با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

اوضاع رو به وخامت می گراید


در میان بسیاری از سرمایه گذاران باورهای عوامانه ای وجود دارد که از درک درست اتفاقات ، جلوگبری می کند. داستان این است که فدرال رزرو از طریق اعمال سیاست های پولی شدید با سه بحران قبلی مقابله کرده است. در حقیقت ،سه رکود قبلی ناشی از ( بحران پس انداز و وام، حباب تکتولوژی و بحران مالی بزرگ) بود که اقتصاد واقعی را تحت تاثیر قرار داد. به هر حال، این سیاست برای مدت مدیدی کارساز بود. اینک خطری که متوجه اقتصاد واقعی است می تواند ، بحران مالی را در پی داشته باشد. نوسانات به حدی شدید است که سبب از بین رفتن سرمایه های بسیار  ، مشکلات در نقد شوندگی  و ایجاد شرایط ناعادلانه در بزرگترین بازار ها ، مانند اوراق قرضه دولت آمریکا شده است. اعتبار شرکت ها کاهش یافته که این امر نیز بر نقدینگی بانکها تاثیر گذار است .


پیش از این فدرال رزرو، در چند نوبت گام هایی را برای به حداقل رساندن ریسک های سیستم مالی  ناشی از شوک اقتصادی حتمی و پیشبینی شده، برداشته است.  بانک مرکزی در اقدامی فوری، نرخ بهره را به میزان 50 واحد کاهش داد، حجم عملیات repo خود را افزایش داد و  یک بازپرداخت جدید با مدت یک ماه معرفی کرده است. هنگامی که در 12 مارس، بازار سهام در وضعیت نابسامانی قرار داشت، فدرال رزرو اعلام کرد که مبلغ 500 میلیار دلار در قالب repo ، در یک بازه زمانی  3 ماهه به بازار تزریق خواهد کرد ( این کار در آینده نیز ادامه خواهد   داشت ) . بانک فدرال ،همچنین با اعلام خرید اوراق قرضه دولتی که در زمان سرسیدشان برای فروش به بازار عرضه می شوند، تلویحا بر اجرای سیاست های تسهیلی، صحه گذاشت. 

پیش از تعطیلات آخر هفته، بانک فدرال دو عملیات 500 میلیار دلاری (3 ماهه و یک ماهه) دیگر را اجرا کرد. عملیاتی مشابه برای هفته آینده نیز برنامه ریزی شده است. با اینحال چالشی که در این رویکرد وجود دارد این است که نیازمند مشارکت بانکها و وام دهی دوباره است. توجه کنید که با شروع عملیات 500 میلیارد دلاری 3 ماهه repo در 12 مارس ، و تکرار آن در 13 مارس و اختصاص 500 میارد دلار دیگر با باز پرداخت 1 ماهه ، بانکها کمتر از 10%  بودجه موجود را دریافت کردند. 

کار بانک فدرال تمام نشده است. قاعده بازی این است که وقتی  به مرزهای نرخ صفر نزدیک می شوید ، برای تاثیر گذاری صحیح ،لازم است تا سریع و سنجیده عمل کند . هدف فعلی  فدرال رزرو، نرخ بهره 1.25% - 1.00%، است . بازار انتظار دارد بانک مرکزی در نشست هفته آینده، نرخ بهره را به میزان 100 واحد کاهش دهد که در اینصورت به نرخ بهره در زمان بحران بزرگ مالی ( 0.25% - 0.0)، خواهد رسید. مقامات بانک مرکزی در مورد خطرات و مزایای نرخ بهره منفی بحث کرده اند و به نظر می رسد مصمم هستند که به" مرز صفر"، احترام بگذارند.  

این امر، همچنین مساله پرداخت بهره به ذخایر را نیز مطرح می کند. اگرچه، بسیاری از جمله برخی مقامات فدرال رزرو، از پرداخت بهره به "ذخایر اضافی"، صحبت می کنند، اما بانک مرکزی برای " ذخایر مورد نیاز" نیز بهره می پردازد. پرداخت بهره برای ذخایر، از جمله اختیاراتی بود که در طول GFC ، به بانک مرکزی اعطا شد. اما مشخص نیست که آیا بانک مرکزی مجاز است برای "بازدهی منفی"، نیز بهره بپردازد. 

