با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

آیا تضعیف دلار در برابر یورو صحت داشته و ناشی از آمار اقتصادی است

  فدرال رزرو در جهت اتخاذ اهدافی در رفع تورم تحت فشار قرار داد. دلار از اواخر ماه مارس و انتهای ماه آگوست روند نزولی داشت و در برابر تمام ارزهای اصلی امسال روندی نزولی نشان داد ، که موجب تقویت وضعیت دلار نیوزیلند و کانادا شد.

 

مسلماً تاثیرات واقعی در معامله تجاری بهترین معیار سنجش وضعیت دلار در اقتصاد است. این ارز در پایان ماه اوت ، و در انتهای سال 2019 در سطح 107.05 ، در 108.09 قرار گرفت. در ماه آوریل دلار نزدیک به 113.40 به بالاترین حد 18 سال رسید.

 

در بیانیه کمیته بازار آزاد فدرال ،در سخنان پاول یا اظهارات رسمی بعدی، دوره ای که در آن نرخ متوسط تورم مشاهده می شود مشخص نشده است. کلاریدا ، معاون رئیس فدرال رزرو ، نیاز به استفاده از ابزارهای حمایتی جدید را نادیده گرفت. به نظر می رسید حتی نظرات برینارد هم بیشتر بر پرهیز از اقدام فدرال رزرو برای ایجاد ابزار سیاستگذاری و چارچوب جدید ، (از جمله اقدامات پیشگیرانه افزایش نرخ) متمرکز شده است.

 

  با این وجود ، تأیید تورم بانک فدرال برای دوره نامشخص با مقدار مشخص نشده بیش از 2٪ ، منجر به تداوم روند نزولی دلار می گردد. دلار در سال جاری در برابر بیشتر ارزهای اصلی به پایین ترین سطح تنزل کرد. پوند استرلینگ به 1.35 دلار نزدیک شد و دلار استرالیا در 0.7400 دلار قرار گرفت. دلار در برابر فرانک سوئیس CHF0.9000 را تست کرد و در برابر دلار کانادا برای مدت کوتاهی زیر CAD1.3000 معامله شد. طلا در حال رسیدن  به رقم طلائی 2000 دلار بود. یورو در برابر دلار در  1.20 دلار قرار گرفت که میانگین قیمت از زمان راه اندازی در سال 1990 بود و از ماه مه 2018 به این حد نرسیده بود.

 

  در حالی که در تاریخ 1 سپتامبر رئیس ارشد اقتصادی بانک مرکزی اروپا اظهار داشت که اگرچه بانک مرکزی اروپا نرخ ارز را هدف قرار نمی دهد ، نرخ برابری یورو و دلار مهم است. مشخص نیست که ، با توجه به سطوح کلیدی ، در هر صورت سودآوری ایجاد می شود یا خیر ، اما نظرات "لین" به اصلاحیه کمک کرد ولی به سرعت به بی نظمی آن دامن زد. و دلار دوباره به محدوده قبلی خود ، بازگشت.

 

  چند ساعت قبل از صحبت لین ، آمار اولیه شاخص هزینه های مصرف کنندگان  مربوط به منطقه یورو در ماه آگوست گزارش شد. ارقام منتشره ضعیف تر از حد انتظار بود. با منفی 0.2 -٪ ، اولین آمار نرخ" ضد تورمی" از 2106 بود. نرخ اصلی از 1.2٪ به پایین ترین حد  0.4٪ رسید و یک رکورد جدید ثبت کرد.به نظر لین  بالا رفتن ارزش یورو فقط اوضاع را وخیم تر می کند ، این نظر جنبه چندان مثبتی در بر ندارد. بانک مرکزی اروپا در حال بررسی چارچوب سیاست خود است. به نظر می رسد مقامات فدرال رزرو در رفع نابرابری های اجتماعی یا نژادی و نقش سیاست های پولی چندان دغدغه ایی ندارند.خانم  لاگارد ، رئیس بانک مرکزی اروپا "اوراق قرضه سبز" را پذیرفت و آلمان (و سوئد) اولین اوراق قرضه سبز خود را در هفته گذشته (سررسید 10 ساله) راه اندازی کردند.

