با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

اکتبر در انتظار چه رویدادهائی است

  با اعلام تویت ابتلای ترامپ و همسرش به ویروس کرونا سهام و قیمت نفت با نوساناتی رو برو شدند. پس از سقوط دلار آمریکا، در برابر بیشتر ارزهای اصلی، در ماه جولای و آگوست این ارز در ماه سپتامبر تقویت شد. به نظر می رسد عقب نشینی چشمگیر سهام موجب انعطاف پذیری ین ژاپن شده است و در برابر دلار رشدی معادل  0.25٪ به دست آورده است. با این حال ، وضعیت دلار ماهیتاً اصلاحی و تلفیقی به نظر می رسد که همزمان با رکود سهام ، به ویژه سهام پرقدرت فناوری آمریکا است. به طور کلی دارایی های ریسک پذیر در میان افزایش تنش ها بین ایالات متحده و چین از یک سو و چین و تایوان از سوی دیگر، در فاز سودآوری قرار گرفتند. شاخص ارز بازار نوظهور جی پی مورگان حدود 2.25٪ کاهش یافت ،بیشترین افت ماهانه افت 8.4 درصدی ماه مارس بود.

 

در چندین بخش از اروپا ، از جمله انگلیس ، ایالات متحده و کانادا ویروس تجدید حیات داشته و خطر ابتلا به بیماری کرونا هنوز وجود دارد. این مسئله چالش های سیاسی و اقتصادی جدیدی را ایجاد می کند. امید هائی در تولید واکسنی موثر و بی خطر  وجود دارد ، در هفته های آینده تجزیه و تحلیل هائی در مورد این واکسن ها ارائه خواهد شد.

 

برخی بر این باورند که حرکات بازگشتی دلار با اظهارات اقتصاددان بانک مرکزی اروپا همراه بود. پس از آنکه فدرال رزرو مشخص کرد که قصد  انجام اقدامات جدید برای تعیین نرخ هدف تورم را ندارد. پیش بینی های اقتصادی روند بهبود را حداقل به مدت سه سال در نظر دارند، و کمیته بازار آزاد فدرال ، هنوز  اقداماتی  انجام نداده است. در واقع ، بانک فدرال بر تعهد خود برای عدم افزایش نرخ بهره تأکید دارد. با شکسته شدن بیشتر "منحنی تورم و عدم اشتغال فلیپ" ، بانک فدرال اعلام کرد که عامل این حرکت، آمار پایین بیکاری نیست. از سوی دیگر ، مشخص نیست که چه عاملی انگیزه بانک فدرال برای افزایش اقدامات حمایتی است.

 

درست زمانی که اقتصادهای پردرآمد قبل از پایان فصل دوم شروع به بهبود کردند ، حرکت اقتصادی قبل از پایان فصل سوم متوقف شد. این امر با افزایش موارد مبتلا به کوید19 و اقدامات جدیدی که تأثیر نامطلوبی بر اقتصاد دارند آشکار می شود. سیاست های مالی حمایتی تمدید خواهد شد. برنامه ی جدید انگلیس در جهت حمایت شغلی برای جایگزینی مرخصی ها در پایان ماه اکتبر منقضی می شود. برنامه قبلی جایگزین درآمد افرادی شد که نمی توانستند به کار خود ادامه دهند ،اما  برنامه جدید از کسانی حمایت می کند، که در شرایط ساعت کاری کمتری مجبور به کار هستند. کانادا و فرانسه از برنامه حمایتی اقدامات مالی جدیدی رونمایی کرده اند. بسته های جدید حمایتی ایالات متحده حتی اگر بعد از انتخابات باشد نیز محتمل به نظر می رسد.

