با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

این هفته تقویم اقتصادی پر جنب و جوشی در بر خواهد داشت

  در این هفته تقویم اقتصادی و جلسات بانک های مرکزی در راه است. نکات برجسته شامل سه نشست اعضاء بانک مرکزی گروه جی 7 (بانک ژاپن ، بانک کانادا ، و بانک مرکزی اروپا) ، تولید ناخالص داخلی فصل دوم چین و بررسی داده های ژوئیه ایالات متحده (امپریال و فیلادلفیا فدرال) است. همچنین ایالات متحده آمار خرده فروشی و تولیدات صنعتی ماه ژوئن را گزارش می کند. کتاب بژ فدرال رزرو (آمریکا) آماری در مورد فعالیتهای اقتصادی در زمانی که ویروس جهش یافته و در زمان تعطیلی و گشایش مجدد ارائه دهد.

 

  بنظر می رسد اقتصاد کلان بدون تغییر است. نگرانی در مورد پیشروی همه گیری و احتمال اینکه آنتی بادی ها فقط یک دوره کوتاه مدت ایمنی ایجاد کند ، نگرشی محتاطانه توسط مشاغل و سرمایه گذاران را تشویق می کند. از سوی دیگر ، به نظر می رسد که مقامات در اکثر کشورهای بزرگ آماده ارائه کمک های بیشتر و طولانی مدت تری  را دارند که این امر زمینه ساز حرکت پس اندازها  بسوی دارایی های ریسک پذیر است. علاوه بر این ، توجه به نرخ بهره واقعی و اسمی ، واکنش ظاهراً نچندان موفق آمریکا از بحران سلامت ، بر روند در حال تشدید نزولی دلار ، می افزاید.

  بیایید با جلسات بانک مرکزی شروع کنیم. نشست دو روزه بانک ژاپن در تاریخ 15 ژوئیه ، همزمان با روز بانک کانادا ، به پایان می رسد. به نظر نمی رسد که هیچ کدام عملکرد فوری داشته باشد. بازارها بنظر پایدار هستند. سهام ژاپن در طی یک ماه گذشته عملکرد پائینی داشته جالب است که تاپیکس Topix که پایه تبادلات بورس هایی است که بانک مرکزی ژاپن خریداری می کند ، طی یک ماه گذشته حدود 2.25 درصد کاهش یافته در حالی که نمودار نایکی تقریباً مسطح است. در همین مدت ، شاخص MSCI آسیا و اقیانوس آرام ، به استثنای ژاپن ، تقریباً 6.5٪ رشد داشته است.

 

  بانک ژاپن پیش بینی های اقتصادی جدیدی را ارائه می دهد و طبق گزارش ها ، این مبحث وجود دارد که با توجه به میزان عدم قطعیت ماه آوریل ، احتمال روند بازگشتی وجود دارد. بانک مرکزی ژاپن تخمین زده است كه سومین اقتصاد بزرگ جهان طی سال مالی تا ماه مارس آینده 3.0 تا 5.0 درصد کاهش ثبت نماید. آمار مصرف و هم ارقام صادرات ضعیف باقی مانده و همین مسئله میزان هزینه مصرف کنندگان را کاهش می دهد. به نظر می رسد با اتمام این فصل حرکت صعودی اندکی بوجود بیاید. ممکن است حمایت مالی بیشتری مورد نیاز باشد ، اما ممکن است تا بعد از نیمه سال مالی در ماه اکتبر ارائه نشود.

 

  رئیس جدید بانک مرکزی کانادا "مک لم "از تنظیمات سیاست پولی راضی است. نرخ بازار نسبت به ماه گذشته ثابت است. سود سهام محدود بوده است. دلار کانادا از زمان آخرین جلسه بانک مرکزی در حدود  0.75٪ در برابر دلار آمریکا تضعیف شده است و تنها ارز اصلی بود که در برابر دلار آمریکا صعود نکرد. نوسانات ارزی وارد شده (سه ماهه) اندکی کمتر از 6٪ و میانگین حرکت 200 روزه کمی بالاتر از 6٪ است. تداوم روند نزولی قیمت کالاها ، از جمله نفت ، از مارس و آوریل همچنان درحال بهبود است. برای مثال ، شاخص CRB تقریباً نیمی از تنزل خود را جبران کرده است. در داخل کشور ، بازار کار در حال بهبود است (پس از افزایش آمار  290 هزار شغل ایجاد شده  در ماه مه، آمار مشاغل حدود یک سوم– 963 هزار - از آنچه در ماه ژوئن بود بیشتر ثبت شد) ، و اقدامات اساسی تورم (کانادا) به طرز قابل توجهی بهتر هستند. ، که در ماه مه رقم زیر صفر (جدیدترین داده ها) بود.