در دوران بحران ، تسهیلاتی وجود دارد که بانک مرکزی از طریق اعمال آنها می تواند اطمینان حاصل کند که سیستم مالی توسط" سونامی اقتصادی"، منهدم نخواهد شد . اینک   اقتصاد دانان کاهش پیشبینی های رشد را با مطرح کردن کاهش GDP در دو فصل آتی ، مطرح کرده اند. در جریان بحران بزرگ مالی، فدرال رزرو از طریق ایجاد یک مکانیسم بودجه پشتیبان، اقدام به صدور اوراق تجاری( تسهیلات تامین بودجه  2010-2008) ، نمود. فدرال رزرو همچنین از طریق خرید اوراق بهادار متکی به وام های دانشجویی ، وام های خودرو، کارت های اعتباری و وام های راه اندازی مشاغل کوچک ، مصرف در جامعه را تسهیل کرد. 

این اقدامات تا حدودی مورد انتقاد قرار گرفته است ، زیرا امر جدایی سیاست های پولی از تسهیلات مالی را مخدوش می سازد. نکته این است: از آنجا که در اصل بحران مالی وجود ندارد، اقدامات پولی تاثیر محدودی بر روحیه و اطمینان سرمایه کذاران می گذارد. اگر کاهش ارزش سهام و بازدهی، قبل از تعطیلات آخر هفته متوقف شد، احتمالا این موضوع با دو تحول مالی مرتبط است.

اولین مورد در ایالات متحده بود. رییس مجلس " پلوسی"، در ابتدا تهدید کرد که به لایحه هزینه رای خواهد داد و  کاخ سفید را متهم کرد که طرحی به جز کاهش مالیات پس انداز حقوق ارائه نداده است. او در اواخر روز 12 مارس، اشاره کرد که رسیدن به یک توافق نزدیک است.  پلوسی، همچنین طوری رفتار کرد که مجلس سنا به رهبری جمهوری خواهان مجبور شد ، تعطیلات هفته آینده را به تعویق اندازد. اواخر جمعه توافقی حاصل شد و مجلس آن را تصویب کرد. مجلس سنااحتمالا با حمایت رییس جمهور ، در روز دوشنبه آن را تصویب خواهد کرد. ترامپ به تدریج شدت این چالش را تشخیص داد و با اعلام وضعیت اضطراری ملی ، 50 میلیارد دلار از بودجه را آزاد کرد و از بهره تمام وام های دانشجویی فدرال چشم پوشی کرد. 

به جای فروش نفت از ذخایر استراتژیک نفتی( همانطور که در تامین بودجه امسال و سال آینده پیشبینی شده است)، ترامپ می خواهد از این موقعیتی که به خاطر کاهش شدید قیمت نفت بوجود آمده است ، استفاده کند و حجم  ذخایر نفتی را افزایش دهد. جالب به نظر می رسد، حتی اگر این امر ، انحراف از مسائل  فوری تر تلقی شود، اما این انحراف در حدی نیست که به چشم آید. SPR ، گنجایش ذخیره 715 میلیون بشکه نفت را دارد. موجودی آن در حال حاضر  635 میلیون بشکه است. برای سال آینده امکان خرید حدود 80 میلیون بشکه یا روزانه 225000 بشکه وجود دارد. 

مورد دوم مربوط به آلمان می شود. قبلا خاطر نشان کردیم که لحن مرکل در اوایل هفته گذشته تغییر کرده بود. با این وجود، تغییرلحن او در پایان هفته زمانی که اعلام کرد چندین اقدام مالی برای به تعویق انداختن پرداخت مالیات ( همانطور که در آمریکا انجام گرفته بود) و تعهد پرداخت وام به مبلغ 550 میلیارد یورو از طریق KfW ، صورت پذیرفته است، شتاب گرفت. حتی طبق دستورالعملهای اردوی لیبرالیسم و مقاومت آن در برابر مطالبات ( به ویژه از سوی بدهکاران) ، در مدیریت عامل "تقاضا"در مدل اقتصاد "کینزی"، جایی برای پاسخگویی به شرایط اضطراری وجود دارد. این بدان معنی نیست که " صفر سیاه" مرده است. این بدان معناست که ممکن است آنقدر که غالبا به آن متهم می شود، مازوخیستی ( دارای تمایلات خود آزارنده) نباشد. 