 

اجلاس اواسط ماه اکتبر اتحادیه اروپا می تواند آغاز مرحله جدیدی از روابط انگلیس و اتحادیه اروپا باشد. نخست وزیر انگلیس تهدید کرده است که در صورت عدم توافق از مذاکرات تجاری خارج خواهد شد. زمان مورد نیاز برای توافق اجلاس توسط بروکسل برای روند تصویب توافق کافی دانسته شده است. حتی در بهترین شرایط ، اختلالات اجتناب ناپذیر خواهد بود. بانک انگلیس آماده است تا هنگام تشکیل کمیته سیاست های پولی در 5 نوامبر ، درست روز جلسه کمیته بازار آزاد فدرال ، دور جدیدی از اقدامات را آغاز کند.


اقتصاد داخلی چین همچنان بهبود یافته و مازاد تجاری آن در حال رشد است. پکن ارزش یوان را بالا برده است. از اواخر ماه مه ، یوان حدود 5.25٪ در برابر دلار افزایش یافته است ،یورو کمی از حرکت عقب مانده و تقریبا 6٪ است. در واقع ، در فصل سوم رشد بیش از 3.6٪ قوی ترین عملکرد سه ماهه در بیش از یک دهه گذشته را داشته است. ایالات متحده تحریم ها یش را برای بزرگ ترین شرکت تولید کننده نیمه هادی چین SMIC تمدید کرد. این تحریم ها نه تنها برای فروش شرکت های آمریکایی بلکه برای تولیدکنندگان خارجی با استفاده از تجهیزات ساخت آمریکا نیز اعمال می شود. چین با تاسف از نظر کمی از تعهدات در  فاز 1 توافق تجاری با امریکا عقب است ، اما همچنان به کاهش محدودیت بازار برای سرمایه گذاران نهادهای خارجی ادامه داده است. اف تی اس ایی - راسل این موضوع را تشخیص داده و از سال آینده شروع به درج اوراق قرضه چینی در شاخص های خود می کند ، این نشان دهنده ادغام مداوم چین در بازارهای سرمایه است حتی اگر رفتار این کشور در بازار کالاها باعث ایجاد اختلاف شود.

 

نشانه کمی از تأثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در بازار ارز مشاهده می کنیم. نوسانات ضمنی سه ماهه در سپتامبر بیشتر شده ، اما به نظر می رسد که بیشتر ناشی از بهبود عملکرد روند دلار است تا تاثیرات انتخابات. سیاست طی دو سال آینده به احتمال زیاد مشابه خواهد بود ، به این معنا که ایالات متحده بودجه کل و کسری حساب جاری را اجرا خواهد کرد در حالی که فدرال رزرو اعلام کرد که قصد افزایش نرخ ها را تا قبل از پایان سال 2023 ندارد این بدان معنا نیست که هیچ تفاوتی وجود ندارد یا تفاوت ها غیر مادی هستند ، بلکه عوامل کلان که در روز بازار را 6.6 تریلیون دلار هدایت می کنند احتمالاً به کسی که کاخ سفید را اشغال می کنند ارتباط پیدا کند.

 

دلار: 

  دلار آمریکا در ماه سپتامبر تقریبا در برابر تمام ارزهای اصلی افزایش یافت.اما ین ژاپن یک استثنا قابل توجه بود. یک روایت وجود دارد که بهبود دلار را به نگرانی آشکار برخی مقامات بانک مرکزی اروپا و نشانه واضحی فدرال رزرو امریکا پیوند می دهد که اگرچه در صورت نیاز می تواند کارهای بیشتری در جهت تقویت یورو انجام دهد ، اما اکنون عجله ای برای انجام آن نیست. با تکیه بر آنچه پاول آنرا "دلار قدرتمند" عنوان کرده ، نرخ هدف 2٪ است. با این حال ، گمان می کنیم که بهبود دلار در ماه سپتامبر بیش از آنکه یک روند واقعی معکوس باشد ، یک اصلاح تکنیکی بوده است. علاوه بر این ، گمان می کنیم که در آغاز فصل 4  حرکات اصلاحی تقریباً به پایان برسد. سخنرانی های انتخاباتی پیش از انتخابات نوامبر داغ خواهد شد. به نظر نمی رسد که این موضوع بر بازار ارز 6.6 تریلیون دلار در روز تأثیر بگذارد ، اما می تواند به افزایش نوسانات ضمنی کمک کند. اطمینان نداریم که انتخابات روند اساسی دلار را تغییر دهد. خطر ساده سازی بیش از حد ، با توجه به کسری بودجه حساب جاری ، برای جلب پس انداز کافی با نرخ های فعلی ، نرخ بهره بالاتری لازم است. اقتصاد و چشم انداز تورم آمریکا توجیه کننده نرخ بهره بالاتر نیست. و نتیجه آن احتمالاً دلار ضعیف تری است.