 

  بانک مرکزی اروپا در تاریخ 16 ژوئیه نشست خواهد داشت. چالش ارائه شده توسط حكم دادگاه قانون اساسی آلمان برطرف شده است و بوندسبانك می تواند همچنان به مشاركت در برنامه خرید بخش عمومی (PSPP) ادامه دهد. رسیدگی به موضوع قضایی پرداخته شده  بر اصل اساسی حكم دادگاه آلمان مبتنی بوده و ممكن است در آینده بر حکم مسبوق بر سابقه ادعا شود. زمینه برای اعمال ترفندهای فنی وجود دارد ، اما خرید اوراق بهادار شرکتی ، مانند فدرال رزرو ، بعید است که یکی از این موارد باشد. بیش از 1 تریلیون یورو وام با حداقل  منفی 100 پوینت از فوریت خارج می شوند تا اینکه بیشتر ذخایر با نرخ سپرده منهای 50 پوینت را حذف کنند.

 

  در مورد موفقیت مسئله انعطاف پذیری بانک مرکزی اروپا در خرید اوراق بهادار تحت برنامه خرید اوراق در شرایط پاندمی نکته کلیدی وجود دارد. و آن میزان سهم سرمایه گذاری بانک مرکزی اروپاست و بر اساس میزان (تولید ناخالص داخلی و جمعیت) هر کشور عضو اتحادیه است. با انعطاف پذیری سرمایه به طور کلی شرایط خرید اوراق قرضه توسط سیستم اتحادیه مشروط شده است. اطمینان از مکانیسم انتقال سیاست پولی و تأثیرگذاری آن بر سطح بازده ، گزینه هائی هستند که مسئولان با آن روبرو می شوند

  در همین زمان ، نرخ بهره کلیدی به بانک مرکزی اجازه داد تا طبق دستورالعمل دیوان عدالت اروپا به تعهداتش پایبند بماند . ظاهراً ساختارگرایان سختگیر می خواهند كه در اسرع وقت اختیارات بانک مرکزی  اروپا را مجدداً تقویت كنند و ظاهراً آن را بر پایه قانونی محكم تری بنا كنند. خانم  لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا  ، احتمالاً در کنفرانس مطبوعاتی خود در مورد این موضوع مورد پرسش قرار خواهد گرفت. 

 

  در داده های اقتصادی دو مسئله برجسته وجود دارد. چین اولین کشور بزرگی است که آمار تولید ناخالص داخلی فصل دوم را گزارش کرده است. این صحت داده های چینی را زیر سؤال نمی برد ، ایالات متحده پیش از ارائه آمار نهائی ، چندین بار تخمین خود را طی چند سال تجدید نظر می کند. توانایی تخمین بازده اقتصاد دوم جهان (کشور چین) در دو هفته پس از پایان فصل ، شاهکار است. مسئله این است که تصور می شود داده های چین مانند تقریباً هر چیز دیگری مطیع خواسته های رهبران حزب کمونیست باشد

  با این وجود ، جای تردید نیست که اقتصاد چین در حال بهبودی از افت 9.8٪ در فصل اول است. آمارخرده فروشی و بازده تولید احتمالاً هنوز هم در ماه ژوئن به طور کلی نسبت به سال گذشته کمتر شده است. صادرات و واردات نیز همینطور ، اما برای اقتصاد چین حدود 2.5 درصد رشد  نسبت به سال گذشته در فصل دوم سال پیش بینی شده است. کاهش رشد اقتصادی فصل اول 6.8٪ بود. چین پس از کاهش 9.8 درصدی تولید در فصل اول ، رشد تقریباً 9.6٪ را گزارش می نماید.که  به نظر می رسد خیلی خوب است.

 

  در همین زمان ، حرکات چشمگیر در بازارهای چین ادامه دارد. و سهام ظاهرا در تب و تاب فراوان هستند. شاخص ترکیبی شانگهای در ماه جولای بیش از 13 درصد و رشد سالانه 11 درصد است. شاخص ترکیبی شنژن در هفته گذشته نزدیک به 31 درصد رشد نشان داد. در حالی که اوراق قرضه معیار 10 ساله ایالات متحده و اروپا در طی ماه گذشته 20-25 پوینت سقوط نشان داده است ، اوراق قرضه 10 ساله چین با همان میزان افزایش یافته است تا برای اولین بار از ژانویه به آستانه 3.0٪ برسد. در طی ماه گذشته ، یوان چین دومین ارز بزرگ در بازار نوظهور بوده است که در مقابل دلار 0.8 درصد افزایش یافته است (پزو کلمبیا 1.4 درصد افزایش یافته است).

