنجا که پیش بینی می شود 25-35 میلیون بشکه در روز مازاد ایجاد شود. 

در مرحله دوم ، به میزان 5 میلیون بشکه در روز از  G20 مازاد به انبارها اضافه می شود

اوپک + می خواهد که ایالات متحده قیمت ها و هزینه های ذخیره سازی را کاهش دهدبیکر هیوز تخمین می زند که تعداد دکل های نفتی ایالات متحده در هفته گذشته بیش از 10٪ کاهش یافته است ، به این معنی که حدود یک چهارم تجهیزات نفتی ایالات متحده از بین رفته اند

سوم ، مکزیک از کاهش تولید نفت خودداری می کند و در واقع ، آملو رئیس جمهور مکزیک می خواهد تولید امسال را افزایش دهداین مسائل روزی است که دولت آملو دست به گریبان استتولید پمکس چندین سال است که افت دارد.

 

   اتحادیه اروپا

دبیرکل دارایی اتحادیه اروپا در روز 9 آوریل توافق نامه ای را امضا کرد که نیاز به تأیید روسای کشورها دارد ، که در این هفته ارائه خواهد شداین توافق نامه برای حدود 540 میلیارد یورو استمحور اصلی (240 میلیارد یورو) یک خط اعتباری به ارزش 2٪ تولید ناخالص داخلی اعضاء در مکانیسم تثبیت اقتصاد اروپا (ESM) است ، با این شرط که تنها این بودجه برای هزینه های مربوط به کوید 19 استفاده می شود. 200 میلیارد یورو دیگر نیز برای وام های تجاری برای بانک سرمایه گذاری اروپا تعیین شده استصندوق تضمین اشتغال با 100 میلیارد یورو تخمین زده می شود و به نظر می رسد که زمینه ای برای همبستگی فراهم می کندمانند نتیجه اوپک + ، نتایج یوروگروپ موجب ناامیدی اکثریت شده استاگرچه برخی استدلال کردند (همانطور که یک دهه پیش می گفتند) که عدم وجود تسهیلات جدید ،به پروژه های اروپا پایان می بخشد ، فشار و کشش و تناسب مشخصه سیر تحولات اروپا است که تداوم خواهد یافت.

 

   انگلیس

وزارت خزانه‌داری انگلیس و فدرال رزرو در 9 آوریل اقدامات جسورانه ای انجام دادند. وزارت خزانه داری انگلستان اعلام كرد كه هزینه های اضافی قابل توجه بخش ها را در كوتاه مدت پذیرفته است. پیش نویس تسهیلات آن معمولاً در حدود 350 میلیون پوند است، اما در بحران 2008-2009 به میزان 20 میلیارد پوند بود.و بودجه آن توسط بانک انگلیس تأمین شد. این تا حدودی مسئله گردش نقدینگی است ، اما بسیاری آن را درآمدزایی بدهی می دانند. اقدامات فدرال رزرو همچنین سیاست مالی و پولی را از بین می برد. بانک مرکزی فدرال اعلام کرد تسهیلات جدیدی را برای خرید بدهی دولت محلی ایجاد کرده و جزئیات مربوط به بدهی شامل خرید بدهی مشاغل کوچک و متوسط است. همچنین بودجه تسهیلات موجود را گسترش داد. در حال حاضر 9 مورد تسهیلات وجود دارد و هرکدام توسط خزانه داری ایالات متحده تأمین می شود. لایحه مالی اخیر (CARES) تقریباً 455 میلیارد دلار را شامل می شود که وزارت خزانه داری با این تسهیلات ویژه دارایی های مختلف را خریداری می کند . اوراق قرضه ای که اخیراً درجه سرمایه گذاری خود را از دست داده اند را شامل خواهد شد. وجوه خزانه داری برای انجام خریدها لازم نیست بلکه برای محافظت از بانک مرکزی در برابر ضررهایی است که ممکن است این خریدها ایجاد کنند.

 

 بانک مرکزی فدرال رزرو 

بانک مرکزی فدرال رزرو اعلام کرد که ارزش خزانه داری و اوراق بهادار وام های خریداری شده را کاهش میدهد. برخلاف خرید دارایی ها در بحران بزرگ مالی ، خریدهای فعلی با هدف تثبیت بازارها انجام شده استفدرال رزرو مقدار اولیه این دارائی های خزانه داری به تدریج از 70 میلیارد دلار در روز در ابتدا به 50 میلیارد دلار در هفته گذشته و 30 میلیارد دلار کاهش داده بوداین در حالی است که فدرال رزرو خریدهای (اوراق قرضه با پشتوانه رهنی) خود را از 25 میلیارد به 15 میلیارد دلار در روز کاهش داد.

 

  استفاده از خطوط مبادلاتی فدرال رزرو 

با بانکهای مرکزی خارجی به حدود 105.5 میلیارد دلار کاهش یافته استمقدار کل ، به اندکی زیر 400 میلیارد دلار تغییر یافتبانک ژاپن و پس از آن بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی انگلیس بزرگترین کاربران بودند اما ده بانک مرکزی در کل از تسهیلات مبادله ای سواپ از جمله مکزیک ، کره جنوبی و سنگاپور استفاده کردندطبق گزارش ها ، هند و اندونزی در حال مذاکره برای راه اندازی  خطوط مبادلاتی سواپ  با فدرال رزرو هستندتسهیلات صندوق بین المللی پول برای بانکهای مرکزی گشایش یافت و اگرچه فوایدی دارد ، اما مورد استفاده قرار نگرفتتوقیف صندوق خزانه داری فدرال رزرو برای خزانه داری ایالات متحده برای بانکهای مرکزی خارجی برای ششمین هفته متوالی به میزان 21.6 میلیارد دلار کاهش یافتطی این شش هفته ، متوسط نقدینگی هفتگی حدود 25.8 میلیارد دلار بوده است

 

  برجسته ترین داده ها 

شامل افزایش مطالبات بیکاری در ایالات متحده استآمار افزایش سه هفته ای نزدیک به 17 میلیون می رسد و افزایش چشمگیر تمام شدنی نیست. در برخی از ایالت ها اخیراً از تجمیع پرداختها و تحمیل قرنطینه گزارش داده اندماه گذشته کانادا از نابودی 1.1 میلیون شغل گزارش داد که بیش از دو برابر آنچه اقتصاددانان پیش بینی می کردند ، بودنابودی مشاغل بیشتر در بخش خدمات بود و بیش از نیمی از مشاغل  پاره وقت را شامل می شودساعات کار به شدت کاهش یافته و مطابق با رکود شدید اقتصادی استآلمان گزارش داد كه در كوتاه مدت تعداد 650 هزار(40%) نفر به يارانه بگیرها افزوده شده است.  سرانجام ، چین از افزایش چشمگیر بودجه کل در ماه گذشته خبر داد. بسیار بالاتر از انتظارات (732 میلیارد یوان) به سطح 5.15  تریلیون یوان   رسید .

Powered by Froala Editor