با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

آیا دلار در حال صعود است از عوامل احتمالی و تبعات آن بدانیم

با وجودی که ویروس کورنا ایالات متحده را در اصل به وضعیت خاموشی کشانده است ، دلار آمریکا همچنان به عنوان امن ترین و پایدارترین ارز جهان مشاهده می شود.

ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای دیگر - مانند یورو ، پوند انگلیس و فرانک سوئیس - از زمان برخورد به پایین ترین نقطه سال 2020 در 9 مارس ، در حال افزایش است.

اما تقاضای شدید سایر کشورها در سراسر جهان بحران نقدینگی برای دلار ایجاد کرده است - در واقع درباره کمبود دلار نگرانی هایی وجود دارد که این امر می تواند بازارهای جهانی مالی را مختل کند.
کیت جاکز ، استراتژیست  در سوسایته جنرال ، در گزارشی گفت: " فروپاشی در فعالیت های اقتصادی جهانی بسیاری از افراد را برآن می دارد که با دلار آمریکا برای تأمین مالی اقدام به پرداخت نمایند و درنتیجه به اندازه کافی نقدینگی وجود نخواهد داشت."جاکز اضافه کرد: "مهم نیست که این کشورها به آمریکایی ها بدهکارهستند... مهم این است که آنها هم اکنون به دلار نیاز دارند 

به نظر می رسد این عامل دلیل اصلی حرکت فدرال رزرو ، همچنین پنج بانک مرکزی بزرگ در روز یکشنبه و برنامه نه بانک مرکزی دیگر در روز پنجشنبه برای وام های جدید دلاری باشد.

فدرال رزرو اعلام کرد روز جمعه برنامه های جبرانی بیشتر در جهت تامین افزایش مبادلات دلار با بانک کانادا ، بانک انگلیس ، بانک ژاپن ، بانک مرکزی اروپا و بانک ملی سوئیس انجام می شود.

این تنظیمات اکنون بصورت روزانه صورت می گیرد- بر خلاف آنچه تصور می شد که برنامه های جبرانی هفتگی هستند – این تنظیمات از دوشنبه آغاز می شود و حداقل تا پایان آوریل ادامه خواهد داشت.

لورن گودوین ، اقتصاددان ، استراتژیست و سرمایه گذار در دارایی های چندگانه در گزارشی در نیویورک لایف گفت: "هرگونه اضطراب در بازارهای عمده تأمین مالی مورد توجه قرار می گیرد و هر گونه اقدام ضروری در جهت بهبود آن انجام می گیرد. گسترش خطوط مبادلاتی به بسیاری از کشورها می تواند در بهبود محدودیت های تأمین ارز کمک کند." 

و اما دلار در حال بازگشت ممکن است با مشکل بزرگ دیگری در شرکتهای بزرگ چند ملیتی آمریکایی مواجه شود که در حال حاضر به دلیل گسترش ویروس کرونا و کاهش سفارشات  و در پی کاهش تقاضا در خارج از کشور متحمل می شود.

افزایش قیمت دلار موجب می شود صادرات ایالات متحده گران تر شود  و درنتیجه   نسبت به کالاهای ساخت خارجی کمتر رقابتی باشد.

 

منافع افزایش ارزش دلار

 

 تقاضای دلار هنوز نشانه روانشناختی خوبی را سیگنال می دهد

این مسئله نشان می دهد که سرمایه گذاران در سراسر جهان همچنان به وضعیت آمریکا و اقتصاد پیشرو آن در جهان اطمینان دارند و دلار به عنوان ارز ذخیره ای برای جهان است.

برنت شوته ، استراتژیست سرمایه گذاری در شرکت مدیریت ثروت متقابل منطقه شمال غرب گفت: "دلار در مسیرحرکت صعودی است زیرا این ارز پناهگاهی امن محسوب می شود.

شوته افزود با توجه به این موضوع ، سرمایه گذاران نباید نگران این باشند كه دلار در جهت سود شركتها چه خواهد كرد. دلار با ارزش بالاتر موجب می شود کالاهای وارداتی برای مصرف کنندگان آمریکایی ارزان تر باشند

اریک ادلمن موسس شرکت موتورهای مالی ادلمن که 401 هزار شرکت برنامه های مشاوره ایی ارائه می کند طی مصاحبه ایی گفت: "ایالات متحده هنوز هم قدرت اقتصادی شماره یک در کل دنیاست. دلیلی وجود دارد که دلار و اوراق بهادار خزانه داری سالم ترین برای معاملات در جهان محسوب می شوند. این موضوع اجتناب ناپذیر است و در دراز مدت نیز مضر نخواهد بود

هنوز برخی کارشناسان سوال می کنند که آیا دلار می تواند به سطحی خیلی بالاتر از این سطوح حرکت کند.

ممکن است وقت آن باشد که دلار برخی از سودهای خود را استرداد کند- به خصوص که سایر کشورها متوجه می شوند که آنها هم نیاز به سرپانگهداشتن ارزهای خود دارند.

 کتی لین ، مدیر عامل استراتژی فارکس گفت: "خطر اصلی برای دلار مداخله ارزی گروه هفت است. با افزایش نرخ دلار ، بسیاری از ارزها به پایین ترین سطح منتهی می شوند ، بانک های مرکزی از برزیل تا نروژ برای جلوگیری از ضرربیشتر با سرعت بسیار درحال پیشروی هستند." 

لیون اضافه کرد: " فرصت بسیار خوبی است که اقدامات هماهنگ در مقیاس جهانی حرکت بعدی دولتها باشد. اگر آنها وارد بازار شوند ، زمان فروش دلار است نه خرید آن."

Powered by Froala Editor