 

 یورو: 

  رالی یورو از پایین ترین سطح 23 مارس (1.0635 دلار) در اول سپتامبر پس از اینکه به بالاتر از 1.20 دلار رسید متوقف شد. عقب نشینی بعدی تقریباً 1.16 دلاری مصادف با معکوس کردن اقدامات بانک مرکزی اروپا و تقویت دلار بود که تا حدی ناشی از سیگنال فدرال رزرو نیز بود ، با وجود اتخاذ هدف تورم ، اقدامات جدیدی انجام نشده است. از اواخر سال 2018 تورم روند نزولی داشته است ، اما با وجود کووید19 و کاهش قیمت انرژی امسال ،باعث شد که  شاخص هزینه های مصرف کنندگان برای اولین بار در چهار سال گذشته به زیر صفر برسد. بانک مرکزی اروپا هشدار می دهد که ممکن است چندین ماه دیگر پیشرفت داشته باشد. پیش بینی تورم برای سال 2021 یک درصد است. اگرچه بانک مرکزی اروپا در پایان ماه اکتبر تشکیل جلسه می دهد ، موج دوم ابتلا به کوید19 و تورم پایین (نرخ اصلی 0.4 ~)) در حال گسترش هستند ، برنامه خرید اوراق قرضه اضطراری در جلسه دسامبر تدوام خواهد یافت

(پایان قیمت های شاخص سپتامبر ، قبلی در پرانتز)

نرخ لحظه ایی: 1.1720 دلار (1.1935 دلار)

پیش بینی یک ماهه بلومبرگ 1.1785 دلار (1.1905 دلار)

یک ماه آینده 1.1735 دلار (1.1945 دلار) حجم ضمنی یک ماهه 6.5٪ (7.9٪)

 

ین ژاپن :

   وزیر سابق کابینه سوگا جانشین شینزو آبه رئیس حزب لیبرال دموکرات نخست وزیر شد. انتصابات اصلی در کابینه حفظ شد. یک حس همبستگی عالی وجود دارد. نخست وزیر جدید نه تنها از حمایت عمومی برخوردار است ، بلکه گرداننده اقتصادی است که پس از سه ماهه متوالی عدم رشد در حال اصلاح و بهبود است .برنامه حمایتی در اکتبر 2021 پایان می یابد. پیش بینی می شود سومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه سوم حدود 15 درصد رشد داشته باشد. در اواخر سپتامبر که بازارهای توکیو برای تعطیلات بسته شد ، دلار شاهد افت ارزش تا JPY104 بود که پایین ترین نرخ در شش ماه اخیر  بشمار می آمد.اما وضعیت به سرعت برگشت ،طی سه سال گذشته دلار زمان کمی در زیر JPY105 سپری کرده است. جلسه بانک مرکزی ژاپن در پایان ماه اکتبر تشکیل می شود و به نظر می رسد که دولت روند تورم را برای تشویق گردشگری کاهش دهد.

