با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

بازار به ندرت به چنین اشباع فروشی دست می یابد

احساسات و تمایلات عجیب و غریب هستند.اجازه بدهید مثالی بزنم تصور کنید که من از جادوگران می ترسم، اگر چنین حسی بین افراد جامعه فراگیر باشد ماجر به اقداماتی مانند سوزاندن جادوگران در سال 1692 ختم می شود.

 

احساسات فردی و احساسات مخالف جمعی می تواند تغییر کند. به عنوان مثال ، مجله رولینگ استون در سال 1991 به گروه موسیقی نیروانا سه ستاره در رتبه بندی داد. درحالیکه اکنون این مجله پنج ستاره به آن اعطا کرده و آنرا به عنوان هفدهمین آلبوم بزرگ در تمام دوران قرار می دهد.

 

بازار مجموعه ای از احساسات و تمایلات افراد است. تفکرات جمعی افرارد در بازار زود شایع می شود . در اوایل فوریه ، تمایلات جمعی صعودی بود. بیشتر آنها نسبت به اقتصاد ، سهام و آینده خوش بین بودند. چند هفته  پس از شیوع بیماری همه گیر ، هر کسی که با آنها صحبت کنم درباره همه چیز بدبین است. شرایط مردم بسیار سخت است:" مردم خواهند مرد ، اقتصاد ما بهبود نمی یابد ، و اوضاع رو به وخامت است."

 

اما باید نیمه کامل لیوان را دید. و اما احساس ما این است که: ما از این مرحله عبور خواهیم کرد ، بهبود می یابیم و روند قرنها پیشرفت خود را ادامه خواهیم داد. بازار رونق جدیدی دست خواهد یافت. مطمئن هستم که این اتفاقات رخ خواهد داد - فقط نمی توانم بگویم چه زمان.

 

وقتی صحبت از تجزیه و تحلیل بورس می شود ، به طور دقیق به داده ها می پردازم. جایی برای احساسات  وجود ندارد - از اعداد استفاده می کنم. و چیزی که آنها می رسانند این است که - فروش فوق العاده به پایان رسیده و بازار در کوتاه مدت به کف رسیده است.

 

بیایید با بخش های مختلف شروع کنیم. یکشنبه گذشته ، هفته قبل (16 - 20 مارس) ، به استثنای صندوق مبادلات ارزی (ETFs) ، 22 مورد خرید و 2.555 فروش داشتیم. این یکشنبه در هفته گذشته (23 - 27 مارس) 12 خرید و 520 فروش داشتیم. از نظر تاریخی میانگین شمارش سیگنال در روز تقریباً 100 است ، بنابراین حرکت هفته گذشته مطابق با روند طبیعی بوده. در حالی که فروش هنوز غالب است ، اگرچه این تنها آمار یک هفته است ، اما داده ها حاکی از آن است که فروش  فوق العاده (فسخ و پایان سفارشات) در مقیاس بزرگ  به پایان رسیده است و احتمالاً یک کف تشکیل شده است.

 

پیش از اینکه به داده های هفته گذشته نگاهی بیندازیم ، در نظر بگیریم که هفته گذشته شاهد بودیم که در تمام 11 بخش به طور متوسط 190٪ فروش جهانی صورت  گرفت. این بدان معنی است که ، برای 100 سهام ردیابی شده در یک بخش ، 190 فروش صورت گرفته است. که فروش بزرگی است. هفته گذشته به طور متوسط 40 درصد یا 40 سهام از 100 بود. همچنین قابل توجه است که بدانید عملکرد در فناوری اطلاعات "عادی" بود – عادی به این معنی که سیگنالها اصلاً افراطی نبودند. نکته پایانی: فروش بسیار کند شد.


 

انرژی و شاخص مصرف کنندگان نیز نزدیک به فعالیت عادی بود. هنگامیکه خرید یا فروش در یک بخش بیش از 25٪ است، قسمتی از نمودار به شکل مکعب به رنگ زرد در می آید. شاخص مصرف کنندگان و انرژی هر دو 28 درصد بود - کمی بیش از آستانه "نگرانی" و رقم  25٪ است.

 


حال بیایید به شاخص پول (BMI) نگاه کنیم. معاملات غیرمعمول موسساتی غیر عادی در این شاخص دیده می شود – در این شاخص به شیوه ای غیرمعمول حرکت در سهام و مشاهده می شود. از سال 2012 ،هیچوقت شاخص پول به میزان 10٪ شکسته نشده است ، به این معنی که تعداد خرید هرگز کمتر از 10٪ کل سیگنال در میانگین حرکت 25 روزه نبوده ... تا هفته گذشته.

