با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

قیمت نفت و رکود جهانی

امروز گزارش های مختلفی با نقل قولی از پال سنکی مدیر عامل اوراق بهادار میزوهو در خبرها گفته شد ، وی اظهار داشت "بهای نفت می تواند روند منفی داشته باشد ". کشورهای عربستان سعودی (و روسیه) با افزایش تولید نفت و در بازار آشفته  ناشی از اثرات کوید 19 فعالیت بازار را کاهش دادند که این امر موجب سرکوب مصرف است ، سرازیری نفت در بازار و  ترکیب  عوامل موجود باعث ایجاد عرضه بیش از حد خواهد شد.

نکته اینجاست که در واقع، سطح موجودی در حال افزایش است.


به نقل از سی ان ان ؛ سنکی ، اظهار داشت که تقاضای جهانی نفت فقط حدود 100 میلیون بشکه در روز است.

با این حال ، نتیجه اقتصادی حاصل از همه گیری ویروس کورونا تقاضا را تا 20 درصد کاهش داده است.

این امر در روز باعث ایجاد 20 میلیون بشکه مازاد نفت در بازار می شود که به سرعت از ظرفیت ذخیره سازی فراتر می رود و تولید کنندگان نفت را وادار می کند تا مشتریان را به خرید کالا وادارند- این عامل  موجب اثرات منفی بر قیمت نفت خواهد شد 

در هفته‌های گذشته دولت آمریكا اقدام به خرید 77 میلیون بشكه نفت نمود ، اما طبق اظهارات سنكی ، این خرید فقط با نرخ 2 میلیون بشكه در روز قابل انجام است و مازاد انبوهی برجای می گذارند که در پی یافتن مقصدی هستند  


قیمت نفت برنت در 17 سال گذشته به پایین ترین سطح رسیده است. چنانچه این صنعت از رکود ناشی از کرونا متاثر شود، باعث کاهش تقاضا شده و این   پیامد برای صنعت نفت ایالات متحده می تواند فاجعه بار باشد.

نفت خام وست تگزاس با سقوط  19.2 درصد به 22 دلار رسید و سبد نفت مکزیک  به میزان 22.4 درصد کاهش یافت.

برای مدتی کوتاه معاملات محدود (هجینگ)از تولید کنندگان محافظت می کنند و آنها همچنان به تولید نفت ادامه می دهند. در حالی که این امر برای مدت کوتاهی از تولید کنندگان محافظت می کند ، و متد های ضد چرخه را تشویق می کند. تولیدكنندگان باید میزان تولید را كاهش دهند اما در عوض به استخراج نفت و  حمل به انبارها ادامه می دهند

در گزارشی از فاکس بیزنس،  فرانسیسکو بلانش ، استراتژیست کالا ها در بانک مرکزی آمریکا ، هشدار می دهد که کاهش تقاضا ناشی از ویروس کوید 19  و جنگ قیمت نفت بین عربستان سعودی و روسیه می تواند باعث شود فقط تا سه ماهه دوم 900 میلیون بشکه به موجودی افزوده شود. وی تخمین می زند که جهان در حال حاضر حدود 1.5 میلیارد بشکه ذخیره در دسترس دارد.

با این حال ، ذخایر منطقه ای هستند و ممکن است با عرضه بیش از حد مطابقت نداشته باشد.

چین با وجود کمبود فضا ، همچنان به ساختن ظرفیت ذخیره سازی ادامه می دهد ، اما اکنون در بهترین موقعیت قرار دارد تا از قیمت بسیار کم بازار استفاده کند.

 

بلانش پیشنهاد می کند در بدترین سناریوی

"   اگر بازار تلاش کند مقصدی را برای بشکه های مازاد پیدا کند ، ممکن است قیمت نفت به سطح بسیار پائینی تنزل کند." این امر باعث می شود که تولیدکنندگان ایالات متحده و کانادا در هنگام خاتمه محدودیت معاملات(هج) وضعیت وخیمی پیدا کنند. کشورهای ضعیف اوپک ، مانند عراق ، ایران ، ونزوئلا و نیجریه ، اقتصاد در حال فروپاشی خود را خواهند دید  ، در حالی که اگر قیمت نفت در درازمدت سرکوب شود ، تمام تولیدات کشورهای دیگر از بین خواهد رفت.

در صورت وقوع بدترین سناریوها ، باید گفت حتی عربستان سعودی و روسیه هم در پائین ترین قیمت  ، ذخایر خود را از دست خواهند داد. به این ترتیب ، نوعی آتش بس ، حمایت از کاهش قیمت و تولید ، امکان پذیر است.

علاوه بر این ، تمرکز ما به طور طبیعی بر امکان ایجاد وحشتناکترین پیامد از نتایج حاصل از بیماری همه گیر فعلی بوده است: و اما ترکیبی از ماندن در شوک کوتاه و تسریع تولید واکسن های جدید می تواند تا دو ماه آینده وضعیت بسیار خوش بینانه تری ایجاد کند  .

درباره معقوله رکود باید گفت ؟ بله ، امری  ناگزیر است  ، اما تا کی ممکن است تداوم یابد؟ شاید نیمه اول سال، یا ممکن است پیش از هر نوع ثبات دوباره تأیید شود و به رود .

Powered by Froala Editor