اتحادیه اروپا قرار است تا بطور رسمی آنچه را که برای ایتالیا در زمینه تسکین های مالی و کمک های ایالتی  و تنظیم قوانین تجاری در نظر گرفته است را اعلام کند. در صورت لزوم ، بودجه سرمایه گذاری اتحادیه اروپا، می تواند افزایش یابد. در حال حاضر وام به مبلغ 8 میلیارد یورو برای تخصیص به 100000 واحد شغلی کوچک و متوسط ، تضمین شده است. این اتحادیه بیان کرد که یک بودجه به مبلغ 37 میلیارد یورو برای تحقیق در مورد کرونا از محل ذخایر بودجه برای حمایت از شرکت ها و سیستم های مراقبت های بهداشتی، اختصاص می دهد. 

نشست بانک مرکزی ژاپن روز 19 مارس بعد از جلسه FOMC، به پایان می رسد. این واقعیت که بانک مرکزی اروپا نرخ بهره خود را پایینتر از حد منفی کاهش تداده است، می تواند به این موضوع اشاره داشته باشد که بانک مرکزی ژاپن ممکن است احساس کند، موظف به کاهش نرخ بهره نیست. این بدان معنا نیست که هیچ کاری برای تکمیل دو اقدام فوری اعلام شده از سوی دولت آبه، انجام نخواهد داد. 

بانک ژاپن می تواند خریدهای ETF خود را که اینک بالغ بر 6 تریلیون ین ( 58 میلیارد دلار) در سال می شود را افزایش دهد. در این ماه بیش از 500 میلیارد ین خرید کرده است. بر طبق این برنامه می تواند مبلغ وام را برای حمایت از اوراق بهادار تجاری و اوراق قرضه شرکت ها ، افزایش دهد. همچنین می تواند سررسید اوراق شرکتی خریداری شده را تمدید کند و دامنه اوراق خریداری را به طرزی  گسترش دهد که به عنوان مثال شامل اوراق محلی و اسکناسهای تضمین شده دولتی ، شود. 

مقامات ژاپنی نگران رسیدن ین به زیر نرخ 105 هستند. اگرچه کار موثر زیادی در این مورد نمی توانند انجام دهند. مداخله در نرخ پول می تواند باعث خشم رییس جمهورنارنجی آمریکا شود. علاوه بر این ارزش گذاری قابل تمدبد نیست. بر طبق مدل OECD ، برابری قدرت خرید اندکی پایین آمده است (PPP ~JPY103.35 ). وقتی در این باره می اندیشید به سطح فعلی سرمایه گذاری سهام و تفاوت های زیاد نرخ بهره فکر کنید. کاهش نرخ ارز می تواند یک عنصر اساسی در بازدهی کل به شمار رود.کاهش در حساب های دلار / ین به چشم می خورد که این امر خود را در نرخ سواپ این جفت ارز که در بالاترین سقف دو ساله خود قرار دارد، نشان می دهد. 

پیش از تعطیلات آخر هفته ، چین اعلام کرد ،  ذخایر مورد نیاز برخی از وام دهندگان تجاری به منظور پرداخت وام به مشاغل کوچک و متوسط را تامین کرده و مبلغ 550 میلیارد ین( 80 میلیارد دلار) ، برای اعطای وام های جدید ، آزاد می شود. در بیستم هر ماه، نرخ بهره وام چین بر اساس نظر سنجی بانک های شرکت کننده، تعیین می شود.این نرخ در ماه فوریه با 10 واحد کاهش به 4.05%، رسید. احتمال افزایش این نرخ برای ماه جاری وجود دارد. طیف وسیعی از شاخص ها حاکی از بازگشایی کارخانجات چین است، اما شوک تقاضا نیز در حال ظهور است. 

