با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

تقویت دلار آمریکا و لیر ترکیه

بررسی اجمالی:

   این هفته بزرگترین بورس ها در منطقه آسیا و اقیانوسیه بازار سهام ایالات متحده را با کاهش قیمت دنبال کردند ، و شاخص نیکی اولین افت خود را طی 9 جلسه گزارش کرد. سهام چین ، هنگ کنگ و استرالیا نیز حرکات پایینی  را ثبت کردند. شاخص سهام آسیا MSCI و اقیانوسیه پس از رشد 6.3 درصدی در هفته قبل ، حدود 1٪ افزایش یافت. بازار چین تنها بازار منطقه است که در این هفته حرکت صعودی نشان نداد. سهام اروپا امروز کمی تغییر کرده است و پس از کسب 7 درصد در هفته گذشته ، کمی بیش از 5 درصد در این هفته رشد کرده است. سهام ایالات متحده ثبات یافته است. اس اند پی  500 در جلسه امروز 0.8٪ رشد نشان داد. درحالیکه هفته گذشته 7.3٪ افزایش داشت. اوراق قرضه  10 ساله خزانه داری آمریکا با رقم 0.88٪ ظرف چهار هفته چهار واحد پایه کاهش داشت ، هرچند امروز ثابت است. اوراق قرضه اروپا امروز کمی بهتر است ،درحالیکه اوراق اصلی 3 تا 4 واحد پایه کاهش نشان داد ، در حالی که اوراق قرضه فرعی دیگر 4-8 واحد است. نکته قابل توجه اینکه چین در جهت مخالف حرکت می کند. اوراق قرضه 10 ساله معیار در این هفته با افزایش سه واحد پایه به 3.25 درصد رسید. دلار عمدتا وضعیت بهتری داشت ، و در برابر تمام ارزهای اصلی بهبود یافت ، همچنین ثبات دلار نیوزیلند احتمالا نرخ های منفی سیاست پولی را از بین می برد. در میان بازارهای در حال ظهور ، این هفته لیر ترکیه تقریباً 11.5 درصد افزایش یافت ، تیم اقتصادی جدید و رئیس جمهور موجب تقویت روند رو به رشد شده اند. شاخص بازار نوظهور جی پی مورگان پس از رشد 2.5 درصدی هفته گذشته ، در این هفته حدود 0.5 درصد رشد داشت. طلا در حدود 1880 دلار معامله شد ، این هفته در حدود 3.7 درصد کاهش نشان داد و در واقع رشد هفته گذشته را از دست داد و تغییرات کمی در ماه نوامبر ایجاد شد. نفت خام ثبات بیشتری یافته ، اما نفت وست تگزاس اینترمدیت دسامبر پس از افزایش 3.8 درصدی در هفته گذشته ، همچنان در این هفته 9.5 درصد رشد نشان داد. و در نزدیکی 40.70 دلار قرار گرفت و اما سطح قیمت اکتبر کمی بالاتر از 37 دلار بود.

 

آسیا و اقیانوسیه

 

  نشست G20 وزیر دارایی و بانکداران مرکزی برای پیشرفت بیشتر در زمینه کاهش بدهی فقیرترین کشورهاست. چین رسما ، بزرگترین بستانکار است و تقریباً دو سوم بدهی های امسال متعلق به فقیرترین کشورهاست. پس از موافقت اصولی با چارچوبی در ماه گذشته ، امید این است که چین رویکردی مشابه باشگاه پاریس (کشورهای بستانکار) را بپذیرد. G20 به دنبال یک رویکرد مورد قبول است.

 

ترکیبی از عملیات بزرگ بازار پول در حال تکمیل شدن است و بانک مرکزی خلق چین شروع به اجرای اقدامات اضطراری می کند ، وضعیت پول چین در این هفته متزلزل است ، از ژانویه نرخ اوراق قرضه را بالاترین سطح خود را داشت. امروز پس از آنكه مقامات گفتند 160 میلیارد یورو به سیستم بانكی تزریق می كنند ، نرخ كاهش یافت ،اما بیشترین میزان را از اواخر سپتامبر داشت. روز دوشنبه ، بانک مرکزی خلق چین بودجه را از طریق تسهیلات وام دهی میان مدت (MLF) اعمال خواهد کرد. عملیات بزرگی در این ماه در حال انجام است و سطح عملکرد بانک مرکزی خلق چین تعیین خواهد شد.

