با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

رفع محدودیتها و افزایش قیمت نفت

   یکی از این اخبار مثبت  که موجب افزایش قیمت نفت خام شد، درباره موجودی ذخایر و سیاهه نفت خام گزارش شده توسط API بود. ذخیره نفت خام به جای افزایش تا سطح 13 میلیون بشکه پیش بینی شده ،  به 10.6 میلیون بشکه رسیده است ، و نشاندهنده این است  که شاید اشباع ذخایر نفت خام کمتر از حد انتظار است. 

 

  مهمتر اینکه ، پیشرفت جنجالی در زمینه واکسن کوید 19 صورت گرفته است. مسئولان شرکت داروئی گیلاد ساینس روز چهارشنبه گفتند كه كار آزمایش اولیه داروی ضد ویروس  به پایان رسیده است و شواهد نشان می دهد كه مبتلایان به COVID-19 سریعتر بهبود یافته اند. در همین حال ،" فایزر "اظهار داشت که ممکن است استفاده اضطراری  از واکسن تا پاییز در دسترس باشد. همچنین محققان دانشگاه آكسفورد نیز  اعلام کردند كه آنها می توانند قبل از پایان سال واكسن را تولید كنند.

 

کارشناسان بارها گفته اند که تولید واکسن می تواند 12 تا 18 ماه  یا بیشتر بطول بیانجامد ، بنابراین ادعاهای مربوط به یک جدول زمانی سریع تر از موعد اعلام شده بسیار  امیدوار کننده است.

 

  سهام مالی و قیمت نفت طی این خبر افزایش نشان دادند و نفت  وست تگزاس اینترمدیت تا صبح چهارشنبه 25 درصد روند صعودی ثبت کرد

 

در همین حال ، کشورها و برخی از قسمت های ایالات متحده در حال حاضر شروع به رفع محدودیت های سفر کرده اند. محدودیت های مسافرتی در برخی موارد بر خلاف توصیه های پزشکی بوده است ، اما صرف نظر از این ، بازارها با این تصمیمات شاهد تقاضای بیشتر نفت شدند.

 

"ریستاد انرجی" طی بیانیه ای گفت: " پیشرفت های علمی می تواند ، تقاضای نفت را به بهبود بخشد ، اما با وجود محدودیت سفر هنوز عملی نیست ، اما برای تداوم  تجارت کافی است ، زیرا فعالان بازار در صورت تحقق این امیدها نمی خواهند احساس مثبت را از دست دهند."

 

پس از هفته ها اخبار ناامید کننده ، به نظر می رسد بازارهای نفت آینده ای بهتر از آنچه انتظار می رفت ، داشته باشند. اما راه طولانی وجود دارد. گشایش موسسات و کسب و کارها  و رفع محدودیت ها می تواند منجر به افزایش موارد جدید ویروس کورنا شود  و موجب تعطیلی  بالقوه دیگری گردد

قیمت نفت برنت احتمالا تا ماه دسامبر دو برابر شود

 

دکتر "آنتونی فاوسی" روز چهارشنبه گفت: موج دوم ویروس کرونا در اواخر امسال "اجتناب ناپذیر است". اینکه ایالات متحده چگونه قادر به مقابله با ویروس باشد، بستگی به میزان آمادگی کشور دارد. دکتر فاوسی گفت: "چنانچه تا آن زمان همه اقدامات متقابل لازم برای رسیدگی به این موضوع را اعمال می نمائیم و  عملکردمان به طرز معقول و منطقی باشد، قادر به کنترل شرایط خواهیم بود ، اما چنانچه این کار با موفقیت انجام نشود ، پاییز و زمستان بدی خواهیم داشت." این بیانیه هم در مورد انتشار ویروس و هم برای احیای اقتصاد صدق می کند ، زیرا این دو با یکدیگر ارتباط تنگاتنگ دارند

 

  یکی از تحلیلگر ان کالا در SEB  طی گزارشی گفت: "خسارات وارد شده به تقاضای نفت ممکن است به سرعت بهبود نیابد. "اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) و آژانس بین المللی انرژی (IEA) تقاضای جهانی  در فصل چهارم سال 2020 را تنها 2٪ زیر سطح سال 2019  می دانند  ، که بنظر بسیار خوش بینانه است "

 

  در کوتاه مدت ، صنعت نفت باید حرکات خود را طی چند هفته آینده برنامه ریزی کند .در غیر اینصورت بطور گسترده منجر  به اختلال در عرضه می شود. با کاهش تقاضا تا حدود 30 درصد در ماه آوریل ، و احتمالاً در ماه مه ، میزان ذخیره سازی بیشتر می شود. عرضه باید مطابق تقاضا باشد تا صنعت دچار بحران نشود." گلدمن ساکس گفت : که تا اواسط ماه مه ، ذخیره سازی بیشتر  می شود و می تواند به میزان 18 میلیون بشکه در روز برسد"

 

  تولید شیل ایالات متحده قرار است شاهد کاهش شدید باشد. تعداد دکل ها در مدت زمان چند هفته تقریباً 50 درصد کاهش یافته است. " عملکرد پرمین به کمتر از نصف رسیده است. تخمین زده می شود که میزان تولید میعانات نفتی پرمین تا پایان سال به سطح  1.08  میلیون بشکه در روز رسیده و (23٪) کاهش یابد.

Powered by Froala Editor