 

  بانک مرکزی اروپا پیش بینی های خود را به روز  رسانی می نماید. بدون شک آمار شاخص هزینه های مصرف کنندگان چندان مطلوب نبوده اما برای مقامات بانک مرکزی اروپا تعجب آور نیست. آخرین پیش بینی بانک مرکزی در ژوئن اعلام شده بود ، ارقام شاخص هزینه های مصرف کنندگان به طور متوسط 0.3٪ در سال جاری است. در H1 به طور متوسط 0.7٪ است و اکنون با آمار ماه اوت ، میانگین امسال تاکنون 0.5٪ است. این ارقام تورمی با تحریفات آماری و ناشی از تصمیمات مربوط به وضعیت همه گیری توام است ، و چندان  دقیق بنظر نمی آید. اگر مسئولان بانک مرکزی آمار هدف تورم 2022 خود را یک یا دو دهم از 1.3 درصد اصلاح کنند ، همانطور که برخی اظهار می کنند ، به سختی می توان آنرا به افزایش ارزش یورو نسبت داد.

 

  یورو امسال در حالیکه کمی بیش از 1.5 درصد در فصل اول افت کرده بود ، در مقایسه با دلار آمریکا حدود 5.5٪ افزایش یافته است. با کندی رشد اقتصاد بازار در ماه مارس ، یورو به پایین ترین سطح سه ساله نزدیک 1.0650 دلار سقوط کرد. با عدم رضایت بانک مرکزی سوئیس ، فرانک سوئیس همگام با یورو پیش رفته است و هنوز هم اندکی قویتر است. یورو در برابر پوند استرلینگ حدود 5 درصد افزایش یافته است. اخیراً ، پوند استرلینگ عملکرد بهتری نشان داد و رشد قبلی یورو در جولای و آگوست کاهش یافت. شریک تجاری عمده دیگر منطقه یورو، چین است.ارزش یورو در برابر یوان حدود 3.7٪ افزایش یافته است ، اگرچه تجارت دوجانبه بیشتر به یورو انجام می شود. واکنش سرمایه گذاران در وضعیت همه گیری به ویژه در بازارهای نو ظهور و دارایی ها سخت بوده و در بیشتر  موارد، از جمله دربرابر بازارهای اروپای شرقی یورو  ارزش بیشتری یافته است.

 

  فایننشال تایمز گزارش داد که چندین مقام بانک مرکزی اروپا از افزایش ارزش یورو نگران هستند ، در زمان بروز چنین فاجعه ایی چه کسی با خبرنگاران صحبت می کند و اولین کلمه چه خواهد بود. برای پیروزی کشورهائی که در مبارزات داخلی موفق شده اند بیشتر اوقات ،دلیلی ذکر نشده است. ناشران چنین اخبار و منابع مخفی آنها متضرر خواهند شد. درز اینگونه اخبار مسئله ایی اخلاقی نیست ، بلکه مسئله تأمین منافع عده ایی است. اشنابل ، عضو هیئت اجرایی آلمان ، در ابتدای هفته گذشته در مورد این موضوع صحبت کرد و اهمیت رشد اخیر یورو  را کمرنگ ارزیابی کرد ، اما خاطرنشان کرد که "در صورت کاهش ارزش دلار آمریکا ، تجارت جهانی رشد یافته و تقویت خواهد شد ".


  دوم ، میزان فوریت ارائه شده در مقاله را در نظر بگیرید. توضیحات ارائه شده بر این مبنی است که اگر یورو همچنان افزایش یابد ، می تواند تأثیرات نامطلوبی بر صادرات ، قیمت ها داشته باشد و منجر به درخواست بیشتر برای بسته های حمایتی گردد. این مورد آخر موجبات اصلی نگرانی است. اگرچه اشنابل در جلسه هفته آینده نیازی به تغییر سیاست نمی دید ، اما با توجه به تغییرات ارائه شده در  فدرال رزرو ، فشارهایی برای اقدامات بیشتر برای دستیابی به هدف تورمی تنظیم شده وجود دارد.