 

ایالات متحده سرمایه گذاری در 20 شرکت چینی تحت کنترل ارتش چین را ممنوع کرد. به نظر می رسید این امر بر سهام شرکتها تأثیر گذار باشد ، اما همانطور که اشاره کردیم در کل بازار سنگین بود. تیک تاک در انتظار روند قضایی ، در مورد ممنوعیت در ایالات متحده است.

 

دلار در برابر یوان دیروز در نزدیکی 104.85 JPY قرار گرفت به پایین ترین سطح سه روزه سقوط کرد ، و آن را از حدود 103.20 JPY به بالاترین قیمت در نزدیکی JPY105.65 رساند. در اواسط هفته بالاترین قیمت به ثبت رسید . خط حمایت در نزدیکی JPY104.75 دیده می شود که آپشن های  390 میلیون دلاری را در آن قرار دارد که دیروز منقضی شد. از طرف دیگر ، خط مقاومت در JPY105.30-JPY105.40قرار دارد. دلار استرالیا دیروز نزولی بود و نزدیک به 0.7220سطح  دلار امروز در پایین ترین قیمت خود قرار گرفت ، اما صبح اروپا تا 0.7260 دلار معامله شد و در این هفته کمی تغییر نشان داد. خط مقاومت در حدود 0.7280 دلار و سپس 0.7300 دلار قرار دارد ، قیمتی که 600 میلیون دلار استرالیا آپشن  در آن منقضی می شوند. بانک مرکزی خلق چین متناسب با پیش بینی ها نرخ مرجع دلار را در 6285 CNY یوان تعیین کرد. دلار در این هفته در برابر یوان تقریباً ثابت است. یوان به جز چهار هفته در نیمه دوم سال 2020 افزایش نشان داد.


اروپا

 

  با نگاهی به پوند استرلینگ می بینیم، که با رشد دیروز حدود 0.4٪ در هفته افزایش یافته ، مذاکرات تجاری انگلیس و اتحادیه اروپا پیشرفت کمی داشته است و مهلت بعدی ، اواسط ماه نوامبر است ، بانک انگلیس برای این سه ماه کاهش 2٪ را پیش بینی می کند ،پاندمی ویروس همچنان شیوع دارد ، جانسون دو مشاور نزدیک خود را از دست داده است. در اواسط هفته ، مدیر ارتباطات به عنوان رئیس ستاد به طور غیر منتظره استعفا داد. دیروز تأیید شد که کامینگز نیز قبل از پایان سال دولت را ترک خواهد کرد که از نظر زمان بندی برای جانسون نمی تواند بدتر از این باشد ،در حالی که به نظر می رسد خطر نرخ پایه منفی کاهش یافته است ، سوناک ، وزیر دارایی ، در حال کار بر روی دور دیگری از بسته های حمایتی مالی است.

 

بودجه 1.8 تریلیون یورویی اتحادیه اروپا شامل 750 میلیارد یورو صندوق بازیابی است که از موانع مهم در منطقه یورو و پارلمان اروپا عبور کرده است. با این حال ، سخت ترین چالش هنوز در پیش است. اتحادیه اروپا به جای کمک های اضطراری خود ، مجمع را به باندی برای اجرای ارزش های بروکسل تبدیل کرده است. بودجه اتحادیه اروپا به اتفاق آرا نیاز دارد و امروز نخست وزیر لهستان موراویچکی با تهدید به وتو در بودجه به اوربان مجارستان پیوست. این می تواند بحران جدیدی در اروپا ایجاد کند و همزمان مهلت گفتگوهای تجاری انگلیس و اتحادیه اروپا در حال پایان است.

 

وضعیت یورو ثابت است اما بالاترین سطح قیمت 1.1920 دلار که روز دوشنبه مشاهده شد. از آن زمان به بعد ، در منطقه 1.1830 - 1.1840 دلار با مقاومت مواجه شده است. این سطح مقاومت در صبح اروپا عدم اشباع فروش را نشان داد. آپشن های 1 میلیارد یورو با قیمت 1.18 دلار و آپشن دیگر با حدود 715 میلیون یورو با قیمت 1.1850 دلار وجود داشت که جمعه منقضی شد. یورو ماه گذشته کمی زیر 1.1650 دلار به پایان رسید. پوند استرلینگ اواخر هفته تقریبا 0.8٪ سقوط کرد و روز جمعه بهبود یافت و در صبح اروپا در نزدیکی سطح 1.3185 دلار معامله شد. این قیمت در آسیا تقریباً بالاتر از 1.31 دلار بود ، سطح قیمتی که 320 میلیون پوند آپشن منقضی شد.همچنین ناحیه مقاومت در منطقه 1.3200 - 1.3220 دلار دیده شد.