 

قیمت لحظه ایی: JPY105.50 (JPY105.90)

پیش بینی یک ماهه بلومبرگ JPY105.70 (JPY105.95)

یک ماه آینده JPY105.60 (JPY105.90) حجم یک ماهه 5.7٪ (7.4٪)

 

پوند استرلینگ:

   در پایان فصل 3 ، ویروس سریع ترین تهدید برای انگلیس بشمار می آید. با این حال ، مذاکرات تجاری با اتحادیه اروپا به خوبی پیش نمی رود و این ریسک وجود دارد که تا اجلاس 15 تا 16 اکتبر توافقی صورت نپذیرد. در گزارشات اخیر اشاره شده است که بسیاری از کامیون داران و ایست بازرسی ها برای محصولات حیوانی و گیاهی و قوانین و مقررات جدید گمرکی آمادگی ندارند. بانک انگلیس احتمالاً سیاست های پولی خود را در جلسه بعدی در اوایل ماه نوامبر کاهش می دهد. تمدید خرید اوراق قرضه محتمل ترین مرحله به نظر می رسد ، اما زمینه کاهش نرخ پایه از 10 پوینت وجود دارد. به نظر نمی رسد که بازار تا قبل از فصل 2 سال 2021 نرخ منفی را تجربه کند . رالی سه ماهه استرلینگ که در ابتدای سپتامبر آن را به سطح 1.35 دلار رساند ، به طور ناگهانی پایان یافت و پیش از تثبیت شدن در پایان ماه ، روند نزولی 7.5 سنتی را تجربه کرد. جهت گیری دلار عامل اصلی این حرکات است.

 

قیمت لحظه ایی: 1.2920 دلار (1.3370 دلار)

پیش بینی یک ماهه بلومبرگ 1.2950 دلار (1.3285 دلار)

یک ماه آینده 1.2930 دلار (1.3370 دلار) حجم ضمنی یک ماهه 10.7 ((8.7))

  

دلار کانادا: 

  در نمودار هشت هفته ای دلار آمریکا در برابر دلار کانادا با افت دلار کانادا تا سطح CAD1.30 به اوج خود رسید. تمایلات  ریسک و پاداش معامله گران و سیر و بهبودی گسترده تا اواخر ماه سپتامبر شاهد معاملات دلار در بالای CAD1.34 بود. بودجه انبساطی نخست وزیر کانادا ترودو شامل حمایت از درآمد ، وضعیت حزب دموکرات جدید را ایمن ساخته است . بانک کانادا در صورت لزوم می تواند اوراق قرضه بیشتری خریداری نماید اما در جلسه بعدی در تاریخ 28 اکتبر بعید به نظر می رسد. اوراق قرضه 2 ساله کانادا در حدود 25 پوینت دو برابر بیشتر از اوراق قرضه آمریکاست. اوراق قرضه گروه هفت منفی است. رشد اقتصادی کانادا تدریجی است و به نظر می رسد بهبود نابرابری در تولید و مسکن  بوجود آمده است.

 

نرخ لحظه ایی: CAD1.3320 (CAD 1.3045)

پیش بینی یک ماهه بلومبرگ CAD1.3275 (CAD1.3100)

یک ماه آینده CAD1.3325 (CAD1.3000) حجم یک ماهه 6.2٪ (6.5٪)

 

 

دلار استرالیا: 

  پس از رسیدن به بالاترین سطح دو سالانه در ابتدای سپتامبر ، کمی بالاتر از 0.7400 دلار ، دلار استرالیا روند نزولی را تجربه کرد و پیشروی پنج ماهه را آغاز کرد. محرک کلان اقتصادی تمایل برای دارایی های ریسک پذیر و بهبود گسترده دلار آمریکا را در بر داشت. استرالیا از رشد غیر منتظره در گزارش مشاغل ماه اوت خبر داد (111 هزار دلار در ماه آگوست در حالی که اقتصاددانان تنزل آمار را پیش بینی کرده بودند) ، که شامل کاهش نرخ بیکاری به 6.8 درصد از 7.5 درصد همراه با افزایش نرخ مشارکت بود. با این وجود ،  این ریسک وجود دارد که عملکرد بانک ذخایر استرالیا کامل نباشد. این بانک تأمین اعتبار تسهیلات خود را در ماه آگوست افزایش داد و هنوز چندین عامل کنترل کننده دیگر هم دارد. به احتمال زیاد نرخ آن از سطح فعلی 25 پوینت کاهش یابد ، نرخ اوراق قرضه پنج ساله و سه ساله کاهش یابد و خرید اوراق قرضه افزایش یابد.