 

  در مصاحبه ای دیگر ، وایدمان ، رئیس بوندسبانك اظهار داشت كه این اقدامات فقط برای شرایط اضطراری و مدت زمان محدودی است." ونش" ، رئیس کل بانک مرکزی بلژیک هشدار داد که تا سال 2021 نیاز به ارائه اقدامات حمایتی وجود دارد ، وزیر دارایی آلمان و شولتز و نامزد سوسیال دموکرات برای جانشینی مرکل در سال آینده ،که به دلیل اقدامات سیاست مالی اش بسیار مورد ستایش قرار گرفته است. اظهار داشته هنوز هم ، بسیاری ، موارد اضطراری را با جبهه گیری در برابر اردولیبرالیسم المانی را اشتباه می گیریم. ممکن است در بانک مرکزی اروپا اکثریت با کمپ سر سخت سیاست پولی ویدمان نباشد ، اما در آلمان این چنین است و شولتز خواستار تحمیل مجدد توقف وام های در سال 2022 شده است.

در حقیقت فایننشال تایمز اظهار داشت که یورو "در بالاترین حد در برابر ارزهای دیگر است. با این حال ، این موضوع خیلی واضح نیست. به عنوان مثال ، در تصویر بالا نمودار تجاری یورو دویچ بنک را می بینید ، که تقریباً در اواسط دامنه 20 ساله آن است. فایننشال تایمز به راحتی سایر اقدامات ارزیابی را که یورو را تضعیف می نماید را نادیده گرفته است. شاخص "بیگ مک اکونومیست"، در ماه جولای حدود 14 درصد تضعیف برای یورو در نظر گرفت. اندازه گیری دقیق تر قدرت خرید از OECD حاصل می شود. با توجه به ارزش یورو 1.1850 دلار ، مدل OECD نشان می دهد که یورو حدود 19.5 درصد تضعیف داشته است.

 

  یورو طی شش سال گذشته در برابر دلار پنج بار تضعیف شده است. بنظر طرح نظریه تقویت یورو در برابر سایر ارزها کمی زود هنگام است. نمودار در اواسط سال ، تقریباً مسطح بود. مسئله در واقع رشد دو ماهه است. یورو در ماه جولای کمی بیش از 4.8 درصد افزایش یافت. این بزرگترین پیشرفت ماهانه در یک دهه گذشته بود. سرعت حرکت در واقع قابل توجه است ، اما خود به خود ، بازار در ماه آگوست آرام شد و یورو در برابر دلار وارد یک محدوده معاملاتی شد. این محدوده سطح 1.17 تا 1.19 دلار بوده است.

 

مصوبات فدرال رزرو با هدف دستیابی به نرخ تورم متوسط منجر به تقویت روند نزولی دلار شد. علاوه بر این ، اقدامات ترامپ در تضعیف دلار  می تواند نقش داشته باشد. در این زمینه برخی از مشارکت های دیپلماتیک ممکن است قابل درک باشد. و همانطور که مقاله فاینشال تایمز نوشت ، کمپینی وجود دارد که بر این باور است که افزایش ارزش یورو یا حداقل بخشی از آن مربوط به اروپا است تا ایالات متحده. آنها به صندوق بازیابی اروپا (که هنوز راه اندازی نشده بود) و پیش بینی های بهبود وضعیت پس از پاندمی اشاره می کنند.

 

  مقاله فایننشال تایمز در همان روزی منتشر شد که گزارش "مارکیت" از شاخص ترکیبی خرید مدیران منطقه یورو در ماه جولای از 54.9 به 51.9 کاهش یافت بود و آمار ایتالیا و اسپانیا به زیر رقم مبنای 50 سقوط نشان می داد. یورواستات گزارش داد که آمار خرده فروشی در منطقه یورو به طور غیر منتظره 1.3 درصد در ماه جولای کاهش یافته است. پیش بینی متوسط در نظرسنجی بلومبرگ افزایش یک درصدی بود. 

