با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

استرلینگ به دلیل افزایش ترس از خروج بدون توافق ، به سمت طراز 1.21 ، در حرکت است

نکات کلیدی


  • تا بعد از ظهر سه شنبه، استرلینگ که در روز دوشنبه 0.04% کاهش قیمت داشت و در سقوطی سهمگین به طراز 1.2120 رسیده بود ( پایین ترین سطح از مارس 2017) ، توانست حرکت اصلاحی اندکی انجام دهد و به قیمت 1.2176 ، برسد.
  • تیم جدید کابینه بوریس جانسون ، نخست وزیر انگلیس مشتاقانه این پیام را ارسال کردند که انگلیس، در حال آماده شدن برای خروج بدون توافق است، اقدامی که از سوی بسیاری به سناریوی " لبه پرتگاه" تشبیه شده است که می تواند به شدت به اقتصاد انگلیس، صدمه وارد کند.


بعد از ظهر سه شنبه، استرلینگ که در روز دوشنبه 0.04% کاهش قیمت داشت و در سقوطی سهمگین به طراز 1.2120 رسیده بود ( پایین ترین سطح از مارس 2017) ، توانست حرکت اصلاحی اندکی انجام دهد و به قیمت 1.2176 ، برسد.

تیم جدید کابینه بوریس جانسون ، نخست وزیر انگلیس مشتاقانه این پیام را ارسال کردند که انگلیس، در حال آماده شدن برای خروج بدون توافق است، اقدامی که از سوی بسیاری به سناریوی " لبه پرتگاه" تشبیه شده است که می تواند به شدت به اقتصاد انگلیس، صدمه وارد کند.

نخست وزیر روز دوشنبه گفت که توافق کنونی بین انگلیس و اتحادیه اروپا ( برگزیت)، مرده است.

استرلینگ برای دوازدهمین هفته متوالی در برابر یورو به سقوط خود ادامه داد، و نشانه های اندک بهبود در روز سه شنبه، نتوانست بدبینی تحلیلگران ، نسبت به چشم انداز پوند را کمرنگ کند.

واکنش تحلیل گران

Hamish Muress ، استراتژیست ارشد ارز در OFX، روز سه شنبه به CNBC گفت که ریزشی که در چند روز گذشته ، دیده شده است ، تازه آغاز ضعف بالقوه استرلینگ است. 

او پیشبینی کرد که استرلینگ ، ممکن است که با یورو به برابری برسد و اگر معامله گران از این امر آگاه نبودند که مجلس عوام انگلیس مخالف اقدامات جانسون است، وضع ممکن بود از این هم بدتر شود.اکثر نمایندگان مجلس قول داده اند تا مانع از خروج بدون توافق، شوند.

وی افزود، وقتی که یک نیروی غیر قابل توقف با یک جسم ساکن برخورد کند، چه اتفاقی می افتد؟ احتمالا یک رای عدم اطمینان و یک انتخابات عمومی زود هنگام ، می توانند از جمله مسائلی باشند که باعث آشفته تر شدن موقعیت پوند، می شوند. 

در روز دوشنبه BMO Capital Markets ، ارزیابی خود از موقعیت پوند ، در  چشم انداز سه ماه و شش ماهه را به ترتیب 1.16 و 1.15، اعلام کرد. تحلیلگران این موسسه بر این باورند که این امر به خاطر خروج بدون توافق و انتخابات زود هنگام قبل از پایان سال ، اتفاق می افتد. 

رییس بخش استراتژی ارز BMO،  استفان گالو ،گفت: حتی اگر در سناریویی نامحتمل ، بروکسل  آمادگی خود مبنی بر از سرگیری دوباره مذاکرات را اعلام کند، مشکل بتوان تصور کرد که بروکسل و دولت انگلیس به توافقی دست یابند که قبل از 31 اکتبر به تصویب پارلمان انگلیس برسد.

وی افزود که حتی در صورت تمدید مهلت ، تنها نتیجه قابل قبول برگزاری یک انتخابات عمومی خواهد بود ، او همچنین اشاره کرد که به کار بستن سیاستهای احتمالی انبساطی از سوی بانک انگلیس ، می تواند ارزش پوند را تحت تاثیر قرار دهد. 

وی بیان کرد: " ما انتظار داریم که بانک انگلیس طی شش ماه آینده ، نرخ بهره را به میزان 0.25 واحد کاهش دهد، اما در حال حاضر پیشبینی می کنیم که ترکیبی از سیاستهای مالی انبساطی و تصمیمات " کمیته سیاست پولی" ، باعث کند شدن شتاب تضعیف پوند، شوند. 

گالو، گفت : صعود اندک استرلینگ در روز سه شنبه  به خاطر آن بود که معامله گرانی که پوند را فروخته بودند، اقدام به بستن معاملات و نقد کردن سود خود کردند. اما او اضافه کرد که میزان و شدت این حرکت اصلاحی ، قابل توجه نبود.

کیت جاکز، استراتژیست کلان Societe Generale ، در مورد توانایی جانسون در دستیابی به یک توافق خروج جدید ، ابراز تردید کرد. او اظهار داشت: موضع سرسختانه ای که نخست وزیر جدید در پیش گرفته است در راستای تلاش برای جلب رضایت رای دهندگانی که قبلا به طرح برگزیت حزب محافظه کار رای داده بودند، می باشد. وی پیشبینی کرد که این رویکرد به شئت طرد خواهد شد. 

جاکز ادامه داد: در این فرایند، استرلینگ به پایین ترین سطوح قبل از انتخابات ، سقوط می کند و دوباره " کف" قیمتی تاریخی خود را آزمایش خواهد کرد.