آمریکا

 

  سنای ایالات متحده ممکن است هفته آینده در مورد دو انتصاب فدرال رأی گیری نماید. اولین ، والر ، مدیر تحقیقات در فدرال سنت لوئیس ، که چندان بحث برانگیز نیست، اما مورد دوم مسئله متفاوتی است. نظرات شلتون در مورد طلا ، بیمه سپرده ها و فدرال رزرو با طیف دیدگاه های متفاوتی از سیاست گذاران همراه است. جمهوری خواهان اکثریت 53-47 رای را در مجلس سنا دارند. دو تن از اعضاء حزب جمهوری خواه یعنی (رامنی و کالینز) گفته اند که نمی توانند از نامزدی شلتون حمایت کنند.

 

روز جمعه ایالات متحده گزارش شاخص بهای تولید کنندگان در ماه اکتبر را منتشر کرد که چندان در  وضعیت بازار  تعیین کننده نبود. با این وجود ، افزایش 0.2 درصدی نرخ اصلی ، عملکرد سالانه را به ترتیب 0.4 و 1.2 درصد را تغییر می دهد. آمار مقدماتی شاخص اطمینان مصرف کنندگان توسط دانشگاه میشیگان در ماه نوامبر با توجه به افزایش انتشار ویروس و محدودیت های جدید اجتماعی ، توجهات بسیاری را به خود جلب کرد. همچنین بررسی آمار تورم نیز در مرکز توجه است، آمار 1 ساله در ماه اکتبر 2.6٪ و چشم انداز  5-10 ساله 2.4٪ بود.

 

روز گذشته مکزیک بسیاری از افراد را غافلگیر کرد ، زمانی که بانک مرکزی نرخ هدف خود را به میزان 4.25٪ اعلام کرد. بیش از دو سوم اقتصاددانان در نظرسنجی بلومبرگ انتظار کاهش 25 پوینتی را داشتند. آراء نشست در بانک مرکزی مکزیک بانکسیکو 4-1 در جهت سیاست ثابت بود. تورم از آوریل تاکنون دو برابر شده است و به مدت سه ماه بالاتر از حد 2-4٪ بوده است. اقتصاد ممکن است امسال 10 درصد رکود نشان دهد و رئیس جمهور مکزیک آملو تمایلی به ارائه بسته حمایتی بزرگ مالی ندارد و سیاست پولی تنها اهرم فشار است. قیمت مواد غذایی عامل اصلی تورم مکزیک و فشارهای ناشی از سایر اقتصادهای بازار در حال ظهور است. اقتصاددانان بخش خصوصی انتظار دارند شاخص بهای مصرف کنندگان سال آینده کاهش یابد. از سویی دیگر در پاسخ به اخبار مبنی بر جهش تورم 3.8٪ در ماه اکتبر نسبت به نرخ 37.2٪ نسبت به سال گذشته ، بانک مرکزی آرژانتین بلافاصله نرخ ها را افزایش داد .

 

دلار آمریكا در برابر دلار كانادا در شروع هفته به پایین ترین سطح خود در سال منتهی شد (1.2930 CAD) اما در آخر هفته با كاهش هوشمندانه به 1.3170 رسید. در صبح جمعه اروپا دلار کانادا منطقه CAD1.3115 را آزمایش کرد. در این روز 825 میلیون دلار آپشن در قیمت حدود CAD1.3125 منقضی شد. ناحیه حمایت اولیه در نزدیکی CAD1.3080 مشاهده می شود. پزوی مکزیک برای مدت کوتاهی از تصمیمات سیاست پولی ثابت و غافلگیرانه بانک مرکزی تقویت شد ، اما سپس به پایین ترین سطح رسید. در انتهای هفته بالاترین قیمت هفته را در نزدیکی MXN20.69  مشاهده شد. ناحیه حمایت در کمترین میزان دیروز در  (MXN 20.43) دیده شد.

Powered by Froala Editor