با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

از توئیت روز دوشنبه ترامپ چه می توان دریافت آیا فاز دوم توافق تجاری بین ترامپ و چین به پایان نزدیک است

  پیتر ناوارو به نقل از فاکس نیوز : فاز دوم توافق تجاری بین ترامپ و چین به پایان نزدیک است

  پیتر ناوار ، مشاور تجاری كاخ سفید ،روز دوشنبه اظهار داشت، با سقوط معاملات آتی در بورس سهام تا بیش از 400 امتیاز ، ترامپ تصمیم به خروج از توافق تجاری چین -آمریکا گرفته است

 

ناوارو و مارتا مک کالوم ،  طی بحث درباره  کتاب در دست انتشار جان بولتن مشاور سابق امنیت ملی ترامپ ، در مورد این ادعا صحبت کردند که ترامپ اعمال تحریم ها علیه چین را به دلیل سیاست دخالت در امور مسلمانان اویغور به تاخیر انداخته است؛ تا مبادا توافق تجاری با پکن به خطر بیفتد.

 

مارتا مک کالوم از ناوارو پرسید"آیا فکر می کنید که رئیس جمهور - به وضوح می خواسته تا حد امکان این توافق تجاری اعمال شود و [چین] به وعده های خود عمل کند زیرا توافق تجاری پیشرفت هایی داشته است." و آیا با توجه به همه اتفاقاتی تا به امروز رخ داده است این توافق پایان یافته است؟"

 

   ناوارو اظهار داشت که به عقیده وی توافق پایان یافته است.

 

  وی توضیح داد: " فکر می کنم که نقطه عطفی اینجاست." "آنها در پانزدهم ژانویه به آمریکا آمدند تا این توافق تجاری را امضا کنند ، و دو ماه کامل بود که می دانستند ویروس منتشر شده است.

 

"و زمانی بود که آنها صدها هزار نفر را به آمریکا فرستاده بودند تا ویروس را منتشر کنند ، و دقیقاً بعد ترک هواپیمای آنها  این بیماری همه گیر  منتشر شد."

 

ناوارو این اقدام چین را با رفتار دولت ژاپن و مذاکرات صلح با دولت فرانکلین دلانو روزولت در اواخر سال 1941 ، هفته ها قبل از حمله به پرل هاربر ، مقایسه کرد

 

ناوارو در بیانیه ای در اواخر روز دوشنبه گفت: "اظهارات من کاملاً خارج از موضوع برداشت شده است. و گفته ها هیچ ارتباطی با فاز اول توافق تجاری ندارند ، که همچنان تداوم دارند. من درباره عدم اعتماد به دولت چین صحبت می کردم. زمانیکه پس از دروغ گفتن در مورد منشأ ویروس ، حزب کمونیست چین ،موجب همه گیری در جهان شدند. "


  ترامپ همچنین عصر روز دوشنبه طی توییتی نوشت: "توافقنامه تجاری چین کاملاً بدون تغییر باقی مانده است. (چینی ها) همچنان تا تحقق شرایط توافق نامه می توانند( صبر) کنند !"  


این توافق نامه تجاری به منظور کاهش تنش بین دو اقتصاد بزرگ جهان اتفاق افتاد پس از کشمکش تجاری ناشی از اتهامات واشنگتن مبتنی بر چندین دهه دستکاری چین در یوان و سرقت اسرار تجاری ایالات متحده طرح شد.

 

ماه گذشته ، ترامپ گفته بود که اگرچه این توافق تازه آغاز شده بود ، از زمان آغاز شیوع کروناویروس در آمریکا "احساس بسیار متفاوتی دارد". با این حال ، او قرارداد را در آن زمان متوقف یا فسخ نکرد.

 

  ترامپ در آن زمان به خبرنگاران گفت: "این موضوع چندان بزرگی  برای من نبوده." خیلی جالب بود ، یکی از بزرگترین توافق ها تاکنون انجام شد ، اما به محض ورود ویروس ، گفتم: " (چینی ها چطور) اجازه دادند که چنین اتفاقی بیفتد؟ ""

 

  دولت در حال یافتن راه حل های مختلف برای احتمالا مجازات یا جبران خسارت مالی از چین است زیرا آنها از اعلان اطلاعات در مورد ویروس خودداری کردند.

 

ناوارو روز دوشنبه گفت: " فکر می کنم همه (آمریکائی ها) و دیگر کشورها اکنون می دانند که چین دروغ گفت و مردم کشور را به (کام مرگ )کشاند."

 

این مشاور تجاری افزود: احتمالاً انتخابات ماه نوامبر حول سه موضوع مهم خلاصه خواهد شد" یکی مشاغل ، چین و  دیگری قوانین و نظام مربوطه" و تصمیمات ترامپ در مورد این سه موضوع بخصوص توافق تجاری با چین  خواهد بود

Powered by Froala Editor