به محض پایان هفته گذشته، بانک مرکزی کانادا متعاقب سیاست پولی مشابه در نشست 4 مارس، نرخ بهره را به میزان 50 واحد کاهش داد . کاهش اضطراری همزمان با تلاش های جدید اوتاوا برای حمایت از مشاغل کوچک و متوسط با تامین بودجه بانک توسعه تجارت و بانک توسعه صادرات ( 10 میلیارد دلار کانادا)، انجام شد. پس از کاهش نرخ احتمالی بانک فدرال، نرخ بهره بانک کانادا با 75 واحد ، بالاترین نرخ بهره در میان کشورهای G7، خواهد بود. با توجه به شوک ها، کاهش بیشتر نرخ در ماه آینده نمی تواند منتفی باشد. دلار کانادا نسبت به کاهش نرخ و اعلامیه مالی ، واکنش چندانی از خود نشان نداد، اما با تقویت بازار سهام ،" لونی" نیز تا حدودی بهبود یافت.

با اینکه تلاشهای مالی و پولی ضروری هستند، اما ممکن است کافی نباشند. بازار ها به طرز چشم گیری به دنبال جمع آوری اطلاعات هستند و تا زمان اوج سرایت بیماری تخفیف تاثیر احتمالی آن بر اقتصاد از سوی سرمایه گذاران ، دشوار است. صدراعظم مرکل عنوان کرد که حدود 60 تا 70 درصد ممکن است در برابر بیماری آسیب پذیر باشند. اگر بتوان  تراکم جمعیت را کاهش داد و تعداد بیشتری از افراد در خانه کار خود را ادامه دهند( 30% ) ، تا پایان شیوع بیماری در آمریکا  در حالت خوش بینانه می توان انتظار داشت ، 40 درصد از مردم به این ویروس مبتلا شوند که رقمی در حدود 130 میلیون نفر می شود. 

اقدامات دیگری وجود دارد که مقامات می توانند در صورت لزوم انجام دهند. ایتالیا و اسپانیا ممنوعیت های یک روزه فروش در برخی از بخش ها را پیش از تعطیلات آخر هفته معرفی کردند. ممکن است ممنوعیت های  گسترده تر، طولانی تر و قوانین شدیدتری را نیز به مورد اجرا گذارند. اعلام تعطیلات بانکی و بسته شدن بازار ها برای چند روز در شرایط خاص می تواند تحلیل هزینه / سود را توجیه پذیر کند. هدف از اجرای این اقدامات ، فراهم کردن زمان کافی است تا سرمایه گذاران و صاحبان مشاغل بتوانند تحولات را بهتر درک کنند و از تبدیل یک بحران اقتصادی به بحران مالی، جلوگیری کنند. بین فدرال رزرو و چندین بانک خارجی خطوط تبادل دائمی وجود دارد( بانک مرکزی کانادا، بانک مرکزی مکزیک، بانک انگلیس، بانک ملی سوئیس و بانک ژاپن) . بانک های مرکزی می توانند دلار آمریکا را ضمانت کرده و از طریق مزایده در بانک های عضو خود توزیع کنند. 

کشورهای G7 در روز دوشنبه یک تماس ویدیویی برقرار می کنند. امید های زیادی برای هماهنگی وجود دارد، اما هنوز مشخص نیست که در این مقطع ، بتوان به هماهنگی لازم رسید. همه کشورها در چارچوب سیاسی و سازمانی خود پیش می روند . اقداماتی نظیرتعطیلات بانکی ، محدودیت کوتاه مدت در فروش و مداخله برای مقابله با نوسانات ناخوشایند در بازار ارز ، در صورتی که با هماهنگی انجام شوند، موثرتر خواهند بود، اما پرداختن به این موارد در دستور کار روز دوشنبه قرار ندارد.

Powered by Froala Editor