 

در حال حاضر ، این شاخص 9٪ را نشان می دهد. از زمانیکه شروع به  پیگیری این شاخص کردم ، هیچ وقت اینقدر فروش فوق العاده ندیده ام. ممکن است خبر بدی به نظر برسد ، اما این را خودتان می توانید ببینید - فقط طی 30 سال گذشته سه دوره دیگر وجود داشته است که به همین ترتیب اشباع فروش را مشاهده کرده ایم:

 

    پنجشنبه ، 6 سپتامبر 1990

 چهارشنبه 24 ژوئیه 2002

 پنجشنبه 23 اکتبر 2008

 پنجشنبه ، 19 مارس 2020

 

جالب است که ، از چهار بار سه بار کاملا در وضعیت اشباع فروش  قرار گرفتیم ، فروش فوق العاده در روز پنجشنبه  بسیار شدید بود

 

وخیم ترین آمار فروش فوق العاده شاخص BMI   که تاکنون وارد شده ، در بحران مالی جهانی بود ، زمانیکه آمار به 3٪ رسید. هیچ کسی اصلاً اقدام به خرید نمی کرد . وحشتناک به نظر می رسد ،اما شاخص BMI  مدت طولانی در آن سطح نماند. طی دو هفته ، مسئله مرتفع شد.

 

و این دقیقا زمانی است که باید به آن  توجه کنیم. از آنجا که وقتی BMI شروع به افزایش می کند ، از نظر تاریخی به معنای پیروی از قیمت های بالاتر بازار است. و هنگامی که BMI از محدوده ناپایدار فروش فوق العاده خارج می شود ، در طول تاریخ 30 ساله بازار پس از آن به سرعت بالا می رود .

 

از سال 1990 ، ما فقط 27 روز قبل از هفته گذشته را مشاهده کردایم که BMI زیر 10 درصد بود. از 30 سال (حدود 7،600 روز) 27 روز یا فقط 0.35٪ زمان بررسی شده است. این موارد حاد بسیار بسیار ضعیف است. اما در اینجا نکته ایی است: یک سال از این زمان ، اگر تاریخ ثابت نگهداشته شود ، بازار در سطح بسیار بالاتر قرار خواهند گرفت. در زیر خلاصه ای از یافته ها نشان داده شده است


 

سرانجام ،  به جمعه ، 27 مارس نگاهی بیاندازید. شاخصهای اصلی بین 3 تا 4 درصد بسته شده اند. حجم معاملات بالا بوده اما به اندازه روزهای فروش قبلی نبوده. اما از منظر داده ها ، 706 سهام را با حجم بالای پول دیده شده . این سهام با توجه به سیگنالها  در بالاترین حجم معاملات قرار گرفته است. این حجم در مقایسه با کاهش روزهای  اخیر تا 4٪   سبک محسوب می شود. در 1400 معامله  پول با حجم بالا  وارد سیستم شده.اما تا آنجا که ما می دانیم، این بدان معنی است که پول های بزرگ به مراتب کمتر فعال بوده اند. این داده ی دیگری است که به ما می گوید که  پایین ترین سطح احتمالاً پایان یافته است

 

ما با کارشناسانی صحبت کرده ایم که فکر می کنند بازارهای سهام 20 تا 40 درصد دیگر سقوط می کنند ، که  در این داده ها دیده نمی شوند. بگذارید خلاصه کنم. ما در وضعیت فروش فوق العاده هستیم ، با آمار 98٪ خرید و فروش که در  بیش از 5 هفته گذشته فقط برای فروش بوده:

 

    209 سیگنال خرید

    10،165 سیگنال فروش

 

از نظر تاریخی ، این وضعیت زیاد طولانی نمی شود. هنگامی که BMI بالا می رود ، سهام مانند ققنوس دوباره از خاکستر  متولد شده و پرواز می کنند. ما نگران رسیدن مجدد به سطح کف نیستم. وقتی شاخص  BMI زیر 10٪ قرار گیرد ، مثل نگه داشتن کارت آس در بازی پوکر است. مطمئناً یک دست می بازید ، اما احتمال می گوید باید چیپس های بیشتری را وارد بازی کنید.

 

بازار فقط برای سال آینده ما را به دردسر انداخت. اکثر معامله گران بازار را تنزلی در نظر می گیرند . اما سهام در یك سال به كجا خواهد رسید ، ممكن است معامله گران به ثروت زیادی دست یابند.

 

اخبار چندان خوشایند نیست. ممکن است وضعیت بدتر شود. اما تنها چیزی که می دانید ، این است در سال 1650 ، توماس فولر اولین کسی بود که به این مسئله پی برد که   "تاریک ترین ساعات درست قبل از طلوع آفتاب است".

آخرین نکته

 

در بلندمدت سهام ایالات متحده در وضعیت صعودی است و لحظاتی مانند این، زمان به اوج رسیدن است.

 

نکته : صحبت از سهام خاص در مقالات به مفهوم القای خوانندگان برای اقدام به معاملات در آن شاخص ها نیست

Powered by Froala Editor