با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

بازارهای مالی در پی انگیزه های جدید

بررسی اجمالی:

   دیروز اس اند پی 500 و نزدک برای سومین بار متوالی به پیشروی خود ادامه دادند. این معیارها از اوایل سپتامبر به بهترین سطح خود رسیده اند. بازارهای هنگ کنگ به دلیل طوفان بسته شد ، اما MSCI آسیا و اقیانوسیه برای هفتمین بار متوالی پیشروی داشت . بیشتر بازارها شاهد روند افزایشی بودند ، اگرچه تایوان و کره جنوبی از این قاعده مستثنی بودند. وضعیت سهام اروپا کمی دشوار است و نمودار سه روزه شاهد عدم ثبات است. اوراق قرضه اروپا در حال سقوط به پایین ترین رکورد است و حق العمل نرخ وام در آلمان همچنان کاهش می یابد. اوراق قرضه 10 ساله ایالات متحده پس از معاملات دیروز چند پوینت کاهش ثبت کرد و به حدود 0.75٪ رسید. دلار وضعیت ثابتی دارد ، گرچه نیوزیلند و کرون سوئد کمی بهتر هستند. دلار استرالیا و یورو حدود 0.2٪ کاهش نشان دادند که در بین ارزهای اصلی بیشترین میزان بود. ارزش ارزهای اروپای شرقی و مرکزی ، به استثنای لیر ترکیه و روبل روسیه ، و مجموعه ارزهای بازار در حال ظهور تقویت شدند. پس از عقب نشینی روز گذشته ، یوان چین امروز اندکی ثابت ماند. طلا در حدود 1922 دلار در هر اونس قرار گرفت و قیمت نفت نیز ثبات داشت ، قرارداد نفت وست تگزاس اینترمدیت در نوامبر بشکه ای 40 دلار در حدود 2٪ افزایش یافته است.

 

آسیا و اقیانوسیه

 

  ارقام تجاری چین در گزارشات ارائه شد. مازاد سپتامبر از تقریبا 59 میلیارد دلار به 37 میلیارد دلار کاهش یافت. پیش بینی بلومبرگ برای 60 میلیارد دلار مازاد بود. دلیل اصلی آمار واردات بود که 13.2٪ (در ماه اوت 2.1- %) افزایش یافت. پیش بینی اقتصاددانان کمتر از 0.5 درصد بود. این واردات ممکن است قبل از تحریم های ایالات متحده با ایجاد موجودی انباشته شده باشند. واردات مدارهای الکترونیکی بیش از 28 درصد افزایش یافت (11 ~ تقریبا درصد در ماه آگوست). به طور کلی ، واردات محصولات با تکنولوژی بالا بیش از 20 درصد افزایش یافت. واردات از تایوان 35.8٪ ، کره جنوبی 17.2٪ و ژاپن 13.4٪ افزایش یافته است. واردات نفت پس از کاهش تقریبا 25 درصدی در ماه آگوست ، نسبت به سال گذشته 14.1 درصد کاهش داشت. صادرات به ایالات متحده 20.5٪ (9.5 در ماه اوت) افزایش یافت در حالی که واردات از ایالات متحده یک چهارم افزایش یافت. مازاد دو جانبه 30.8 میلیارد دلار بود. به طور گسترده تر ، صادرات نسبت به سال گذشته 9.9٪ افزایش یافته است ، که کمتر از پیش بینی میانگین  است. نکته قابل توجه ، صادرات ابزار پزشکی تقریباً 31 درصد افزایش یافت و مقوله ایی که ماسک های محافظتی را شامل می شود ، تقریباً 35 درصد افزایش یافت که هر دو کمتر از ماه آگوست است.

 

وام های بانکی ژاپن ، به استثنای اعتبارات ، در ماه گذشته از 6.6 درصد در ماه آگوست به 6.2 درصد کاهش یافت. سپرده ها 9٪ افزایش یافتند و ورشکستگی به پایین ترین سطح 30 ساله رسید. این ارقام احتمالاً منعکس کننده روند توزیع کمک های دولتی است. درصد وام های تضمین شده توسط شرکت های اعتباری خصوصی در ماه آگوست نزدیک به 70 درصد (35 تریلیون ین) تخمین زده می شود. بنظر می رسد استقبال از نخست وزیر سوگا کوتاه بود ، زیرا حمایت از کابینه 7 درصد کاهش یافت و به 55 درصد رسیده است.

