با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

شروع یک سونامی اقتصادی و افزایش تقاضای دلار


با وجود حمله انبوه ملخ ها در آفریقا و خاورمیانه و هم اکنون ویروسی که در سراسر جهان گسترش می یابد ، بحران آینده ممکن است تداعی کننده روزهای پایانی جهان باشد. سونامی اقتصادی آغاز شده استبه نظر می رسد اجماع نظری در میان اقتصاددانان ایجاد شده که تمامی کشورها درحال مشاهده بزرگترین سقوط در تولید ناخالص داخلی جهانی هستند  به طور جداگانه واما تا حدودی مرتبط ، قیمت نفت در هفته گذشته به نزدیک 20 دلار در هر بشکه ، کمترین قیمت در 18 سال گذشته رسیدبانک های مرکزی در تلاشند تا موج شوک های مالی را کاهش دهند.


مطمئناً ، واضح است كه پاسخ دولتها و بانكهای مركزی با بزرگتر شدن چالش آشكارتر می شودکاهش نرخ ها و خرید دارایی ها به طور گسترده ای اعلام شده است ، گرچه ، کشورهایی که نرخ منفی دارند تصمیم به کاهش بیشتر نگرفته اندبسیاری از کشورهائی که نرخ بهره ایی بالاتر از حد صفر داشتند ، مانند ایالات متحده ، انگلیس ، استرالیا ، نیوزلند ، کانادا و نروژ به شدت وارد عمل شدندتزریق نقدینگی انجام شد و برنامه های خرید دارایی های دولتی مجدداً راه اندازی شد ،یا مانند مورد  بانک مرکزی اروپا ، به طرز چشمگیری دوباره تمدید شددر دو حرکت اضطراری ، یعنی بین جلسات ملاقاتها ، فدرال رزرو از اقتصاد و سیاست در "مکان خوب" خارج شد و نرخ بهره را تا 125 پوینت کاهش داد، و 700 میلیارد دلار دارایی های بلند مدت و تسهیلات جدید برای حمایت از منتشرکنندگان بروات تجاری ، بازار پول، وجوه و واگذار کنندگان اصلی وام ها تخصیص شد

دولتها در زمینه سیاست مالی نیز دست بکار شدند. به طور فزاینده ای ، رهبران جهانی ، از جمله در ایالات متحده ، شرایط را ویژه ،جنگی و نظامی می داننددر این موقعیت اضطراری ، محدودیتهائی که بصورت خود تحمیلی اعمال شده اند دوباره مورد تفکر قرار می گیرد با وضعیت بیش از یک تریلیون دلار کسری بودجه در سال قبل از بحران سلامت و بهداشت ، کسری بودجه ، ایالات متحده در حدود 1.2 تریلیون دلار تخمین زده می شود


دو مؤلفه مهم در پیش روست،یکی ، پرداخت مستقیم به افراد (که در نهایت می تواند به صورت آزمایشی باشد) و دوم کمک به صنایعی که تحت تأثیر بحران قرار گرفته اندهمچنین ممکن است کاهش مالیات ،پس انداز حقوق و دستمزد وجود داشته باشد ، اما با مخالفت دو طرفه روبرو شده است (این امر ممکن است موجب برگشت دوباره مشکل شود ، و مسئله را به سمت تأمین اعتبارات اجتماعی سوق دهد ، و روشهای مؤثردیگری برای افزایش مصرف وجود دارد). راه حل  دیگری که بنظر می رسد شامل کمک های مستقیم به ایالت ها و مناطق محلی است ،که  احتمالاً در مقطعی مورد نیاز واقع می شود.

وقتی همه چیز گفته و انجام می شود ، مسئولان در مورد سقوط اقتصادی و مالی نسبتاً سریع پاسخ می دهند .فواید تجربیات و پاسخ مسائل سالهای 2008-2009 از بسیاری جهات کمک کننده استابزارهای غیر متعارف بسیاری توسعه یافته اند و در حال اعمال هستندبا این وجود، بزرگی ابعاد این مشکل از بحران های گذشته بیشتر است ، و میزان بی ثباتی در حال حاضر از رقمی که در یک دهه پیش مشاهده شده است پیشی گرفته است.

