با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

اجلاس اروپا و سرانجام بسته حمایتی 750 میلیارد یوروئی

  نخست وزیر لوکزامبورگ اذعان داشت که احتمال تمدید مدت اجلاس برای حل اختلافات وجود دارد.

دیروز  رهبران اتحادیه اروپا پس از چند هفته اختلاف درمورد صندوق حمایتی اقتصادی در بروکسل گردهم آمدند تا درمورد طرح حمایتی آثار  اقتصادی ویروس کورونا و تخصیص بودجه 750 میلیارد یوروئی به گفتگو بپردازند.

 

این نخستین نشست حضوری 27 رهبر اتحادیه اروپا پس از شیوع این بیماری در اروپاست. ماسک ها زده شد ، ضد عفونی کننده دست توزیع شد و به جای دست دادن  و بوسیدن سنتی، با  آرنج بایکدیگر   معاشرت کردند.

  رئیس جمهور فرانسه امانوئل مکرون و صدراعظم آلمان آنگلا مرکل از برنامه های اتحادیه اروپا برای استقرض صدها میلیارد یورو برای حمایت از اقتصاد اروپا جانبداری می نمایند. با این حال ، "چهار کشور به اصطلاح میانه رو" - هلند ، سوئد ، اتریش و دانمارک ، همه کشورهای ثروتمند شمال اروپا - می خواهند قبل از اعطای کمک ، میزان بسته را کاهش داده و ملاحظات خاصی را اعمال کنند. آنها همچنین می خواهند درباره چگونگی جمع آوری پول - از طریق مالیات یا از طریق بازارهای مالی - بحث کنند و خواسته اند که برخی از کشورها به عنوان شرط دریافت بودجه ، متعهد به اصلاحات اقتصادی شوند.

  پیش از مذاکرات ، صدراعظم آلمان خانم مرکل - که در حال حاضر ریاست گردشی اتحادیه اروپا را در اختیار دارد - گفت: " اختلافات هنوز بسیار ، بسیار بزرگ هستند. انتظار می رود مذاکرات بسیار دشوار انجام شود. آلمان با همراهی فرانسه برای کمک به {رئیس شورای اروپا چارلز میشل} همکاری می نماید. "

 

  رئیس کمیسیون اروپا ، اورسولا فون دره لین گفت: "این مسئله نمی تواند بیشتر از اینها تداوم یابد. "همه جهان نظاره گر ما هستند ، [ببینند] که آیا اعضاء اتحادیه اروپا در کنار یکدیگر متحد ایستاده اند تا بر بحران مرتبط با ویروس غلبه کنند".

  پیش از مذاکرات ، دوراهی ارزش ها و ایدئولوژی های رهبران اتحادیه در مسئله توافق درگیر شد. به عنوان مثال ، برخی از کشورهای اروپای غربی خواستار پیش شرط های قوی تری برای کشورهایی مانند مجارستان و لهستان هستند که متهم به نقض آزادی مطبوعاتی و کاهش حقوق دگرباشان و افراد ترا جنسیتی  هستند. نخست وزیر مجارستان ، ویکتور اوربان گفته است چنانچه توافق نامه کشورهای عضو شرط دریافت کمک را احترام به ارزش های اساسی اتحادیه اروپا - از جمله حقوق بشر ، دموکراسی و برابری عنوان کند او توافق نامه را وتو خواهد کرد.

 

  موضوع دیگر بحث و بررسی این موضوع است که دقیقاً پول چگونه توزیع می شود: برخی از کشورها از جمله ایتالیا و اسپانیا که به سختی در معرض این پاندمی قرار گرفته اند ، سهم بیشتری از این بسته را می خواهند. علاوه بر این ، تعدادی از کشورهای مدیترانه ای خواستار  وام های بلا عوض هستند تا کمک هزینه قابل بازپرداخت - پیشنهادی که با مخالفت "چهار کشور میانه رو" مواجه است.

 

  نخست وزیر یونان ، کوریاکو میتسوتاکیس گفت ، " ما از زمان جنگ جهانی دوم با بزرگترین رکود اقتصادی روبرو هستیم. در این شرایط شاید برخی از سازش ها ضروری باشند ، اما اروپا به راه حل مناسبی نیاز دارد ، زیرا شهروندان ما انتظار چیز دیگری غیر از این را ندارند. "

 

تعداد اختلاف نظرها در این مسئله باعث شده تا مفسران اظهار کنند که تا پایان آخر هفته توافقی حاصل نخواهد شد. صدراعظم اتریش ، سباستین كورز به رویترز گفت كه خوشبین است كه توافقی صورت خواهد گرفت - و اگر اینطور نباشد ، رهبران امیدوارند بتوانند تا پایان یك نشست دیگر در بروكسل قبل از پایان ماه ژوئیه به توافق برسند. نخست وزیر لوکزامبورگ ، خاویر بیتل گفت که در صورت نیاز به تمدید مذاکرات ، پیراهن یدکی را با خود آورده است.

 

Powered by Froala Editor