 

  اطلاعات برجسته اقتصادی دیگر ی از ایالات متحده در راه است. به دلیل افزایش جدید در موارد ابتلا به ویروس ، و افزایش تعداد بیماران بستری در بیمارستان ، داده ها مانند مواردی که با پاسخ به گزارش مشاغل دیدیم ، ممکن است مدتی بطول بینجامد. احتمالاً آمار خرده فروشی ماه ژوئن نسبت به ماه مه ، دستاوردهای  قابل توجهی را نشان می دهد. پیش بینی متوسط در نظرسنجی بلومبرگ افزایش 5.5 درصدی را پس از 17.7 درصد افزایش در ماه مه گزارش می کند. آمار تولیدات صنعتی پس از افزایش 1.4 درصدی در ماه مه ، رشدی که شامل 2.8٪ در تولید می شود را ارائه کرد. پیش بینی متوسط 4.4٪ در ماه ژوئن منجر به افزایش 5.5 درصدی در تولید شده است. شروع ساخت و ساز مسکن و مجوزهای آن در ماه ژوئن آمریکا تسریع شده است و ممکن است بازار نسبت به تجزیه جغرافیایی ارائه شده حساس باشد.

 

  شاخص هزینه های مصرف کنندگان در ماه می 1/0٪ بود. پیش بینی می شود 0.6٪ افزایش یابد. شاخص هزینه های مصرف کنندگان به غیر غذا و انرژی احتمالاً همچنان پایین است زیرا افزایش جزئی آمار برای خنثی کردن اثر کافی نیست. این چالش ممکن است با انتظارات تورمی همراه باشد. طبق بررسی دانشگاه میشیگان (17 ژوئیه آمار اولیه) (تفاوت بین امنیت تورم و امنیت متعارف) به طور پیوسته در حال افزایش است. اولی در حال نزدیک شدن به سطحی است که قبل از بحران حاکم بود ، در حالی که دومی از اواخر فوریه در بالاترین سطح خود قرار دارد (1.40 تراز 10 ساله).

 

  با این حال ، به نظر می رسد سرمایه گذاران در انتظار داده هایی که تأثیر اقتصادی و رشد آمار مبتلایان جدید ویروس را نشان می دهند هستند. نظرسنجیهای مربوط به زیر ساختهای امپایر استیت و فیلادلفیا فد  هرچند کاملاً متمرکز ، ممکن است بیشتر از حد معمول مورد توجه واقع شود. آنها با دیگر داده های نظرسنجی همبستگی بسیار خوبی دارند.

  امپایر استیت در ماه آوریل با گزارش آمار 78.2 -، ، در ماه مه به 48.5- و در ژوئن0.2 - رسید. نظرسنجی بلومبرگ پیش بینی میانگین 5.5 را برای ماه ژوئیه نشان می دهد.در سال 2019  این آمار 3.3 بعد از میانگین  برای کل سال در 4.8  به پایان رسید. فیلی فد در ماه ژوئن روند صعودی نشان داد و در ماه مه به  از 43.1 - به رقم 27.5 رسید. پیش بینی متوسط ، گزارش ها رقم  17.5 در ماه ژوئیه را نشان می دهد. اما توجه داشته باشید که در فصل چهارم 2019   به طور متوسط رقم پائین 6 و برای کل سال 2019 زیر 10 بوده است.

 

  در پایان هفته ، نشست اتحادیه اروپا شکل می گیرد که قرار است اختلافات درباره صندوق بازیابی (560 میلیارد یورو) ، و صدور بدهی جداگانه (190 میلیارد یورو) و بودجه هفت ساله را به طور گسترده ای ، حل کند. اعتراض برخی اعضاء در نحوه توزیع درآمد است. آنها مخالف اعطای آن هستند و تمایل بیشتری به تغییر شرایط گرفتن وام دارند. هفته آینده چندین دیدار دو جانبه با نخست وزیر هلند روته برگزار می شود. روته اصرار دارد كه منافع استراتژيك اتحادیه اروپا تامین شود. 

Powered by Froala Editor