بخش قابل توجهی از اقتصاد در حال خاموشی استصنعت گردشگری و توریسم را  در نظر بگیرید ، که شامل مسافرت هوایی و زمینی ، هتل ها ، رستوران ها و کافه ها ، کازینوها ، رویدادهای ورزشی ، هنرهای نمایشی است ، که شامل 14٪ تولید ناخالص داخلی ایالات متحده استتولید خودرو در ایالات متحده و اروپا به بن بست رسیده است، که حدود 3.5 درصد از تولید ناخالص داخلی ایالات متحده استممکن است جایگزینی وجود داشته باشد، مثلا فروش مواد غذایی و مشروبات الکلی افزایش می یابدبا این وجود ، در مورد رکود اقتصادی آتی ، حداقل ممکن است 20٪ از آن صفر شودبیمارستان ها و صنعت پزشکی ممکن است تنها بخش هایی باشد که رشد می کند ، و مراقبت های بهداشت عمومی در حدود 18٪ از اقتصاد ایالات متحده را شامل می شود.

بخش اندکی از آنچه در آینده مورد انتظاراست در آمار اولیه مطالبات بیکاری هفتگی ایالات متحده مشاهده شدجهش آمار 70 هزارتایی در یک هفته در ماه مارس بیشترین آمار غیروابسته به تغییرات فصلی را نشان دادبسیاری از اقتصاددانان از سرعت این آمار شگفت زده شده اند ، اما گزارش این هفته (26 مارس) احتمالاً  رقم بیشتری هم نشان خواهد داد. مطالبات بیکاری در زمان بحران بزرگ مالی به 665 هزار و به اوج خود رسیددر هفته های آتی باید آماده  مشاهده چندین برابر شدن آمار باشیمگزارش ها حاکی از آن است که هفته گذشته حدود 500 هزار نفر در کانادا به دنبال مطالبات بیکاری بودند ، در حالی که آمار سال گذشته 27 هزار است.

با بازگشت به مثال ساده ، صنعت گردشگری و توریسم تقریباً 10٪ از نیروی کار ایالات متحده یا تقریباً 13.8 میلیون بصورت تمام وقت در این صنعت مشغول بکار هستند. هنگامی که حباب فناوری ظهور کرد ، نرخ بیکاری به اوج خود رسید یعنی در سال(2003) ارقام نزدیک به 6.3٪رسید.    در طول بحران بزرگ مالی ، این آمار به 10٪ رسیدنرخ بیکاری در فوریه 3.5 درصد بوده استبه احتمال زیاد آمار این ماه از این سطوح بسیار فراتر می رود.

بخش اعظمی از داده ها جایگزین شده استهفته آینده گزارش اولیه آمار شاخص خرید مدیران  را مشاهده خواهیم کرد.آمار نشانگر تاثیر شرایط فعلی بر آمار اقتصادی در آینده است. در ماه فوریه ، آمار شاخص ترکیبی خرید مدیران  منطقه یورو 51.6  بود( آمار مراکز تولیدی  49.2هنوز هم رقم زیر 50 که نشانگر عدم رشد است را نشان می داد)آمار پایین در دهه 40 عامل شگفتی نبودآمار  شاخص ترکیبی خرید مدیران  ایالات متحده در ماه فوریه 49.6 بود که کمترین میزان در این سالها را نشان می دادحال سوال این است که سطح تنزل  تا چه میزان استنظرسنجی های نیویورک و فیلی فد به آمار وحشتناکی اشاره داردشاخص ترکیبی خرید مدیران  انگلیس در فوریه در 53.0 بود که از 49.3 در ماه نوامبر و دسامبر پس از انتخابات به شدت افزایش یافته بودشاخص ترکیبی خرید دوباره به پایین سطح(47) در ماه فوریه سقوط  کرد، شاید این مسئله تحت تاثیر سال نو قمری و آمار اولیه چین باشد.

 

II

دلار در هفته گذشته صعود کرد و در برابر کل ارزهای اصلی کمتر از 3 درصد افزایش یافت. تنزل کرون نروژ به طرز وحشتناکی بود،سقوطی نزدیک به 14٪  و  دو برابر دومین  ارزضعیف یعنی دلار استرالیا که (6.5٪-)تهدید مداخله بانک مرکزی و ، کاهش 75 پوینتی نرخ غیرمنتظره پیش از تعطیلات آخر هفته (نرخ بهره سپرده را به 25 پوینت رساند) که به تقویت آن کمک می کند ، اما با کاهش قیمت سهام و بورس اوراق بهادار و نفت، ثبات کرون بنظر غیر واقعی می رسد.