 

در شروع هفته دلار آمریکا در برابر ین تنزل یافت به کمترین قیمت شش روزه خود رسید ، در حدود یک چهارم سطح قیمت ین زیر 105.50 JPY قرار گرفت. نزدیک به سه هفته است که دلار در JPY105 معامله می شود ، به استثنای 2 اکتبر که کمی پایین آمد. بالاترین سطح قیمت دیروز در حدود JPY105.85 بود. دلار استرالیا روز سه شنبه در صبح اروپا ، به 0.7165 دلار کاهش یافت و در محدوده 0.7200 دلاری قرار گرفت ، که در این سطح  690 میلیون دلار آپشن استرالیا منقضی شد. در بالای این سطح مقاومت محدوده 0.7220 - 0.7230 دلار مشاهده می شود. بانک مرکزی خلق چین نرخ مرجع دلار را 6.7296 CNY یوان تعیین کرد که مطابق با مدل های بانکی بود. همانطور که پیشنهاد کردیم ، این به عنوان نشانه ای است که مقامات در تلاشند سرعت بالا رفتن ارزش اخیر یوان را کاهش دهند .

 

اروپا

  نظرسنجی سرمایه گذاران مرکز تحقیقات اقتصادی آلمان در ماه اکتبر کمی ناامید کننده بود. مولفه ترکیبی از 77.4 بیش از حد انتظار کاهش یافت و به 56.1 رسید. این اولین کاهش از ژوئیه و کمترین میزان از ماه مه است. ارزیابی وضعیت فعلی از 66.2 - در ماه سپتامبر به 59.5- بهبود یافت. این کمترین میزان از ماه مارس است. این نظرسنجی از آن جهت مهم است که اولین بررسی ماه جدید است.

 

در حالی که آمار خرده فروشی بریتانیا در ماه سپتامبر جهش پیدا کرد (6.1٪ در مقابل 4.7٪ در ماه اوت) ، اخبار مربوط به وخیم شدن شدید بازار کار از اهمیت بیشتری برخوردار است. نرخ سه ماهه بیکاری از 4.1٪ به 4.5٪ افزایش یافت و کاهش شغل در دوره ژوئن-آگوست به 114 هزار نفر افزایش یافت که بیشترین میزان از سال 1995 است. اشتغال در این مدت 153 هزار نفر کاهش یافته است ،که 5 برابر بیشتر از میانگین پیش بینی بلومبرگ است.

 

دسترسی به آبهای ماهیگیری انگلستان مسئله ای بزرگتر از اقتصاد ، شده است. و یکی از معدود مناطقی است که انگلستان از یک مزایای آن برخوردار است و برای آن دیگر کشورها را سخت تحت فشار قرار می دهد. این یک ماده واضحی را در  توافق نامه را برای مذاکره مجدد پیشنهاد کرده است . سه چهارم صید ماهیگیری اتحادیه اروپا از آبهای انگلستان (650 میلیون پوند) است و انگلیس حدود سه چهارم صید خود را به اتحادیه اروپا می فرستد. پارلمان اتحادیه اروپا باید این توافق را تصویب کند ، و در حالی که رئیس جمهور فرانسه ممکن است به شدت تحت فشار قرار بگیرد ، انگلستان بسیاری از متحدان بالقوه را از خود دور کرده است.

 

مذاکرات انگلیس و اتحادیه اروپا تنها یکی از سه چالش اساسی است که دفتر نخست وزیر انگلیس با آن روبرو است. افزایش ویروس محدودیت های جدیدی ایجاد کرده است - تعطیلی بارها و میخانه ها از فردا در مناطقی که کوید به سرعت در حال گسترش است ، آغاز می شود. نخست وزیر گفت که تعداد موارد مبتلا در سه هفته گذشته چهار برابر شده است. مسئله دیگری که پیش روی شماست سیاست های پولی است. انتظار می رود بانک انگلیس خرید دارائی های بانکی خود را در جلسه کمیته سیاست پولی ماه آینده افزایش دهد. کاهش نرخ به صفر نیز امکان پذیر است و به بانک مرکزی انگلیس اجازه می دهد تا راهنمای خود را برای آینده تعیین کند ، که تا حدی گفته شده است: "ما هنوز آماده نیستیم ، اما نرخ بهره منفی را رد نمی کنیم." بازار مشتقات نشان می دهد که نرخ منفی ممکن است در نیمه دوم سال مالی 2021  اتفاق بیفتد. اوراق قرضه انگلیس و دارائی های انگلیس در 5 سال گذشته بازده منفی داشتند ، اگرچه نرخ فعلی هدف 10 پوینت است. از روز سه شنبه گذشته ، گزارش هفتگی معامله گران نشان داد که حساب های مثبت سلف پوند استرلینگ و (قراردادهای 11.3 هزار آپشن ) بفروش رسید. سود خالص خرید آپشنها در اواخر آگوست در بالاترین سطح پنج ماهه (قراردادهای 54.3 هزار آپشن) خود رسید. و گزارش از بسته شدن تقریباً  41000 قرارداد خبر می دهد، در روند نزولی فروش خالص در حدود 52 هزار قرارداد را در بردارد. آنها از اوج تابستان در اواخر جولای تقریباً نصف شده بودند و در اوایل سپتامبر به کمتر از 34 هزار قرارداد رسیدند.

