با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

اخبار بانکهای مرکزی و مرور کلی شاخص های مهم بازار

  هفته گذشته بانک مرکزی کانادا و بانک مرکزی اروپا سیاست های پولی خود را ثابت نگهداشتند. این هفته ، فدرال رزرو ، بانک مرکزی ژاپن و بانک مرکزی انگلستان فرصتی برای درخشش پیدا می کنند و اعضاء برای گفتگو در مورد مراحل بعدی با یکدیگر دیدار می کنند. حزب لیبرال دمکرات ژاپن جانشین شینزو آبه را نیز انتخاب خواهد کرد. همچنین تیترهای مربوط به توافق براگزیت کمرنگ می شوند ، عدم توافق تجاری قبل از موعد مقرر  سر تیتر ها را به خود اختصاص خواهد داد. شیوع ویروس کرونا در اروپا همچنان ادامه دارد و ترس از موج دوم بیشتر شده است. این هفته ، انگلیس برای تلاش برای جلوگیری از شیوع ویروس ، رعایت فواصل اجتماعی  و تجمع افراد را به حداکثر 6 نفر محدود می کند. علاوه بر جلسات بانک مرکزی در این هفته ، اطلاعات اقتصادی زیادی نیز وجود دارد که می تواند بر بازارها تأثیر گذار باشد.

 

  هفته گذشته بانک مرکزی کانادا نرخ ها را بدون تغییر در 0.25٪ نگهداشت و همچنان به برنامه خرید حداقل 5 میلیارد دلار کانادا اوراق قرضه دولتی در هفته ادامه خواهد داد. علاوه بر این ،" تیف مالکم" ،رئیس بانک مرکزی کانادا ، گفت که اتخاذ سیاست های پولی حمایتی فوق العاده ایی را برای مدت زمان لازم جهت کمک به بهبود کامل کشور از بحران نیاز دارد. بانک مرکزی اروپا نیز در همین راستا  نرخ ها را بدون تغییر و  0٪ اعلام کرد. کریستین لاگارد اظهار داشت آنها ارزش یورو را هدف قرار نمی دهند ، اما ارزش آن را مورد نظارت قرار می دهند. آنها تا ژوئن 2021 به خرید 1.35 تریلیون یورو بدهی ادامه خواهند داد.

 

  این هفته اعضاء فدرال رزرو ایالات متحده ، بانک ژاپن و بانک انگلیس با یکدیگر دیدار می کنند تا در مورد نرخ بهره و اتخاذ سیاستهای پولی حمایتی اقتصاد متبوع خود بحث کنند. پاول ، رئیس فدرال رزرو اخیراً گفته است که نرخ ها برای حمایت از اقتصاد متناسب خواهد شد. در جکسون هال ، وی گفت که بانک مرکزی فدرال اجازه نمی دهد تورم"شدید" تداوم یابد. پاسخ هایی که معامله گران از این جلسات دنبال می نمایند دو مورد خواهد بود: 1) تورم "شدید" چیست؟ و 2) بانک فدرال رزرو برای حمایت بهبود اقتصادی چه کار دیگری انجام خواهد داد؟ انتظار می رود که بانک ژاپن هیچگونه رویدادی در جریان نداشته باشد. سالها بانک مرکزی ژاپن به خرید اوراق قرضه دولتی و وجوه قابل معامله در بورس می پرداخته است. با وجود عدم اطمینان در مورد نخست وزیر جدید ، بانک مرکزی ژاپن احتمالاً همه چیز را در حالت تعلیق قرار خواهد داد ، احتمالا در بهار برنامه سیاست پولی حمایتی بیشتر را در پیش گیرد. بانک مرکزی انگلیس در حالی که نرخها را در 0.1٪ حفظ کرده است ، ملاحظات زیادی برای انجام در نظر گرفته است. عدم اطمینان از وضعیت مذاکرات براگزیت و افزایش تعداد مبتلایان ویروس کرونا به احتمال زیاد تصمیمات کمیته سیاست پولی را به شدت به سوی رویکردهای کاهش نرخ بهره سوق می دهد، برخی از اعضا حتی در مورد نرخ بهره منفی نیز بحث کرده اند ، البته بنظر نمی رسد این تصمیم در جلسه فعلی اتخاذ شود.

  رسیدن به یک توافق تجاری بین انگلیس و اروپا که به نظر  غیر محتمل به نظر می رسد ، پوند از تبعات براگزیت در امان نمانده است. پوند در برابر  یورو در ماه جاری از 0.8865 به بالاترین سطح به 0.9291 رسیده است و به نظر می رسد گفتگوها چندان موثر واقع نشده است. در بحث براگزیت ،ایرلند شمالی و قوانین اتحادیه اروپا و سوبسیدهای دولتی در مرکز  توجه است. بوریس جانسون تصمیم بر تغییر توافقنامه و برنامه خروج  دارد. با این حال ، رهبران اتحادیه اروپا می گویند که هرگونه توافقنامه تجاری که  توافق نامه اصلی را نقض کند را لغو می نمایند. توافقنامه تجاری باید به سرعت مورد تائید قرار گیرد تا هر دو طرف فرصت کافی داشته باشند که تا پایان سال دیگر آن را مورد تصویب قرار دهند.