دو توضیح درباره افزایش قیمت دلار وجود دارداولین و به ظاهر ، دیدگاه اصلی این است که دلار پناهگاهی امن استتیتر اخیر وال استریت ژورنال به این ایده پرداخت: "حرکت صعودی دلار به این دلیل است که سرمایه گذاران آنرا عنوان پناهگاهی امن می دانند". در این شرایط بسیار نامشخص و بی سابقه ، مردم ، شرکت ها و موسسات مالی در حال جمع آوری دلار هستندایالات متحده به بزرگترین اقتصاد جهان ،بزرگ ترین بازارسرمایه تبدیل شده و همچنان مهمترین واحد پول جهان به شمار خواهد آمد.

موضوع دیگر اینکه دلار در جریان بین المللی سرمایه و کالاها و خدمات نقش عمیق تری ایفا خواهد کرد. برای خرید دارایی های دیگر ، پول ایالات متحده غالباً در معاملات مالی وام گرفته می شود. وقتی دارایی ها مثل سهام ، اوراق قرضه یا حتی طلا فروخته می شوند ، به دلار باید پرداخت شود. بدون در نظر گرفتن میزان تأثیر سطح قیمت دارایی ، از تبادلات ارز خارجی ، میزان ثابتی دلار باید بازپرداخت شود. بسیاری از زنجیره های تأمین منابع مالی با دلار تأمین می شوند و با کاهش تجارت ، این دلار است که در واقع بازگردانده می شوند. بسته به نحوه اندازه گیری ، بین 12 تریلیون تا 14 تریلیون دلار بدهی به ارزش دلاری وجود دارد.

 
قابل درک است که چرا بانکهای آمریکایی تمایلی به پرداخت وام ندارند. منابع درآمد آنها مانند مشاوره ، تحریریه تعهدات، M&A  به پایان رسیده است .توضیح: (ادغام و مالکیت (M&A) اصطلاحی کلی است که برای توصیف ادغام شرکتها یا داراییها از طریق انواع مختلف معاملات مالی از جمله ادغام ، جمع آوری ، پیشنهادهای مناقصه ، خرید دارایی و خرید مدیریتی استفاده می شود.) بسیاری از مشاغل کوچک و متوسط به نوعی تسهیلات نیاز دارند (تا از آنچه که یک موضوع نقدینگی به یک موضوع پرداخت بدهی تبدیل شود، اجتناب گردد ).و در این میان شرکت های بزرگتر خطوط اعتباری خود را ترسیم می کنند.

 
برای تامین بودجه دلار چندین کانال مختلف قابل دسترسی است. در هنگام بحران بزرگ مالی ، فدرال رزرو به بسیاری از بانکهای مرکزی خطوط مبادله ای سواپ ارائه داد که از طریق آنها کار می کردند و یکی از ابزارهای کاهش بحران محسوب می شدند. فدرال رزرو چندین خط مبادلاتی سواپ را دائمی کرد. با این حال ، حق العمل ها مناسب نبود (شاخص یک شبه مبادلاتی به علاوه 50 پوینت ، و خطوط مبادلاتی سواپ تا حد زیادی ساکن بودند.

فدرال رزرو در هفته گذشته سه حرکت انجام داده است. ابتدا ، حق العمل را به 25 پوینت کاهش داده و تسهیلات با مدت طولانی تری را ارائه می دهد (بودجه 84 روزه مکمل خط مبادلاتی سواپ هفت روزه). این امر برای شش بانکی که خطوط مبادلاتی دائمی سواپ اعطا شده بودند اعمال می شود. دوم ، فدرال رزرو خطوط موقت مبادلاتی سواپ را برای كشورهای بیشتری از جمله چندین بازار نوظهور مانند مکزیك ، برزیل ، سنگاپور و كره جنوبی ارائه کرد. سوم ، پیش از تعطیلات آخر هفته ، در عوض خطوط مبادلاتی سواپ روزانه موقت و هفتگی فدرال رزرو به بانكهای مركزی اروپا،بانک مرکزی ژاپن،بانک مرکزی انگلیس،کانادا و سوئیس خطوط مبادلاتی سواپ دائمی اعطا خواهد کرد