 

چندین نظر وجود دارد. اولاً ، از اواخر ماه اوت ، شاخص واقعی تجارت فدرال رزرو و ارزش متوسط ،کمی بالاتر است.به افت اخیر دلار که باعث از کار افتادن بسیاری شده نباید بطور اغراق آمیز  توجه کرد. همینطور تأثیر افزایش ارزش یورو در برابر دلار نیز به همین نسبت متوسط بوده است و پس از رالی ژوئیه، وارد یک محدوده معاملاتی شده است. تنظیم سطح نرخ هدف تورم توسط بانک فدرال برای یورو تهدید جدیدی بود.

 

  دوم ، حتی قبل از آن که شرایط پاندمی ایجاد شود ، به نظر می رسید بانک مرکزی اروپا در تنظیم تصمیمات نرخ بهره کلیدی با مشکل مواجه است. مسئولان بانک مرکزی اروپا نسبت به افزایش ارزش یورو نگران نیستند. گروه 7 در پی این است که بازارها باید نرخ ارز را تعیین کنند ، و باید از نوسانات بیش از حد جلوگیری شود. خانم لاگارد شرایط را پایدار می داند ، او بیش از حد دیپلماتیک است و در مورد سخنان ترامپ اظهار نظر نمی کند.زیرا ترامپ بر این باور است  تضعیف دلار در حالی است که دیگر کشورها به دستکاری ارزهای خود هرچند جزئی می پردازند.

 

  سوم ، به نظر می رسد دو روایت اصلی وجود دارد. یکی افزایش یورو را تابعی از عدم اجرای یک سیاست پولی متناسب می داند. اگرچه بانک مرکزی اروپا نرخ سپرده 50 -منفی دارد ، ترازنامه خود را در ژوئیه و آگوست به 200 میلیارد دلار گسترش داد (درصورتیکه که ترازنامه بانک فدرال رزرو در همین مدت حدود 92 میلیارد دلار کاهش یافت) و بیش از 1 تریلیون وام به بانک ها با منفی 100 پوینت اعطاء کرده است ، منتقدان بر این باورند این مشکلی با نرخ واقعی وجود دارد. چنانچه سطح فعلی نرخ تورم از نرخ اسمی کسر شود ، نرخ واقعی بانک های اروپا بالاتر از ایالات متحده خواهد بود و نرخ اسمی آن کمتر می شود. با این حال ، آمار گزارش تورم کنونی به دلیل تعطیلی مراکز اقتصادی و شرایط پاندمی بشدت تغییر کرده به ندرت می تواند نشاندهنده فشارهای کلی باشد. درجه بالایی از عدم اطمینان وجود دارد و داده ها با عدم ثبات رو به رو هستند.

 

  روایت دیگر این است که ، پس از کاهش دو پایه اصلی دلار ، یعنی نرخ بهره و تفاوت میزان رشد، افزایش ارزش یورو نمادین خواهد بود. یورو موثرترین گزینه بعدی است و ممکن است به عنوان اصلی ترین گزینه برای دلار آمریکا در نظر گرفته شود. معامله گران"  فیوچر  یورو"از اواسط ماه مارس به خرید یورو پرداخته اند تا اینکه  در اواخر ماه اوت این معاملات به بالاترین سطح خود رسیدند. معاملات آتی سایر ارز ها در این سطح نیستد.

 

  چهارم ، نبرد در بانک مرکزی اروپا بر سر مسیر سیاست های پولی آینده است.  مخالفان تمدید خرید اوراق قرضه اضطراری برای شرایط پاندمی با تمدید طرح های حمایتی تا اواسط سال آینده رو به رو شده اند. تصمیمات جدید درباره این مواضع به جلسه دسامبر بانک مرکزی اروپا، به همراه  مسئولان منتخب جدید ، موکول است. در همین حال ، آمار رشد ترازنامه بانک مرکزی اروپا در ماه آگوست کاهش یافته (به طور متوسط 19.85 میلیارد یورو در هفته در مقابل 24.9 میلیارد در ژوئیه و 45.2 میلیارد یورو در ماه  می و ژوئن توسط عملیات سرمایه گذاری بلندمدت هدفمند به شدت تغییر کرد) .روند کندی در ماه اوت تجربه شد. برخی اکنون معتقد اند که خریدها افزایش می یابند که و بازگشت کامل نقدینگی از لحاظ تاکتیکی منطقی است.

Powered by Froala Editor