 

  با بازگشت کودکان به مدارس در سراسر اروپا ، برخی مناطق شاهد افزایش تعداد موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا هستند. بریتانیا قانون محدویت 6 نفره اجتماعات را از دوشنبه  اعمال کرده است. در اروپا ، افزایش آمار جدید در تعداد موارد ابتلا به  ویروس کرونا، همچنین در فرانسه و اسپانیا ، از دیگر موارد  نگرانی از گسترش موج دوم ابتلا در سراسر قاره اروپاست. هفته گذشته بازارها دچار  نوساناتی شدند زیرا آزمایشات واکسن ویروس کرونای شرکت آسترازنکا در فاز 3 متوقف شد. این هفته افزایش تیتر اخبار واکسن جدید را در پی خواهد داشت.

 

  علاوه بر جلسات بانک مرکزی در این هفته ، حزب لیبرال دموکرات ژاپن جانشین نخست وزیر آبه را انتخاب خواهد کرد. "یوشی هاید سوگا" کاندید مورد علاقه برای جانشینی آبه است. صحبت از انتخابات زودهنگام از اوایل ماه اکتبر وجود دارد که می تواند شانس دستیابی به یک دوره 3 ساله کامل در سال آینده را افزایش دهد

 

  در ایالات متحده ، انتخابات ریاست جمهوری کمتر از 2 ماه دیگر  برگزار می شود. اکثر نظرسنجی ها به طور کلی جو بایدن را با اختلاف کمی نسبت به ترامپ پیش انداخته است ، با این حال همانطور که در سال 2016 دیدیم ، نظرسنجی ها ممکن است چندان دقیق  باشند.

 

در این هفته انبوهی از داده های اقتصاد کلان وجود دارد ، از جمله آمار مطالبات بیکاری انگلستان ، ارقام خرده فروشی ایالات متحده و تغییر آمار اشتغال در استرالیا.شرح اطلاعات اقتصادی مهم در این هفته به شرح زیر است:

دوشنبه

 

ژاپن: رأی گیری رهبری حزب لیبرال دموکرات

نیوزیلند:آمار موسسه وستپک  ضریب اطمینان مصرف کنندگان  (فصل سوم)

نیوزیلند: آمار عملکرد شاخص خدمات (ماه آگوست)

ژاپن: شاخص تانکان و گزارش رویترز (ماه سپتامبر)

اروپا: آمار تولیدات صنعتی (ژوئیه)


سه شنبه

 

استرالیا: جزئیات جلسه بانک ذخایر استرالیا

استرالیا: شاخص قیمت مسکن (فصل دوم)

چین: آمار تولیدات صنعتی (آگوست)

چین: آمار خرده فروشی (آگوست)

چین: آمار نرخ بیکاری (آگوست)

انگلستان: تغییرات آمار مطالبات بیکاری (آگوست)

آلمان: شاخص تمایلات اقتصادی توسط موسسه تحقیقاتی اطلاعات اقتصادی آلمان (سپتامبر)

ایالات متحده آمریکا: شاخص آمار تولیدات مراکز تولیدی بزرگ، توسط امپایر استیت نیویورک (سپتامبر)

ایالات متحده: آمار تولیدات صنعتی (آگوست)

ایالات متحده: آمار تولیدات مراکز تولیدی بزرگ (آگوست)


چهار شنبه

 

ژاپن: تراز تجاری (آگوست)

استرالیا: آمار فروش مسکن های جدید توسط انجمن صنعت ساخت و ساز مسکن (آگوست)

انگلیس: داده های تورم (آگوست)

انگلیس: تراز تجاری (ژوئیه)

کانادا: نرخ تورم (آگوست)

ایالات متحده: آمار خرده فروشی (آگوست)

ایالات متحده: تصمیمات نرخ بهره فدرال رزرو

ایالات متحده: موجودی های نفت خام


پنج شنبه

 

نیوزیلند: نرخ رشد تولیدات ناخالص داخلی (فصل دوم)

استرالیا: تغییرات آمار اشتغال (آگوست)

ژاپن: تصمیمات نرخ بهره بانک مرکزی ژاپن

منطقه اروپا :آمار  نرخ تورم (آگوست)

انگلستان: تصمیمات نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس

ایالات متحده:آمار اولیه مطالبات بیکاری (هفته منتهی به 12 سپتامبر)

ایالات متحده: مجوز های ساخت  و ساز مسکن (آگوست)

ایالات متحده: شروع ساخت و ساز مسکن (آگوست)

ایالات متحده: آمار شاخص تولیدی فدرال فیلادلفیا (سپتامبر)


جمعه

 

ژاپن: آمار نرخ تورم (آگوست)

آلمان: شاخص بهای هزینه های تولیدکنندگان  (آگوست)

آمار خرده فروشی کانادا (ژوئیه)

ایالات متحده:آمار اولیه تمایلات مصرف کنندگان توسط دانشگاه میشیگان (سپتامبر)

نمودار روزانه پوند / یوروPowered by Froala Editor