 
ایده اصلی این است که تأمین دلار تقاضا را مرتفع می کند ، که بطور مسلم تقویت کننده این اختلال است. در حالی که برای تبادل یورو ، ین و استرلینگ و جفت ارزهای کراس خطوط مبادلاتی سواپ عادی شده ولی این موضوع فشار فزاینده ی فوری به دلار را  کاهش نمی دهد. برخلاف بحران مالی ، اکنون مشکل ریسک طرف مقابل نیست بلکه دسترسی به دلار نقدی است. پس از تركیب خطوط مبادلاتی سواپ هفته گذشته ، دلار در برابر یورو ، ین ، استرلینگ و فرانك سوئیس صعود جدیدی داشت.

 
اگر سواپ برای کاهش فشار کارائی نداشته باشد ، ممکن است مراحل اضافی برای حل مسئله لازم باشد. مسائل دلار در دوره ریگان - ولکر در نیمه اول دهه 1980 و هم کلینتون-روبین نیمه دوم دهه 1990 با مداخله هماهنگ ایالت ها و دیگر کشورها به پایان رسید. برخلاف تجربه گذشته ، سایر بانکهای اصلی مرکزی نگران تضعیف ارز نیستند.

 
چندین بانک مرکزی از کشورهای بازار نوظهور مستقیماً و از طریق ارائه مبادلات ارزی یا گزینه های خودشان مداخله کرده اند. فیلیپین هفته گذشته بازارهای خود را برای چند روز تعطیل کرد و همچنان این هفته 17.5 درصد افت داشت که معلوم شد جزو بدترین های جهان است. اعمال یک طرفه اقداماتی این چنینی یکی دیگر از مشکلات موجود در تشدید وضعیت است ، اما اثربخشی آن پس از یک اثر غافلگیرکننده سوال برانگیز است. برای برخی از مقامات مانند نورگس بنک نروژ که بر مداخله به طور شفاهی تهدید می کنند ، ممکن است این مورد عملی نباشد .

 

زمانیکه   کل جهان ، با مسئله ایی سر و کار دارد که در مقیاس جهانی بی سابقه است، بلاتکلیفی بسیاری وجود دارد و کاملاً وحشتناک است. در این زمان دشوار ، یادآوری نمونه های تاریخی جایی که پس از یک شروع آرام ، پیشرفت فوق العاده ای حاصل شده، بسیار راحت است. تقریباً گویا توضیحات همینگوی در مورد چگونگی وقوع ورشکستگی برای این تجربه کاربرد دارد: "به تدریج و سپس ناگهان". ایالات شمالی در جنگ داخلی آمریکا ، ایالت متحده در جنگ جهانی و مسابقه ماهنوردی کشورها ، نمونه های مشخص آمریکایی هستند که به ذهن خطور می کنند ، اما البته نمونه های بی شماری از سراسر جهان وجود دارد.

 
سیستم های بزرگ سازمانهای بزرگ مدرن ممکن است کمی زمان لازم را برای شروع کار بگذرانند ، اما بعد از آن این اقدامات را به سهولت انجام می دهند. نتایج باور نکردنی امکان پذیر است ، به نظر می رسد که طی یک هفته گذشته یا بیشتر ، با بزرگتر شدن اندازه چالش ، ابزارها شروع به کار می کنند. دیدگاه های قبلی مورد تردید قرار می گیرند و اصلاحات قبلی مانند "طرح بودجه سیاه صفر آلمان" با لزوم اقدام جسورانه مورد حمایت قرار می گیرد. و کشورها با ظرفیت های کامل برای ساختن دستگاه های تنفسی یا ماسک و تولید واکسن، اقدامات سرولوژیکی تست ایمنی را مجدداً آغاز می کنند

 
مطمئناً با پیگیری منافع ملی ، پیش نویس قانون همچنان ادامه  می یابد و مشاغل و سرمایه گذاران باید آینده را در نظر بگیرند ، اما بندرت چنین تلاش جهانی وجود داشته است که یک هدف واحد را دنبال کند. در این زمان تاریک ، نبوغ انسان و قدرت اخلاق این قایق نجات را نباید دست کم گرفت.

 

Powered by Froala Editor