 

دیروز یورو در هر دو طرف 1.18 دلار در محدوده 20 تیک قرار داشت  که 2.7 میلیارد یورو منقضی شد. همانطور که روز قبل هم  اتفاق افتاد ، یورو در برابر دلار در بازه قبل از تعطیلات آخر هفته در سطح قیمت (1.1755 دلار - 1.1830 دلار) تداوم داشت. در حالی که به نظر می رسد گسترش دامنه سطح قیمت امروز ، ممکن است محدود باشد. به طور گسترده تر ، از اواخر جولای در محدوده 1.16 - 1.20 دلار بوده است. استرلینگ در شروع هفته به بالای 1.3080 دلار رسید که بهترین سطح قیمت در مدت بیش از یک ماه است. منطقه 1.3080 دلاری مربوط به حرکت اصلاحی (50٪) کاهشی از بالاترین سطح 1 سپتامبر در نزدیکی 1.3480 دلار است. امروز در محدوده دیروز باقی مانده و بالاتر از 1.30 دلار است. آپشن هائی حدود 550 میلیون پوند وجود داشت که دیروز در محدوده 1.2990 - 1.3000 دلار منقضی شد.

 

آمریکا

  ایالات متحده شاخص هزینه های مصرف کنندگان ماه سپتامبر را گزارش می دهد. پیش بینی می شود نرخ اصلی از 1.3 درصد در ماه آگوست به 1.4 درصد برسد. این بالاترین میزان از ماه مارس است. به یاد بیاورید در پایان سال گذشته 2.3٪ بود. با توجه به اثر پایه ، همین افزایش ماهانه 0.2٪ باعث می شود نرخ اصلی 1.7٪ بدون تغییر باشد ، که بالاترین نرخ از ماه مارس نیز بوده است. نرخ اصلی 2.3٪ در پایان 2019 و 2.2٪ در پایان  بود2018. قبل از گشایش بازار سهام دیروز  ، جی پی مورگان  و سیتی  پیشروی هائی را نشان دادند.

 

گزارش آمار و ارقام تولیدات صنعتی مکزیک در ماه آگوست قوی تر از حد انتظار به نظر می رسید ، به جای پیش بینی متوسط 2.4 در نظرسنجی بلومبرگ ، 3.3 درصد رشد نشان داد. با این حال ،آمار مراکز تولیدی ضعیف بود. کمتر از 1٪ افزایش یافت و نسبت سالانه از 8.9 -٪ در جولای به 9.2-٪ کاهش یافت. معادن (حفاری) نیز کمتر از 1٪ افزایش یافت. اوراق قرضه 10 ساله پی مکس بیش از 500 پوینت حق العمل دارد که 8-9 برابر بیشتر از سایر شرکت های ملی نفت پیشرو است. آمار ساخت و سازها که با نرخ بهره کم تشویق می شوند ، در ماه آگوست بیش از 11 درصد افزایش یافت.

 

روز دوشنبه دلار آمریکا در برابر دلار کانادا نزدیک به CAD1.3100 سقوط کرد که پایین ترین سطح در بیش از یک ماه است. امروز تاکنون تغییرات کمی داشته است. ناحیه مقاومت نزدیک سطح CAD1.3160 دلار کانادا مشاهده می شود. در حالی که منطقه حمایت تقریباً CAD1.3090 وجود دارد ، اما ناحیه حمایت CAD1.3040 و سپس پایین ترین سطح 1 سپتامبر درست زیر CAD1.30 دیده می شود. همانطور که اشاره کردیم ، به نظر می رسد نرخ تبادل ارز و نسبت ریسک پذیری بازار در مورد اس اند پی 500 ، ارز کرون نروژ ، ین ژاپن ، ارزهای کراس و دلار استرالیا - ین حساس است. ناحیه حمایت دلار آمریکا  در سطح  MXN21.12 است. منطقه مقاومت در  برابر پزو مکزیک در نزدیکی MXN21.35 در اروپا مشاهده شد. حرکتی بالاتر از این منطقه حمایت در معاملات آمریکای شمالی می تواند در سطح قیمت MXN21.43-MXN21.50  دیده شود . 

Powered by Froala Editor