با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

سرانجام صادرات چین

صادرات چین

صادرات چین برای چهارمین ماه متوالی سقوط داشت زیرا پکن خواستار بازگشت تعرفه به عنوان بخشی از معامله تجاری است

صادرات چین در ماه نوامبر برای چهارمین ماه متوالی کاهش یافت و با توجه به فشارهای مداوم جنگ تجاری چین و ایالات متحده بر تولید کنندگان رشد آمار واردات نشاندهنده این است  که گام های محرک پکن در جهت افزایش تقاضا است.
 
 
مناقشه طولانی مدت تجاری 17 ماهه ، ریسک  رکود جهانی را افزایش داده است و گمانه زنی هایی را برانگیخته که سیاستگذاران چین می توانند محرک های بیشتری را ایجاد کنند زیرا رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان به پایین ترین نرخ 30 سال رسیده است.
 
 
داده های گمرک روز یکشنبه در مقایسه با رشد 1.0 درصدی افت 0.9 درصدی را نسبت به ماه اکتبر نشان می دهد ، محموله های خارج از کشور نسبت به اکتبر سال قبل 1.1 درصد کاهش یافته است.

در مقایسه با پیش بینی کاهش 1.8٪ اقتصاددانان ،حجم واردات به طور غیر منتظره ایی نسبت به سال گذشته 0.3٪ افزایش داشته و این نخستین رشد سال از ماه آوریل است.
 
 
پس از نتایج شگفت آور تولیدات کارخانه ها ، و با وجود آمار و داده های نسبتا خوب واردات،  نوبت به تقاضای داخلی   می رسد ،گرچه تحلیلگران اعلام کرده اند که بهبود وضعیت تجاری می تواند سخت باشد.
 
 
همچنین در مقایسه با 46.30 میلیارد دلار مازاد در نظرسنجی و 42.81 میلیارد دلار مازاد ماه اکتبر مازاد تجاری چین در ماه نوامبر به 38.73 میلیارد دلار رسید.


تنش های تجاری
 
 
پکن و واشنگتن در حال مذاکره درباره مرحله اول توافق تجاری هستند که هدف از آن رفع اختلافات تجاری است ، اما آنها همچنان درگیر جزئیات هستند.
 
 
لایحه مجلس ایالات متحده با هدف قرار دادن دولت چین برای مقابله با اقلیت های قومی مسلمان در سین کیانگ و دیگر لوایح حمایت از معترضین ضد دولت در هنگ کنگ ، همچنان موجبات عصبانیت پکن را فراهم کرده و چشم انداز توافق را به هم ریخته است.
 
 
رئیس جمهور آمریكا ، دونالد ترامپ روز پنجشنبه اعلام داشت كه مذاكرات تجاری با چین "به سمت درستی" پیش می رود ، حتی اگر مقامات چین با تعرفه های موجود به عنوان بخشی از توافق موقت وارد شوند ، موقعیت خوش بینانه به وجود می آید. هرچند در اوایل هفته ، هنگامی که ترامپ گفت"  توافق باید پس از انتخابات 2020انجام  شود"  بازارهای جهانی را به شدت  تکان داد. 
 
 
مشاور عالی اقتصادی کاخ سفید ، لری کودلو روز جمعه گفت : مهلت 15 دسامبر تحمیل دوره جدید تعرفه های 156 میلیارد دلار ی صادرات ایالات متحده  هنوز باقی مانده است .
 
یکی از مقامات چینی به رویترز گفت که چنانچه تعرفه های 15 دسامبر به کار گرفته شود تعرفه های پیشین این کشور را به عنوان اقدامات متقابل اجرا خواهد کرد ، و احتمال هرگونه توافق نامه تجاری کوتاه مدت و جود نخواهد داشت.
 
 
ترامپ خواسته است كه چین حداقل خرید محصولات كشاورزی آمریكا و از جمله سایر امتیازات مربوط به حقوق مالکیت معنوی ، ارز و دسترسی به بازارهای خدمات مالی چین را متعهد شود
 
 
براساس رویترز و داده های گمرک ، مازاد تجاری چین با ایالات متحده در ماه نوامبر به 24.60  میلیارد دلار رسیده است  که نسبت به مازاد 26.45 میلیارد دلار در ماه گذشته کاهش یافته است.
 
 
چین روز جمعه تأیید كرد از وضع تعرفه واردات برخی اقلام مانند سویا و محموله های گوشت خوك را از آمریكا چشم پوشی می نماید.


 
تقاضای داخلی
 
 
واردات مس در ماه گذشته 12.1 درصد رشد نشان داد ،زیرا افزایش در بخش تولید باعث افزایش تقاضای مس شده است.
 
 
فعالیت رسمی کارخانجات چین برای اولین بار طی هفت ماه در ماه نوامبر به رشد خود بازگشت . نظرسنجی خصوصی نشان می دهد فعالیت تقریباً در سه سال با سریعترین سرعت در حال گسترش است.
 
 
اما کاهش سود صنعتی و قیمت کارخانجات نشانگر تداوم کاهش فشار بر این بخش است.

Hannah Sadr 

Proficient Forex