با افتتاح حساب در کارگزار های منتخب از خدمات ما به رایگان استفاده نمائید

چه اتفاقی برای نفت رخ می دهد؟

1398/12/22 | چه اتفاقی برای نفت رخ می دهد؟

چه اتفاقی برای نفت رخ می دهد؟

ارزش قرار دادهای آتی نفت خام وست تگزاس (WTI ) و نفت خام برنت ، پس از آنکه عربستان قیمت نفت خام را کاهش داد ( حرکتی که از آوریل آغاز کرده بود) ، با بازگشایی بازار ها در روز یکشنبه کاهش یافتند و بیش از 24%، افت کردند. این اقدام واکنشی به مذاکرات ناکام کشور های " اوپک"، با روسیه بود اما همچنین به عنوان هشداری برای ایالات متحده در نظر گرفته شده بود ، که اگر قیمت ها در سطح فعلی باقی بمانند، مجبور خواهند بخش عظیمی از تولید فعلی را به حالت تعلیق در آورند.

قراردادهای آتی از هفته اول ژانویه ، در حال کاهش بودند اما در ماه فوریه، پس ازشیوع ویروس کرونا در کشورهای غربی و نگرانی از کاهش رشد جهانی ، شتاب بیشتری گرفتند. این کاهش قیمت منطقی به نظر می رسد ،زیر بازار های انرژی ماهیت دوره ای دارند( سیکلی) و هنگامی که اقتصاد در فاز رشد قرار دارد ، آنها نیز تقویت می شوند و بالعکس. 

سعودی ها قبل از انتشار این خبر کاملا آگاه بودند که بهای نفت خام قبلا 35% سقوط کرده بود، و قصد آنها از این کار ، به راه انداختن جنگ قیمتی بود که تولید آمریکا را تحت تاثیر قرار دهد. با این وجود تولید کنندگان آمریکایی قبل از آنکه مجبور به اقدام شوند، فرصت کافی را در اختیار دارند تا به ارزیابی محرک های مالی پیشنهادی ترامپ و تاثیر آن بر قیمت های آتی بپردازند.

 


روند قراردادهای معاملات  آتی نفت خام (WTI ) در 17 سال گذشته با تشکیل "سقف" های قیمتی پایینتر ( شروع آن از ابتدای سال 2011 در سقف قیمتی 140 دلار بوده)  که می توان آنها را با یک خط روند به هم متصل کرد ، الگوی یک مثلث کاهشی را به خود گرفته است. در سال 2018 ، قیمت برای دومین بار پس از برخورد به منطقه حمایتی  مثلث برگشت کرد و اینک دوباره نیز برای بار سوم به همین منطقه حمایتی رسیده است. این الگو هنگامی که برای سهام استفاده می شود ، به عنوان یک الگوی نزولی تلقی می شود اما در این مورد، شکست این منطقه حمایتی هدف قیمتی زیر صفر را به دست می دهد، که منطقی و امکان پذیر نیست.  

 در عین حال خط روند نزولی مقاومت های جدی را در مقابل حرکت های صعودی در قیمت های 50 دلار و 60 دلار از خود نشان داده است. همچنین این امکان وجود دارد که این یک الگوی نزولی بلند مدت باشد و فعالان محیط زیست در آینده با توفیقاتی که به دست می آورند، بتوانند  دولت ها را مجبور به ترک استفاده از سو خت های فسیلی سازند. این یک انتظار غیر واقعی نیست، زیرا این الگو در طی دو دهه گذشته بر بازار مسلط بوده و تمایل در مورد کنار گذاشتن سوخت های فسیلی نیز افزایش یافته است. 

در بازه کوتاه مدت، می توان انتظار داشت در ماه آینده ، در حالیکه بازار جهانی انرژی در انتظار اولین تحویل سعودی ها در ماه آوریل است، قیمت بتواند شکافی ( گپ) که در روز دوشنبه ایجاد شده است  را پر کند . اعضای اوپک در این مدت می توانند در مورد کاهش تولید به توافق برسند ، و بازگشت سریع قیمت به کانال 40 دلار را سبب شوند. به خاطر داشته باشید که هر چه مدت زمان بیشتری قیمت در حول 30  دلار نوسان کند، احتمال کشش قیمت به سوی کف قیمتی 2017- 2016 ( 26.05 دلار)، بیشتر می شود.

 

 


پس از انتشار خبر، SPDR نیز تحت تاثیر شدید قرار گرفت و با کاهش  بیش از 20 درصدی ، به قیمت 33.73 دلار رسید که کمترین قیمت در 15 ساله اخیر است. کاهش قیمت که از سال 2014 ، شروع شده بود  اینک از طراز اصلاحی 0.786 که درقیمت 37 دلار قرار داشت عبور کرده و هدف نزولی جدیدی را در نسبت 100%  فیبوناچی یعنی کف تاریخی سال 2002 ، در قیمت 20 دلار ، تعیین کرده است. 

تحلیل بر اساس الیوت

در نمودار ماهانه اولین 5 موج صعودی در محدوده 147.68 دلار به اتمام رسیده است و قیمت وارد فاز اصلاحی روند صعودی شده است که این روند باید به صورت 3 موج نزولی شکل بگیرد . 

اولین موج نزولی ( 5 موج ) در محدوده 30.08 دلار به اتمام رسیده است و موج B نیز با یک الگوی Double ZigZag در محدوده 128.56 دلار به اتمام رسیده است. 

ریزش قیمت از محدوده 128.56 دلار تماما ساختار 3 موجی دارد و با توجه به 5 موجی بودن موج A ، این سناریو که موج C نیز باید به صورت 5 موج باشد ایجاد شده است  . 

ساختار  3 موجی در موج C 

تعداد موج ها برابر با 5 موج 

اینها نکات مهم هستند که به این نتیجه میرسیم که قیمت در حال تشکیل الگوی Ending Diagonal  در موج C از درجه 2/A است. 

همچنین برای اینکه موج 3  از این الگو به اتمام برسد نیاز است که قیمت از محدوده 28.62 عبور کند و میتواند تا اهدافی مانند 20 دلار نیز ریزش داشته باشد. ( برابر با خط روند رسم شده ) 

با توجه به این نمودار و این بررسی احتمالا خرید نفت در محدوده 20 دلار و برای یک بازه 10 ساله بسیار مناسب باشد ( اهداف روند 10 ساله محدوده 300 دلار است )

 

Oil – Monthly Chart

 

در نمودار هفتگی درموج C از درجه 3 قرار داریم . با عبور قیمت از محدوده 55.85 که انتهای موج 1 از درجه C است ، این سناریو تائید شده است و باید منتظر روند نزولی در موج 5 از درجه C باشیم . اهداف مانند قبل محدوده 20 دلار است .

 

Oil - Weekly

 

در نمودار روزانه جزئیات این روند نزولی در موج C نمایش داده شده است که در حال حاضر در موج 5 از درجه C هستیم. و تا محدوده 20 دلار امکان ریزش وجود دارد . 

Oil - Daily

 

با توجه به این تحلیل تا مدت ها نفت در بازه 20 الی 75 دلار در نوسان است .

 

 

Powered by Froala Editor