 

نرخ لحظه ایی: 0.7160 دلار (0.7375 دلار)

پیش بینی یک ماهه بلومبرگ 0.7175 دلار (0.7030 دلار)

یک ماه آینده 0.7165 دلار (0.7380 دلار) حجم یک ماهه 10.0 ((9.8)

 

 

پزوی مکزیک:

   نرخ بهره نسبتاً بالای اسمی و واقعی مکزیک ، در حالی که سرمایه گذاران مایل به ریسک بودند ، در اواسط سپتامبر پزو را به قوی ترین سطح در شش ماه گذشته رساند. کاهش تقاضای داخلی و تاثیر زنجیره های تأمین بین المللی مازاد تجاری مکزیک را در ماه ژوئن و ژوئیه (مازاد ترکیبی 11.5 میلیارد دلار در مقایسه با 1.3 میلیارد دلار در ژوئن / ژوئیه سال 2019) رساند  .

بانک مرکزی نرخ هدف را 25 پوینت کاهش داد ، یازدهمین کاهش از اوت 2019 ، که آنرا به 4.25 درصد رساند. پنج حرکت قبلی 50 پوینت بودند ، چرخه کاهش نرخ بهره در حال پایان است. گفته می شود ، تمایل بانكسیكو برای كاهش نرخ هاست در حالی كه تورم بیش از 2٪ در سطح 4 -٪ محدوده هدف بود ، با توجه به شرایط اقتصادی ضعیف ، احتمال كاهش قبل از پایان سال را تقویت می کند 

 

نرخ لحظه ایی: MXN22.11 (MXN21.89)

پیش بینی یک ماهه بلومبرگ MXN22.07 (MXN21.92)

یک ماه آینده MXN22.19 (MXN21.96) حجم یک ماهه ضمنی 18.2٪ (13.4٪)

 

یوان چین:

   سپتامبر چهارمین ماه متوالی بود که دلار در برابر یوان بیش از یک درصد سقوط کرد. در حالی که مازاد حساب جاری ، نرخ های بالا و درج آن بر شاخص های بازار سهام و اوراق بهادار معمولاً با فشار رو به بالا بر نرخ ارز همراه است ، و این که پکن از آن را می پذیرد واقعیتی قابل توجه است. این فقط به این دلیل است که منافع آن را تأمین می کند. چین با به رسمیت شناختن تنش های ژئوپلیتیکی فعلی و خطر وخامت بیشتر  اوضاع، به نظر می رسد موجودی های استراتژیک مواد اولیه خود را تقویت می کند. براساس فاز  یک توافق نامه تجاری چین و آمریکا  ، این کشور باید واردات کالاهای آمریکایی را افزایش دهد با  تقویت یوان چین  نرخ تجارت برای رممبی چین بسیار به صرفه است. یوان به سطوحی رسیده که طی 16 ماه دیده نشده است. به نظر می رسد بهبود اقتصادی در حال گسترش است که به افزایش صادرات کمک می کند. تنش های میان دو قدرت افزایش یافته است. اگرچه ایالات متحده پیمان دفاعی با تایوان ندارد و 40 سال است که یک سیاست با چین دارد ، اما هنوز ابهام های استراتژیکی وجود دارد.

 

نرخ لحظه ایی CNY6.7900 (CNY6.8485)

پیش بینی یک ماهه بلومبرگ CNY6.8125 (CNY6.8815)

یک ماه آینده CNY6.7935 (CNY6.9050) حجم یک ماهه 369*5.9٪ (4.9٪)

Powered by Froala Editor